Решение по дело №31/2020 на Районен съд - Бяла

Номер на акта: 81
Дата: 1 юли 2020 г. (в сила от 20 юли 2020 г.)
Съдия: Галена Петкова Дякова
Дело: 20204510200031
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                         Р      Е     Ш     Е     Н     И     Е          № 81

                                                         Гр.Бяла, 01.07.2020г.

 

                                            В    И  М  Е  Т  О     Н  А      Н А Р О Д А

 

         РАЙОНЕН СЪД град БЯЛА  в открито  съдебно заседание на осемнадесети юни през две хиляди  и двадесета година в състав

 

                                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :  ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря Михаела Пенева, като разгледа докладваното от Съдията  НАХД №31  по описа за 2020г., за да се произнесе  съобрази следното :

 

           Административнонаказателното производство е по реда на  чл. 189, ал.8 от ЗДвП във вр. чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Е.Н.Ц.  с ЕГН ********** ***, в качеството на представляващ „.“  ЕООД гр.Плевен  с ЕИК  .  чрез адв. М.М. *** против Електронен фиш/ ЕК/  серия К № 3161029 от 22.08.2019г. на ОДМВР Русе, с който на основаниe чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП  е наложено административно наказание “Глоба” в размер на  50лв за нарушение по  чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят оспорва ЕФ като издаден в нарушение на закона. Развива съображения за неговата незаконосъобразност. В жалбата навежда съображения, че са налице  основания  за отмяна на ЕФ.  В с.з. жалбоподателят не се явява, не изпраща процесуален представител, не представя допълнителни доказателства.

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител. В изпратено писмено становище  изказват становище, че жалбата е неоснователна.

РП Русе, ТО Бяла - редовно уведомени, на основание чл.62 от ЗАНН, не изпращат представител и не изказват  становище по  жалбата

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна :

От писмените доказателствата по делото се установява, че на 22.08.2019г. ОДМВР Русе извършили контрол за спазване правилата за движение по пътищата в гр.Бяла по ул.“К.Фичето“, посока кръговото кръстовище на GPS EL 25 .42. 5291  NL 43.28.1426. Проверката била извършена от 08,45ч. до 10,30ч. с автоматизирано техническо средство/АТС/  TFR 1-M 592 – мобилна система за видеоконтрол на нарушения на правилата за движение. Същото било  закрепено на служебен автомобил ., отчитащо скоростта на движение на автомобилите, с цел проверка  за спазване ограничението за движение в населено място със скорост до 50км/ч. АТС било технически изправно, преминало периодичен технически преглед, за което бил издаден съответен протокол № 6-37-18 /л.18/ от Лаборатория за проверка на радарни скоростомери и анализатори за алкохол в дъха. Полицейският автомобил с поставеното на него АТС се намирали в зоната на общото ограничение за движение  до 50км на автомобилите в посока от гр.В.Търново  към  гр.Русе. АТС отчитало скоростта на приближаващите автомобили, и било настроено в стационарен режим.

На  22.08.2019г. в 08,48ч. в контролирания пътен участък в гр.Бяла, по ул.“Кольо Фичето“  преминал товарен автомобил  марка „ .“, модел „.“ с рег.№ .. Автомобилът се движел със скорост от 69км/ч, при разрешена за движение в населено място до 50км/ч. Нарушението било фиксирано от АТС и заснето  под Клип № 1137  към Радар № 592. При разпечатване на клипа/л.8/  бил приспаднат толеранса за грешки при отчитане на скоростта  от 3км/ч и в него отразената наказуема скорост била 66км/ч. и наказуемото превишение – 16 км/ч. Въз основа на данните от автомобила бил установен неговия собственик –„Ес Н Комерс“ ЕООД гр.Плевен, представлявано от  Е.Н.Ц., на когото бил издаден и ЕФ серия К № 3161029 от 22.08.2019г.  /л.7/  от ОД МВР Русе, за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДВП и наложена Глоба в размер на 50лв. ЕФ бил връчен на представителя на собственика срещу разписка/л.23/ на 09.01.2020г.  

В 14дневен срок жалбоподателят не реализирал правата си  по чл. 189, ал.5 от ЗДвП. В срока за обжалване на ЕФ по чл. 189, ал.8 от ЗДвП била подадена жалбата пред РС Бяла.

Фактическата обстановка беше установена от съда след преценка на приложените и приобщени към делото по реда на чл.283 НПК писмени доказателства – ЕФ с приложен клип към него и технически характеристики на АТСС, Протокол № 6-37-18., Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835, Протокол за използване АТСС от 22-08-2019г.   разписка, Инструкция за експлоатация на АТС  TFR 1-M, Заповед на Председателя на ДАМТН № А-0-003 от 07.02.2014г.

Действайки като въззивна инстанция и подлагайки  на служебна проверка издадения ЕФ при така установената фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:

 Жалбата е подадена  в срока и по реда на специалната разпоредба на чл.189, ал.8 от ЗДвП от лице, което има право и интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна. В нея са направени редица възражения, свързани с това, че процесното нарушение е установено  с мобилна камера, поради което ЕФ е издаден незаконосъобразно. Съдът не възприема посочените възражения  предвид особения характер на производството по издаване на ЕФ. 

 При издаването на обжалвания ЕФ за налагане на глоба за нарушение, установено с АТСС, съдът не констатира допуснати нарушения. Адинистративнонаказателното производство принципно се образува със съставянето на АУАН, а административното наказание се налага с правораздавателен акт, сред които е наказателното постановление. От този принцип съществуват изключения и едно от тях е налагане на административно наказание чрез ЕФ, чрез който овластените органи могат да налагат глоби за случаи на административни нарушения, които имат следните белези: установени са и са заснети с АТСС, в отсъствие на контролен орган, като налагането на адм.наказание с ЕФ е предвидено в закон. Съгласно разпоредбата на пар.6, т.63 от ДР на ЗДвП ЕФ е електронно изявление, което е записано върху хартиен, магнитен или друг носител и е създаден от административно-информационна система въз основа на постъпили  и обработени данни за нарушения от АТСС. Легалната дефиниция за АТСС е записана в пар.6, т.65 от ДРЗДвП – уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които  установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат стационарни или мобилни. В процесния случай  ЕФ е издаден от компетентен орган -  посочен в разпоредбата на чл. 189, ал.4 от ЗДвП.  От формална страна ЕФ съдържа всички изискуеми съгласно чл.189, ал.4 от ЗДвП реквизити. Видно от съдържанието на фиша, в същия  са посочени териториалната структура на МВР на чиято територия е извършено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство и неговия собственик на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото за доброволното й заплащане.

Издаденият ЕФ е въз основа на извършена проверка с АТСС,  която е съобразена с изискванията на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда  за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата. Съдът не приема доводите на жалбоподателя, че установяването на нарушението с използваното в случая АТСС е нарушение. За използваното АТСС е попълнен задължителния протокол/л.14/ по чл.10 от Наредбата.  В него са посочени  всички задължителни реквизити - мястото на контрол, рег.№ на използвания полицейски автомобил, посоката на движение на контролираните автомобили, вида и номера на използваното АТСС, ограничението на скоростта, посоката на задействане на техническото средство. Доказана е техническата изправност на използваното техн. средство чрез представения по делото Протокол от проверката на мобилната система. Нарушението е безспорно установено от разпечатаните показания на техническото средство и приложения снимков материал/л.8/, тъй като изготвените с технически средства или системи, заснемащи и записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административно наказателния процес. Няма съмнение, че скоростта с която се е движило МПС  към момента на заснемането му е била 66 км./ч.при разрешена такава за населено място 50 км./ч., съгласно чл.21, ал.1 от ЗДвП. Скоростта е фиксирана, установена и заснета с автоматизирано техническо средство № TFR 1-M 592”, което е одобрена в съответствие с изискванията на чл.32, ал.1 от Закона за измерванията от Председателя на Българския институт по метрология, вписана е в регистъра за одобрените типове средства за измерване на 24.02.2010г. и е със срок на валидност на одобряване на типа до  24.02.2020г., предвид представеното за това Удостоверение /л.19/. Следва да се отчете, че при издаването на електронния фиш административно наказващият орган се е съобразил и с обстоятелството, че максимално допустимата грешка при измерване на скорост   до 100 км./ч. с техническото средство е +/- 3 км./ч.и е приел по-ниска скорост на движещия се автомобил от 66 км./ч., което е по-благоприятно за нарушителя, вместо реално отчетената от техническото средство скорост от 69 км./ч.

Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствие на контролен орган и на нарушител, се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Фактическите констатации, отразени в електронния фиш, се потвърждават от събраните по делото писмени доказателства, прочетени и приети по надлежния ред.

Разпоредбата на чл.182, ал.1 т. 2 от ЗДвП (Изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2011г.), действала към момента на извършване на нарушението, предвижда административно наказание глоба в размер на 50 лева за водач, който превиши разрешената максимална скорост в населеното място от 11 до 20 км/ч. В конкретния случай разрешената максимална скорост /50 км/ч./ е била превишена с 16 км/ч. Налице е абсолютно определена санкция, в която предвиденото наказание е точно фиксирано по вид и размер / глоба в размер на 50 лева/, поради което същото не може да бъде индивидуализирано и следва да се наложи именно в посочения вид и размер, което е съобразено в атакувания електронен фиш. Предвид изложеното съдът намира, че обжалвания ЕФ следва да се потвърди, като правилен и законосъобразен.

 С оглед изхода на делото  жалбоподателят следва да заплати на въззиваемата страна разноските за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80лв на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН, вр. чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ. Неоснователни са претенциите за  присъждане на разноски в размер на 120лв, тъй като делото не представлява фактическа и правна сложност, което не е наложило и явяване на юрисконсулта в с.з.

Водим от изложените съображения и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

                                 Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен  фиш / ЕФ/ серия К № 3161029, издаден от ОДМВР Русе, с който на Е.Н.Ц.  с ЕГН ********** ***,в качеството на представляващ „.“ ЕООД гр.Плевен  с ЕИК ., на основаниe чл.189, ал.4, вр. чл. 182, ал.1,т.2 от ЗДвП  е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 50лв за нарушение по  чл.21, ал.1 от ЗДВП  като      

 

                          з а к о н о с ъ о б р а з е н  .

 

ОСЪЖДА Е.Н.Ц.  с ЕГН ********** ***, да заплати на ОДМВР Русе  с адрес гр.Русе, бул.“Ген. Скобелев“ №49 сума в размер на 80лв/осемдесет лв/ , представляващи разноски по делото.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административния  съд в град Русе, на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава  дванадесета от АПК.

 

 

                                                                  СЪДИЯ : /п/