Решение по дело №317/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 616
Дата: 29 март 2023 г. (в сила от 29 март 2023 г.)
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180700317
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

Р Е Ш Е Н И Е

№ 616

гр. Пловдив, 29.03.2023 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХV състав, в открито заседание на четиринадесети март през две хиляди двадесет и трета година, в състав:           

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ЗЛАТАНОВА                                                                                                  

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА, като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 317 по описа за 2023год., за да се произнесе взе предвид следното:        

          Производството е по реда на Глава Х от АПК във връзка с чл. 172, ал.5 от Закона за движението по пътищата.Производството е по реда на Глава Х от АПК във връзка с чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата.

 

Образувано е по жалба на „ЦИМА 99“ ООД, ЕИК *******, с.Стряма, ул.“Партриарх Евтимий“ № 1, чрез адв. М. ***, против Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 22-0329-000196/12.12.2022г., издадена от началник РУ към ОД на МВР Пловдив, РУ Раковскина Началник група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор Пътна полиция- Пловдив, с която е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, б."а" от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/- прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство за срок от 1 година и са отнети СРМПС № ********* и 2бр. рег. табели ********.

Жалбоподателят оспорва заповедта като незаконосъобразна, немотивирана и  издадена при допуснати съществени процесуални нарушения.Прави възражение за липсата на мотиви относно определената максимална продължителност на срока на мярката. Твърди да е налице разминаване между приложената норма и описанието на нарушението,а именно управление на МПС от водач без свидетелство за управление, което е унищожено поради изтекъл срок на валидност. Прави възражение за нарушаване на принципа за съразмерност по чл.6 от АПК. Иска се отмяна на заповедта. Претендира разноски.

Ответникът по жалбата началник РУ към ОД на МВР Пловдив, РУ Раковскина Началник група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор Пътна полиция- Пловдив, оспорва жалбата. Твърди, че е производството е проведено законосъобразно.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните по делото,намери за установено следното:

Жалбата е подадена от лице с правен интерес – адресат на заповедта. Заповедта е връчена на 03.01.2023г. (видно от направеното в нея отбелязване), а жалбата е подадена на 17.01.2023г. в рамките на преклузивния срок. Поради това жалбата е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

С процесната заповедНачалник група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор Пътна полиция- Пловдив е наложена принудителна административна мярка по отношение на собственика на МПС „Фолксваген поло“, рег.№ ********, изразяваща се в "прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство за срок от 1 година“. Като правно основание за издаването й административният орган е посочил разпоредбата на чл.171, т.2а, б.“а“ от Закон за движение по пътищата.

За да наложи на тази мярка, ответният орган е приел, че на 09.12.2022г., около 14,40 часа на републикански път II-56 82км., до кръстовище за индустриална зона Раковски, автомобилът е управляван от лицето В.П.П., който е без свидетелство за управление на МПС-унищожено поради изтекъл срок на валидност.

Заповедта е незаконосъобразна на формално основание поради липсата на мотиви. ПАМ е наложена за срок от 1 година. Според приложимата норма срокът на мярката е от 6 месеца до 1 година. Следователно, определеният срок не е минимален, а максимален. При определяне на срока, за който се налага принудителната административна мярка, в размер над минималния предвиден в закона, административният орган е длъжен да изложи мотиви, обосноваващи защо прилага срок, различен от минималния. Мотиви за това в оспорвания акт няма, което е в нарушение на чл. 59, ал.1 АПК, задължаващ органа да мотивира акта си, за да не се възпрепятстват както защитата, така и съдебния контрол.

Допуснатото нарушение е основание за отмяна на оспорваната заповед.

Ето защо заповедта ще се отмени.

При този изход на спора в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените по делото разноски за заплатена държавна такса.

 

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по оспорване на „ЦИМА 99“ ООД, ЕИК ********, с.Стряма, ул.“Партриарх Евтимий“ № 1, Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 22-0329-000196/12.12.2022г., издадена от началник РУ към ОД на МВР Пловдив, РУ Раковскина Началник група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор Пътна полиция- Пловдив, с която е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, б."а" от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/- прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство за срок от 1 година и са отнети СРМПС № ********* и 2бр. рег. табели ********.

 

ОСЪЖДА ОД на МВР ПЛОВДИВ да заплати на „ЦИМА 99“ ООД, ЕИК ********, с.Стряма, ул.“Партриарх Евтимий“ № 1, сумата от 50/петдесет/ лева разноски.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: