Разпореждане по дело №1966/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 9681
Дата: 3 септември 2020 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20207050701966
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№ …………………/ …………………

Гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД –  ВАРНА, Втори състав, в закрито заседание на трети септември през две хиляди и двадесета  година, в състав :

 

                                                                        СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА  

 

като разгледа  докладваното от съдия ЧОЛАКОВА административно дело № 1966 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано  по жалба на И.Д. *** по дело № 3355/2020 год. на ВРС. При проверка на редовността на жалбата , съдът установи следното:

От съдържанието на жалбата не става ясно какъв е нейния петитум. Жалбата е по дело по описа на  Районен съд-Варна. Не става ясно дали жалбата е насочена срещу наложена глоба за административно нарушение с фиш или наложена принудителна административна мярка – преместване на МПС без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач , или е частна жалба срещу съдебен акт на Районен съд-Варна. На жалбоподателя следва да се дадат следните насоки, за реализиране на правото му на защита:

 

1.Преместването на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач е принудителна административна мярка по смисъла на чл.171,т.5 от Закона за движение по пътищата. Посочената мярка дори и при липса на изрична заповед за налагането й подлежи на оспорване пред административния съд на основание  чл. 145 и сл. от АПК, вр. чл. 172, ал. 5 ЗДвП. Т.е. защитата срещу ПАМ - Преместване на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач  ,е законово гарантирана.

 

2.Съгласно чл.186,ал.1 от Закона за движение по пътищата , за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административнонаказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Образецът на бланката на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи и указанията в нея са на български и английски език. В ал. 3 на същата норма (в сила от 21.01.2017 г.) е предвидено изключение фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай фишът се издава на собственика на МПС като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият остават за съхранение в службата за контрол. Към МПС се закрепва уведомление, в което се посочват обстоятелствата свързани с нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Фишът се смята за връчен със закрепването на уведомлението към МПС.

 Това, че фишът е съставен  в отсъствие на нарушителя не означава, че не може да се обжалва. Точно обратното. Именно защото фишът се съставя в отсъствието на нарушителя, законодателят е приел гаранции за това, че той следва да се уведоми, освен чрез закрепяне към МПС - то, и по пощата, като това гарантира правото му на защита по-нататък. Лицето не е лишено от възможността да възрази или обжалва срещу нарушението или размера на глобата, което е предвидено в ЗАНН и ЗДвП. По този начин се създават гаранции за защита. Съгласно чл.186,ал.2 от ЗДвП на лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

Посоченото по-горе дава основание да се приеме, че жалбоподателят може да реализира защитата си , както срещу наложената ПАМ, така и срещу съставения фиш за административно нарушение.

В случая Административен съд-Варна е сезиран с нередовна жалба, която не отговаря на изискванията на чл.150,ал.1,т.5 от АПК- не е означен оспорения акт, чл.150,ал.1,т.6 – няма указание в какво се състои назаконосъобразността на акта, на чл.150, ал.1,т.7 от АПК – липсва посочване в какво се състои искането, на чл.150,ал.1,т.8 от АПК – жалбата не съдържа подпис на подателя, чл.151,т.3 от АПК -  не е представено доказателство за платена държавна такса съгласно чл.2б, б.“а от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието  в размер на 10,00 лева, чл.151,т.4 от АПК- не е представен препис за ответника.

 На основание чл.158,ал.1 от АПК на жалбоподателя следва да се даде възможност да отстрани констатираните нередовности.

Предвид изложеното, съдът

Р А З П О Р Е Д И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по адм. дело № 1966/2020 г. по описа на Административен съд-Варна.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на жалбоподателя в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението да отстрани нередовностите на жалбата, като:

1.      Да означи оспорения акт.

2.      Да посочи в какво се състои незаконосъобразността на акта

3.      Да посочи искането си до съда

4.      Да подпише жалбата

5.      Да представи доказателство за платена държавна такса в размер на 10,00 лева по сметка на Административен съд-Варна

6.       Да представи препис  за ответника.

 

УКАЗВА на жалбоподателя, че при неизпълнение в срок , производството по делото ще бъде прекратено на основание чл.158,ал.3 от АПК.

 

 

 

СЪДИЯ: