Определение по дело №362/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 287
Дата: 8 юли 2022 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700362
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юли 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                     08.07.2022 г., гр.Добрич

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на осми юли, две хиляди двадесет и втора година, І-ви  състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

 

разгледа докладваното административно дело № 362 по описа за 2022 г. на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството по делото е образувано, след като с Определение № 582/ 24.02.2022 г. по АД № 340/ 2022 г. на Административен съд – Варна e прекратено производството по искова молба на Н.А.Н. ***, с ЕГН **********, с която срещу Административен съд – Варна е предявен иск за обезщетение за причинени на ищеца имуществени вреди в размер на 100 лв. (сто лева) и на основание чл. 7, ал. 2 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) е изпратено на Административен съд – Добрич по подсъдност.

С Определение № 88 от 02.03.22 г. АдмС – Добрич, І-ви  състав, е повдигнал спор за подсъдност, в резултат на което с Определение № 28/ 01.07.22 г. ВАС и ВКС, смесен петчленен състав, по дело № 15/ 22 г. на смесен състав, е счел, че компетентен да разгледа исковата молба на Н.А.Н., с която се претендират имуществени вреди от правораздавателната дейност на Административен съд – Варна, е Административен съд – Добрич и е изпратил делото за разглеждане от този съд.

Настоящият състав, като постави на разглеждане исковата молба, намира, че предявеният с нея иск е процесуално недопустим по следните съображения:

В исковата молба са изложени твърдения, че съдия от Административен съд – Варна е приел за допустимо производството по адм. дело № 2111/ 21 г. на Административен съд – Варна, изпратил е исковата молба и е насрочил заседание по делото, след което го е прекратил с Определение от 10.11.21 г., поради което ответникът вече е имал право на становище. Настоява се, че ако съдия – докладчикът е свършил служебните си задължения качествено и в срок, то е щял да прекрати делото като недопустимо и дори ищецът да е обжалвал прекратяването, то на основание чл. 160, ал. 1, изр. 2 от АПК препис нямало да се дължи и дори нямала да има право на становище Община Варна. Ищецът претендира, че насрочването на недопустимо дело е довело до вреди за него на стойност 100 лева, които трябва да заплати на Община Варна. Изразява становище, че реално има разход за Община Варна, тъй като юрисконсулт е писал становище, поради което основателно им са присъдени 100 лева, но прави възражение, че ако съдът не е бил насрочил делото и не е конституирал Община Варна, то до тези вреди нямало да се стигне.

По делото е приложено Определение № 12748/ 14.12.2021 г. по адм. дело № 11846/ 2021 г. на Трето отделение на ВАС, образувано по частна жалба на ищеца, с което е оставено в сила Протоколно определение от 10.11.2021 г. по адм. дело № 2111/ 2021 г. на АдмС – Варна, както и самото Протоколно определение.

Съгласно чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК, на административните съдилища са подведомствени всички дела по искания за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица, както и за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и Върховния административен съд.

Разпоредбата на чл. 2в, ал. 1, т. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) определя в кои случаи могат да се предявяват искове за вреди от правораздавателна дейност на административните съдилища и Върховния административен съд, като посочва, че за вреди по чл. 1, ал. 1, както и за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и Върховния административен съд, вредите следва да са причинени от достатъчно съществено нарушение на правото на Европейския съюз. В този случай исковете се разглеждат от съдилищата по реда на  Административнопроцесуалния кодекс.

Цитираната разпоредба е във връзка с чл. 203, ал. 3 от АПК, който също определя, че исковете за обезщетения за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и ВАС се разглеждат по реда на АПК единствено в хипотезата, когато вредите се причинени от достатъчно съществено нарушение на правото на Европейския съюз. Това следва и от съвместното тълкуване на чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК и чл. 2в от ЗОДОВ, който е приет със същия ЗИДЗОДОВ, обн. в ДВ, бр. 94/29.11.2019 г.

С настоящата искова молба са изложени твърдения, че състав на Административен съд – Варна не е приложил правилно процесуалните правила при администриране на подадената искова молба, вследствие на което е последвало осъждане на ищеца за разноски, което той определя като настъпила вреда във връзка с действията на съдия – докладчика по първоинстанционното производство и претендира обезщетение.

От доказателствата по делото се установява, че осъждането за разноски е с Определение № 12748/ 14.12.2021 г. по адм. дело № 11846/ 2021 г. на Трето отделение на ВАС, образувано по частна жалба на ищеца срещу Протоколно определение от 10.11.2021 г. по адм. дело № 2111/ 2021 г. на АдмС – Варна, като ВАС е оставил в сила обжалваното Протоколно определение и е присъдил разноски на ответника по частната жалба в производството, образувано по частната жалба.

Твърденията на ищеца обаче касаят производството пред Административен съд – Варна, като са свързани с нарушаване на процесуални норми от вътрешното право на Република България, но не съдържат никакви конкретни доводи за нарушаване на правото на ЕС.

Исковете за вреди, причинени на ищеца в резултат на твърдените за допуснати от Административен съд – Варна нарушения на националното законодателство при администриране и разглеждане на горепосоченото адм. дело № 2111/ 2021 г., са недопустими за разглеждане по реда на чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК, във връзка с чл. 203, ал. 3 от АПК и чл. 2в, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ. Пороците на съдебните актове могат да бъдат отстранени само по реда на инстанционния контрол, какъвто в случая е проведен. След като влязат в сила, постановените от административните съдилища актове не могат да се проверяват инцидентно в производство по чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК, щом не се свързани с твърдения за нарушаване на правото на ЕС. Защитата срещу порочни процесуални действия на съда се постига чрез обжалване на опорочения акт, а когато той е влязъл в сила, чрез извънредните средства за отмяна по чл. 237 - чл. 249 от АПК.

Във връзка с конкретните оплаквания в исковата молба, следва да се има предвид, че законодателят е уредил с конкретни норми и защитата срещу съдебните актове, с които неправилно са присъдени разноски. В случая разноските са присъдени с Определение № 12748/ 14.12.2021 г. по адм. дело № 11846/ 2021 г. на Трето отделение на ВАС. Ищецът е имал право да иска по реда на чл. 248 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК изменение на постановения съдебен акт в частта му за разноските, но в случая самият ищец изразява становище, че разноските са правилно присъдени.

Така, от изложените в исковата молба фактически обстоятелства, се установява, че не се претендират вреди в резултат на предпоставките на чл. 2в, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ за разглеждане по реда на чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК, във връзка с чл. 203, ал. 3 от АПК, с оглед на което исковата молба е недопустима за разглеждане по този ред.

Ако ищецът счита, че е налице непозволено увреждане, извършено спрямо него в резултат на действия по съответното дело, то може да предяви иск по чл. 49, във връзка с чл. 45 от Закона за задълженията и договорите, който подлежи на разглеждане за допустимост и основателност по общия исков ред пред компетентния районен съд.

Водим от горното и на основание чл. 130, изр. първо от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, Административен съд – Добрич, Първи състав, 

 

                               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ВРЪЩА искова молба на Н.А.Н. ***, с която срещу Административен съд – Варна е предявен иск за обезщетение за причинени на ищеца имуществени вреди в размер на 100 лв. (сто лева), за това, че съдия от Административен съд – Варна е приел за допустимо производството по адм. дело № 2111/ 21 г. на Административен съд – Варна, изпратил е исковата молба и е насрочил заседание по делото, след което го е прекратил с Определение от 10.11.21 г., срещу което е подадена от ищеца частна жалба, в производството по която пред ВАС поради нейната неоснователност е осъден да заплати съдебно – деловодни разноски на Община Варна в размер на 100 лв. (сто лева) за юрисконсултско възнаграждение.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 362/ 2022 г. по описа на Административен съд - Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба чрез Административен съд – Добрич пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от неговото съобщаване.

 

 

                                                          СЪДИЯ: