Решение по дело №4758/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1630
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 15 юни 2020 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120204758
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                             Р Е Ш Е Н И Е

 

1630                                       20.12.2019г.                               град Бургас

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,       наказателно отделение,  XII-ти състав

На четвърти декември                                                      година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                               Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                               Съдебни заседатели:

 

Секретар: К.С.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 4758 по описа на съда за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на Д.Й.Й., ЕГН: **********, с адрес: *** против Наказателно постановление № 19-0769-003462/12.07.2019 г., издадено от началника на група в сектор “ПП” КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева.

С жалбата се моли за отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно.

Съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява. В писмено становище, изпратено до БРС заявява, че поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено. Не ангажира доказателства.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище. Не ангажират нови доказателства.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 19.04.2019 г. около 14:47 часа в гр. Бургас, на бул. „Д. Димов”, в посока от стадион „Лазур” към бензиностанция „Петрол” до хотел „Фаворит”, жалбоподателят като водач на лек автомобил – „Ауди А 8”, с per № СВ***КМ, собственост на „***”, управлявал автомобила, като нарушил пътна маркировка М-15 /коси успоредни линии/, като нарушението било констатирано от служители на с-р „ПЪТНА ПОЛИЦИЯ” към ОДМВР Бургас. На нарушителя била предоставена декларация по чл. 188 ЗДвП, която той отказал да подпише. Същият не представил и контролен талон към СУМПС.

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, в присъствие на жалбоподателя, който той подписал, като възразил, че е извършил нарушение по ЗДвП.

Административнонаказващият орган е приел, че нарушението е установено от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева.

При извършената от съда проверка на АУАН и издаденото въз основа на него НП, не се констатираха съществени нарушения на разпоредбите на ЗАНН. АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, като на нарушителя е връчен препис т.е. началото на административно - наказателното производство е поставено по регламентираната в ЗАНН процедура. В АУАН и НП се съдържат всички изискуеми съгласно разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити. Съдът не откри формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до накърняване правото на защита на нарушителя и съответно до порочност на административно - наказателното производство.

В съдебно заседания, актосъставителят потвърждава изложеното в АУАН и в НП.

Разпоредбата на чл. 6, т. 1 от ЗДвП задължава „Участниците в движението да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка”. С оглед липсата на доказателства в обратен смисъл, Съдът намира, че горепосоченото нарушение е безспорно установено.

Процесното нарушение е извършено виновно, при форма на вината пряк умисъл, тъй като жалбоподателят е осъзнавал, че поведението му е обществено вредно и укоримо, т.е. това, че чрез деянието си нарушава установения ред на държавно управление и въпреки това се е стремил към този резултат.

В конкретния случай, не е налице хипотезата на чл. 28 от ЗАНН. Легалната дефиниция на понятието „маловажен случай“ се съдържа в чл. 93, т.9 от НК, чиито разпоредби съгласно чл. 11 от ЗАНН са субсидиарно приложими в производството по налагане на административни наказания по въпросите за отговорността. Съгласно цитираната норма, „маловажен случай“ е този при който извършеното престъпление, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид, в случая на административно нарушение от съответния вид. Преценката за маловажност следва да се прави на базата на фактически данни за всеки конкретен случай. Настоящият състав приема, че в конкретно извършеното деяние, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не е маловажен случай. Нарушението е формално и с факта на неговото установяване, законът свързва настъпването на определени неблагоприятни правни последици, поради което и административнонаказващият орган не е допуснал нарушение на закона, като не е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

БРС възприема наложеното на нарушителя наказания„глоба”, в размер на 20лв, за справедливо и обосновано. Наложеното наказание е с фиксиран размер и не може да бъде изменяно от Съда. Същото е адекватно на тежестта на извършеното, съответства на степента на обществена опасност на деянието и е достатъчно за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН, а именно би имало възпитателно - възпиращо и коригиращо въздействие върху нарушителя. 

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                               Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0769-003462/12.07.2019 г., издадено от началника на група в сектор “ПП” КАТ към ОДМВР гр. Бургас против Д.Й.Й., ЕГН: **********, с адрес: ***, с което за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Бургаски Административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

                                                                                  

                                                                         СЪДИЯ: M. БУШАНДРОВА

В.О.:К.С.