Решение по дело №742/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1104
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 23 февруари 2021 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20203110200742
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1104/27.7.2020г.

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XХII състав, в открито съдебно заседание на седми юли две хиляди и двадесета година, в състав:  

 

                          СЪДИЯ: МИЛЕНА НИКОЛОВА                          

  с участието на секретаря Елена Пеева, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 742 по описа за 2020 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на „П.2.“ ЕООД срещу Наказателно постановление № 03 – 0010052 от 12.07.2018 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на дружеството на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 414, ал. 3 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение по чл. 62, ал. 1 вр. чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 КТ.

          Във въззивната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на наказателното постановление поради допуснато нарушение на материалния закон и явна несправедливост на наложената имуществена санкция. Отправено е искане за отмяна на обжалваното наказателно постановление, а в условията на евентуалност за неговото изменение.

          В проведеното открито съдебно заседание въззивното дружество, редовно призовано, не изпраща представител.

          В проведеното открито съдебно заседание въззиваемата страна Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител Д.О.– началник отдел АИПО в Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, която моли за потвърждаване на наказателното постановление, като излага съображения за неговата законосъобразност. Прави искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

 

          От фактическа страна:

          На 13.06.2018 г. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, измежду които и св. Д.Г.И. (инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна), извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в хотел „Дана парк“ в к.к. „Златни пясъци“, стопанисван от „Политур“ ЕООД.

          В проверявания обект контролните органи установили Л.М.М., която попълнила декларация, в която посочила, че работи в „П.2.“ ЕООД с работно време от 08,00 ч. до 20,00 ч., няма сключен трудов договор, няма сключен граждански договор, получава месечно трудово възнаграждение в размер на 500 лв., има почивни дни по график и почивка в работния ден – 1 час.

          На същата дата св. И. съставила постановление, с което обявила съществуването на трудово правоотношение между Л.М.М. и „П.2.“ ЕООД.  Св. И. издала предписание работодателят да предложи на работника Л.М.М. сключването на трудов договор, като за изпълнение на предписанието бил определен срок: 18.06.2018 г.

          На въззивното дружество била връчена призовка за представяне на документи, включително пълни трудови досиета на лицата, назначени в обекта на работа. В хода на проверката не бил представен трудов договор, който да е сключен между въззивното дружество и Л.М.М..

          Приемайки, че с това свое поведение, в частност бездействие, въззивното дружество е нарушило разпоредбите на чл. 62, ал. 1 вр. чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 КТ, на 23.01.2019 г. св. И. съставил АУАН, който бил връчен на упълномощен представител на въззивното дружество, който не направил възражения.

          В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок е постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, в което са изложени съображения, че въззивното дружество и Л.М.М. никога не са се намирали в трудови правоотношения.

          На 12.07.2018 г. директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна издал обжалваното наказателно постановление.

 

          По доказателствата:

          Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни доказателствени средства: показанията на св. Д.Г.И., и писмени доказателства и доказателствени средства: АУАН; декларация от Л.М.М.; постановление за обявяване на съществуването на трудово правоотношение; призовка; идентификационна карта; извлечение от търговския регистър и протокол за извършена проверка.

          Съдът кредитира гласните доказателствени средства – свидетелските показания на св. Д.Г.И. като обективни и достоверни, доколкото същите са последователни, логични и не съдържат противоречия в себе си, а освен това съответстват на представените по делото писмени доказателства и по-конкретно декларация от Л.М.М.. От показанията на св. И. се установява, че към момента на извършване на проверката Л.М.М. е била в трудово правоотношение с въззивното дружество и се е намирала на работното си място в хотел „Дана парк“ в к.к. „Златни пясъци“.

          От представената от Л.М.М. декларация се установява, че същата е полагала труд в проверявания хотел на длъжност „миячка“ при дванадесет часов работен ден, с една почивка в работния ден и седмична почивка по график срещу месечно възнаграждение в размер на 500 лв.

          Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства и доказателствени средства като обективни и достоверни и допринасящи за разкриване на обективната истина по делото.

          При анализа на доказателствената стойност на съставения АУАН съдът съобрази разпоредбата на чл. 416, ал. 1 КТ, съгласно която редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното. Доколкото по делото не са налице доказателства, които да опровергават констатациите на контролните органи, а напротив показанията на св. Д.И. подкрепят и затвърждават удостовереното в АУАН, то последният също служи като основа на направените от съда фактически изводи.

          Посочените гласни и писмени доказателства и доказателствени средства, обсъдени и ценени поотделно и в тяхната съвкупност,  установяват описаната фактическа обстановка в нейната пълнота, поради което въз основа тях съдът изгради своите фактически изводи.

 

          От правна страна:

          Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

          Съдът в рамките на служебната проверка не констатира съществено нарушение на процесуалните правила, визирани в ЗАНН. АУАН е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, изброени в чл. 42 ЗАНН, и е надлежно предявен по реда на чл. 43 ЗАНН. НП е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 ЗАНН.

          Съгласно разпоредбата на чл. 62, ал. 1 КТ трудовият договор се сключва в писмена форма. В чл. 1, ал. 2 КТ е регламентирано, че отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения, а предвид разпоредбата на чл. 61, ал. 1 КТ трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпването на работа.

От обективна страна по делото е установено, че въззивното дружество на 13.06.2018 г. в хотел „Дана парк“, к.к. „Златни пясъци“, в качеството на работодател, е допуснало до работа Л.М.М., изпълняваща трудови функции на длъжността „миячка“, с определено работно време от 08,00 часа до 20,00 часа и договорено трудово възнаграждение в размер на 500 лв. на месец, без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по трудовото правоотношение.

Въззивното дружество е пренебрегнало задължението си по закон, поради което според съда правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност за нарушение на чл. 62, ал. 1 вр. чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 КТ.

 

По възраженията на въззивното дружество:

Съдът намира за неоснователно възражението на въззивното дружество, че не се намирало в трудово правоотношение с Л.М.М., доколкото от събраните по делото доказателства се установяват като налични всички елементи на трудовото правоотношение: две страни (работодател „П.2.“ ЕООД и работник Л.М.М.); определено място на работа (хотел „Дана парк“ в к.к. „Златни пясъци“); заемането на конкретно определена длъжност (миячка); определено трудово възнаграждение с постоянен характер (500 лв.); периодичност на заплащането (месечно); продължителност на работния ден (от 08,00 ч. до 20,00 ч.) - по арг. от чл. 66, ал. 1 КТ.

Съдът намира, че в настоящия случай е неприложима разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, тъй като не са налице такива смекчаващи отговорността обстоятелства, които да отличават нарушението като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. Напротив касае се за типично нарушение.

 

По отношение на имуществената санкция:

Разпоредбата на чл. 414, ал. 3 КТ предвижда имуществена санкция за работодател, който наруши разпоредбата на чл. 62, ал. 1 КТ, в размер от 1500 до 15 000 лв.

При индивидуализиране на имуществената санкция съдът отчита като смекчаващо отговорността обстоятелството, че в административно-наказателната преписка не се съдържат данни въззивното дружество да е санкционирано за подобни или други нарушения на трудовото законодателство.

Като изключително отегчаващо отговорността обстоятелство съдът отчете, че въззивното дружество е допуснало до работа работника Л.М.М. при изключително тежки условия на труд – при дванадесетчасов работен ден, включващ само една едночасова почивка, срещу месечно възнаграждение в размер на 500 лв. Като отегчаващо отговорността обстоятелство следва да се отчете и обстоятелството, че нарушението е извършено спрямо жена, която е на 58 години.

При превес на отегчаващите над смекчаващите отговорността обстоятелства имуществената санкция е следвало да бъде определена над средния размер, предвиден в чл. 414, ал. 3 КТ, но доколкото съгласно чл. 337, ал. 2 НПК въззивният съд няма право да влошава положението на жалбоподателя, то наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

 

По разноските:

Предвид изхода на спора разноски се следват на въззиваемата страна. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 5 ЗАНН в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Доколкото Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна е териториално поделение на специализираната администрация на  Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" - Главна дирекция "Инспектиране на труда", а не самостоятелно юридическо лице и предвид разпоредбата на чл. 2, ал. 1 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", съгласно която Агенцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище ***, съдът намира, че въззивната страна следва да бъде осъдена да заплати юрисконсултското възнаграждение в полза на юридическото лице Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

С оглед разпоредбите на чл. 63, ал. 5, изр. 2 ЗАНН и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ и предвид липсата на правна и фактическа сложност на делото, съдът приема, че дължимото в случая юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция е в размер на по 80,00 лв.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 03 – 0010052 от 12.07.2018 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на „П.2.“ ЕООД на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 414, ал. 3 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение по чл. 62, ал. 1 вр. чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 КТ.

ОСЪЖДА „П.2.“ ЕООД, ЕИК ********* ДА ЗАПЛАТИ на ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ "ГЛАВНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА", ЕИК *********, седалище *** сумата от 80,0 лв. (осемдесет лева), представляваща юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция, на основание чл. 63, ал. 5 ЗАНН.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението е изготвено.

 

         

                                                СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: