Решение по дело №852/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 154
Дата: 1 юни 2020 г. (в сила от 15 юни 2020 г.)
Съдия: Жулиета Серафимова
Дело: 20195600100852
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е 

 Гр. Хасково, 01.06.2020 г.

                                                                                                 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Хасковският  окръжен съд  шести граждански състав

на първи юни две хиляди и двадесета година

в открито заседание, в следния състав :

 

 

                                                                         СЪДИЯ: ЖУЛИЕТА СЕРАФИМОВА

 

 

секретар  Петя Д.

прокурор  Антон Стоянов

като разгледа докладваното от съдията СЕРАФИМОВА

гр. дело № 852  по описа за 2019 г.

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                 Производството е по реда  на чл.336 - 338  ГПК.

                 Гр. дело №852/2019 г. по описа на ОС - Хасково  е образувано по подадена  искова молба, с вх. №11470/03.12.2019 г.от Д.П.М., с ЕГН **********  от гр.Варна, чрез адв.Т.Д.И. ***, съдебен адрес ***, против Р.В.Д., с ЕГН **********, с постоянен адрес:***, и с настоящ адрес : Хоспис „Топъл дом 2“- ВИП Варна, ж.к Галата“ ул.“Кап. Първи ранг Купов“ № 53,  управител Максуд  Исмаил Азис.

                 Предявеният иск е с правно основание чл.5 от Закона за лицата и семейството  / ЗЛС/ -  за поставяне под пълно запрещение.            

                 Ищецът твърди, че  ответницата Р.  В.Д. е  негова майка, родена на *** година в гр.Видин. С напредване на възрастта започнала да забравя най-обикновени дребни неща, например  къде е оставила някой предмет или други неща от обикновеното ежедневие,като с всяка изминала година нещата се задълбочавали  все повече и вече не разпознавала близките си и дома си.Не знаела къде се намира и не можела да се  самообслужва.След проведен медицински преглед  и била поставена  диагноза съдова деменция.Тази диагноза била  посочена  като водеща  в етапна  епикриза към лист № 364 от 01.11.2019 г. ,издаден от д-р Ангел Христозов  към „МЦ Димитровград“ЕООД.Влошеното здравословно състояние на  майка му наложило да се премести да живее при нея, за да я обслужва и държи под наблюдение, тъй като не знаела какво прави.Не можела  да  ръководи  постъпките си  и да се ориентира правилно в заобикалящата я среда, както и сама да се  грижи за себе си и за своите работи.

                    Моли съда след доказване на твърдените обстоятелства в исковата  молба, да постанови решение, с което да постави под пълно запрещение  ответницата и негова майка Р.В.Д..

                   Ответницата  Р.В.Д.  не взема становище по предявения иск. 

                     За съдебното заседание на 01.06.2020 г. ответницата  Р.В.Д.  е призована чрез   Максут Исмаил Азис, управител на  Хоспис „Топъл дом 2“ ВИП- Варна.            

                   Прокурорът от Окръжна прокуратура Хасково дава заключение, според което искането за поставяне под пълно запрещение   е основателно и следва да бъде уважено.

                   СЪДЪТ, след преценка на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:            

                    Видно от приетата като писмено доказателство  етапна епикриза към лист №364 от 01.11.2019г., издадена от д-р Ангел Христозов, ответницата страда от съдова деменция, неуточнена.

                    По искане на ищцовата страна в качеството на свидетел бе разпитана Розалина Д. Шахънска, дъщеря  на ищеца и внучка на ответницата. Свид. Шахънска, която живее в гр.Варна установява,че заради влошеното здравословно състояние на баба й  Р. се наложило баща й, който е син на ответницата и също живеел в гр.Варна да  се върне в Димитровград, за да  се грижи за баба й по бащина линия. През м.януари 2020 година настанили баба й  в хоспис „Св.Св.Констанин и Елена“, в кв.Болярово. Баба й не била в състояние да се обслужва сама,не можела сама да се храни и да пазарува.Често се случвало да забравя   пусната водата в банята, като казвала,че  ще полива цветя. Настанили я в хосписа, защото там имало 24- часово наблюдение. В хосписа нападала персонала.Не давала да й сменят бельото и не искала да я къпят.Другият й син  ,който се казвал „чичо Гошо“ живеел в Костенец.

                    За установяване  състоянието на ответницата Р.В.Д.  и на основание на чл.337, ал.1 ГПК, на ответницата  бяха зададени въпроси, за  придобиване  на лични  впечатления  за състоянието й.

                   В присъствието на страните и на прокурора ответницата  Р.Д. не можа да отговори на въпросите  свързани с факти и обстоятелствата по делото.          Ответницата не разпозна сина и внучката си. Неадекватна е и  разговор с нея не може да  се проведе.

                   Назначената по делото съдебно-психиатрична експертиза  дава заключение,че  ответницата Р.В.Д.   е със смесена  корова и подкорова  съдова деменция от глобарен тип.Състоянието й е в изходен стадий и не подлежи на лечение, а е трайно  и необратимо във времето. Същата според вещото лице не може да се грижи сама за своите работи и да защитава интересите си.

                   В устния  доклад  в с.з. вещото лице  разясни,че глобарната  деменция не подлежи на лечение и се задълбочава, като прогресира и  води до пълен разпад на личността. Болните спират да се хранят и умират.Категоричен е, че  ответницата не може да  се обслужва сама. Не схваща смисъла на въпросите, дезориентирана е за време и място, не познава сина си  и внучката си.

                   Така установените по делото фактически положения налагат  следните правни изводи:

                   Ищецът като  син на ответницата е от кръга на близките роднини, съгласно разпоредбата на чл.336,ал.1 ГПК,имащи право на иск по чл.5 от ЗЛС,което обстоятелство обуславя и допустимостта на предявения иск.

                    Разгледан по същество предявеният иск е  основателен.

                    Установи се по делото, видно от заключението на съдебно-психиатричната експертиза и чрез разпита на свид.  Шахънска, че за ответницата са  необходими постоянни грижи – не може да се грижи и обслужва сама, дезориентирана е, и разговор с нея не може да се проведе. Ответницата не може да се грижи за своите работи, да защитава адекватно интересите си, да ръководи постъпките си, както и да осъзнава действията си, което се установява от разпита на свидетелката  и от придобитите от съда непосредствени лични впечатления за състоянието на ответницата при изслушването й по време на проведеното съдебно заседание, с оглед разпоредбата на чл.337, ал.1 от ГПК.

                      Така установените  предпоставки, съдът приема като такива обосноваващи основателността на предявения иск за поставянето на ответницата Р.В.Д. под пълно запрещение, с оглед на което искът  следва да бъде уважен и ответницата да  бъде поставена под пълно запрещение.Обявяването на пълната й недееспособност ще бъде изцяло в неин интерес, предвид състоянието й,  поставящо я изцяло  на грижите на  сина й и на внучката й. Заради състоянието,  в което се  намира ответницата понастоящем се намира в хоспис в гр.Варна.С оглед гореизложеното, следва да се приеме, че по отношение на ответницата  са   налице и  двете кумулативно дадени предпоставки за поставянето й под пълно запрещение. Ответницата е с диагноза смесена корова и подкорова съдова деменция от глобарен тип и не е в състояние  сама да се грижи за себе си - не разбира свойството и значението на постъпките си, и не може да ги ръководи.

                        Поради обстоятелството, че заболяването  от което страда ответницата Д. е с траен и необратим характер  и емоционално-волевата промяна на личността е необратима, съгласно заключението на съдебно-психиатричната експертиза,  съдът счита, че изцяло в интерес на ответницата ще бъде поставянето й под пълно запрещение. Защитата на личните  и имуществените  интереси  на ответницата налага  да бъде поставена под пълно запрещение, като по този начин съдът счита, че най-добре ще бъдат охранени  личните  и имуществените  интереси на Р.В.Д..

                        Предвид разпоредбата на чл.338, ал.3 от ГПК, след влизане в сила на решението за поставяне на ответницата  под пълно запрещение, препис от решението, следва да се изпрати на Община – Димитровград, на Органа по настойничество и попечителство, за учредяване на настойничество, по реда на  Семейния кодекс.

                        Мотивиран така и на основание чл. 5 от Закона за лицата и семейството /ЗЛС/, съдът

                                                     Р     Е     Ш     И :

 

                        ПОСТАВЯ Р.В.Д., с ЕГН **********, с постоянен адрес:*** и с настоящ адрес: Хоспис „Топъл дом 2“- ВИП Варна,ж.к Галата“ ул.“Кап. Първи ранг Купов“ № 53,  управител Максуд  Исмаил Азис  под   ПЪЛНО ЗАПРЕЩЕНИЕ.

                    На основание чл.338, ал.3 ГПК, след влизането на решението в сила, да се изпрати  препис на Община – Димитровград, на органа по настойничество и  попечителство, за учредяване на настойничество по реда на  Семейния кодекс /СК/, по отношение на Р.В.Д., с  ЕГН **********.

                   Решението може да се обжалва пред Апелативен съд - Пловдив, по реда на въззивното обжалване,  в двуседмичен срок , считано от днес.

 

 

 

                                                                                            Съдия :