Определение по дело №1004/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 954
Дата: 12 април 2018 г.
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20185220101004
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 март 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

12.04.2018 год., гр. Пазарджик

 

Пазарджишкият районен съд, ХVІ състав, в закрито заседание на дванадесети април 2018 г. в състав

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

разгледа гр. дело № 1004 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по иск на М.А. *** срещу „Ариел 2015“ ЕООД – гр. Септември и се движи по реда на глава 25 от ГПК. Иска се отмяна на уволнението на ищеца, извършено със заповед от 10.01.2018 г., възстановя­ването му на длъжност шофьор в дружеството ответник и присъждане на обезщетение за оставането му без работа в резултат на уволнението в продължение на два месеца в размер 1160 лв. Евентуално, ако не се уважат тези искове, се иска присъждане на обезщетение за оставане без работа в резултат на уволнението в продължение на един месец.

Съдът изготви следния доклад на делото:

В исковата молба се твърди, че ищецът е работил по трудово правоотношение с ответника от 05.01.2018 г. до уволнението си с оспорваната заповед. В нея било посочено, че уволнението е по взаимно съгласие, а съгласие за прекратяване на трудовото си правоотношение ищецът не бил изразявал. Според него е нарушена разпоредбата на чл. 333, ал. 4 от КТ. Преди уволнението той получавал трудово възнаграждение в размер 580 лв. месечно и върху този размер претендира обезщетенията.

Представят се писмени доказателства – копия от трудовия договор и от заповедта за прекратяване на трудовото му правоотношение.

Ответникът е представил отговор, с който оспорва иска. Преди всичко счита, че той е недопустим, тъй като е подадена извън срока, посочен в чл. 358, ал. 1, т. 2 от КТ, а освен това ищецът не се е легитимирал надлежно за правото си да завежда този иск. Оспорва иска и по основателност – ищецът бил изразил желание за прекратяване на трудовото правоотношение, трудовият договор е бил с изпитателен срок и явно за ищеца изпитването е приключило два дни след сключването му. Счита, че чл. 333, ал. 4 от КТ е неприложим в случая; невярно е твърдението, че ищецът е получавал трудово възнаграждение в размер 580 лв. – той не е могъл да получи толкова, след като е работил само два дни; голословни и недоказани са твърденията за оставане без работа в резултат на уволнението, освен че обезщетение не се дължи поначало, тъй като няма незаконно уволнение, но дори и да се дължи, то следва да се изчисли в размер 105,46 лв., върху размера на получените от ищеца 52,73 лв. за двата отработени дни. Неприложим е и чл. 222, ал. 1 от ГПК по отношение на евентуалното искане.

Ответникът също представя писмени доказателства.

Исковете са с правна квалификация по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от КТ, съответно по чл. 222, ал. 1 от КТ – за евентуално съединеното искане.

Не е спорно, че ищецът е работила по трудово правоотношение при ответника и че то е било прекратено. Ответникът носи тежестта да докаже твърдението си, че трудовото правоотношение е прекратено по писмено искане на работника. Ищецът носи тежестта да установи оставането си без работа след прекратяването и размера на трудовото си възнаграждение за последния отработен месец.

Писмените доказателства, представени от страните, са допустими и относими към предмета на делото.

     По изложените съображения и на осн. чл. 312 от ГПК съдът

ОПРЕДЕЛИ:

Приема представените от ищеца с исковата молба и от ответника с отговора писмени доказателства – по опис.

Указва на страните в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с доклада по делото и разпределянето на тежестта на доказване, както и евентуално да направят допълнителни доказателствени искания. При неспазване на срока страните губят възможност да направят по-късно исканията по доказателствата, които са можели да направят в срок.

Насрочва съдебно заседание на 24.04.2018 г. от 10,00 ч.

Препис от определението да се връчи на страните, а на ищеца – и от отговора.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: