Решение по дело №162/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 197
Дата: 20 октомври 2023 г.
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20237110700162
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 197 от 20.10.2023 г., гр. Кюстендил

 

   В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на двадесет и седми септември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                             АСЯ СТОИМЕНОВА  

 

при секретар Светла Кърлова и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 162 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и                наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от началника на                            сектор „Пътна полиция” (ПП) при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Кюстендил срещу Решение № 145/26.05.2023 г., постановено по административнонаказателно дело (АНД) № 360/2023 г. по описа на                         Районен съд – Кюстендил, с което е отменено издаденото от него                          Наказателно постановление (НП) № 22-1139-002447/12.12.2022 г. С посоченото                               наказателно постановление на „В.П.” ЕООД, с ЕИК *********, на основание чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (КЗ) е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от същия кодекс. В жалбата са изложени касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Началникът на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил не се явява и не се представлява в съдебното заседание по делото. С молба с вх. № 3683/25.09.2023 г.  процесуалният му представител по пълномощие – юрисконсулт Г. Б., поддържа жалбата.

„В.П.” ЕООД не изпраща процесуален представител в съдебното заседание по делото и не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното пред Районен съд – Кюстендил наказателно постановление административнонаказателната отговорност на  „В.П.” ЕООД е ангажирана за това, че на 13.09.2022 г. в 08:30 часа, в гр. Кюстендил, на ул. „Цар Асен”, е установено управление на лек автомобил марка и модел „Фолксваген Шаран”, с        рег. № СВ9795НТ, собственост на дружеството, като за същия не е имало сключен действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, валидна към датата и часа на проверката. На 22.09.2022 г., при условията на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, срещу дружеството е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) с бл. № 051209, в който нарушението е квалифицирано по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Актът е връчен на 24.11.2022 г. на едноличния собственик на капитала на „В.П.” ЕООД – Г. Н. Р. Въз основа на съставения АУАН е издадено процесното наказателно постановление, в което е възпроизведена фактическата обстановка, изложена в акта. Районният съд е отменил наказателното постановление по съображения за незаконосъобразност. Приел е, че в административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила относно реда за предявяване и връчване на акта за установяване на административното нарушение, което е ограничило възможността на санкционираното дружество да реализира правото си на защита.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с изложените в жалбата касационни основания настоящият касационен състав намира, че решението на районния съд е валидно, допустимо и правилно като краен резултат.

Процесният АУАН е съставен в отсъствието на законния представител на „В.П.” ЕООД в нарушение на нормата на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН. Съгласно чл. 147, ал. 1 от Търговския закон ТЗ) едноличното дружество с ограничена отговорност се управлява и представлява от едноличния собственик на капитала лично или чрез определен от него управител, а ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството. След извършена служебна справка в търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, съдът констатира, че от 22.08.2011 г. като управител на дружеството е вписан                        В.В. С.. По делото липсват доказателства, че последният е търсен, но не е намерен, както и че му е връчена покана да се яви на 22.09.2022 г. в сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил за съставяне и връчване на АУАН, поради което е било неприложимо изключението по чл. 40, ал. 2 от ЗАНН за съставяне на акта в негово отсъствие. Нарушението е съществено, доколкото е довело до нарушаване на правото на защита на „В.П.” ЕООД, тъй като на управителя му не е връчен препис от акта и той не е имал възможност да направи възражения при подписването му и в посочения в чл. 44, ал. 1 от ЗАНН (ред., ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.) седемдневен срок от подписването му. Обстоятелството, че впоследствие актът е връчен на едноличния собственик на капитала на дружеството, не санира нарушението, доколкото, както правилно е посочено в обжалваното решение, законен представител на В.П.” ЕООД е неговият управител – Валерий Стоянов. В чл. 147, ал. 1 от ТЗ представителството е предвидено алтернативно и след като едноличният собственик на капитала е определил управител на дружеството, той се е лишил от правото си да представлява същото. По изложените съображения настоящият касационен състав намира, че процесното наказателно постановление е незаконосъобразно и като го е отменил, районният съд е постановил правилно решение.

 

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 145/26.05.2023 г., постановено по                       АНД № 360/2023 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

Решението е окончателно.

           

 

 

           

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                   2.