Решение по дело №108/2015 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 54
Дата: 3 юли 2015 г. (в сила от 21 април 2016 г.)
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20157130700108
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 юни 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е ШЕНИЕ

гр. Ловеч, 03.07.2015г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ административен състав, в публично съдебно заседание на втори юли две хиляди и петнадесета година в състав:

                                               Председател:Любомира Кръстева

 при секретаря Й.И., като разгледа докладваното от съдия Любомира Кръстева адм.дело №108 по описа за 2015 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Съдебното производство съставлява правен спор по  чл. 128, ал.1, т.7, HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art128_Al1_Pt7_Pred1&Type=201/"предлHYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art128_Al1_Pt7_Pred1&Type=201/". първо от АПК.

Производството е образувано по искова молба с вх. № 1304/03.06.2015 г. подадена от П.Х.П. ***, с която се иска прогласяване нищожност на съдебно решение № 45/28.09.2007 г. по КАД № 87/2007 г. на АС-Габрово и отмяна на съдебно решение № 23/22.02.2007 г. по гр.д.№ 288/2006 г. по описа на РС-Севлиево.

Искът по своята същност е установителен.

Ответник по него е Общинска служба”Земеделие” гр.Габрово.

Със съдебният акт, чието прогласяване за нищожен се иска, тричленен касационен състав на ВАС, с председател- Светлозар Рачев и членове: Г. . и Д. Г., докладчик- съдията ., е оставено в сила съдебно решение № 23/22.02.2007г. постановено по гр. д. № 288/2006 г. по описа на Районен съд Севлиево. Актът на АС-Габрово е окончателен, като постановен при условията на редовен инстанционен контрол по законосъобразност на друг съдебен акт, постановен от районен съд и не може да е обект на по-нататъшен такъв контрол. По отношение на него, обаче, е допустимо подаване на искова молба за установяване на нищожност, което право не се преклудира с определен срок.

Искът по чл. 128, ал.1, т.7 от АПК не е касационна жалба против съдебен акт, тъй като както бе изложено по-горе, процесното съдебно решение е влязло в законна сила и не подлежи на отмяна и обезсилване. Искът не съставлява и молба за отмяна на влязъл в сила съдебен акт, т.к. желанието на ищеца за прогласяване на нищожност е ясно изразено и мотивирано.

 Решението на АС-Габрово е по проверка законосъобразността, допустимостта и действителността на акт на РС-Севлиево. С решението си РС-Севлиево е отхвърлил предявената от ищеца жалба против решение № 5468/21.12.2005 г. по преписка № 7284/25.11.2005 г. на ОС”ЗТ” – Габрово /сега ОС”Земеделие” – Габрово/ на основание чл.14 ал.3 от ЗСПЗЗ като неоснователна и недоказана. Мотивите и диспозитивът на този съдебен акт не са предмет на обсъждане в настоящото производство. Решението е атакувано с касационна жалба пред АС- Габрово и по този повод е образувано КАД № 87/2007 г. по описа на същия съд. Проведено е едно открито съдебно заседание – на 26.09.2007 г. от тричленен касационен състав с председател С. Р. и членове Г. К. и Д. Г., докладчик съдията Рачев. Решение № 45/28.09.2007 г. е постановено от същия състав и е подписано от всички съдии в състава. С това решение е потвърден съдебния акт на РС-Севлиево като е осъден касатора да възстанови деловодните разноски на ОСЗ-Габрово.

Доводите за нищожност на съдебния акт на АС-Габрово, изложени от ищеца, са следните:

 Твърди се, че решението на първата инстанция РС-Севлиево е постановено при „заблуда” и конфликт на интереси, и че съдебния състав /”съдийте”/ е изменял текстове на нотариално заверени договори, за да постанови това съдебно решение. В устното си изложение по съществото на спора ищецът твърди, че съдебните състави умишлено не са се запознавали /”умишлена организация”/ с представени по делото писмени доказателства /”потъкмително”/, което ищецът определя като „нищожно организирана корупция”. По същество ищецът не излага конкретни пороци  на решението, които да водят до неговата нищожност.

 Но съдът, с оглед предвидените правомощия в чл.168 и чл.218 ал.2 от АПК, намира, че следва да се произнесе относно наличието на основания за нищожност на процесното съдебно решение, без да се ограничава до изложените от ищеца основания.

В становището си ответната страна оспорва предявения иск и намира същия за неоснователен, като конкретните мотиви за този извод са, че съдебното решение е постановено от компетентния съд, и ищецът не сочи никакви основания за нищожност.

От фактическа страна съдът установи наличието на следната обстановка:

 По делото, приключило с процесното решение, е проведено едно открито съдебно заседание, което е било по съществото на спора. Съставът провел заседанието по съществото на спора е постановил и съдебния акт по него, със същия докладчик. По делото не се спори, че лицата подписали постановения съдебен акт са различни от лицата, посочени като членове на състава, и не се представиха доказателства в тази насока, поради което съдът приема подписите за автентични.

 При дела, гледани като касационни при установяване законосъобразност, допустимост и действителност на решения на първоинстанционните съдилища, съставите на административния съд са винаги тричленни - т.е. състоят се от трима съдии от касационния административен съд и няма данни процесното дело да е било гледано от едноличен състав.

 В глава ХІІ на АПК са регламентирани правилата, регулиращи реализирането на касационното производство, при което е било оспорено първоинстанционното съдебно решение. Тези разпоредби се прилагат по отношение на обжалваните пред административните съдилища решения на районните съдилища.

Сред специалните правила на този вид съдебна процедура е регламентирано, че делото се разглежда от тричленен състав, както и че делото се разглежда в открито съдебно заседание, като и двете изисквания на закона са спазени. Произнасянето на съда и съдържанието на решението е нормативно регламентирано в разпоредбата на чл.HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art221_Al1&Type=201/"221, ал.1 от АПК, като същата няма конкретни изисквания по състава на съда, освен вече така изложеното. Съгласно правилото на чл.HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art228&Type=201/"228 от АПК за неуредените в същата глава въпроси се прилагат съответно разпоредбите за първоинстанционното производство /пак регламентирано в АПК/. За първоинстанционното административно производство, приложимо по реда на препращането за касационното такова, важи разпоредбата на чл. 172а, ал.3 от АПК, според която решението се подписва от съдията/съдиите, взели участие в постановяването му.

Не са налице  доказателства за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е основание за прогласяване на нищожност на решението. Нищожно съдебно решение ще е налице, когато е постановено от незаконен състав, еднолично от съдия, вместо от съдебен състав, когато това е предвидено в закона, само от съдебни заседатели или с участието на лице, което не е съдия в съответния съд, или на лице, което не е било избрано за съдебен заседател, както и устното и неподписаното решение. За да бъде обявено едно решение за нищожно е необходимо наличие на изключително тежък порок, засягащ компетентността на съда, изразената в решението воля или много тежък порок в неговата форма – като решение, което има напълно безсмислен или неясен диспозитив, до степен невъзможност да се установи каква е била волята на съдебния състав, съдебно решение, постановено от орган на изпълнителната власт –например решение за развод постановено от кмет на община, или съдебно решение, което не е материализирано в писмена форма с подписи на всички членове на състава, а е отразено само в съобщение до страната с подпис на съдебен секретар и т.н.

Не се представиха и никакви доказателства за изложените от ищеца твърдения, че съдиите са изменяли текста на нотариално заверени договори, представени по делото, какъвто и смисъл да влага в това ищецът, нито доказателства, че е налице конфликт на интереси по отношение на съдебния състав постановил решението, който по такъв начин да засяга формираната воля на състава, че води до нищожност на решението.

 В случая посочените по-горе пороци на решенето на АС-Габрово не са налице, не се установиха и други пороци на съдебния акт, които да засягат толкова съществено съдебния акт, че да водят но неговата нищожност, поради което искът за прогласяване нищожност на решение № 45/28.09.2007 г. по КАД № 87/2007 г. на АС-Габрово следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

Воден от горното Административен съд Ловеч, шести административен състав,

РЕШИ:

 

 ОТХВЪРЛЯ искова молба вх.№1304/03.06.2015 г. с правно основание  чл.HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art128_Al1_Pt7_Pred1&Type=201/"128, ал.1, т.7, HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art128_Al1_Pt7_Pred1&Type=201/"предлHYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art128_Al1_Pt7_Pred1&Type=201/". първо от АПК, предявена от П.Х.П., с ЕГН **********,***, за прогласяване нищожност на съдебно решение № 45/28.09.2007 г. постановено по КАД № 87/2007 г. по описа на АС-Габрово и отмяна на съдебно решение № 23/22.02.2007 г. постановено по гр.д.№ 288/2006 г. по описа на РС-Севлиево, като неоснователен и недоказан.

Решението подлежи на обжалване на основание чл.210 и по реда на чл.HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art211&Type=201/"211 и сл. от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните чрез Административен съд Ловеч пред Върховен административен съд на Република България.

 Препис от съдебното решение да се връчи на страните.

 

                                               АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: