Решение по дело №219/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 820
Дата: 3 август 2020 г. (в сила от 24 септември 2020 г.)
Съдия: Христо Ленков Георгиев
Дело: 20205220100219
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            РЕШЕНИЕ  

 

                              03.08.2020 г.            Град  Пазарджик

 

 

В       И  М  Е  Т  О     Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

    ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, ХІІ- ти  граждански състав

    На  трети юли ,  две хиляди и  двадесета   година

    В   публично  заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ХРИСТО ГЕОРГИЕВ

 

  СЕКРЕТАР: Стоянка Миладинова               

  Като разгледа докладваното от Районен съдия Георгиев

  Гражданско дело №219  по описа за   2020  година.

 

 

                   

Производство по чл.530 и сл. от ГПК, вр. с чл.51 от ЗН.

Депозирана е молба от “Банка ДСК” ЕАД, ЕИК-*********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул.“Московска“№19, представлявано от В. М. С. – изпълнителен директор, и Д. Н. Н. – изпълнителен директор, действащи чрез процесуален представител Л.М.П..- юрисконсулт, в която се сочи, че   „Банка ДСК“ ЕАД е предоставила на лицето А.Ф.П., ЕГН ********** *** по силата на Договор за текущо потребление, заем в размер на 2591 лв.

Твърди се, че след като е преустановено обслужването на кредита, служители на банката направили опити за връзка с кредитополучателя и разбират, че същият е починал.

Сочи се, че междувременно вземането е станало изискуемо и за „Банка ДСК“ ЕАД възникнал правен интерес да покани наследниците да изпълнят задължените на наследодателя си.

На основание чл. 51 от ЗН се моли съдът да призове наследниците на починалия длъжник и да им определи срок за приемане или отказ от наследството.

Към молбата са представени писмени доказателства.

Направено е доказателствено искане за издаване на съдебно удостоверение.

Наследниците на починалия длъжник са посочени от банката - молител с молба с вх. № 8858/21.05.2020 г.

С Определение № 1096/26.05.2020 г. съдът е постановил разглеждането на молбата в открито съдебно заседание, като го е насрочил и като е дал срок на наследниците на А.Ф.П., ЕГН- **********,  вписани в удостоверението за наследници – М.А.Ц., А.А.Ц., Т.А.П. и М.А.П.,  в съответствие с чл. 51 ал.1 ЗН, да заявят с писмена молба  до провеждане на съдебното заседание или в самото заседание, дали   приемат или се отказват от наследството оставено от техния наследодател. Указал им е на основание чл. 51, ал.2 ЗН, че ако наследникът, в дадения му срок,  не отговори, той губи правото да приеме наследството

Поради изложеното, се моли съдът да постанови решение, по силата на което, на основание чл.51 от ЗН, да призове наследниците на починалия длъжник и да им определи срок за приемане или отказ от наследството.  

             Съобразно молбата и с оглед на представените писмени доказателства / заверен препис от Удостоверение за наследници, изх. №03-21-4-001/01.04.2020 г., издадено от Община Пазарджик/, съдът е призовал горепосочените лица, с оглед изпълнение на процедурата по чл.51 от ЗН.

  

 

Т.А.П., ЕГН – ********** *** и  М.А.  П., ЕГН- ********** ***  са били редовно призовани за проведеното съдебно заседание , въпреки което не са се явили  в съдебно заседание и не са изразили  становище по молбата, т.е. не заявяват дали приемат или се отказват от наследството на починалата  А.Ф.П., ЕГН ********** ***.

  След като се запозна с изложените становища и събраните по делото писмени доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът възприе следното: От представените от молителя писмени доказателства, безспорно се установява, че същият е кредитор на починалото лице   А.Ф.П., ЕГН ********** ***, по силата на сключен между тях Договор за кредит за  текущо потребление  от 07.04.2017г. По безспорен начин се установява, че посочените в молбата лица са законни наследници на длъжника по договора. Ето защо съдът приема, че молителят е заинтересовано лице по смисъла на разпоредбата на чл.51 от ЗН, лице и има право да иска от съда да призове наследниците на починалата и да им определи срок, в който те да заявят дали приемат или се отказват от наследството, оставено след смъртта на наследодателя им. Съгласно чл.48 и сл. от ЗН, наследството се придобива с приемането му, което  произвежда действие от откриването на наследството - с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; извършване на действие от страна на  наследника, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството или, когато укрие наследствено имущество (в последната хипотеза наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество). Следва да се уточни, че недееспособните (в т.ч. ненавършилите пълнолетие – чл.5 от ЗЛС), държавата и обществените организации приемат наследството само по опис (чл.61 ал.2 от ЗН). Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават. Наследник, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство(чл.60 от ЗН). За да се ангажира отговорността на наследниците на починало лице за негови задължения е необходимо, съгласно чл.60 от  ЗН, те да са приели наследството. Наследството се приема по указания в чл.49 от ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо- чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството /конклудентни действия/. Според разясненията, дадени в т.14 на ППВС№4/1964 г. на ВС, мълчаливо приемане е налице, когато от действията на наследника се разбира непоколебимото му намерение да приеме наследството.

В разглеждания случай,  Т.А.П., ЕГН – ********** ***  и  М.А.  П., ЕГН- ********** ***, са били редовно призовани за проведеното на 03.07.2020г. открито съдебно заседание , въпреки което не са се явили  в съдебно заседание и не са изразили  становище по молбата, т.е. не заявяват дали приемат или се отказват от наследството на починалата. Същите не са  изразили волеизявление дали приемат или се отказват от наследството. С изтичането на срока се погасява правото им да приемат наследството, като същите са били надлежно уведомени за последиците при бездействието им, а именно, че съдът ще приеме, че наследникът е загубил правото да приеме наследството.  Поради това съдът следва да постанови да се впише в особената книга за приемане на наследство, че съгласно чл.51, ал.2 вр. ал.1 ЗН, Т.А.П., ЕГН – ********** *** и  М.А.  П., ЕГН- ********** ***  са  загубили правото да приемат наследството, останало от  починалата  А.Ф.П., ЕГН ********** ***.

             По отношение на  М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***- синове на  починалата - за провеждане на процедурата по приемане или отказ от наследство , лицето, имащо качеството на наследник, следва да се яви лично, а приложението на чл. 51, ал. 2 ЗН предполага известен адрес на наследника, редовно уведомяване с ясно дадени указания и определен срок. В случая са предприети всички законови възможности за призоваването на М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***, които   са  били  търсени  на  посочените адреси, които се явяват и настоящи такива на лицата. Извършена  е справка по реда на Наредба № 14/18.11.2009г. за адресната регистрация на лицата, като на установените  адреси  е залепено и уведомление при спазването на чл. 47, ал. 1 и ал. 2 ГПК.

           На  М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***  е била  дадена възможност да получат книжата и съобщенията, адресирани до тях. Въпреки всички описани действия, последните  не са били  намерени  на единствените известни адреси по делото, по сведения от съседи, последните живеят и работят в чужбина. При това положение се налага извод, че   М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***  обективно не могат  да бъдат  призовани за осъществяване на процедурата по чл. 51 от ЗН. Ето защо няма как да бъде осигурено личното явяване на лицата за посочената процедура. Същевременно М.Ц. и А.Ц.  не  са  получили  лично съобщението, в което  са им били дадени указания, че ако в определения от съда срок не отговорят, тя губят правото да приемат наследството. Поради тази причина няма как да намери приложение и нормата на чл. 51, ал. 2 ЗН, доколкото за прилагане на последиците, предвидени в нея, е необходимо заинтересованото лице да бъде уведомено надлежно.

            Настоящето производството е охранително и е свързано с упражняването на лични права от страна на наследника. По отношение на това производство не могат да намерят приложение разпоредбите на чл. 47, ал. 7 и ал. 8 ГПК, и не може да се приеме, че чрез залепване на уведомление по реда на чл. 47, ал. 1 и ал. 2 ГПК съответното лице е редовно призовано, съответно книжата са му връчени редовно, без да се налага назначаването на особен представител. Същевременно характеристиката на производството не позволява на наследниците да бъде назначен особен представител по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК. Изявлението на дадено лице дали приема наследството от своя наследодател, или се отказва от него, е строго лично и няма как да бъде заместено от особен представител по делото. В случая става въпрос за лично волеизявление от страна на наследник, с което той формира волята си дали приема наследството. Именно формирането на такава воля представлява строго личен акт, който няма как да бъде заместен от волята на друго лице в процеса. /В т.см. Определение №100 от 12.02.2015г. по ч.гр.д.№190/2015г. на Трето гражданско отделение на ВКС/  .         

              Предвид на изложеното настоящият състав намира, че следва да отхвърли подадената молба по отношение на наследниците  М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***. На молителя следва да се укаже, че съгласно чл.538, ал.3 от ГПК, отхвърлянето на молбата не е пречка да се подаде повторно молба пред същия съд за издаване на същия акт.

 

Водим от горното и на основание чл.51 от ЗН във вр. с чл.538, ал.3 от ГПК, съдът

 

 

Р     Е     Ш     И  :

           

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане и отказ от  наследството, водена при РС- Пазарджик, че съгласно чл.51, ал.2, вр. ал.1 от ЗН,  Т.А.П., ЕГН – ********** *** и  М.А.  П., ЕГН- ********** ***,  са  загубили правото си да приемат наследството, оставено след смъртта на  А.Ф.П., ЕГН ********** ***, починала на …. г., акт за смърт №…. г., съставен  в  гр.П., обл.П.

 

 

           ОТХВЪРЛЯ молбата на „БАНКА ДСК” ЕАД с ЕИК , със седалище и адрес на управление: гр. С., ул. „М.” № , с искане да бъдат  призовани наследниците  на А.Ф.П., ЕГН **********, а именно М.А.Ц., ЕГН- ********** *** и А.А.Ц., ЕГН- ********** ***, за приемане или отказ от наследството на същата, в качеството им на нейни  наследници  по закон.

 

            Решението  подлежи на обжалване пред Окръжен съд-Пазарджик  в едноседмичен срок от съобщаването му в отхвърлителната му част. В останалите му части, решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Препис от същото да се изпрати на страните за сведение.

 

                                                                                     

                                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: