Решение по дело №615/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 октомври 2018 г. (в сила от 26 октомври 2018 г.)
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20182100200615
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

238

                                      гр. Бургас,  11 октомври 2018 г.                                         

 

                                                  В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                                      

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  наказателно отделение, в открито съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Цвета ПОПОВА

 

Секретар: Лена Димитрова

Прокурор: Деян Петров

Като разгледа докладваното от съдия Попова НАХД № 615                                по описа  за 2018 година и на основание чл.83г, ал.6, т.1 ЗАНН

                                               Р   Е   Ш   И :

НАЛАГА на "ОФЕЛИЯ-**" ЕООД, с ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление  гр. ****, ул. “****“ № ***, с едноличен собственик на капитала и управител А. Ю. Х. с ЕГН **********, имуществена санкция в размер на 2751 лв. представляваща по смисъла на чл. 83а, ал.1 ЗАНН имуществена облага, която би била получена от юридическото лице от престъплението по чл.172б, ал.1 НК, извършено на 24.07.2015 г. от А. Х. в качеството ѝ на управител на „Офелия-**“ ЕООД.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд-Бургас в 14-дневен срок от днес по реда на чл. 83д ЗАНН.

 

                                                    

Съдия:

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М О Т И В И:

         Производството е образувано по искане на Несебърска районна прокуратура по реда на чл. 83б, ал.1, т.1 ЗАНН за налагане на финансова санкция в размер на 2751 лв. спрямо регистрираното в гр. Б. дружество „Офелия - ***“ ЕООД (ЕИК: ****) във връзка с имуществената облага в размер на 2751 лв., която би била получена от юридическото лице чрез извършеното от управителя му А. Ю. Х. с ЕГН ********** на 24.07.2015 г. престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК.

         В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура –Бургас поддържа предложението.

         Управителят на заинтересованото юридическо лице „Офелия - **“ ЕООД не изразява становище по предложението.

         Бургаският окръжен съд намери предложението за основателно.

Искането за санкциониране на търговското дружество е постъпило от компетентен орган – прокурор при Несебърска районна прокуратура, при условията на чл. 83б, ал. 1, т. 1 ЗАНН – след внасяне на обвинителния акт в Несебърския районен съд, по повод на който е образувано н.о.х.д.№ 24/2018 г. Към настоящия момент наказателното производство вече е приключило с влязла в сила на 14.08.2018 г. присъда.

От приложените към предложението писмени доказателства, както и от доказателствата по н.о.х.д.№ 24/2018 г. на НРС (констативен протокол, протокол за доброволно предаване, протокол за оглед на веществени доказателства, заключения на съдебно-икономическа експертиза и експертиза от представител по индустриална собственост, протоколи за разпит на свидетелите Г. П., Г. С., М. С. и присъда по н.о.х.д.№ 24/2018 г.) настоящият съдебен състав намери за установено следното:

Търговско дружество „Офелия - **“ ЕООД  със седалище и адрес на управление гр. **, ул. „**“ № *, ЕИК: **, се занимава с търговия на дрехи, като към 24.07.2015 г. стопанисвало търговски обект – магазин за дрехи, находящ се в к.к. „Слънчев бряг“ пред хотел „Хелиос Палас“. Управител на дружеството е А. Ю. Х. с ЕГН **********, която е и едноличен собственик на капитала на дружеството.

На 24.07.2015 г. полицейски служители при РУ-Несебър извършили проверка в стопанисвания от дружеството търговски обект по повод получен сигнал за извършване на търговия със стоки, носещи търговски марки в нарушение на ЗМГО. При проверката били установени изложени за продажба върху стелажи и закачалки множество дрехи  - тениски и спортни екипи на различни отбори, съдържащи знаци на различни по вид защитени марки по ЗМГО. Управителят Х. заявила, че е закупила стоките от пазара в гр. Димитровград, но не разполага с фактури и стокови разписки за закупуването им. Х. доброволно предала на полицейските служители следните стоки: 24 броя тениски „Челси“, 14 броя екипи „Челси“, 25 броя тениски „Манчестър Юнайтед“, 26 броя екипи „Манчестър Юнайтед“, 10 броя тениски „Ливърпул“, 11 броя епики „Ливърпул“, 10 броя тениски „Арсенал“, 14 броя екипи „Пума“, 37 броя тениски „Пума“, 120 броя тениски „Поло“, 50 броя тениски „Поло“ и 13 броя екипи „Пума“. Срещу управителя на дружеството било образувано досъдебно производство, в хода на което била извършена съдебно- авторско правна експертиза. От заключението й е установено, че процесните търговски марки към датата на деянието били в срок на защита, като съществувало сходство между марките, поставени на продаваните в търговския обект стоки, и оригиналните търговски марки, дължащо се на идентични и сходни основни и доминиращи словни и фигуративни елементи, включени в състава им. Сходството е могло да доведе до объркване потребителя, което включва възможността за свързване на изобразените знаци върху доброволно предадените стоки с регистрираните търговски марки „NEW BALANCE, L.F.C., POLO/RALPH LAUREN, BVB, Adidas, MANCHESTER UNITED, PUMA, CHELSEA, ARSENAL“. Видно от заключението на съдебно-икономическата експертиза, пазарната стойност на предлаганите за продажба стоки в оригинал била в размер на 7928.55 лв., а като имитации – в размер на 2751 лв.

Досъдебното производство приключило с внесен обвинителен акт в Районен съд-Несебър. По образуваното н.о.х.д.№ 24/2018 г. било проведено съкратено съдебно следствие по чл. 371, т. 2 НПК, след което  с присъда № 26 от 27.07.2018 г., влязла в сила на 14.08.2018 г., А. Ю. Х. била призната за виновна в извършено от нея престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК – за това, че на 24.07.2015 г. в качеството си на управител на „Офелия - **“ ЕООД, в търговски обект, находящ се в к.к. „Слънчев бряг“, без съгласието на притежателите на изключителните права по смисъла на чл. 13, ал. 1 ЗМГО, давана съгласно чл. 22, ал. 1 ЗМГО, без правно основание използвала в търговската си дейност по смисъла на чл. 13, ал. 2, т. 2 вр. ал. 1 ЗМГО марките „NEW BALANCE, L.F.C., POLO/RALPH LAUREN, BVB, Adidas, MANCHESTER UNITED, PUMA, CHELSEA, ARSENAL“ – обект на тези изключителни права, с притежатели: „NEW BALANCEATHLETICS LNC“, THE LIVERPOOL FOOTBALL CLUB AND ATHLETIC GROUNDS LIMITED“, THE POLO/Lauren Company L.P.USA, „BVB Merchandising GmbHDE, „Adidas International Marketing B.V.“, „PUMA SEDE, „Adidas AG“, „MANCHESTER UNITED LIMITED“, „CHELSEA FOOTBALL CLUB LIMITED UK и THE ARSENAL FOOTBALL CLUB PUBLIC LIMITED COMPANY GB, като излагала и предлагала за продажба стоки, обозначени със знаци, сходни на марките, на обща стойност на стоките като реплики 2751 лв. и 7928.55 лв. като оригинални.

Престъплението по чл. 172б, ал. 1 НК е сред посочените престъпления в чл. 83а, ал. 1 ЗАНН. Управляваното от А. Х. дружество е могло да се обогати следствие извършеното от управителя престъпление, тъй като инкриминираните вещи са били излагани и предлагани за продажба от името на търговското дружество в търговски обект, стопанисван от същото дружество. Единствено намесата на полицейските служители при РУ-Несебър е попречила да бъде реализирана продажбата на тези стоки. Като евентуална облага от престъплението, извършено от управителя на дружеството, би следвало да се приеме разликата между обявената продажна цена на стоките, обозначени със знаци, сходни на защитените марки, и стойността, на която дружеството ги е закупило. В тази насока обаче не са събрани доказателства нито на досъдебното производство, нито в хода на съдебното следствие пред наказателния съд. Пред настоящия съдебен състав управителят на дружеството също не ангажира доказателства, като заяви, че няма фактури за закупените стоки, защото такива не били издадени. Ето защо в случая следва да се приеме, че сумата, с която дружеството би се обогатило от продажбата на инкриминираните вещи, е тази, посочена в заключението на икономическата експертиза като обща стойност на стоките като реплики, каквито всъщност са те, а именно 2751 лв.

С оглед на изложените съображения, съдът намери, че следва да наложи на „Офелия - **“ ЕООД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление гр. **, ул. „*“ № *, с едноличен собственик на капитала и управител А. Ю. Х. с ЕГН **********, имуществена санкция в размер на 2751 лв., представляваща по смисъла на чл. 83а, ал.1 ЗАНН имуществена облага, която би била получена от юридическото лице от престъплението по чл.172б, ал.1 НК, извършено на 24.07.2015 г. от А. Х. в качеството ѝ на управител на „Офелия - **“ ЕООД.

Мотивиран от горното, съдът постанови решението.