Решение по дело №1354/2015 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 521
Дата: 23 октомври 2015 г. (в сила от 13 ноември 2015 г.)
Съдия: Кети Косева
Дело: 20155510101354
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2015 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

 

Казанлък, 23.10.2015 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшкият районен съд гражданска колегия в открито съдебно заседание на пети октомври две хиляди и петнадесета година в състав

 

                                                                  Председател : КЕТИ КОСЕВА

 

При участието на секретаря М.К. като разгледа докладваното от съдия Косева гр. дело № 1354/2015 година за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен  е иск за заплащане на обезщетение за вреди от непозволено увреждане с пр. осн. чл.45 ЗЗД.

Г. Г.Н. твърди, че на 19.06.2014год. в с. Търничене, общ. Павел баня ответникът С.К. му причинил телесни увреждания – проникващо прободно-прорезно нараняване на корема с нараняване на черния дроб, следствие на което получил обилен кръвоизлив в коремната кухина и бил лекуван оперативно под обща анестезия. Ответникът се е признал за виновен, за което му е наложено наказание „пробация” въз основа на споразумение сключено по НОХД 1255/2014г. по описа на РС Казанлък. Твърди, че освен болките при нараняването и последващата оперативна намеса, ползвал до края на месец октомври 2014год. обезболяващи заради постоянната тъпа болка в коремната област. Значително била снижена работоспособността му, към момента продължава да усеща болки в коремната област, облекчение на болката има само когато е в легнало положение, поради което не работи и до настоящия момент.  Твърди, че за оцеляването си разчита на финансовата подкрепа на съпругата и сина си. Моли съда да осъди ответника С.И.К. да му заплати обезщетение от 5 000лв. за претърпените от него неимуществени вреди-болки и страдания ведно със законната лихва от 19.06.2014год. до изплащането на сумата. Претендира да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

С.И.К. взема становище, че предявеният от ищеца иск е многократно завишен и се явява неоснователен в претендирания размер.

 

От събраните по делото доказателства преценени по отделно и в съвкупност съдът намира за установено следното:

По силата на сключено споразумение по НОХД 1255/2014г. по описа на РС Казанлък на 29.12.2014 год.  С.И.К.– роден на ***г***, живущ ***, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, пенсионер, с ЕГН ********** е признат за виновен в това, че на 19.06.2014г. в с.Търничени, общ.Павел баня, е причинил на Г. Г.Н. средна телесна повреда, изразяваща се в проникващо прободно- порезно нараняване на корема с нараняване на черния дроб, представляващо нараняване, което прониква в коремната кухина и кръвоизлив в коремната кухина, представляващо разстройство на здравето, временно опасно за живота, което съставлява престъпление по чл. 129 ал. 2, във вр. с ал. 1 от НК, за което му е наложено

наказание пробация със следните пробационни мерки: Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 1г. и 6м.- три пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 1г. и 6м., ограничения в свободното придвижване- Забрана да напуска жилището, което обитава за периода от 22.00ч. до 6.00 ч. за срок от 6м.,  в рамките на една година. 

Видно от заключението на съдебно- медицинската експертиза с вещо лице д-р Т.Г.Т., на 19.06.2014год. Г. Н. е получил прободно-прорезно нараняване в дясната горна трета от корема, проникващо в коремната кухина и засягащо черния дроб с последващо набиране на кръв в коремната кухина, довело до шок от кръвозагуба. Шокът от кръвозагуба съставлява разстройство на здравето временно опасно за живота. Възстановителния период от наложилата се под анестезия оперативна интервенция е от 3 до 6 месеца, след който период пострадалия може да упражнява физически труд.

Видно от показанията на разпитаните като свидетели К.А.Н. и А. Н. Д., мед. свидетелство №5107/30.06.2014год. и епикриза № 5107/30.06.3014год. на ХО при МБАЛ Казанлък, пострадалият около два часа след  нараняването бил откаран и приет в здравно заведение за оказване на неотложна медицинска помощ и опериран под обща анестезия, откъдето бил изписан на 30.06.2014год. От изписването и до настоящия момент се оплаквал, че изпитва болки когато стои прав, че нещо го стяга в корема, че коремът го боли. Чувствал се неспособен да върши работа свързана с физически усилия. Не е ходил на контролен медицински преглед, не е търсил специализирана медицинска помощ за неразположението си. Не вършел нищо от дейностите, с които се занимавал преди инцидента, стараел се да не стои свит, защото тогава усеща опъване в областта на корема, гледал предимно да лежи. За облекчаване на болките приемал аналгин и парацетамол, които съпругата му купувала, но от приемането на медикаментите не чувствал особено облекчение. 

Преди инцидента на 19.06.2014год. Г. Н. работел като общ работник или бояджия на строителни обекти в различни населени места. Работата била временна и инцидентна. В останалото време се препитавал като промивал златоносен пясък на р. Александровска в търсене на златни прашинки. За извършването на тази дейност имал разрешение член на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити.  Членството му давало право да ползва технически средства – драги, улеи, сита, метал детектори и др. при упражняване на хобито търсене на самородно злато и метеорити. Работата била свързана със сравнително голямо физическо натоварване-копане на пясък, баластра, носене на кофи и др. Добитото злато продавал на златари. Средствата му позволявали да преживява. През месец октомври 2014год., поради липсата на средства в домакинството, се опитал да поеме работа като бояджия на обект в гр. София, но се върнал преди да извърши поетата работа и от тогава не се наемал да работи по обекти или да промива пясък.

Ищецът има съпруга, която няма постоянна работа, син роден 1981год. семеен с две деца и дъщеря родена през 1985г. Децата на ищеца живеят в отделни домакинства.  

Преди инцидента ищецът вършел почти всичко в дома си -цепел дърва, прекопавал двора, нямал навика да се оплаква и да отлага работата си.  

 

От така приетите за установени факти и обстоятелства съдът прави следните изводи:

Предявеният иск е основателен и доказан и следва да бъде уважен.

 

Ответникът е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил на ищеца. Вината му е безспорно установена с влязъл в сила съдебен акт. Вредите се изразяват в причинени болки и страдания в периода от 19.06.2014год. до отзвучаването им. В този период ищецът е преживял изключително силен шок, свързан с обоснован страх от евентуалното настъпване на смърт, силни болки и страх свързани с наложилата се оперативната интервенция и последващи силни болки резултат от нараняванията на негови вътрешни органи, чиито интензитет след около 3 месец от нараняването поема в низходяща линия до пълното им затихване. Причинените болки и преживените страдания трайно са обременили негативно психиката на ищеца. Съдът приема, че периодът, в който ищецът се е могъл да се възстанови е не- повече от 6 месеца от датата на увреждането. След изтичането на този период, при полагане на необходимите за здравето грижи ищецът би могъл да се върне към обичайната си трудова заетост. Изпитваното от ищеца неразположение след изтичането на този период, в степен, която да препятства извършването на обичайните физически дейности не може да се вмени във вина на ответника С.И.К.. Психическата травма нанесена на ищеца следствие поведението на ответника на 19.06.2014год. и последвалите необходими за запазване на живота на ищеца манипулации  не е отзвучала и се отразява негативно както на работоспособността, така и на общото състояние на ищеца.

Плащането на обезщетение е един от начините за поправянето на вредите, изразяващи се в причинени болки и страдания. Обезщетение се дължи за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането.

Обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Съдът счита, че претендираната от ищеца сума в размер на 5000лв. съставлява справедлив размер, обезщетяващ претърпените от него физически и психически болки и страдания и търпени към момента психически страдания.

На осн.чл.84 ЗЗД ответникът дължи и следва да заплати на ищеца обезщетение за забавеното изплащане на сумата от 5000лв. в размер на законната лихва от датата на увреждането-19.06.2014год.

Ищецът Г. Н. има разноски в размер на 300лв. – за адв. хонорар, които ответникът следва да му заплати изцяло.  

По делото са направени разноски от 200лв. за медицинска експертиза, платени  от сметката на съда, които ответникът следва да възстанови на РС Казанлък.

Ответникът следва да заплати на РС Казанлък сумата 200лв., представляваща държавна такса по уважения иск.

Водим от горното съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА С.И.К. с ЕГН ********** ***, да заплати на Г. Г.Н. с ЕГН ********** *** сумите:

-         5000 лв. /пет хиляди лева/, представляващи обезщетение за причинени на

19.06.2014год. на Г. Н. от С.К. неимуществени вреди следствие извършено проникващо прободно- порезно нараняване на корема с нараняване на черния дроб, представляващо нараняване, което прониква в коремната кухина и последвал кръвоизлив в коремната кухина, довел до шок от кръвозагуба;

-         законната лихва върху сумата от 5 000лв. считано от 19.06.2014год. до

изплащането й;

-         300лв., представляващи разноски по делото.

-          

ОСЪЖДА  С.И.К. с ЕГН ********** ***, да заплати на Районен съд Казанлък сумите:

- 200лв., представляваща разноски за експертиза;

- 200лв., представляваща държавна такса.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му пред ОКРЪЖЕН СЪД  Стара Загора.

 

 

                                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: