Решение по дело №207/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 октомври 2019 г.
Съдия: Симона Димитрова Миланези
Дело: 20194200500207
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 224

гр. Габрово, 17.10.2019 г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д  А

 

 

         Габровският окръжен съд, в открито съдебно заседание на седемнадесети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА ПЕНКОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ИВА ДИМОВА

                                                                         СИМОНА МИЛАНЕЗИ

 

при участието на секретаря Милкана Шаханова, като разгледа докладваното от съдията  С. Миланези в. гр. д. № 207 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № 64 от 19.02.2019 г., постановено по гр. д. № 1082/2018 г., Севлиевският районен съд е отхвърлил предявените от „Деа” ЕООД против „Балея” ЕООД главен иск по чл. 21, ал.2 от ЗЗД с цена 126 лв. и евентуален иск по чл. 59, ал. 1 от ЗЗД с цена 126 лв., като неоснователни и недоказани.

Срещу така постановеното решение е постъпила въззивна жалба от „Деа” ЕООД, чрез адв. Т. Г., в която се твърди, че същото е неправилно, поради неправилно прилагане на материалния и процесуалния закон, както е необосновано. Неправилно съдът е приел, че с изменението на иска е изменено и основанието. В исковата молба са претендирал възстановяване на засегнатите им права от ответното дружество, чрез два отделни иска. Претенцията им била изложена ясно, а именно, че ответникът е засегнал негативно правната им сфера, тъй като ги възпрепятствал да ползват по предназначение – да засеят и съберат земеделска продукция от този имот, за ползването на който са заплатили съответната наемна цена. В петитума на първия иск е претендирана една сума, която е вреда за ищеца – пропусната полза да засее наетата земя и да събере плодовете от нея, след което да ги реализира на пазара, а по втория иск се претендира сума, с която ответникът се е обогатил от ползването на чуждия имот, който е нает от ищеца и който е заплатил цената, с която същият е обеднял. Изменението на цената на иска в размер на 126 лв. и по двете суми, не означава че се изменя предмета на спора, нито правното основание.  Освен това неправилно съдът не е допуснал добавянето на още едно правно основание, а именно това по чл. 45 от ЗЗД. От описанието в обстоятелствената част и петитума, безспорно се извлича правната квалификация на чл. 45 от ЗЗД, а не тази по чл. 21, ал. 2 от ЗЗД. Неправилно съдът е приел за недоказано твърдението на ищеца, че възнамерявал да засее царевица, тъй като земята е земеделска, която по презумпция плодоотдава и се ползва единствено и само за сеитба и  прибиране на естествените плодове от нея – реколтата. Налице били редица доказателства в подкрепа на това им твърдение. Вещото лице е заявило, че само ответникът отглежда рапица в района, като това е потвърдено и от св. Г. Г., която е заявила, че след като е установено навлизането в нивата е направила справка в ОСЗ и съседните имоти са били разпределени в масива на ответника, като същата свидетелства, че тяхното дружество не сее рапица. Водените от ответника свидетели също са потвърдили, че те сеят тази земеделска култура и съседните имоти са обработвани именно от ответника и са били засети именно с рапица. Необосновано съдът приема, че липсвала недобросъвестност у ответника, за което излага подробни аргументи. Незаконосъобразно съдът е отхвърлен и искът по чл. 59 от ЗЗД. Неправилен били изводите му и за недопустимост на евентуалния иск. Излагат се подробни аргументи за основателността на иска и се цитира съдебна практика. Моли да се отмени обжалваното решение и съдът да се произнесе по евентуално предявените искове. Претендират се разноските.

         В срок е постъпил отговор от насрещната страна по вззивната жалба от „Балея” ЕООД, чрез адв. Г. Б., в който се оспорва въззивната жалба, по подробно изложени аргументи и моли да се потвърди обжалваното решение. Претендират се разноските за въззивното производство.

В проведеното съдебно заседание пред въззивната инстанция процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата. Насрещната страна по жалбата я оспорва. И двете страни претендират разноските за производството. 

Жалбата е подадена в законния срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт и същата е процесуално допустима.

Първоинстанционният съд  е бил сезиран с евентуално съединени искове от „Деа” ЕООД против „Балея” ЕООД. С първият е поискано да се осъди ответника да заплати на ищеца причинените му вреди но осн. чл. 21,ал. 2 от ЗЗД в размер на 1 000 лв., изразяващи се в пропуснати ползи, тъй като с действията си ответникът е осуетил намеренията му, като земеделски производител да засее наетия от ищеца имот, подробно описан, с планираната земеделска култура – царевица, ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба до окончателното й изплащане. При условията на евентуалност се претендира, на осн. чл. 59 от ЗЗД, да се осъди ответника да му заплати сумата от 1 000 лв., с която същият се е обогатил неоснователно от ползването и събирането на плодовете от наети от ищеца имот, подробно описан, ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба до окончателното й изплащане. Претендирани са сторените в производството съдебно - деловодни разноски.

Ответникът е оспорил исковете по основание и размер, по подробно изложени аргументи. По предявения иск с пр. осн. чл. 21, ал. 2 от ЗЗД, е възразил, че с оглед предвидения специален деликтен състав, като проява на извъндоговорна отговорност, същият включва всички нейни елементи на общия деликт, но и особености свързани със съществуването на договор, и третото лице което възпрепятства или затруднява изпълнението му, както и недобросъвестност от страна на третото лице, като нито една от кумулативно дадените предпоставки за уважаване на иска не е доказана. По предявения иск по чл. 59 от ЗЗД също не били налице предпоставките за уважаването му.

В първото съдебно заседание по делото ищцовото дружество, чрез процесуалния си представител е поискал да бъде допуснато изменение на иска, като добави нов петитум, а именно при условията на евентуалност ответникът да бъде осъден за увреждане на ищеца на осн. чл. 49 от ЗЗД, което е оставено без уважение от съда. В хода на съдебното производство е направено изменение на размера на иска, като същите са оттеглени частично и цената им е намалена от 1 000 лв. на 126 лв., на осн. 214, ал. 1, изр. 3, предл. 1 от ГПК.

За да отхвърли предявените искове, Севлиевският районен съд е приел, по предявения иск с пр. осн. чл. 21, ал. 2 от ЗЗД, че с намаляване на цената на иска  на 126 лв. - което представлявало само платения от ищеца наем (което не било посочено като произход на вземането му),  заявената претенция оставала за пропусната полза да се засее планираната земеделска култура царевица. Искът е отхвърлен, тъй като ищецът не е доказал, че е щял да засее царевица през процесната стопанска година, което не било сторено от него. Освен това е прието, че договорът е сключен на 28.07.2017 г. , но с действие от 01.10.2017 г., т.е. към момента на сключването му имотът не се е ползвал от ищеца и е неясно дали е бил обработен от него, като е прието, че рапичната култура се  засажда през лятото, т.е. по време когато договорът за наем не е бил сключен, поради което не се доказва умисъл у третото лице, каквато се изисква от специалния деликатен състав. Освен това е прието, че не е осъществена причинно - следствената връзка между възпрепятстващото противоправно, недобросъвестно действие на ответника - неизпълнение на договора от някоя от страните по него - вреда.

По предявения иск, при условията на евентуалност, с пр. осн. чл. 59 от ЗЗД, съдът е приел, че същият има субсидиарен характер и доколкото ищецът е имал друг иск - специален деликтен по чл. 21, ал. 2 от ЗЗД, който е отхвърлен като неоснователен, следва да бъде отхвърлен и този иск.

Габровският окръжен съд, като прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

На 28.07.2017 г. между П. Б. М., като наемодател и „Деа” ЕООД, като наемател е сключен договор за наем на обработваема земеделска земя - имот № 65927.61.8 с площ 6, 3 дка намиращ се в землището на гр. Севлиево, за срок от 1 година, считано от 01.10.2017 г., при цена от 126 лв.

От допуснатата и приета, в производство по чл. 207 от ГПК и приложено към първоинстанционното производство, съдебно- техническа експертиза, се установява, че след оглед на процесният имот в землището на гр. С., местност Д. Ч. с КИ № 65927.61.8, е установено, че целият масив наоколо е засят с рапица и доколкото собственика, респ. наемателя на имота не го направил, то има навлизане в него изцяло. Установено е, че сеитбата е извършена наведнъж за всички имоти, което навеждало на мисълта, че е извършена от едно лице/ една машина.

От приетата по делото съдебно- агрономическа експертиза се установява, че при засяване на процесната нива с царевица през 2018 г. биха се получили 280 кг/дка рапица и доход от 1 200 лв. и печалба от 192 лв. При засяване на имота с царевица при добив от 800 кг/дка би се реализирал доход от 1 310 лв., като печалбата би била 375 лв. В съдебно заседание вещото лице заявява, че работи в района от 30 години и единствено фирма "Б." сеят рапица. В м. Д.Ч., където се намира процесният имот, се сее пшеница царевица, ечемик и слънчоглед.  

От събраните гласни доказателства, а именно показанията на св. Г. Г. се установява, че същият работи при ищеца и често са имали проблеми и спорове с ответното дружество за навлизане в имоти, декларирани от тях. Имотите не били оградени. За процесния имот твърди, че същият е нает от тях през 2017 г. и когато отишли да слагат колчета с джи пи ес системата, се указало, че тя вече е засята с рапица. Направили справка с СЗ и от там разбрали, че масивите са ползвани от ответното дружество, масивите, които заобикалят имота.  

От показанията на св. А. А. се установява, че същият работи в дружество, част от групата на "Балея груп", поддържал техниката. Чувал, че страните имат спорове . Знае масива, тъй като го работят от дълго време, но не знае в този блок къде се намира нивата на "Деа".

Св. Н. Ц. твърди, че работи при ответника като агроном и познава района на м. Д.Ч.. Той организира производството на фирмата и местността е грубо около 400 дка. През стопанската 2017/2018 били засели рапица там. Знае къде е нивата на "Деа" и знае, че имат проблеми с тях, като се стремели да ги избягват.

При така установеното от фактическа страна, въззивният съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

По същество постановеното решение е правилно и законосъобразно, постановено при всестранно и задълбочено обсъждане на доказателствата по делото, като настоящата инстанция споделя мотивите на първоинстанционния съд и по реда на чл. 272 от ГПК препраща към тях.

Не са допуснати твърдените от въззивника съществени процесуални нарушения от първоинстанционният съд. При изложените в исковата молба едни и същи обстоятелства и за двата иска, а именно, че ищецът е наел земеделски имот, който искал да засее с царевица, но открил, че той вече бил засят от ответното дружество с рапица, с което последното е засегнало негативно правната му сфера, тъй като ги е възпрепятствало да засее и събере земеделска продукция, за ползването на който са заплатили съответна наемна цена, правилно съдът е квалифицирал исковете, с оглед и формулираните петитуми по двата иска, предявени при условията на евентуалност, а именно по първият иск е претендирана при изложените обстоятелства, че са претърпели вреди изразяващи се в пропуснати ползи и същите се изразявали в печалбата, която биха реализирали от посочената от тях земеделска култура - царевица, а по вторият иск са претендирали ответникът неоснователно да се е обогатил от ползването и събирането на плодовете от наетия от ищеца имот.

Видно от изложеното първият предявен иск е с пр. осн. чл. 21, ал. 2 от ЗЗД, а не такъв по чл. 45 от ЗЗД, както се твърди във въззивната жалба - ищецът е претендирал, че ответникът с действията си е попречил недобросъвестно да упражни правата си по наемния договор. При наличието на вреди, които са следствие от невъзможността наемателя да упражни придобити права, придобити от наемното правоотношение, когато тя е последица от недобросъвестни действия на трето лице, същият може да претендира обезщетение от третото лице на осн. чл. 21, ал. 2 от ЗЗД, което с действията си недобросъвестно е попречило договорът да бъде изпълнен ( в този смисъл решение № 35/22.08.2014 г. по т. д. № 1916/2013 г. на І ТО на ВКС). Освен това фактическият състав по чл. 45 от ЗЗД е неприложим за обезвреда на вреди от граждански деликт по отношение на юридически лица, а само на физически такива, каквото не е ответното дружество. А за осъществен фактически състав по чл. 49 от ЗЗД от ответното дружество, фактически твърдения не са изложени в исковата молба и правилно не е допуснато искането изменение на иска от първоинстанционния съд. Видно от заявеното от процесуалния представител на ищцовото дружество, същият само е добавил като ново правно основание чл. 49 ЗЗД без да формулира съответно на него искане. Простото добавяне на основание към вече заявеното искане не е надлежно изменение на иска и правилно същото не е допуснато от първата инстанция. Съдът правилно е квалифицирал исковата претенция и по двата иска - по чл. 21, ал. 2 от ЗЗД и  чл. 59 от ЗЗД, предявени при условията на евентуалност.

Неоснователно е и наведеното възражение в жалбата, че неправилно съдът е приел, че искът по чл. 59 от ЗЗД е недопустим, тъй като от прочита на исковата молба било видно, че същият бил различен от другия иск, а именно с него се претендирало, че ответникът се е обогатил от ползването на чуждия имот, който имот бил нает от ищеца срещу платена наемна цена и с която същият обеднял. От прочита на исковата молба е видно, че такова искане по предявения иск по чл. 59 от ЗЗД не е заявено и е недопустимо да се правят за първи път пред въззвиния съд. Същото не е заявено и при допуснатото по реда на чл. 214 от ЗЗД намаляване на цената по двата иск на сумата от по 126 лв. Както правилно е констатирал и първоинстанционния съд, с намаляването на цената на исковете на сумите от 126 лв., не са наведени други твърдения за това, от къде произтича този размер на исковете, различен от първоначално заявеното с исковата молба.  Твърдения по отношение на евентуално предявения иск по чл. 59 от ЗЗД, че този размер на иска от 126 лв. е всъщност платения от ищеца наем, с което се е обогатило ответното дружество, няма направени и такива не са разгледани от първоинстанционният съд, който се е произнесъл по обедняването и обогатяването от ползването и събирането на плодовете от наетия имот от ответника. Правилно съдът е приел, че при изложените факти и искане, искът по чл. 59 от ЗЗД, като субсидиарен (т.е. може да бъде предявен когато няма друг иск, с който ищецът да защити нарушеното си право) е неоснователен.

Неоснователни са и наведените възражения в жалбата, че съдът неправилно е преценил доказателствата по делото, поради което е приел, че ищецът не е доказал намерението се да засее царевица, в процесния имот, както и че не се установява недобросъвестност в поведението на ответника. Искането за установяване на намеренията на ищеца за засяване на процесния имот с царевица, чрез назначаване на икономическа експертиза не може да бъде установено с това доказателствено средство, тъй като това намерение на ищцовото дружество не може да бъде установено със специалните знания на експерт, поради което и не може да се доказва с експертиза. Приетото от първоинстанционния съд в тази връзка е правилно и законосъобразно и се споделя от настоящия състав, поради което не следва да се преповтарят мотивите в тази част.

От свидетелските показания действително се установява, че ответното дружество сее рапица в този земеделски район, но съдът при преценка на недобросъвестността на ответното дружество, не е бил длъжен, както се твърди, да се съобрази с разпоредбата на чл. 37б от ЗСПЗЗ съгласно която декларацията, с която се декларира формата на стопанисване на имота за стопанската година (дали ще се обработва в реални граници - както било в случая, или ще участва в споразумение за масив за ползване) се подавала до 31 юли. Този факт, освен че не се твърди в обстоятелствената част на исковата молба, не е определен от съда като безспорен с приетия доклад  по делото и за същия, такава декларация по делото не е била приемана като доказателство, т.е. не може да се приеме за доказано, че ищецът е бил заявил реално ползване на процесния имот в ОСЗ, за което ответното дружество е знаело, поради което да се приече, че същото недобросъвестно е попречило за изпълнението на процесния договор за наем.

Предвид гореизложеното, първоинстанционното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено, а жалбата да се остави без уважение като неоснователна.

При този изход на делото в полза на ответното дружество по въззивната жалба следва да се присъдят, на осн. чл. 78, ал. 3 от ГПК, поисканите разноски съгласно представения списък в размер на 360 лв. - заплатено адвокатско възнаграждение. 

 Воден от гореизложеното, Габровският окръжен съд

 

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 64 от 19.02.2019 г., постановено ОТ Севлиевския районен съд по гр. д. № 1082/2018 г., като правилно и законосъобразно.

ОСЪЖДА "Деа" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. "Седми юли" № 23, вх. В, ет. 5, ап. 6, ДА ЗАПЛАТИ на "Балея" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Севлиево, ул. "Зелениковец"  № 9, направените разноски в размер на 360 лв. за въззивното производство, на осн. чл. 78, ал. 3 от ГПК.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: