Решение по дело №933/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 413
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Дарина Кънчева Стоянова Крумова
Дело: 20195530200933
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                                 11.07.2019 година                            гр. Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   ХІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На единадесети юни                                                               Година 2019

В открито заседание в следния състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА СТОЯНОВА

 

Секретар: Кремена Панайотова

като разгледа докладваното от съдия СТОЯНОВА

АНД № 933 по описа за 2019 година., за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора против наказателно постановление № 335419-F380028 от 30.04.2018г. на зам.-директора на ТД на НАП, гр. Пловдив.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. В съдебно заседание чрез адв. П.Д. жалбоподателят излага подробни съображения за незаконосъобразност.

В съдебно заседание въззиваемата страна моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление. Чрез гл.юрисконсулт Т.Т. взема становище във връзка с възраженията, изложени от жалбоподателя.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, намери за установено следното:

 

Жалбата е редовна и допустима - подадена е в срок от надлежна страна.

 

С обжалваното наказателно постановление № 335419-F380028 от 30.04.2018г. на зам.-директора на ТД на НАП, гр. Пловдив на нарушителя „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора на основание чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. с ал. 1 ЗДДС е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева, за това, че на 29.03.2018г. при извършена проверка в  16,00 часа на обект - кулинарен магазин, находящ се на адрес: гр. Стара Загора, ул. Ангел Кънчев № 50, стопанисван от „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора е констатирано следното:

Извършена е проверка на касовата наличност на намиращия се в обекта ЕКАФП /електронен касов апарат с фискална памет/ модел: Датекс, с индивидуален №  ДТ 487898 на фискално устройство с № на фискалната памет  02487898. В хода на проверката е констатирана отрицателна разлика в размер на 206,44 лв. между фактическата наличност в касата от 147,30 лв. и наличност по документи /дневен отчет от ЕКАФП/ - 353,74 лв. /в това число 200,04 лв. от продажби и служебно въведени 153,70 лв./ Фискалното устройство притежава възможността да се извършват операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. Не са регистрирани във ФУ изведените пари от касата в размер на 206,44 лв. чрез операцията „служебно изведени суми“ - нарушение по чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ.

 

И в АУАН и в НП е посочено изрично, че извършеното нарушение не е довело до неотразяване на приходи, както и че е представена декларация от 10.04.2018г. от управителя на дружеството-жалбоподател - С.Д.К., съгласно която сумата в размер на 206,44 лв. е била взета от касата за заплащане на стока.

 

Горното наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № F380028 / 10.04.2018г., съставен от инспектор по приходите при ТД на НАП, гр. Пловдив, офис Стара Загора.

 

Към административнонаказаталената преписка е представен протокол за извършена проверка № 0330897/29.03.2018г., в който е описано констатираното нарушение.

 

Преди съставяне на АУАН – на 10.04.2018г. е постъпила декларация от управителя на „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора, в която последният заявява, че отрицателната разлика, констатирана от проверяващите органи се дължи на платена стока от страна на продавач-консултанта - свидетелката Диана А. Х. /вж. декларация от лице, работещо по трудово правоотношение от 29.03.2018г./

 

Във връзка с компетентността на актосъставителя и административнонаказващия орган е представена заповед № ЗЦУ-1582 от 23.12.2015г. на Изпълнителния директора на НАП.

 

Описаните в АУАН и НП констатации се подкрепят и от показанията на актосъставителя В.Х.П. и свидетелката по акта М.Д.К., които са извършили проверката на процесния търговски обект, стопанисван от „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора, а също и от показанията на свидетелката Диана А. Х. - продавач-консултант в проверявания обект.

Съдът кредитира показанията на свидетелите, тъй като същите са последователни и непротиворечиви и съответстват на останалите доказателства, събрани в хода на съдебното следствие.

 

При извършена служебна проверка съдът установи, че при издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения на нормите на Закона за административните нарушения и наказания, водещи до неговата отмяна.

 

И АУАН, и НП са издадени от компетентните органи. Съдържат необходимите реквизити, посочени съответно в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН и са предявени по надлежния ред на нарушителя.

 

Съдът намира за несъстоятелни възраженията на жалбоподателя, че актосъставителят е допуснал нарушение на чл. 42, т. 7 ЗАНН.

Действително в АУАН не са посочени единният граждански номер и адресът на свидетеля по акта М.Д.К., но съдът намира, че този пропуск по никакъв начин не ограничава правото на защита на жалбоподателя, още повече, че свидетелката е редовно и своевременно призована за разглеждане на делото пред първоинстанционния съд и е изложила всичко, което е възприела в хода на проверката.

В този смисъл е решение № 377/04.07.2014г., постановено по КАНД № 326/2014г. по описа на Административен съд - Стара Загора.

 

Несъстоятелни са и възраженията, че непосочването в АУАН на това дали свидетелката М.Д.К. е свидетел при установяване на нарушението или е свидетел само при съставяне на акта, представлява съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя. Свидетелката е разпитана в хода на съдебното следствие и от показанията й се установява по един безспорен и категоричен начин в какво качество е вписана АУАН, а именно: като свидетел при установяване на нарушението и като свидетел при съставянето на акта.

 

Съдът прие за неоснователни и възраженията на жалбоподателя, че след като представляващия „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора не е бил поканен при извършването на проверката и при съставянето на протокола за тази проверка, то следва да се приеме, че е допуснато съществено нарушение на ЗАНН. Това не е така, тъй като съобразно чл. 36, ал. 1 ЗАНН административнонаказателното производство се образува едва със съставянето на АУАН, за което действие С.Д.К. - управител на проверяваното дружество е бил поканен и е присъствал лично.

 

Съдът намира, че от събраните в хода на съдебното следствие доказателства се установи по един безспорен и категоричен начин, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ.

От обективна страна на 29.03.2018г. при извършена в 16,00 часа проверка на касовата наличност на ЕКАФП /електронен касов апарат с фискална памет/ модел: Датекс, с индивидуален №  ДТ 487898 на фискално устройство с № на фискалната памет  02487898, намиращ се на обект - кулинарен магазин, находящ се на адрес: гр. Стара Загора, ул. Ангел Кънчев № 50, стопанисван от „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, гр. Стара Загора е констатирана отрицателна разлика в размер на 206,44 лв. между фактическата наличност в касата от 147,30 лв. и наличност по документи /дневен отчет от ЕКАФП/ - 353,74 лв /в това число 200,04 лв. от продажби и служебно въведени 153,70 лв./ Фискалното устройство притежава възможността да се извършват операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. Не са регистрирани във ФУ изведените пари от касата в размер на 206,44 лв. чрез операцията „служебно изведени суми“.

 

От субективна страна, съдът намира, че в случая се касае за безвиновна отговорност на юридическо лице, поради което и не може да се обсъжда въпросът за вината му, доколкото същата представлява субективно отношение на нарушителя към извършеното административно нарушение.

Ето защо съдът намери за несъстоятелни възраженията, направени от жалбоподателя в тази връзка.

 

Съдът прие, че в конкретния случай не е налице маловажен случай по смисъла на чл. 28 ЗАНН, въпреки че нарушението е извършено за първи път. В тази връзка отчете следното:

Действително и в АУАН и в НП е изрично отбелязано, че извършеното нарушение не е довело до неотразяване на приходи, но това обстоятелство е отчетено като смекчаващо такова и е станало причина за налагане на имуществена санкция съобразно чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. с ал. 1 ЗДДС.

Освен това, следва да се отбележи, че в хода на административнонаказателното производство не са представени нито при проверката на 29.03.2018г., нито впоследствие пред актосъставителя, наказващия орган и първоинстанционния съд първичните счетоводни документи, удостоверяващи твърдените от свидетелката Д. Х. и от управителя на дружеството-жалбоподател - С.К. плащания. Те биха дали яснота за това извършени ли са в действителност такива разплащания и кога. Това е от значение, при извършване на последваща проверка дали действително е била налице обективна невъзможност Х. да отрази служебно извеждане на процесната сума или е налице допуснат от нея пропуск, който се дължи на това, че тя се отчита вечер и не е знаела, че трябва незабавно да отрази извеждането на сумата от касата на фискалното устройство.

Съдът намери за основателни доводите, изложени от въззиваемата страна, че съгласно чл. 33, ал. 1 от процесната Наредба всяка промяна в касовата наличност на фискалното устройство следва да бъде отразена, като законодателят не прави разлика дали става въпрос за начална сума, за въвеждане или за извеждане на пари във и извън касата. Между посочените касови операции е поставен знак на равенство, поради което и не може да се приеме, че когато се касае за извеждане на пари от касата, то винаги случаят е маловажен.

 

Що касае размера на определеното от наказващия орган административно наказание – имуществена санкция в размер на 500 лева, същото съответства по вид и размер на минималното, предвидено в чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. с ал. 1 ЗДДС, поради което и съдът намира за безпредметно да изследва въпроса съобразено ли е то с тежестта на конкретното нарушение с оглед принципа reformacio in pejus.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 1 ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 335419-F380028 от 30.04.2018г. на зам.-директора на ТД на НАП, гр. Пловдив, с което на основание чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. с ал. 1 ЗДДС на „ЕВРО ГРУП - КОЛЕВ“ ЕООД, БУЛСТАТ: *********, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора, ул. Ангел Кънчев № 50, ет. 1, ап. 3 е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева за извършено нарушение на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: