Решение по дело №286/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 118
Дата: 10 юли 2019 г.
Съдия: Станислав Петров Георгиев
Дело: 20195000500286
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  № 118

 

 

гр. Пловдив, 10.07.2019 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Пловдивският апелативен съд, 2–ри граждански състав, в открито съдебно заседание на осми юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

ЧЛЕНОВЕ:СТЕЛА ДАНДАРОВА

                                                                                     НАДЕЖДА ДЗИВКОВА

с участието на секретаря Анна Стоянова и прокурора Добринка Калчева като разгледа докладваното от съдия Дандарова  в.гр.д. №286 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.25 ГПК.

Обжалва се изцяло решение № 327/14.03.19 постановено по гр.д.№2314/2016г. по описа на Пловдивския окръжен съд.

П на РБ жали решението в осъдителната му част с която е осъдена да заплати на В.Б. сумата 20 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди,претърпени в резултат на водено срещу него наказателно производство с обвинения за престъпления по чл. 321 ал.3 т.1 вр. с ал.1 НК; чл.222 ал.1 пр.1 вр. с чл.20 ал.2 вр. с ал.1 НК; чл.308 л.7 вр. ал.3 вр.ал.2 вр.чл.26 ал.1 НК,по които е оправдан с решение № 255/14.12.16г. по кнд № 1065/16г. ВКС, ведно със законната лихва върху главницата от 14.12.16г. до окончателното и изплащане,както и да заплати сумата 363 лв. разноски и в полза на държавата по бюджета на съдебната власт 364.60 лв. разноски. Иска се намаляване на присъденото обезщетение.

Решението се обжалва и в отхвърлителната му част от Б. като се иска уважаване на иска в пълния му предявен размер от 200 000 лв.

След преценка на събраните по делото доказателства съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Предявен е иск по чл. 2 ал.1 т.3 ЗОДОВ.

Не се спори относно фактите по делото. На 08.12.2010г. В.Б. заедно с други лица е бил задържан и са му повдигнати обвинения по ДП4/10г. по описа на отдел „БОП“за престъпления по чл. 321 ал.3 т.1 вр. с ал.1 НК; чл.244 ал.1 пр.1 вр. с чл.20 ал.2 вр. с ал.1 вр. с чл.26 ал.1 НК; чл. 308 ал.7 вр. с ал.3 вр. с ал.2 вр. с чл. 26 ал.1 НК. С определение от 10.12.10г. на ПО е взета най тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“. На 21.04.12г. е освободен.Престоял е в ареста 1г. 4м. и 13 дни. От 22.05.12г. до 22.07.16г. е имал наложена забрана да напуска страната.

По обвинителен акт е образувано нохд № 18/12г. на Специализирания наказателен съд гр. София,което е прекратено и върнато на П за отстраняване на пропуски.По внесен нов обвинителен акт е образувано нохд № 997/12г. на Специализирания наказателен съд.Част от подсъдимите сключват споразумение и делото по отношение на тях производството се прекратява. По отношение на подсъдимия е прекратено и върнато на специализираната прокуратура за отстраняване на допуснати процесуални нарушения. Образувано е нохд№ 767/14г. на Специализирания наказателен съд и с присъда от 10.09.15г. Б. е оправдан.С решение № 21/22.08.16г. по внохд № 91/16г. на Апелативен специализиран наказателен съд оправдателната присъда е потвърдена.След касационен протест е образувано кнд№ 1065/16г. ВКС и с решение № 255/14.12.16г.  е потвърдена оправдателната присъда.

В периода в който е протичал наказателния процес Б. е извършил на 18.01.15г. престъпление по чл. 343б ал.1 НК и е сключил споразумение по нохд№ 246/15г. по описа на районен съд Пазарджик и му е определено наказание пробация.

Относно вида и интензитета на понесените неимуществени вреди са разпитани двама свидетели и са изслушани СМЕ и СПЕ.

Свидетелката И. В. П. сестра на жалбоподателя установява,че брат и след престоя в ареста бил съсипан ,чувствал се много зле,отслабнал много.Приятелката с която живеел от 10 години и която била много по млада от него го оставила,с мотива че иска да има семейство и деца.

Свидетелят Б. М.установява,че когато били в затвора имали възможност да се виждат и жалбоподателят се оплаквал,че е невинен,бил отслабнал и „като откачен човек,постоянно ревял“.Притеснявал се за майка си,която била болна от рак.Приятелката му след 2-3 месеца го изоставила.

Показанията на свидетелите са изключително кратки и семпли,непротиворечиви  и се възприемат от съда.

Относно връзката между наказателното производство и заболяването на жалбоподателя е изслушана СМЕ неоспорена от страните.Според вещото лице неможе да се каже кога е започнало заболяването,поради липсата на наблюдение и изследване,при обичайно сравнително бавния ход на заболяването.Снетите анамнези в епикризите не казват нищо по този въпрос. Предприето е правилно и своевременно след оплакването лечение.Не е ясно какво е развитието на състоянието му. Заболяването има комплексна причинност с водеща роля на генетичната предиспозиция и клетъчна мутация.С напредването на възрастта нараства количеството на клетъчните мутации и трансформация на клетките като предракови и ракови,както и променената защитна функция на имунната система. В случая неможе да се намери причинно следствена връзка между заболяването на дебелото черво и преживяванията в резултат от пребиваването в ареста и воденото наказателно производство.

Според вещото лице психолог няма данни какво е било психологическото състояние на ищеца преди наказателното производство,но се приема,че всяко негативно събитие влияе върху психическото и емоционално състояние на индивида. Негативните преживявания на жалбоподателя не могат да бъдат определени като психологическа травма.Преживяванията не са надхвърлили границите на способността на нервната му система да реагира адекватно.Преживял е душевно страдание,чиито измерение количествено неможе да се определи.Вещото лице изхождайки от актуалния психологичен статус на жалбоподателя дава заключение,че е преодолял негативното влияние на преживяното страдание и то не е довело до трайни промени в психологичния му статус.

С оглед на така приетата за установена фактическа обстановка,съдът направи следните изводи:

Предявеният иск по чл. 2 ал.1 т.3  ЗОДОВ е основателен. Държавата в лицето на правозащитните органи носи отговорност за вреди,причинени от обвинение в извършване на престъпление, ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това,че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление.. На обезщетение подлежат както неимуществените, така и имуществените вреди,които са в пряка причинна връзка с обвинението в престъпление. . Неимуществените вреди се изразяват в нравствени, емоционални,психически и психологически терзания на личността, накърнена чест, достойнство, добро име в обществото, чувство на неудобство, притеснение и несигурност, накърняване на морални и нравствени ценности и социално общуване. Когато съдът е сезиран с такъв иск се приема,че е сезиран за обезщетяване на неприятните чувства, усещания и преживявания посочени по-горе, дори и да не са подробно описани в исковата молба.

Когато се твърди причиняване на болки и страдания над обичайните, конкретно увреждане на здравето, специфично увреждане с оглед конкретни обстоятелства, личността на увредения, обичайната му среда, общественото положение и др. трябва да бъдат посочени и доказани с всички допустими доказателствени средства.

Ищецът е сезирал съда с общо приетите болки и страдания:притеснения да не бъде осъден. Тези страдания описани от ищеца като проявления в неговото емоционално, психическо,психологическо и нравствено състояние се приемат като  действително преживени и доказани.

Не се доказаха твърденията за неимуществени вреди над обичайните за влошено психическо състояние и настъпило онкологично заболяване.Психологическите страдания са нормалните и обичайни за подобни ситуации и са преодолени напълно.Относно заболяването му липсва причинна връзка с преживяванията по повод наказателното производство. Не се установи забраната да напуска страната да му се е отразила по описания в исковата молба начин.Доказа се единствено раздялата с дългогодишната му приятелка с която е живеел на семейни начала.

За определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди следва да се преценят правно релевантните факти като: тежестта на повдигнатото обвинение, продължителността на наказателното преследване,включително дали то е в рамките или надхвърля разумните срокове за провеждането му, вида на взетата мярка за неотклонение, как всичко това се е отразило върху физическото и психическото състояние, на личния и социален живот и конкретните прояви на преживяванията и др. Безспорно престъпленията за които ищецът е привлечен за обвиняем са тежки по смисъла на закона. Наказателното производство от 6г. обаче е в рамките на разумните срокове за престъпления от такъв характер и броя на подсъдимите по него.Мярката за неотклонение задържане под стража е търпяна 1г.4м.и 13 дни. Обвинението се е отразило на психо емоционалното състояние и социалния живот на ищеца с понасянето на онези болки и страдания които съдът приема за установени и обичайни. Следва да се приеме,че оправдателните присъди и на трите инстанции са в някаква степен морално удовлетворяващи,от което следва извода,че и страховете да не бъде осъден са с по-нисък интензитет.Следва да се отчетат и обстоятелствата,че по време на наказателното производство ищецът е понасял и други страдания,освен тези свързани с него.Разпитания свидетел сочи,че се е притеснявал за майка си във връзка с нейното сериозно заболяване.Пак по време на наказателното производство е извършил престъпление/транспортно/за което е било образувано нох дело, във връзка с което неминуемо е понесъл негативни преживявания.

С оглед всичко изложени,критериите за справедливост и установената съдебна практика,съдът намира,че за репариране на понесените болки и страдания от наказателното производство ще бъдат достатъчни 20 000 лв.,които следва да се присъдят ведно със законната лихва, от14.12.16г.

Окръжният съд като е постановил решение в този смисъл е постановил правилно решение,което следва да се потвърди.

С оглед изхода от въззивното производство не се дължат разноски.

Воден от гореизложеното съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 327/14.03.2019г. постановено по гр.д.№ 535/2018г. по описа на Пловдивския окръжен съд.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                             ЧЛЕНОВЕ: