Решение по дело №1206/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 266
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 2 септември 2020 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20191510201206
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

10.08.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО II

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

06.08.

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Кечева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

1206

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Подадена е жалба от Т.И.С., с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес:***, офис 10 чрез адв. И.М. против Наказателно постановление № 19-5310-001187 от 03.10.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР гр. Кюстендил, група КПДГПА Кюстендил, с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени административни наказания ,,глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят чрез процесуалния си представител излага доводи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно и моли за неговата отмяна.

Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 14.09.2019 г. в 19:25 ч. в Община Дупница на автомагистрала № А-3, около 16:50 ч. жалбоподателят Т.С.  управлявал товарен автомобил ,,Ивеко 35 С 12“ с рег. № СВ8114ВВ, собственост на ,,Тил Импорт“ ООД с Булстат *********. Водачът бил спрян за проверка от служители на въззиваемата страна, при която било установено, че автомобилът не е регистриран по надлежния ред в определения от закона срок. Съставен е акт за установяване на административно нарушение серия GA № 31566 от 14.09.2019 г. от Л.П. – мл. автоконтрольор при ОДМВР Кюстендил в присъствието на свидетеля Н.Т., в който контролният орган е квалифицирал нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Въз основа на акта е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което е пресъздадена фактическата обстановка отразена в акта и на нарушителя са наложени съответни наказания.

Свидетелят П. - актосъставител заявява пред съда, че поддържа констатациите отразени в акта. При направена справка с техническо средство било установено, че автомобилът не е регистриран по надлежния ред в законоустановения срок.

Съдът кредитира в цялост показанията на свидетеля, които са конкретни, ясни и последователни, изясняват в пълнота всички факти и обстоятелства във връзка с нарушението. Поради изложеното съдът заличи от списъка на лицата призовани по делото неявилия се свидетел Н.Т..

Представена е по делото разпечатка от АИС ,,КАТ“, от която се установява, че процесния автомобил е с прекратена регистрация по чл. 143, ал. 15 от ЗДвП на 29.08.2019 г. и собственост на ,,Тил Импорт“ ООД, с предстоящ собственик : ,,Гео Фловер“ ЕООД, гр. София, ул. ,,Съборна“ № 14, ет. 5.

При така установените факти, съдът прави следните правни изводи:

С оглед на така установеното, съдът счете, че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е основателна, по следните съображения:

В производството по обжалване на наказателно постановление съдът е длъжен служебно да провери дали същото е издадено при спазване на изискванията на процесуалния закон и дали правилно е приложен материалният такъв. Въз основа на дължащата по закон служебна проверка, съдът установи, че АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица и в предвидената от закона писмена форма. Същите съдържат всички изискуеми от закона реквизити, като в тях е посочено както цифрово, така и словесно приетото от АНО нарушение. Въпреки това са налице нарушения на материалния и процесуален закон допуснати от АНО при издаване на НП.

В текста на НП първо е записано в т. 1, че водачът е извършил административно нарушение като е управлявал МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, с което виновно е нарушил чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Впоследствие в санкционна му част АНО е записал, че налага на същия по чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

В процесния случай, съгласно установеното от фактическа страна се касае без съмнение за нарушение представляващо управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, по смисъла на чл. 175, ал. 3 вр. с чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, а не за такова представляващо управление на МПС, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места, както предвижда изрично чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП. Наличието на поставени регистрационни табели върху процесното МПС е изрично посочено в АУАН и в обстоятелствената част на НП, както и се потвърждава в свидетелските показания, като наред с това изрично е отбелязано, както от актосъставителя, така и от АНО, че МПС не е било регистрирано по надлежния ред.

Анализът на двете разпоредби на чл. 175, ал. 1, т. 1 и чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, показва различие в изпълнителното деяние, като същественото в случая е според хипотезите на чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, дали в момента на проверката автомобилът има регистрационни номера, но същите не са поставени на определеното за целта място или автомобила е изцяло без регистрационни номера или алтернативно, според чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, макар да са налице рег. номера, както е в случая, самото МПС не е регистрирано по надлежния ред. Видно от текста на оспореното наказателно постановление, административнонаказващият орган е смесил и двете изпълнителни деяния, като неясно защо е санкционирал за неописано от него такова /липса на поставени рег. табели/, което безспорно накърнява правото на защита на санкционираното лице, за което възниква неяснота, относно конкретно вмененото му административно нарушение. От една страна му се заявява, че управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, а от друга му се налага санкция за управление на МПС, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места.

Тази неправилна употреба на грешна санкционна норма от страна на АНО налага отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно.

Воден от горните съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

                                               

                                                Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-5310-001187 от 03.10.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР гр. Кюстендил, група КПДГПА Кюстендил, с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП, на Т.И.С., с ЕГН ********** ***, са наложени административни наказания ,,глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ от АПК.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: