Разпореждане по дело №2435/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6673
Дата: 30 септември 2022 г.
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20227180702435
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

6673/30.9.2022г.

гр. Пловдив, 30.09.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, I отделение, IX състав в публично заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

 

при секретаря СЕВДАЛИНА ДУНКОВА и участието на прокурор ЗДРАВЕНА ЯНЕВА, като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 2435 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл. 276 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) във вр. с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по искане на Г.Н.Й., ЕГН **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвор – Пловдив да бъде задължена администрацията на Затвор – Пловдив да извърши действия като осигури нужната диета, която му била предписана от лекар.  Искането има характер на такова по  чл. 276, ал. 1, т. 2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Г.Н.Й. твърди, че страда от язва и хроничен гастрит. Поради това лишеният от свобода имал нужда от диета, предписана му от лекар.

Ответникът – началник на Затвор – Пловдив поддържа становище за неоснователност на искането. 

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че искането е неоснователно.

Съдът, като съобрази представените писмени доказателства и доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

От събраните по делото писмени доказателства се установява, че на Г.Н.Й. му е препоръчан диетичен режим от доктор/л.6/. Видно от медицинска бележка /л.21/ от 12,09,2022 г. на лишения от свобода Й. му е предписано лечение диета № 1, като срока на лечение е до 12.10.2022 г.  Поради това диета № 1/л. 28, при язвена болест и хроничен гастрит/ е заявена към кухнята и се изпълнена от работещите в затворническата кухня.

Искането е допустимо, тъй като възможността за предявяването му не е ограничена във времето и същото изхожда от лице, което твърди, че е засегнато от твърдяното от него нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС.

Разгледано по същество, същото е неоснователно, поради следните съображения:

Съгласно  чл. 276 от ЗИНЗС всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: 1. прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3 (ал. 2).

Според чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Разпоредбата на чл. 280, ал.1 от ЗИНЗС пртедвижда, че съдът се произнася с разпореждане в срока по чл. 278, ал.1, като съгласно ал.2, с разпореждането съдът може: 1/ да отхвърли искането; 2/ да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответно длъжностно лице да извърши конкретни действия, с които да предотврати или да прекрати безусловно действията или бездействията, представляващи нарушение на чл. 3, като определи срок за това. Съгласно чл. 283 от ЗИНЗС, за неуредените в тази част въпроси се прилагат съответно разпоредбите на глава петнадесета, раздел І от АПК.

Така регламентираното в ЗИНЗС превантивно средство за защита е въведено във връзка с решението на ЕСПЧ по делото Нешков и др., в което Съдът констатира, че производството по чл. 250, ал.1 и чл. 256-257 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ не е ефективно средство за защита по отношение на лошите условия за задържане и се състои във възможността лишен от свобода да поиска от орган по изпълнение на наказанията или длъжностно лице да се въздържат от действия, които нарушават забраната по чл. 3 или да предприемат действия за прекратяване или предотвратяване на такова нарушение.

Следва да се има предвид, че разпоредбите на чл. 276-283 от ЗИНЗС се прилагат само за фактически действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията или на дл.лица, които действия/бездействия нарушават забраната по чл. 3 по отношение на лицето, търсещо защита.

В конкретния случай, нарушаването на забраната по чл. 3, според оплакванията и исканията на жалбоподателя, се изразява в това, че органът по изпълнение на наказанието не му предоставя необходимата диета, което е посочено сред действията и бездействията, предмет на изричната забрана по чл. 3, ал. 1, съответно е приравнено на нарушение по силата ал. 2.

С разпоредбите на чл. 84, ал. 3, изречение трето от ЗИНЗС и чл. 68, ал. 3 от ППЗИНЗС е регламентирано правото на лишените от свобода по медицински причини и по лекарско предписание да получават диетична храна, съответно задължението на затворническата администрация да осигурява такава. Съгласно цитираните правни норми задължително условие за получаването на такава храна е наличието на предписание на медицински специалист.

В случая, видно от приетите по делото писмени доказателства, на жалбоподателят е предписана диета от доктор, поради това на лишения от свобода му е предоставена диета № 1, която е подходяща за неговите заболявания, а именно язвена болест и хроничен гастрит. Посочената диета е еднаква за всички затворници, страдащи от посочените по-горе заболявания.

Едновременно с това, от ответната страна се представят доказателства, че по отношение на жалбоподателя предписаната му диета № 1 е заявена към кухнята и се изпълнена от работещите в затворническата кухня.

Следователно органите на затворническата администрация са изпълнили задължението си по чл. 84, ал. 3, изречение трето от ЗИНЗС и чл. 68, ал. 3 от ППЗИНЗС, поради което не е допуснато нарушение на тези разпоредби. При тези данни съдът намира, че в случая не се доказа лишения от свобода да е бил подложен на нечовешко и унизително отношение при осигуряването на нужната му диета.

Разноски не се претендират, поради което произнасяне в тази насока не се дължи.

Водим от изложените мотиви и на основание чл. 280, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС, съдът

РАЗПОРЕДИ:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Г.Н.Й., ЕГН **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвор – Пловдив да бъде задължена администрацията на Затвор – Пловдив да извърши действия като осигури нужната диета, съобразно здравословното му състояние.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба в тридневен срок от връчването му пред тричленен състав на Административен съд – Пловдив.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: