Решение по дело №788/2015 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 288
Дата: 2 ноември 2015 г. (в сила от 29 януари 2016 г.)
Съдия: Красимира Недялкова Проданова
Дело: 20151520200788
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юли 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ .......  /02.11.2015 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

КЮСТЕНДИЛСКИ РАЙОНЕН СЪД, Наказателно отделение, 105 състав, в открито заседание, проведено на дванадесети октомври две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

 

районен съдия:   КРАСИМИРА  ПРОДАНОВА

         при участието на съдебен секретар С.Х., като разгледа докладваното от съдията н.а.х.д. № 788 по описа за 2015 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

         Образувано е по жалба А.М. срещу наказателно постановление № 73/12.06.2015 г., издадено от община Кюстендил, с което е наложено административно наказание глоба в размер на 800 лв. за нарушение на чл.19 от Наредба за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил. С жалбата се иска отмяна на наказателното постановление и обявяване за противоконституционен чл.19 от Наредба за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил.

         В съдебно заседание, А.М. се представлява от адв. В. С., която моли да бъде отменено НП като незаконосъобразно, неправилно.

Въззиваемата страна - кметът на Община Кюстендил, се представлява от юрк. И. М..

         След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

На 11.04.2015 г., св. А.С., в качеството си на инспектор ОП ”УОИ”, извършила текуща проверка в района на Кооперативния пазар на гр. Кюстендил, на ул. ”Цар Освободител”, в района на пл. ”1-ви май”. Констатирала, че А.М. е извършвала религиозна агитация. Агитацията се е извършвала посредством раздаването на безплатни печатни материали - брошури и диплянки. Брошурите съдържали материали относно учението на Свидетелите на Йехова, с въпроси и страници от Библията. М. спирала хората и ги агитирала, което е забранено от подзаконов нормативен акт, действащ на територията на Община Кюстендил.

           С оглед на тези констатации, срещу А.М. бил съставен акт за установяване на административно нарушение № **********/11.04.2015 г. В акта, като нарушена е била посочена разпоредбата на чл.19 от Наредба за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил. Същият е подписан от актосъставителя А.С. и свидетелите И.К. и Д.Д.. Актът  бил предявен е на нарушителя, която го е подписала, като е вписала възражение: „Не съм съгласна!”.

Постъпило е възражение срещу акта в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН от А.М. на 14.04.2015 г., че няма доказателства за нарушението на чл. 19 от Наредбата и че жалбоподателят е участвал в религиозна дейност, а не религиозна агитация.

Въз основа на Акта за установяване на административно нарушение е било издадено Наказателно постановление № 73/12.06.2015 г. от кмета на Община Кюстендил П.П., с което, въз основа на чл.19 от Наредба за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил на лицето А.М. е била наложена глоба в размер на 800лв. Жалбоподателят твърди, че с наложената глоба е незаконно наказана за изразяването на своята вяра на публично място. Тя смята, че са били накърнени нейните неотменими права и е била подложена на дискриминация. Твърди, че Наредбата изцяло противоречи на нормативни актове с по-голяма юридическа сила.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на показанията на св. А.В.С., св. И.Й.К., св. Д.Е.Д. и писмените доказателства по делото, приобщени към доказателствения материал.

Гореизброените доказателства единно и непротиворечиво изграждат фактическата обстановка по случая. Между същите не съществуват противоречия и несъответствия, с оглед на което съдебният състав ги кредитира в цялост.

Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на страните, показанията на свидетелите, както и като съобрази разпоредбите на закона, намира жалбата за  неоснователна, като съображенията за това са следните:

         Жалбата е процесуално допустима, тъй като изхожда от легитимирано лице, депозирана е в предвидения от закона преклузивен срок срещу акт, подлежащ на обжалване. Разгледана по същество, жалбата е частично основателна, като съображенията на съда в тази насока са следните:

          Настоящият съдебен състав намира, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи. Съставеният Акт за установяване на административно нарушение, не може да бъде отменен от Съда, той е основателен и съдържа всички нужни реквизити. В него са посочени имената и длъжностите на актосъставителите, местослуженето им, описано е мястото на нарушението и  самото нарушение. Актът е съставен и подписан от компетентните за това лица.

           Издаденото от Община Кюстендил въз основа на горепосочения Акт наказателно постановление е законосъобразно и съдържа необходимите реквизити по чл.57 ЗААН, искането за неговото отменяне е неоснователно.

Извършените действие от жалбоподателя, а именно раздаване на брошури и  диплянки, представляват религиозна агитация  по смисъла на чл.19, ал.4 от Наредба за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил. Наредбата забранява : „извършването на ралигиозна агитация по улиците на града посредством раздаване на безплатни печатни материали- брошури, диплянки, книги и други.”.

По смисъла на Наредбата религиозна агитация представлява целенасочено въздействие  върху обществото чрез слово –писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин, с цел формиране на религиозни възгледи и привличане на нови привърженици към определено вероизповедание”.  В конкретния случай не са нарушени правата на А.М., които са гарантирани от Конституцията, Европейската конвенция за защита на човешките права и свободи, Универсална декларация за правата на човека.

Съдът смята за неотносими приложените към жалбата Решение № 543/31.05.2015г. на Русенски районен съд и Решение № 5/13.04.2011г. на Чирпански районен съд, защото фактическата обосновка се различава от фактите по настоящето дело.

Наредбата за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил представлява влязъл в сила подзаконов нормативен акт. Недопустимо е искането на А.М. за оспорването му в производство по обжалване на административно наказание, наложено на основата на този подзаконов нормативен акт.

Горепосоченото нарушение несъмнено влече санкционните последици на чл. 22, ал.1 от Наредбата за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил „За нарушения на тази наредба на виновните лица се налага глоба от 100 до 1000 лева.”                                                 Съгласно чл.27 от ЗАНН административното наказание се определя съобразно разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, като при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя.                                                       Настоящия съдебен състав, след като съобрази тежестта и характера на нарушението, намира, че с оглед целите на административните наказания, визирани в разпоредбата на чл.12 от ЗАНН, наложената на А.М. глоба, в размер на 800 лв. следва да бъде намалена до 200 лв., който съдът приема за подходящ да осъществи функциите на административното наказание, свързани със специалната и генерална превенция.

В предвид изложените съображения Съдът счита, че в останалата си част атакуваното наказателното постановление е законосъобразно и целесъобразно, не е издадено в нарушение на чл.57 т.7 от ЗААН и следва да бъде потвърдено изцяло.        

 Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 1 ЗАНН, Кюстендилски районен съд

 

                                            РЕШИ:

         ИЗМЕНЯ
наказателно постановление №73/12.06.2015г., издадено от Петър Паунов- кмет на Община Кюстендил, като НАМАЛЯВА наложената на А.М. на основание чл. 22 от Наредбата за дейността на религиозните общности на територията на Община Кюстендил глоба, за нарушение на чл.19 от НДРОТОК, от 800.00 лева на 200.00 лева.                                         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 73/12.06.2015 г. в останалата му част.

 

Решението може да се обжалва с жалба по реда на АПК пред Административен съд –Кюстендил в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                    Районен съдия: