Решение по дело №115/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 129
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 5 октомври 2020 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20207280700115
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

№129/5.10.2020 г.          гр. Ямбол

              

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и двадесета година в състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ СТОЯНОВА

                                 ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                    2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

при секретаря Добрина Димитрова и с участието на прокурора Димитринка Георгиева, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 115 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околна среда и водите–Стара Загора за проверка на Решение №190/24.06.2020 г. постановено по анд № 378 по описа на Районен съд-Ямбол за 2020 г., с което е отменено Наказателно постановление 45/01.10.2019 г. издадено от Директора на Регионална Инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, с което на „Ес Ди Ен Ауто“ ЕООД гр.Ямбол, ЕИК ********* за нарушение на чл.166, т.3 ЗООС във връзка с чл.155 ЗООС, на основание чл.165, ал.2 ЗООС е  наложена  имуществена санкция в размер на 2500 лева.

В жалбата се твърди, че атакуваното решение е неправилно и необосновано, т.к. при провеждане на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, атакуваното наказателно постановление е издадено в съответствие с императивните изисквания на ЗАНН, като са посочени всички факти, които са относими към съставомерните елементи на извършеното нарушение, поради което се претендира за отмяната му с произтичащите от това законни последици.

В съдебно заседание за касатора не се явява процесуален представител.

За ответника по касация в съдебно заседание се явяват управителя на дружеството и адв.С., като оспорват жалбата по съображения посочени в писмен отговор с искане за оставяне в сила на акта на районния съд и за присъждане на направените по делото разноски.

Според участващият в процеса прокурор решението на районния съд е правилно и законосъобразно, т.к. в хода на административното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и жалбата като неоснователна следва да се остави без уважение.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение №190/24.06.2020 г. по анд № 378/2020 г. Районен съд-Ямбол  е отменил Наказателно постановление 45/01.10.2019 г. издадено от Директора на Регионална Инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, с което на „Ес Ди Ен Ауто“ ЕООД гр.Ямбол, ЕИК ********* за нарушение на чл.166, т.3 ЗООС във връзка с чл.155 ЗООС, на основание чл.165, ал.2 ЗООС е  наложена  имуществена санкция в размер на 2500 лева.

За да постанови решението си районния съд приема, че административно-наказателното производство е опорочено, защото съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1 ЗАНН актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението, докато данните по делото сочат, че процесният акт е съставен не в присъствието на законния представител на дружеството или упълномощено от него лице, а не са налице и изключенията на ал.2 на чл.40 от ЗАНН даващи основание актът да бъде съставен и в отсъствие на нарушителя.

В мотивите е посочено, че акта е съставен при условията на чл.40, ал.2 от ЗАНН след надлежно  връчена Покана за съставяне и подписване на акт за установяване на административно нарушение с изх № КОС-06-2739/11.06.2019 г. (известие за  доставяне PS 6000 01DKAID), но видно  от приложената по делото покана  с  изх. № КОС-06-2739/11.06.2019 г. управителят на дружеството-жалбоподател е бил поканен да се яви  на 26.06.2019 г. в РОСВ–Ст.Загора  за съставяне на АУАН. Поканата  обаче е била връчена на  управителя  на  01.07.2019 г., след посочената дата за явяване, което е видно от  известието за доставяне, поради което съдът е направил извод, че прилагането на разпоредбата на чл.40, ал.2 от ЗАНН не е станало при наличието на законовите предпоставки за това.

Според въззивната инстанция нарушението е съществено, защото е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият обективно е бил препятстван да упражни правата си по ЗАНН да даде непосредствени обяснения и да направи възражения при съставянето на акта. Съдът е счел, че след като закона е предвидил, че ограничаване правото на възражения при съставяне на акта е допустимо само в две изрично уредени хипотези, които в случая не са налице, то е допуснато съществено процесуално нарушение, представляващо основание за отмяна  на издаденото наказателно постановление.

Касационната инстанция счита, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи.

В подкрепа на изводите си въззивната инстанция посочва подробни и аргументирани доводи, изведени при напълно изяснена фактическа обстановка въз основа на задълбочен анализ на събраните доказателства, приложимия закон и становищата на страните.

В резултат на това районният съд е достигнал до правилното заключение, че в случая е допуснато нарушение на процесуалните правила, което обуславя законосъобразността на постановеното решение.

Следва да се отбележи, че на посочената в поканата дата е било невъзможно да се яви представител на дружеството, т.к. поканата е получена след тази дата, като не е посочено дължимото поведение в този случай.

При това положение трябва да се приеме, че АУАН е съставен в отсъствието на нарушителя, без да е налице надлежна покана. Касае се нарушение на процесуалните правила, което е съществено, защото ограничава правото на защита на лицето, сочено като нарушител и е основание за отмяна на наложеното административно наказание само на това основание.

Ето защо като е отменил наказателното постановление решаващият съд е постановил решението си в съответствие с приложимия закон.

Предвид посоченото настоящата инстанция намира, че подадената касационна жалба е неоснователна и решението на въззивния съд  като валидно, допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила.

В съответствие с това следва да бъде уважено и искането на ответника по касация за присъждане на направените пред тази инстанция разноски в размер на 300 лева за заплатено адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 190/24.06.2020 г. постановено по анд № 378/2020 г. по описа на Районен съд-Ямбол.

ОСЪЖДА Регионална инспекция по околна среда и водите–Стара Загора да заплати на „Ес Ди Ен Ауто“ ЕООД  със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.“***“ бл.90, ет.9, ап.45,  ЕИК *********, представлявано от управителя С.Д.Н.направените по делото разноски в размер на 300 (триста) лв.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ не се чете

        

 

 

         ЧЛЕНОВЕ:1./п/ не се чете                2./п/ не се чете