Решение по дело №648/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 360
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 25 ноември 2019 г.)
Съдия: Деян Господинов Илиев
Дело: 20195510200648
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер ........                                                             05.11.19 г.                                             Град Казанлък

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшки районен съд                                                                          V-ти наказателен състав


На седемнадесети октомври

Година 2019


В публично заседание в следния състав:

                                                                                                                   Председател: Деян  Илиев

Секретар: Радиана Грозева

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Деян Илиев

АН дело № 648 по описа за 2019 година за да се произнесе съобрази:

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 18-0284-002173 от 12.07.18 г. на РУМВР Казанлък. Жалбоподателят И.Т.П., недоволен от наложеното му наказание, моли съда да го отмени. Оспорва извършените нарушения и излага оплаквания за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

В с.з. редовно призован, не се явява.

Въззиваемата страна, редовно призована в с.з. не изпраща представител.

Съдът, като извърши цялостна проверка на констативния акт (АУАН) и Наказателното постановление (НП), взе предвид становищата на страните, и прецени заедно и поотделно събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е частично основателна.

Административнонаказващият орган (АНО) е приел за установено, че на 17.01.2018 г. около 17.39 часа в гр. К. на бул. "Н. П." в участъка между ул. "Т." и ул. "К.", жалбоподателят е управлявал МПС-во л.а. "Фолксваген Ню Бийтъл" с рег. № 062М717, собственост на "Николл 2009" ЕООД с Булстат № *********, Казанлък, като навлязъл и се движил в лентата за насрещно движение в посока юг-север, не е изпълнил указанията на контролен орган да спре вдясно на пътното платно, продължил движението си и се укрил. Жалбоподателят е управлявал МПС-во с изтекъл срок на СУМПС и влезли в законна сила НП, по които не са били заплатени наложените глоби, с което виновно е нарушил чл. чл. 16, ал. 1, т. 1; 103; 190, ал. 3 и 150а, ал. 1 от ЗДвП.

Описаната фактическа обстановка се установява отчасти от АУАН № 0280657 от 18.01.18 г., протокол за предупреждение, справка за нарушител/водач, извлечение от карти на "Google" и показанията на св. Д., които кореспондират напълно помежду си.

При така приетата фактическа обстановка, изводът на АНО, че жалбоподателят е извършил нарушения на  чл. 103 и чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП, е правилен, но изводът му за нарушения на чл. 16, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и чл. 190, ал. 3, е неправилен.

Съгласно разпоредбата на чл. 16, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне.

От Google карти е видно, че бул. "Н. П" в гр. Казанлък е организиран с еднопосочно движение. На второ място за да е съставомерно деянието е необходимо от навлизането в насрещното движение да е била създадена опасност и то непосредствена. В НП АНО само в описателната част се е задоволил да посочи "Опасност!", но в обстоятелствената част на НП няма никакви обстоятелства в какво се е изразила непосредствената опасност и то спрямо кои участници в движението или имущество или контролен орган.

Освен, че по същество не се установява нарушението, то поради непосочване на съответните обстоятелства е бил нарушен чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

Следователно в тази част НП следва да се отмени.

В хода на съдебното производство съдът не установи други нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяната на цялото НП.

Съгласно разпоредбата на чл. 103 от ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.

Нарушението е безспорно установено и поначало жалбоподателят правилно е бил наказан по съответната санкционна норма на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП - глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС-во за срок от 6 месеца.

Наказанието глоба е определено правилно, съобразно правилата на чл. 27 от ЗАНН, предвид обстоятелството, че жалбоподателят е системен нарушител. Това е видно от справката за нарушител. Справката обаче потвърждава обстоятелство, че към момента на деянието - 17.01.2018 г., жалбоподателят е управлявал МПС-во с невалидно свидетелство за управление - разрешението му е било изтекло на 04.12.2017 г.

Съгласно чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП за да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено.

Свидетелство за управление, което е невалидно, поради изтичане на срока за валидност, установява неправоспособност на водача и в този смисъл е константната практика на ВКС по дела по чл. 343в от НК. Според същия съд, водачът на МПС-во не може да бъде лишен от права, които няма. Ето защо наказанието лишаване от право да управлява МПС-во е неправилно наложено и следва да се отмени.

Съгласно чл. 190, ал. 3 от ЗДвП наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване.

Нормата не описва състав за нарушение. Негативните последици от нея за водача е временното отнемане на свидетелството за управление по чл. 171, т. 1, б. "д" от ЗДвП, прилагано с ЗПАМ до заплащане на дължимите глоби или неиздаване на ново валидно свидетелство до заплащане на глобите.

Следователно НП в т. 3 - глоба в размер на 20 лв. по чл. 185 от ЗДвП, следва да се отмени.

По-горе съдът счете, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП. За извършеното нарушение АНО е наложил наказание по общата норма на чл. 185 от ЗДвП - глоба в размер на 20 лв. - т. 4 от НП.

Невалидното свидетелство е равнозначно на липса на такова, от което следва, че към момента на деянието, жалбоподателят е бил неправоспособен водач. Нарушението се наказва по чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП и тази норма се явява специална спрямо общата норма на чл. 185 от ЗДвП - специалният закон изключва общия - чл.  15, ал. 1 от ЗНА.

Следователно в тази част НП също следва да се отмени.

Водим от горните мотиви съдът

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0284-002173 от 12.07.18 г. на РУМВР Казанлък в частта му, с която на И.Т.П. ЕГН ********** е било наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лв., а в останалата му част, с която са били наложени административни наказания ГЛОБИ от по 150, 20 и 20 лв., както и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС-во за срок от ШЕСТ месеца, го ОТМЕНЯ.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Административен съд гр. Стара Загора.

 

 

 

                                                                                  Районен съдия,