Определение по дело №190/2019 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 207
Дата: 14 юни 2019 г.
Съдия: Динко Минчев
Дело: 20193220100190
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е      

 

Г.Т., 14 .06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд-Г.Т. в закрито заседание на   четиринадесети юни  хиляди и деветнадесета  година  в   състав: 

                                               Районен съдия: Динко Минчев

разгледа докладваното от районния съдия  гр.дело № 00190 по описа за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  Постъпила е искова молба от  В.С.К. с постоянен адрес *** чрез пълномощник адв. Д. Ч. с адрес за призоваване гр. Г.Т., ул. „Васил Априлов“ №8 срещу А.К., гражданин на Р. Р., роден на *** с адрес С. К., окръг К., ул. „Прел макулуй“№2А  за развод по исков ред на осн. чл.49 и следващите от Семейния кодекс.

С писмено становище, получено по електронна поща, ответникът възразява срещу международната компетентност на български съд, в случая Районен съд Г.Т., за разглеждане на делото, като се позовава на регламент 1259/2010г. на ЕК.  Твърди, че дело за развод между страните е регистрирано в гр. К. №13527/212/201/201 от 14.05.2019г. 

В писмено становище ищцата заявява, че възражението е неоснователно.

По делото съдът констатира следните обстоятелства:

Страните са сключили граждански брак в Р.Р. на 20.04.2017г. От този брак имат родено дете Н. А.К., родена на ***г. в гр. Д.. Видно от приложените по делото удостоверения за постоянен адрес ищцата и детето Н. са с постоянен адрес ***.

Разпоредбата на чл.3 от Регламент №2201/2003г. предвижда няколко основания за международна компетентност, които са алтернативни, без установена йерархия. Така установената система за определяне на компетентност по дела за прекратяване на брак с развод определя успоредното съществуване на няколко компетентни юрисдикции.

В този случай коя от сезираните юрисдикции в държавите членки е компетентна да разгледа делото е определена в разпоредбата на чл.19 от посочения Регламент, като е посочен първия сезиран съд, като съгласно разпоредбата на чл.17 от регламента всеки съд следи служебно за своята международна компетентност. Когато делата за развод, законна раздяла или унищожаване на брака между страните са заведени пред съдилища в различни държави членки, съдът пред който искът е предявен по късно се отказва от компетентност в полза на първия сезиран съд. По отношение на свързаните с развода искове относно родените от брака деца е приложим принципа на пророгация по чл.12 и чл.13 от Регламент 2201/2003г.

В случая се касае за развод между съпрузи, единият от които е български гражданин, а другият румънски гражданин с обичайно местопребиваване съответно в Р. България и Р. Р., без наличие на данни съпрузите обичайно да местопребивават на територията на Р. Р. компетентен би могъл да бъде както български съд, съгласно разпоредбата на чл.3, пар.1, б.“а“, предл. шесто и чл.3, пар.1, б.“б“, от регламента, така и румънски съд, съгласно чл.3пар.1, б.“а“, предл.трето и предл. шесто, както и български съд на осн. чл.3 б.“б“ от Регламента.

В този случай коя от двете сезирани юрисдикции е международно компетентна да разгледа делото  е уредена в посочената разпоредба на чл.19 от Регламента.

Исковата молба за развод е постъпила в български съда на 23.04.2019г., а ответникът посочва, че искова молба за развод е заведена от него в румънски съд на 14.05.2019г.

В настоящето съдебно производство пред българския съд са предявени съединени искове за родителски права относно  роденото от брака дете, тъй като българското право задължава съдилищата да се произнасят служебно по въпросите за упражняването на родителски права, правото на лични отношения и  издръжка.

На осн. чл.12,т.3, б.“а“ и чл.13 от Регламент 2201/2003г. съдилищата на държавите членки са компетентни да се произнасят относно родителската отговорност в производството, различно от производството по развода,   ако детето има основна връзка с тази държава и единият от носителите на тази родителска отговорност, в случая ищцата,   има обичайно местопребиваване в тази държава-членка.

Следва да се посочи, че позоваването на ответника на Регламент 1259/2010г. се отнася до приложимото право при развод и не касае международна компетентност на съдилища.

Предвид изложеното възражението на ответника срещу международната компетентност на Районен съд Г.Т. за разглеждане на делото е неоснователно и следва да бъде отхвърлено.

Като съобрази тези обстоятелства съдът  :

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 Отхвърля предявеното възражение от А.К., гражданин на Р. Р., роден на *** с адрес с. К., окръг К., ул. „Прел макулуй“№2А относно международната компетентност на Районен съд Г.Т. за разглеждане на гр.дело №190/2019г. по описа на съда.

 

Определя международна компетентност на Районен съд Г.Т. в съдебното производство по развод, предоставяне на упражняване на родителски права относно роденото от брака дете, определяне  режим на лични отношения и издръжка на детето по гр.дело №190/2019г. по описа на съда.

 

Препис да се изпрати на страните, като на осн. чл.609,ал.1 от ГПК във вр. с чл.14 от Регламент ЕО 1393/2007г.преписът до ответника се изпратят по пощата с обратна разписка на адресите на ответника с превод от български на румънски език.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд Д. в едноседмичен срок от съобщаването.

        

                                              

Районен съдия: