Решение по дело №15740/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6556
Дата: 27 септември 2017 г. (в сила от 21 март 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20161100115740
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София , 27.09.2017 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на деветнадесети септември през две хиляди и седемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №15740 по описа на СГС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ .

М.О.К. ЕГН ********** от гр.П.иска да се осъди З. „Л.И.“ АД *** да му заплати на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ сумата от 70 000 лева частичен иск от 80 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 28.05.2016 г, около 11,35 часа  на път 3-198 км.311 с посока гр.П.по вина на Е.Н.М., водач на л.а.Форд Фокус с рег.№*******; при което ПТП К. е получил счупване на лява мишнична /раменна/ кост , счупване на тялото на дясната лъчева кост , раЗ.ъсно-контузна рана на дясната длан и контузии на тялото ; както и сумата от 2760,38 лева застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за медицИ.ко изделие плака, престой в лечебно заведение и лекарства/ ; едно със законната лихва върху двете обезщетения от 28.05.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

Ищецът твърди , че от посочения деликт е имал трайно затруднение на движението на снагата за 4-5 месеца , продължително време е имал болки и страдания и е бил нетрудоспособен . Наложило му се да заплати и разходи за  медицИ.ко изделие плака, престой в лечебно заведение и лекарства .

Ответникът оспорва твърденията на ищеца за механизма на ПТП ,  вината на застрахования водач и размера на претендираното обезщетение. Оспорва медицИ.ките документи и че са налице увреждания . Твърди съпричиняване на ищеца , който е управлявал мотоциклета под въздействието на алкохол .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Съставен е констативен протокол №11 от 15.06.2016 на „Пътна полиция „ , РУ-П., според който на 28.05.2016 г Е.Н.М., водач на л.а.Форд Фокус с рег.№*******, навлиза в насрещното платно и отнема предимството на ищеца управлявал мотоциклет „Ямаха“ с рег.№*******. По делото е приложено и наказателното производство , в което се съдържат протокол за оглед на местопрестъпление и албум за посетено произшествие .

Ответникът не е оспорил наличието на застрахователно правоотношение /респ.застрахователно покритие/ между ответника и виновния водач респ.приложената към исковата молба справка от ИЦ на ГФ . В наказателното производство е приложена полица за „Гражданска отговорност“ за процесния автомобил за периода 19.11.2015 г – 18.11.2016 г.

Според протокол №501 от 01.06.2015 г на ОДМВР-Благоевград , няма данни ищецът да е употребил алкохол .

Ищецът представя епикриза подписана от д-р Г.Д.и д-р М.Ц. , според която е постъпил на 28.05.2016 г и е изписан на 01.06.2016 г ; като е лекуван от закрито счупване на горния край на раменна кост /хумерос/. Извършено му е закрито наместване на счупването без вътрешна фиксация .

Ищецът представя епикриза на УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ , според която е постъпил на 02.06.2016 г и е изписан на 06.06.2016 г , като поради закрито счупване на горния край на раменната кост му е извършена костта пластика при обща анестезия .

Ищецът представя епикриза на „СБРП.“ ЕООД , според която е постъпил на 21.06.2016 г и е изписан на 28.06.2016 г . Извършена физикална терапия и рехабилитация поради закрито счупване на раменната кост и счупване на тялото на лъчевата кост .

По делото е приложена история на заболяването на ищеца за счупване на горния край на раменна кост и за счупване на лъчева кост .

Ищецът представя фактури и касови бележки за 2760,38 лева разходи за медицИ.ко изделие плака, престой в лечебно заведение и /според неговите твърдения / - за лекарства.

Н.о.х.д.№909/16 г на РС-П.срещу Е.Н.М.е прекратено поради неговата смърт .

Според изслушаната по делото СМЕ на вещото лице д-р А.М. ищецът е получил от процесното ПТП закрито счупване на лявата мишнична /раменна/ кост , закрито счупване на тялото на дясната лъчева кост , раЗ.ъсно-контузна рана на дясната длан и контузии по тялото. Закритото счупване на раменната кост обуславя трайно затруднение на лявата ръка за период от 5-6 месеца . закритото счупване на дясната лъчева кост обуславя трайно затруднение на крайника за 3-5 месеца .По време на прегледа ищецът се оплаква от болки в лявата раменна става . Констатира се и иЗ.ълчване на дясната китка – иЗ.ълчване на лакетната кост в китката , което не се очаква да премине . Ищецът е имал счупвания и на двете раце и за поне 5 месеца е имал нужда от чужда помощ . Разходите за  плака, престой в лечебно заведение и /частично/ за лекарства са свързани с ПТП . За касови бележки на стойност 18,50 лева и 29 лева не е ясно какво е закупено .

В о.с.з вещото лице М. уточнява , че ищецът има „счупване на Галеаци“ – счупена лъчева кост на дясна ръка и изкълчена лакътна кост . Това счупване с изкълчване е често срещано при мотористите заради положението на ръката при удара.  Затруднено е обръщането на ръката гръб-длан и има оплаквания при претоварване и промяна на времето . Изкълчването първоначално не е видяно поради превръзките, ако е било от предишно падане е щяло да се види и да се лекува навреме . То не може да се възстанови. Металните импланти могат да се извадят или да се оставят в тялото .

Според изслушаната по делото САТЕ на вещото лице П.Д. ; Е.Н.М.е навлязъл в насрещната част на пътното платно и е последвал удар с ищеца като мотоциклетист . На място не са намерени спирачни следи за определяне по технически път на скоростта на автомобила и мотоциклета . При движение на мотоциклета с 50 км/ч опасната зона за спиране е около 34 м. В момента на навлизане на автомобила в насрещната лента предната част на мотоциклета е била на около 20 м и за него ударът е бил непредотвратим . Вината за ПТП е на  Е.Н.М., който е навлязъл в насрещната част на пътното платно.

В о.с.з вещото лице уточнява , че Е.Н.М.е навлязъл в насрещната лента при пътна маркировка единична непрекъсната .

Според разпитания пред съда свидетел П.К. /брат на ищеца/ ищецът бил лекуван в П.и в София като първоначално състоянието му било тежко . И двете му ръце били счупени и имал болки в корема . След операциите и двете ръце на ищеца били привързани и обездвижени с бинт . Поставяли му инжекции , за да не се съсири кръвта . Ищецът не можел да прави нищо и да се самообслужва . След около месец започнали раздвижванията , а след 5-6 месеца ищецът можел да се самообслужва . И в момента има болки в ръцете и не може да ги натоварва . Психически му се отразил инцидента , имал страх от коли , не иска да кара и дори да погледне мотор и постоянно се оплаквал .

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявени са преки искове по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ за обезщетение за неимуществени и имуществени вреди от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираните обезщетения произтичат от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ и имуществени вреди /разходи за лечение/ . 

Според приложени по делото и неоспорени от ответника справка от ИЦ на ГФ и полица ; ответникът е застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач Е.Н.М., водач на л.а.Форд Фокус с рег.№*******Механизмът на ПТП е безспорно установен с констативния протокол и САТЕ . Вина за ПТП носи Е.Н.М., който в нарушение на пътната маркировка не е пропуснал насрещно движещия се мотоциклетист /ищеца/ , а навлязъл в неговата лента , от което е последвал удар . Нарушени са чл.16 ал.1 т.1 ЗДвП /навлизане в насрещната лента/ , чл.25 ЗДвП /извършване на маневра без да се убеди , че няма да създаде опасност за друг участник в движението/ и чл.36 ЗДвП /завиване наляво/ ,

Не се доказа по делото наличие на съпричиняване от ищеца на част или на всички вреди от ПТП поради употреба на алкохол . Според цитираната по-горе проба ищецът не е употребил алкохол.

При доказан ФС на деликта , вкл.нанасяне на процесните увреждания, както и при недоказано съпричиняване от ищеца съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението за неимуществени вреди . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът взема предвид характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително висок размер на обезщетението за неимуществени вреди следва да се отчетат :

-                 наличието на счупвания и на двете ръце - закрито счупване на лявата мишнична /раменна/ кост и закрито счупване на тялото на дясната лъчева кост ;

-                 разкъсно-контузна рана на дясната длан и контузии по тялото ;

-                 изкълчване на лакътна кост в китката ;

-                 10 дни болничен престой за първоначално лечение ;

-                 възстановяването на ищеца е продължило около 5-6 месеца , като е било усложнено от това , че и двете му ръце са били счупени . Ищецът не е можел сам да се обслужва .

 

Съдът приема , че изкълчването на лакътната кост се дължи на процесното ПТП . Вещото лице М. посочва , че изкълчването първоначално не е видяно поради превръзките , а ако е било от предишно падане е щяло да се види и да се лекува навреме . Освен това подобни счупване и изкълчване представляват „счупване на Галеаци“ , което е често срещана комбинирана травма при мотоциклетисти , какъвто е бил ищеца . Ответникът не е доказал предходни счупвания и изкълчвания на ищеца .

  

Като обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението в случая трябва да се отчете :

-                счупванията и травмите не са представлявали пряка опасност за живота ;

-               въпреки твърдените усложнения и психически травми според св.К. /брат на ищеца/ , последният  работи и управлява професионално МПС в Германия .

  

След анализ на наличните счупвания , изкълчване и травми , както и на данните за болки , страдания , психическа травма , и трайно и нелечимо /но не и твърде сериозно/ затруднение във функциите на една от китките на ищеца ; съдът счита , че обезщетението за неимуществени вреди трябва да се определи в размер на 50 000 лева  . С посочения размер се обезщетяват всички минали , сегашни и бъдещи болки и страдания и затруднения в ежедневието . Размер от 70 000 лева се присъжда за по-тежки комбинирани счупвания , включително такива с по-тежки трайни последици и опасност за живота . Искът трябва да се уважи за 50 000 лева и да се отхвърли за разликата до предявения размер от 70 000 лева , който е частичен иск от 80 000 лева.

 Относно иска за имуществени вреди същият е основателен до размера от 2712,88 лева – разходи за лечение , които според вещото лице по СМЕ за във връзка с ПТП . За разликата до 2760,38 лева според вещото лице са представени касови бележки , но не е ясно за каква стока са те .

Тъй като делото е по КЗ /отм./ ответникът дължи на основание и лихва за забава от датата на ПТП върху посочените обезщетения .

Ответникът има право на сумата от 96,43 лева деловодни разноски , част от юрисконсултско възнаграждение , съобразно отхвърлената част от исковете .  

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 2470,76 лева част от депозити за експертизи и държавна такса , съобразно уважената част от исковете.

Ответникът дължи на основание  чл.38 ал.2 ЗАдв във вр.чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв на адвоката на ищеца сумата от 2358,52 лева адвокатско възнаграждение с ДДС , съобразно уважената част от исковете.

 

Водим от горното СЪДЪТ

 

РЕШИ :

 

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати на  М.О.К. ЕГН ********** от гр.П.на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ сумата от 50 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 28.05.2016 г, около 11,35 часа  на път 3-198 км.311 с посока гр.П.по вина на Е.Н.М., водач на л.а.Форд Фокус с рег.№*******; при което ПТП К. е получил счупване на лява мишнична /раменна/ кост , счупване на тялото на дясната лъчева кост , разкъсно-контузна рана на дясната длан и контузии на тялото ; както и сумата от 2712,88 лева застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за медицинско изделие плака, престой в лечебно заведение и лекарства/ ; ведно със законната лихва върху двете обезщетения от 28.05.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

 

ОТХВЪРЛЯ посочения иск за неимуществени вреди за разликата над 50 000 лева до претендирания размер от 70 000 лева, частичен иск от 80 000 лева , както и посочения иск за имуществени вреди за разликата над 2712,88 лева до претендирания размер от 2760,38 лева ; ведно със законната лихва от 28.05.2016 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА М.О.К. ЕГН ********** от гр.П.да заплати на ЗК „Л.И.“ АД *** сумата от 96,43 лева  деловодни разноски /част от юрисконсултско възнаграждение/ .

 

ОСЪЖДА  ЗК „Л.И.“ АД ЕИК *******гр.Софияда заплати на основание чл.38 ал.2 ЗАдв във вр.чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв на адв.П.К. *** сумата от 2358,52 лева адвокатско възнаграждение , съобразно уважената част от исковете .

 

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 2470,76 лева  такси и разноски в производството , съобразно уважената част от исковете .

 

Решението може да се обжалва пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :