Решение по дело №2398/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260277
Дата: 16 февруари 2021 г. (в сила от 7 януари 2022 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100902398
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 декември 2020 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

             гр. София, 16 февруари 2021 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-7 състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети февруари, две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

СЕКРЕТАР:

ПАВЛИНКА СЛАВОВА

 

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ВАСИЛЕВ търговско дело № 2398 по описа за 2020 г.

На именното повикване в 09.00 часа се явиха:

 

ИЩЕЦЪТ СГП – редовно призован, представлява се от прокурор РАДОСЛАВ СТОЕВ.

ОТВЕТНИКЪТ Е. ЕООД - редовно призован чрез назначеният особен представител адв.П.А., не изпраща представител.

СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки по даване ход на делото, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

ПРОИЗВОДСТВОТО е по  чл. 155, ал. 1, т. 3 от ТЗ, във вр. чл. 154, ал. 1, т. 5 от ТЗ.

ИЩЕЦЪТ СГП твърди, че ответникът „Е.“ ЕООД няма назначен управител повече от 3 месеца, тъй като едноличният собственик на капитала и управител на дружеството И.Т.К. е починал на 04.03.2020 г. и до настоящия момент наследниците не са заявили продължаване на търговската дейност, респективно не са вписали в ТР нов управител на дружеството.

По изложение съображения се иска да се постанови решение, с което дружеството да се прекрати.

ОТВЕТНИКЪТ „Е.“ ЕООД чрез назначеният му особен представител адв. А. оспорва предявените искове като счита, че при настъпване на смъртта на едноличният собственик на капитала на търговското дружество то се прекратява по силата на закона и повторното му прекратяване е недопустимо, освен ако наследниците не поискат продължаване на дейността.

В производството в тежест на СГП е да докаже обстоятелството, че едноличният собственик на капитала и управител на дружеството е починал и в предвидения в закона срок няма вписан нов управител.

В тежест на ответника е да установи обстоятелството, че след смъртта на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството , наследниците са заявили продължаване на дейността на дружеството като същевременно са вписали нов управител на същото.

Страните са представили доказателства и са направили доказателствени искания за установяване на фактите и обстоятелствата, тежестта за които носят. Ответникът оспорва да е приложима разпоредбата на чл. 155, т. 3 ТЗ, с оглед на което не сочи доказателства за продължаване на дейността от наследниците.

СЪДЪТ ДОКЛАДВА молбата на особения представител адв. А., постъпила в съда на 15.02.21 г.

ПРОКУРОРЪТ: Поддържам исковата молба, нямам възражение по доклада. Да се приемат представените писмени доказателства.

 

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

ПРИЕМА представените писмени доказателства.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам доказателствени искания. Няма да соча други доказателства.

С ОГЛЕД процесуалното поведение на страните, Съдът счете делото за изяснено от фактическа страна, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА ПРОИЗВОДСТВОТО ПО СЪЩЕСТВО.

ПРОКУРОРЪТ: Моля да уважите предявеният иск като доказан по основание и постановите съдебно решение, с което да прекратите търговско дружество „Е.“ ЕООД като приемете, че по делото са налице безспорни доказателства за наличието на зададените от чл.155, ал.1, т.3 от ТЗ предпоставки.

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

НА ОСОБЕНИЯ представител адв. П.С.А.  да се изплати сумата от 300 лв. от бюджета на СГС.

ДА СЕ ИЗДАДЕ РКО.

СЪДЪТ ОБЯВИ РЕШЕНИЕТО СИ ПУБЛИЧНО в присъствието на процесуалния представител на СГП.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 09,10 часа.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

       СЕКРЕТАР:


Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………../16.02.2021 г.

гр.София

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-7 състав, в публичното съдебно заседание на шестнадесети февруари, през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

при секретаря Павлинка Славова, разгледа докладваното от съдията т.д. № 2398 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

ПРОИЗВОДСТВОТО е по  чл. 155, ал. 1, т. 3 от ТЗ, във вр. чл. 154, ал. 1, т. 5 от ТЗ.

ИЩЕЦЪТ СГП твърди, че ответникът „Е.“ ЕООД няма назначен управител повече от 3 месеца, тъй като едноличният собственик на капитала и управител на дружеството И.Т.К. е починал на 04.03.2020 г. и до настоящия момент наследниците не са заявили продължаване на търговската дейност, респективно не са вписали в ТР нов управител на дружеството. По изложените съображения се иска да се постанови решение, с което дружеството да се прекрати.

ОТВЕТНИКЪТ „Е.“ ЕООД чрез назначеният му особен представител адв. А. оспорва предявените искове като счита, че при настъпване на смъртта на едноличния собственик на капитала на търговското дружество, то се прекратява по силата на закона и повторното му прекратяване е недопустимо, освен ако наследниците не поискат продължаване на дейността.

СЪДЪТ като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства намира иска за основателен по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл.155, т.3 от ТЗ по иск на прокурора Съдът прекратява търговското дружество, ако то няма вписан управител в продължение на повече от три месеца. Видно от справката в ТР, едноличен собственик на капитала и управител на дружеството „Е.“ ЕООД е И.Т.К.. Видно от акта за смърт, представен към исковата молба И.Т.К. е починал на 04.03.2020 г. и в продължение на повече от 3 месеца в ТР няма вписан нов управител на дружеството. Следователно, от събраните по делото доказателства се установява, че управителят на дружеството е починал, тримесечният срок е изтекъл, наследниците на едноличния собственик на капитала не са предприели действия  за вписване на нов управител, респективно за заличаване, поради което дружеството следва да се прекрати.

Доводите, изложени в отговора на исковата молба Съдът намира за неоснователни. Освен прекратяване на дружеството, същото следва да бъде и заличено от ТР. Това е така, защото вписването дава гласност на трети, добросъвестни лица. В хипотезата на чл.157, ал.1 от ТЗ правото да подадат заявление за вписване на посочените обстоятелства принадлежи на наследниците на починалия. При твърдения за настъпила смърт на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството и липсата на данни лицата, които имат правен интерес от това да са поискали установяване на настъпилото прекратяване на дружеството по реда на чл. 157 от ТЗ,  респективно вписване на същите обстоятелства по партидата на дружеството повече от три месеца след смъртта, прокурорът е надлежно легитимиран от закона и има правен интерес да предяви искът по чл.155, ал. 1, т. 3 от ТЗ. Последиците от уважаването на иска са вписване на прекратяване на дружеството в ТР, отпочване на служебно производство по ликвидация, а след неговото приключване и на заличаване на търговеца от ТР. В този смисъл е и практиката на ВКС, обективирана в определение № 302/28.06.18 г. по описа на ВКС по ч.т.д.№ 1280/18 г. на Първо търговско отделение.

С оглед изхода на делото, ответното дружество следва да се осъди да заплати разноски по делото в размер на сумата от 80 лв. ДТ и сумата от 300 лв., изплатено възнаграждение на назначения особен представител. При прекратяване на дружеството по реда на чл.155, ал.1, т.3 от ТЗ се извършва и ликвидация на основание чл. 156, ал.1 и ал. 4 от ТЗ вр. чл. 266, ал.2 изр. второ от ТЗ.

При тези мотиви, СЪДЪТ

РЕШИ:

ПРЕКРАТЯВА търговско дружество „Е.“ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***.

ОСЪЖДАЕ.“ ЕООД,  ЕИК ******** със седалище и адрес на управление ***, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на СГС сумата в размер на 80,00 лв. за държавна такса и сумата от 300,00 лв., изплатено възнаграждение на назначения особен представител.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на АВ за вписване в ТР.

След вписване на решението и влизането му в сила ДА СЕ ИЗВЪРШИ ЛИКВИДАЦИЯ на дружеството.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от днес.

СЪДИЯ: