Решение по дело №7769/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260024
Дата: 1 февруари 2022 г.
Съдия: Калин Стефанов Кунчев
Дело: 20202120107769
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 260024  гр. Бургас, 01.02.2022 год.

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XL гр. състав, в публично съдебно заседание на осми декември през две хиляди двадесет и първа година, с

                                                                                                    Председател: Калин Кунчев

при секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 7769 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Искове по чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3, вр. с чл.225, ал.1 от КТ, предявени от М.Г.Г., с ЕГН: **********,***, против ТП “Държавно ловно стопанство Ропотамо“, Код по БУЛСТАТ: ***, ***.

Ищецът твърди, че е работил при ответника на длъжност “Ловен надзирател“ по безсрочен Трудов договор № *** / 24.11.2011г., изменен с Допълнително споразумение от 17.05.2012г. към него и прекратен със Заповед № РД ***/05.10.2020г. на Директора на ТП, на основание чл.325, ал.1, т.12 от КТ, поради обективна невъзможност за изпъл-нението му, считано от същата дата.

Излага съображения, че уволнението е незаконосъобразно, тъй като заповедта не е мотивирана, а евентуално и че не е налице сочената от работодателя хипотеза – за из-пълнение на трудовите задължения не е било необходимо използването на огнестрелно оръжие – от една страна, а от друга – липсвало е надлежно решение за отнемане на слу-жебното му такова.

Иска от Съда да признае уволнението за незаконно и да го отмени.

Моли да бъде възстановен на заеманата длъжност.

Претендира и обезщетение за времето, през което е останал без работа, в размер на брутното му трудово възнаграждение за шест месеца – общо 5 832 лв., ведно със за-конната лихва, както и направените по делото разноски.

Ответникът оспорва исковете. Сочи, че уволнението е законосъобразно, тъй като във връзка с образуваното срещу ищеца досъдебно производство, той е върнал служеб-ното си огнестрелно оръжие и е бил в обективна невъзможност да изпълнява надлежно трудовите си задължения в продължение на един месец. Иска от Съда да отхвърли пре-тенциите. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото доказа-телства, намира следното:

Не се спори между страните, а и от представените по делото писмени доказател-ства се установява, че ищецът е започнал работа по трудово правоотношение при ответ-ника по силата на сключен между тях безсрочен Трудов договор № *** от 24.11.2011г., считано от 01.12.2011г., като ”Технолог ловно стопанство”. С допълнително споразуме-ние към него от 17.05.2012г. Г. е бил преназначен на длъжността “Ловен надзи-рател“.

Със Заповед № РД ***/05.10.2020г. на Директора на ТП “ДЛС Ропотамо“ тру-довото правоотношение между страните е било прекратено – на основание чл.328, ал.1, т.12 от КТ, поради обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, счита-но от същата дата. Посочено в нея е, че по ДП № ***г. на РУ Приморско, на основание чл.58, ал.1, т.2 от ЗОБВВПИ, са отнети разрешителните на Г. за но-сене и употреба на огнестрелно оръжие, а без да притежава такова, той не може да из-пълнява служебните си задължения по ЗЛОД и другите нормативни актове, уреждащи охраната в горските територии, съобразно длъжностната характеристика – за охрана на възложения му охранителен участък и свързаните с това отговорности.

Възраженията на ищцовата страна, че процесната заповед не е надлежно моти-вирана, са неоснователни. Тя съдържа всички необходими реквизити – правното осно-вание за уволнението на Г., както и фактите, които според работодателя обусла-вят направата на извод за наличието на предпоставките на съответната законова разпо-редба. Предвид това спорът относно законосъобразността й следва да бъде разгледан по същество.

По делото са представени длъжностните характеристики за заеманите от ищеца длъжности, първоначално ”Технолог ловно стопанство”, а впоследствие и “Ловен над-зирател“, които са идентични, подписани от него съответно – на 01.12.2011г. и на 17.05. 2012г. И в двете се съдържа изискване служителят да притежава документ за носене на оръжие, да познава устройството и начина на боравене с повереното му служебно тако-ва, както и правилата за неговото съхраняване, носене и ползване, респективно – пред-видена е отговорност за нарушаването им. Като основни задължения за длъжностите са посочени дословно разписаните в чл.67, ал.3 от ЗЛОД правомощия на лицата, осъщест-вяващи функции по опазване и охрана на дивеча в поверените им охранителни участъ-ци.

Видно от представените с писмения отговор заповеди на Директора на ТП “ДЛС Ропотамо“ е, че през целия период на трудовото правоотношение между страните ище-цът е бил определян за отговорник в охранителен участък ”***”, като му е било възлагано да го охранява, поддържа и почиства, както и да създава нови биотехнически съоръжения.

Безспорно, функцията по охраната на определения за ловния надзирател участък е високорискова – възможно е служителят да се натъкне на болно или агресивно живот-но, на въоръжени лица, осъществяващи незаконни дейности, или пък да изпадне в дру-га животозастрашаваща ситуация, което оправдава в пълна степен въвеждането от стра-на на работодателя на изискване за носене на служебно оръжие в процесната длъжност-на характеристика. На следващо място, едно от основните задължения на ищеца е било свързано с регулирането на числеността на хищниците, подивелите и скитащи кучета и котки. Това несъмнено предполага използването на огнестрелно оръжие – видно от из-готвената от ответната страна справка, за първите осем месеца на 2020г. Г. е от-стрелял 22 животни. Трето – с обсъжданата длъжностната характеристика на служителя е било възложено да следи за спазването на режима за стопанисване и ползване на ди-веча, както и за изпълнение на ловните мероприятия, като се ръководи от инструкциите за подборния отстрел и прави точна оценка на ловните трофей. Т. е., ищецът е притежа-вал качеството на служебно лице по смисъла на чл.54, ал.2 от ППЗЛОД и съгласно ал.4 от същата разпоредба е следвало да му се зачисли служебно ловно оръжие /на ловните надзиратели са издавани разрешителни за подборен отстрел, видно от справките за из-вършен такъв, приложени по делото/. И най-накрая, в чл.190, ал.5, вр. с чл.188, ал.1, т.1 от ЗГ, е предвидено, че лицата, изпълняващи функции по опазване на горските терито-рии, включително служителите на ДЛС, имат право да носят и употребяват за служебни цели служебно дълго и късо оръжие за охрана и лично късо нарезно оръжие. Именно на това основание Директорът на ТП “ДЛС Ропотамо“ е поискал от РУ на МВР – Примор-ско издаване на разрешително за носене на служебно оръжие от Г. – за пистолет и ловна карабина, след като той е завършил курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие и успешно е положил изпит, съгласно Протокол № ***г., съответно – искането е било уважено.

Предвид горното настоящият съдебен състав намира доводите на ищцовата стра-на, че с длъжностната характеристика работодателят недопустимо е въвел задължение за служителя да притежава разрешение за носене и употреба на оръжие, за неосновател-ни – това изискване, макар и да не е регламентирано изрично в разпоредбата на чл.108 от ППЗЛОД, съответства изцяло на характера на работата на ловния надзирател, както и на действащата/приложима нормативна уредба. Впрочем, такова не е предвидено и за ловната стража и ловната охрана /чл.105 – чл.107 от същия Правилник/, но също се из-вежда по тълкувателен път от цитираните по-горе правни норми.

От приетите по делото писмени доказателства се установява и че на 28.08.2020г. на Г. е било повдигнато обвинение за извършване на престъпление – по чл.326, ал.1, пр.1 от НК, по ДП № ***г. на РУ на МВР Приморско.

Съгласно чл.155, ал.1, вр. с чл.58, ал.1, т.2 от ЗОБВВПИ, издаденото разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие на лице, срещу което има повдигнато об-винение за умишлено престъпление от общ характер, се отнема с решение на издалия го орган.

В случая, обаче, на 01.09.2020г. Г. се е явил лично в РУ на МВР Примор-ско, предал е притежаваните от него лични оръжия – три броя ловни пушки, и разреши-телното за тях, както и това – за служебното оръжие. Съставен е бил съответен прото-кол за приемане на ОБВВПИ от компетентния полицейски служител.

На следващия ден той е предал и служебните си оръжия.

Директорът на ТП “ДЛС Ропотамо“ е поискал /на 17.09.2020г./ и е получил ин-формация от органите на МВР на 30.09.2020г., че разрешителните на ищеца за носене и употреба на огнестрелно оръжие са отнети.

На 05.10.2020г. той е издал процесната заповед, с която трудовото правоотноше-ние с ищеца е било прекратено, на основание чл.328, ал.1, т.12 от КТ, поради обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, считано от същата дата.

Заповедта за уволнение е законосъобразна. Към датата на издаването й Г. не е отговарял на изискванията за заемане на длъжността ”Ловен надзирател”, съобраз-но подписаната от него длъжностната характеристика, тъй като не е притежавал разре-шително за носене и употреба на огнестрелно оръжие, респективно – не е могъл пълно-ценно да престира труд по трудовото правоотношение. За част от задълженията му това е било обективно невъзможно, а за други – свързано със значително по-висок риск при изпълнението им. Обстоятелството, че не е имало влязло в сила решение по чл.155, ал.1 от ЗОБВВПИ, при положение че са били налице предвидените в закона предпоставки и Г. сам е предал разрешителното си, в резултат на което през периода от 02.09. до 05.10.2020г. не е разполагал със служебно оръжие, е ирелевантно. Фактически докумен-тът на ищеца, удостоверяващ правото му да носи и употребява огнестрелно оръжие, е бил отнет от компетентния административен орган, а работодателят не може и не е длъ-жен да прави преценка за законосъобразността на административната процедура, с ог-лед и водената с началника на РУ на МВР Приморско кореспонденция. Ирелевантен е и фактът, че впоследствие, с Присъда № ***г. по ВНАХД № ***г. на БОС, ищецът е бил признат за невинен по обвинението по чл.326, ал.1, пр.1 от НК, а на 17.09. 2021г. му е било издадено ново разрешение за личното ловно оръжие. Наличието на об-стоятелствата, обуславящи приложението на разпоредбата на чл.328, ал.1, т.12 от КТ, а именно – обективната невъзможност за изпълнение на трудовия договор, следва да се преценява към момента на прекратяване на трудовото правоотношение.

За пълнота, следва да се посочи, че при аналогичен случай – за служителя Н. Я., който за известен период от време също не е притежавал разрешително за но-сене и употреба на огнестрелно оръжие, поради водено против него наказателно произ-водство, Директорът на ТП “ДЛС Ропотамо“ не е издал заповед за прекратяване на тру-довото правоотношение, макар и да са били налице предпоставките за това – по чл.328, ал.1, т.12 от КТ, но взетото тогава от работодателя, по целесъобразност, решение не мо-же да обслужи тезата на ищеца за незаконосъобразност на процесното уволнение.

По изложените съображения, Съдът намира, че предявеният от Г. иск по чл.344, ал.1, т.1 от КТ е неоснователен и следва да се отхвърли.

Като неоснователни следва да се отхвърлят и акцесорните искове по чл.344, ал.1, т.2 и т.3, вр. с чл.225, ал.1 от КТ.

Ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника сумата от 300 лв. – юрис-консултско възнаграждение.

Водим от горното, Съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от М.Г.Г., ЕГН: **********,***, срещу ТП “Държавно ловно стопанство Ропотамо“, Код по БУЛСТАТ: ***, адрес: ***, иско-ве за признаване за незаконно уволнението му, извършено със Заповед № РД ***/05. 10.2020г. на работодателя – на основание чл.325, ал.1, т.12 от КТ, поради обективна не-възможност за изпълнение на трудовия договор, считано от същата дата, за възстановя-ването му на заеманата преди прекратяването на трудовото правоотношение длъжност “Ловен надзирател” и за присъждането на обезщетение за времето, през което е останал без работа в размер на брутното трудово възнаграждение за шест месеца – общо 5 832 лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 02.12.2020г. до окончателно-то й изплащане, като неоснователни.

ОСЪЖДА М.Г.Г. да заплати на ТП “ДЛС Ропотамо“сумата 300 лв. юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на обжалване пред ОС Бургас в двуседмичен срок от връч-ването му на страните.

Вярно с оригинала: СТ                                                                  Съдия: (П)