Решение по дело №222/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 85
Дата: 23 август 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Виолета Григорова Николова
Дело: 20194440200222
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Червен бряг, 23.08.2019г.

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                                                               

РАЙОНЕН СЪД-ЧЕРВЕН БРЯГ, четвърти наказателен състав в открито заседание на двадесет и трети август  през две хиляди и деветнадесета  година, в състав :

                                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИКОЛОВА

при участието на секретаря Марияна Тодорова  и в присъствието на прокурора………………………….., като разгледа докладваното от съдията АНД №222  по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното :

Производство с правно основание чл.378 от НПК във връзка с чл.78а от НК.

Образувано е въз основа на писмо с вх.№4104/12.08.2019 г.  на РП-Червен бряг, ведно с предложение по чл. 78а, ал.1 от НК и материалите по досъдебно  производство №С-235/2019г. по описа на РП-Червен бряг, с което е направено предложение  от РП-Червен бряг за освобождаване на  Р.Л.И.  с  ЕГН **********, адрес: *** от наказателна отговорност за извършено  престъпление  от общ характер за това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с поставени регистрационни табели с №***незаконно добит от другиго дървен материал – 1,6 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 35.78 лв, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК , като му бъде наложено административно наказание по чл.78а НК, както и за освобождаване на Т.И.Б. с ЕГН **********, адрес *** от наказателна отговорност за извършено  престъпление  от общ характер за това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№***, незаконно добит от другиго дървен материал – 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.35 лева, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК, като му бъде наложено административно наказание по чл. 78а от НК.

С определение от съдебно заседание от 23.08.2019г. производството е разделено по отношение на двамата обвиняеми с оглед противоречията в защитната им позиция и за постигане на процесуална икономия. Производството по АНД 222/2019г. продължи срещу Т.И.Б. за престъпление по чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

За Районна прокуратура – гр.Червен бряг представител не се явява и не се изразява становище по съществото на делото.

                Обвиняемият Т.И.Б., редовно призован, се явява лично и с пълномощник адв. Л.Г. ***. Обвиняемия признава вината си и  моли съда да му наложи наказание в минимален размер. Защитникът на обвиняемия моли съда да приложи разпоредбата на чл.9 ал.2 от НК.

                Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа страна:

                Обвиняемият Т.И.Б. е с ЕГН **********.***. Българин е. Български гражданин е. С  полувисше образование е. Работи. Не е осъждан за престъпления от общ характер.

Обвиняемият Т.И.Б. е председател на Потребителна кооперация „***“ с.Ч., община Червен бряг. Кооперацията е собственик на товарен автомобил „***“ с регистрационни табели  с №***

На 23.08.2018г. обвиняемия Т.И.Б. управлявал товарен автомобил „***“ с рег.№***, като превозното средство било натоварено с 1,5 пространствен кубически метър дървен материал от вида „цер“, който бил незаконно добит от другиго.  Обвиняемия се движел непосредствено зад друг товарен автомобил, управляван от Р.Л.И. ***/ , а именно товарен автомобил „***“ с поставени регистрационни табели  за друг автомобил, а именно табели с рег. №***, също натоварен с дървесина от цер.

По същото време и място екипи на Изпълнителна агенция по горите – гр. София съвместно със служители на Регионалните дирекции по горите в градовете Б., Б.и С., извършвали проверка за контрол по спазване разпоредбите на Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча в землищата на няколко села на границата между областите Плевен и Враца, сред които и селата Габаре, обл. Враца и Сухаче, обл. Плевен. Свидетелите Д. В. К. и К.И. Д. – служители на ИАГ – София, били разпределени в един екип и били разположени със служебен автомобил „***“ встрани на пътя между двете посочени села, като се били позиционирали в тъмното в земеделски площи, находящи се по-близо до с.Сухаче.

Около 21.00 часа на посочената дата покрай св. Керемидчиев и св.Димов в посока към с. Габаре, обл. Враца преминали двата товарни автомобила,  посочени по –горе.

 В близост до с. Габаре, обл. Враца имало разположен друг екип от двама служители на ИАГ – София – М. М. и Ю. Ф. и един служител на РДГ – Берковица – св. С. Н. М., също със служебен автомобил. Св. Д. и К. уведомили колегите си от другия екип за преминаващите два товарни автомобила и за обстоятелството, че същите са се насочили към тях. След около половин час получили обратен сигнал от екипа до с. Габаре, че същите два буса били забелязани да влизат в с. Габаре и отново се връщат в посока към с. Сухаче, т.е. към мястото, където стояли свидетелите Д. и К.. Екипът на св. С. М. също тръгнал с техния служебен автомобил след двата буса. След като получили това обаждане от колегите си, св. Керемедчиев изкарал служебния автомобил на пътя, като започнал да се движи съвсем бавно по пътя в посока към с. Сухаче. Двата товарни автомобила ги приближили отзад и тогава св. К. подал сигнал и ги спрял на пътното платно за проверка. Непосредствено заД тях пристигнал и служебният автомобил, управляван от св. С. М. и също спрял зад бусовете. Тримата служители на ИАГ проверили товарния отсек на всеки от двата буса и установили, че в първия – във „***“ с поставени регистрационни табели с №*** имало натоварен дървен материал от вида „цер“, който възлизал на 1,6 пр.куб.м. , а във втория – „***“ с рег.№*** имало натоварени 1,5 пр.куб.дърва, също от вида „цер“. Върху дървесината и от двата буса нямало поставени контролна горска марка, общинска горска марка или производствена горска марка. Водачите не дали никакви обяснения относно произхода или начина на придобиване на дървесината, нито представили превозни билети или други документи за същата. Тогава служителите на ИАГ подали сигнал на тел. 112 и на място пристигнал св. Ц. И. Д. от РУ МВР-Бяла Слатина. Последният уведомил РУ Червен бряг, че деянието е извършено на  тяхна територия. На място пристигнали  свидетелите Л. Ц. В., С. В. В. и П. Ц. К. – служители на РУМВР – Червен бряг, които действително разпознали обв. Р.Л. на място като свой колега от с. Чомаковци, обл. Плевен. Поради това за извършване на първоначален оглед били извикан следовател от ОСлО при ОП – Плевен. Служителите на МВР установили самоличността на лицата  и като водач на втория товарен автомобил идентифицирали обв. Т.И.Б..  Дървесината от двата буса била закарана от служители на ИАГ за съхранение в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца.

 На 24.08.2018г. започнало досъдебно производство № С-235/2018г. по описа на РП-Червен бряг.

С постановление от 09.08.2019г. е образувано настоящето производство по АНД №222/2019г. по описа на ЧРС.

Горната фактическа обстановка се установява от приобщените по реда на чл.283 НПК писмени доказателства и док.средства / протокол за оглед от 24.08.2019г. , както и от гласните доказателства в показанията на св.  Ц.Д. Ц. , С. Н. М., Д. В. К. / л.61-64 / , К. И. Димов / л. 73- 75/, Л. Ц. В., П. К., Д. П. Д. / л. 89 – 91/ и др., както и самопризнанието на обвиняемия в съдебната фаза на процеса.  От показанията на свидетелите съдът установи преки доказателства за мястото и времето на осъществяване на деянието, както и за неговия автор, предмета на престъпление и превозното средство , което е използвано. Безспорно се установи, че  превозваната дървесина не е била законна поради липса на съответните реквизити у водача -  не са били маркирани с контролна горска марка и обвиняемия не е представил превозен билен. За обстоятелството, че дървесината е била незаконно добита от другиго се установява и от обяснението на обвиняемия и в самопризнанието пред съда. Не е необходимо да бъде установено лицето, което е извършило сечта, времето и мястото на добива за съставомерността на деянието по чл.235, ал.6 НК. Съдът кредитира изцяло с доверие  показанията на свидетелите като обективни и безпристрастни,  поради съответствието им с останалия писмен доказателствен материал по делото. Лицата излагат логично и в последователност възприетите факти и обстоятелства от значение за предмета на обвинението, както и дават подробно описание на поведението на дееца и настъпилите последици от обществено опасното деяние. Ето защо съдът ги възприема изцяло за правдиви и достоверни, съответни на обективната действителност.

 В подкрепа на обвинението е и самопризнанието на обвиняемия Б., който изразява разкаянието си и моли съда да му наложи административно наказание в минимален размер по реда на чл.78а НК.

От отделните писмени доказателства по делото съдът установи следните факти и обстоятелства:

 Видно от протокола за оглед от 24.08.2018г. на мястото са установени два товарни автомобила, единият от които Фиат Дукато с рег.№ ЕН 9370ВС , в който била открита отрязана дървесина – 1,50 куб. пространствени метра с дължина 1 метър от дървесен вид – цер.

Видно от справки за съдимост с рег.№ 37№823.08.2019г. и № 475/15.10.2018г., обвиняемия Т.И.Б. не е осъждан за престъпления от общ характер.

Видно от справка с рег.№ 374000-5707/15.11.2018г. на РУ Червен бряг / л. 140 от дос.пр./, използваният микробус “***“, на когото са били поставени рег.табели ЕН 8401 АТ е собственост на ПК „Митко Лаков“ с.Чомаковци, с председател Т.И.Б..  В тази насока са и копия на свидетелство за регистрация и справки  от АИС на КАТ / л. 133, л. 151 - 157  и др.от досъдебното производство/.

По делото е назначена и съдебно-оценителна експертиза. Установява се от заключението на вещото лице, че пазарната стойност на 1,5 пр.куб.м. дърва от вида „цер“  възлиза на сумата от  33,55 лева. Съдът кредитира изцяло с доверие заключението на вещото лице по назначената съдебно – оценителна експертиза като обективно и безпристрастно, компетентно изготвено, изцяло в съответствие с писмените  доказателства по делото вкл. протокол за оглед от 24.08.2019г., както и с показанията на св. Димитър Велъов Керемидчиев, Красимир И. Димов и Димитър Петков Димитров.

Преценени в съвкупност от писмените и гласни доказателства по делото съдът приема за доказано по безспорен и категоричен начин, че с деянието си обвиняемият Т.И.Б. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК, а именно – на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№*** незаконно добит от другиго дървен материал – 1,5 пр.куб.м. от вида „цер“ на стойност 33.55 лв. като случаят е маловажен.

                Събраните гласни и писмени доказателства са непротиворечиви помежду си, взаимно се подкрепят и допълват като всестранно и пълно изясняват всички релевантни за делото обстоятелства. Разпитаните в досъдебното производство свидетели  са последователни в изявленията си, като съдът не констатира съществени противоречия между показанията им, които да поставят под съмнение доказателствената им стойност в процеса. Изявленията на свидетелите кореспондират  и с обяснението на обвиняемия и с останалите събрани писмени доказателства, поради което съдът ги цени като обективни и истинни.

В своята съвкупност писмените и гласни доказателства по горе обуславят категоричен и несъмнен извод, че с деянието си Р.Л.И. и Т.И.Б. са  осъществили от обективна и субективна страна състава на престъпление по  чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

Доказателства  за осъществени елементите на състава от обективна страна съдът установи в показанията на свидетелите Д. В. К., К. И. Д. и Д. П. Д., както и в писмените доказателства вкл. протокол за оглед, справка  от АИс на КАТ / л. 133 от досъдебното производство/, справка с рег.№ 374000-5707/15.11.2018г. на РУ Червен бряг, справка с рег.№ 374000-123/08.01.2019г. , заверено копие на дневник за получени и предадени сигнали  и материали по преписка 374000-6572/28.12.2018г.; справка от АИС КАТ за *** към писмо с рег.№ ***/л.182 и 183/ и др. Категорични доказателства за изпълнителното деяние и автора на престъплението се съдържат в показанията на свидетелите Д. В. К., К.И. Д. и Д. П. Д. и останалите разпитани по делото като свидетели. Видно от показанията им водач на втория товарен автомобил е бил именно обвиняемия. Други лица не са се намирали в автомобила. Същевременно свидетелите внасят преки доказателства за  предмета на деянието – 1,5 пр.куб.метра дървесина от вида „цер“, които не били с поставена контролна горска марка и за които обвиняемия не дал обяснение за произхода и не представил доказателства за собственост.

От субективна страна деянието е извършено при форма на вина пряк умисъл. Доказателство за това е обстоятелството, че на първия товарен автомобил е бил поставен друг регистрационен номер за въвеждане на евентуални контролни органи в заблуждение и предотвратяване на възможността да бъде установен действителния водач на МПС-то.

Обвиняемият Т.Б. дава обяснения, признава основателността на предложението и  изразява съжаление за станалото.

Гореизложеното обуславя извод за съставомерност на деянието. Обвиняемия не е посочил и представил данни за произхода на дървесината, последната не е обозначена по надлежния ред за удостоверяване на законния й произход, поради което състава приема за доказано наличието на предпоставките както от обективна, така и от субективна страна на престъплението по чл.235, ал.6 вр. ал.2 НК. Предвид стойността на предмета на престъпление правилно е повдигнато обвинение за маловажен случай на  деяние по основаната алинея.

Неоснователно е възражението на защитника на обвиняемия, че са налице и условията на чл.9, ал.2 НК.

Нормата на чл. 9, ал. 2 от НК определя, че не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Съобразно задължителните за съда указания, дадени в Тълкувателно решение № 113 от 16.12.1982 г. по н. д. № 97/82 г., ОСНК разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК е обща. Тя се прилага за всички престъпления по НК. Единственото условие е деянието, макар и да осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност да не е общественоопасно или неговата опасност да е явно незначителна. Други изисквания законодателят не е поставил. Логическото и систематично тълкуване на правната норма на чл. 9, ал. 2 от НК и предвид горното, задължително за този съд тълкуване, мотивира нейната приложимост спрямо всички престъпни деяния, посочени в особената част на НК, независимо от характера и санкцията им, дали престъплението осъществява основен или квалифициран състав на престъпление, както и независимо от вида предвидено наказание. Всяко престъпление може формално да осъществява признаците от състава на престъплението, но обществената му опасност, с оглед степента и характера на засегнатите обществени отношения и данните за личността на дееца, да бъде толкова незначителна, че да прави обществено неоправдано третирането съответното поведение като престъпление и да изключва наказателната репресия. За приложението на чл. 9, ал. 2 от НК е необходимо да се направи анализ и на всички елементи от състава на престъплението - време, място и начин на извършване деянието, какви са вредните последици от деянието и т. н. а да бъде, обаче, едно общественоопасно деяние въздигнато в престъпление, е необходимо същото да е с по-висока степен на общетвена опасност. Обстоятелствата, през призмата на които се преценява степента на обществената опасност на дадено деяние са обекта, който засяга /защитените обществени отношения/, характера и степента на засягане, качествата на субекта и дори някои негови характерни субективни особености и субективни елементи на деянието извън вината - подбуди, цели, мотиви и т. н.

В конкретния случай извършеното от обвиняемия деяние засяга важни обществени отношения, на защитата на които законодателят е отделил цялата гл. VI от НК, озаглавена "Престъпления против стопанство“, раздел втори "Престъпления в отделни стопански отрасли ", свързани с  нормалното функциониране на отделните специфичните за отделните стопански отрасли интереси. Те също като общите стопански престъпления не засягат материалната основа на националното стопанство, а само неговото нормално (правилно) функциониране. За разлика от тях обаче престъпленията в отделните стопански отрасли не посягат на такива обществени отношения, каквито се срещат във всички стопански отрасли. Разглежданите престъпления могат да бъдат извършени единствено в своя собствен отрасъл, имайки за обект специфични само за него обществени отношения. Престъпленията против горското стопанство заемат важен дял от системата на стопанските престъпления. През последните години  броят им драстично расте в различните форми на изпълнително деяние което обуславя  необходимост да още по-голяма защита на горите за поддържане на екоравновесието, биологичното разнообразие и в крайна сметка за самото съществуване на човека като част от екосистемата.

Установената фактическа обстановка по делото по категоричен начин установява висока степен на увреждане на обществените отношения. Конкретиката на настоящия казус очертава по-висока степен на обществена опасност и на дееца, за разлика от обичайните такива деяния. Субекта на престъпление е лице, заемащо длъжност председател на потребителна кооперация, което обуславя по-високи изисквания към него. По–ниската стойност на предмета на престъплението не може да обуслови извод за незначителност на вредните последици, което да сочи, че се касае за случай отличаващ се с явно незначителна или липсваща обществена опасност. Ето защо съдът приема за неоснователно възражението на защитника на обвиняемия в тази насока.

Т.И.Б. е пълнолетен към датата на извършване на деянието, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VIII, раздел IV от общата част на НК.

Разпоредбата на чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 1 година или пробация, или глоба от 100 до 300 лева.

С оглед на гореизложеното съдът счита, че предложението на прокурора  Т.И.Б. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е основателно и следва да бъде уважено, тъй като са налице предпоставките на чл.78а от НК за прилагане на посочения институт – за престъплението, извършено от обвиняемия се предвижда наказание лишаване до една година или пробация, или глоба в размер от 100 до 300 лева.

От деянието не са причинени имуществени вреди.

С оглед на гореизложеното, съдът счита, че Т.И.Б. следва да бъде освободен от наказателна отговорност, като му бъде наложено съответно административно наказание “ГЛОБА”.

При определяне размера на наказанието, съдът съобрази от една страна липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства по отношение на обвиняемия, а от друга съобрази наличието на смекчаващо отговорността такова – чистото съдебно минало, добри характеристични данни, добро процесуално поведение и проявено съжаление и разкаяние за деянието в направеното самопризнание, поради което съдът му определи наказание “Глоба” в полза на държавата в размер на 1000 лв. Следва обвиняемия да заплати половината от направените разноски по делото в размер на 35, 19 лв. по сметка на ОСлО – Окръжна прокуратура-Плевен по досъдебно производство №С-235/2018г.  по описа на Окръжна прокуратура Плевен.   Следва да бъде отнет  на основание чл.235, ал.7 НК предмета на престъплението, а именно 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, находящи се в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца

  Водим от гореизложеното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, във връзка с чл.78а, ал.1  от НК, съдът

Р   Е   Ш   И   :

 

ПРИЗНАВА Т.И.Б. с ЕГН **********, роден на ***г***, българин, български гражданин, с полувисше образование, работи, неосъждан, за ВИНОВЕН в това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№***, незаконно добит от другито дървен материал – 1,5 пр.куб.м. от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

НАЛАГА на основание чл.78а, ал.1 от НК на Т.И.Б. с ЕГН **********, адрес: *** АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева, която да заплати в полза на държавата по бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Червен бряг.

 Осъжда Т.И.Б. с ЕГН ********** да заплати направени разноски за съдебно –оценителна експертиза в размер на  сумата от  35, 19 / тридесет и пет лева и деветнадесет стотинки/ лв. по сметка на ОСлО – Окръжна прокуратура-Плевен по досъдебно производство №С-235/2018г.  по описа на Окръжна прокуратура Плевен

Отнема в полза на държавата, на основание чл. 235, ал. 7 НК, предмета на престъплението , а именно 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, находящи се в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца.

Препис от решението да се връчи на Районна прокуратура -Червен бряг.

Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд-Плевен в петнадесетдневен срок от днес за обвиняемия и от съобщението за РП Червен бряг.                                                                                                   

                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Червен бряг, 23.08.2019г.

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                                                               

РАЙОНЕН СЪД-ЧЕРВЕН БРЯГ, четвърти наказателен състав в открито заседание на двадесет и трети август  през две хиляди и деветнадесета  година, в състав :

                                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИКОЛОВА

при участието на секретаря Марияна Тодорова  и в присъствието на прокурора………………………….., като разгледа докладваното от съдията АНД №222  по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното :

Производство с правно основание чл.378 от НПК във връзка с чл.78а от НК.

Образувано е въз основа на писмо с вх.№4104/12.08.2019 г.  на РП-Червен бряг, ведно с предложение по чл. 78а, ал.1 от НК и материалите по досъдебно  производство №С-235/2019г. по описа на РП-Червен бряг, с което е направено предложение  от РП-Червен бряг за освобождаване на  Р.Л.И.  с  ЕГН **********, адрес: *** от наказателна отговорност за извършено  престъпление  от общ характер за това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с поставени регистрационни табели с №***незаконно добит от другиго дървен материал – 1,6 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 35.78 лв, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК , като му бъде наложено административно наказание по чл.78а НК, както и за освобождаване на Т.И.Б. с ЕГН **********, адрес *** от наказателна отговорност за извършено  престъпление  от общ характер за това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№*** незаконно добит от другиго дървен материал – 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.35 лева, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК, като му бъде наложено административно наказание по чл. 78а от НК.

С определение от съдебно заседание от 23.08.2019г. производството е разделено по отношение на двамата обвиняеми с оглед противоречията в защитната им позиция и за постигане на процесуална икономия. Производството по АНД 222/2019г. продължи срещу Т.И.Б. за престъпление по чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

За Районна прокуратура – гр.Червен бряг представител не се явява и не се изразява становище по съществото на делото.

                Обвиняемият Т.И.Б., редовно призован, се явява лично и с пълномощник адв. Л.Г. ***. Обвиняемия признава вината си и  моли съда да му наложи наказание в минимален размер. Защитникът на обвиняемия моли съда да приложи разпоредбата на чл.9 ал.2 от НК.

                Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа страна:

                Обвиняемият Т.И.Б. е с ЕГН **********.***. Българин е. Български гражданин е. С  полувисше образование е. Работи. Не е осъждан за престъпления от общ характер.

Обвиняемият Т.И.Б. е председател на Потребителна кооперация „Митко Лаков“ с.Чомаковци, община Червен бряг. Кооперацията е собственик на товарен автомобил „***“ с регистрационни табели  с № ЕН 9013АР.

На 23.08.2018г. обвиняемия Т.И.Б. управлявал товарен автомобил „***“ с рег.№ ЕН 9370ВС, като превозното средство било натоварено с 1,5 пространствен кубически метър дървен материал от вида „цер“, който бил незаконно добит от другиго.  Обвиняемия се движел непосредствено зад друг товарен автомобил, управляван от Р.Л.И. ***/ , а именно товарен автомобил „***“ с поставени регистрационни табели  за друг автомобил, а именно табели с рег. №***, също натоварен с дървесина от цер.

По същото време и място екипи на Изпълнителна агенция по горите – гр. София съвместно със служители на Регионалните дирекции по горите в градовете Берковица, Благоевград и София, извършвали проверка за контрол по спазване разпоредбите на Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча в землищата на няколко села на границата между областите Плевен и Враца, сред които и селата Габаре, обл. Враца и Сухаче, обл. Плевен. Свидетелите Д.В.К.и К.И. Д. – служители на ИАГ – София, били разпределени в един екип и били разположени със служебен автомобил „***“ встрани на пътя между двете посочени села, като се били позиционирали в тъмното в земеделски площи, находящи се по-близо до с.Сухаче.

Около 21.00 часа на посочената дата покрай св. Керемидчиев и св.Димов в посока към с. Габаре, обл. Враца преминали двата товарни автомобила,  посочени по –горе.

 В близост до с. Габаре, обл. Враца имало разположен друг екип от двама служители на ИАГ – София – М. М. и Ю. Ф.и един служител на РДГ – Берковица – св. С. Н. М., също със служебен автомобил. Св. Д. и К. уведомили колегите си от другия екип за преминаващите два товарни автомобила и за обстоятелството, че същите са се насочили към тях. След около половин час получили обратен сигнал от екипа до с. Габаре, че същите два буса били забелязани да влизат в с. Габаре и отново се връщат в посока към с. Сухаче, т.е. към мястото, където стояли свидетелите Д. и К.. Екипът на св. С. М. също тръгнал с техния служебен автомобил след двата буса. След като получили това обаждане от колегите си, св. К. изкарал служебния автомобил на пътя, като започнал да се движи съвсем бавно по пътя в посока към с. Сухаче. Двата товарни автомобила ги приближили отзад и тогава св. К. подал сигнал и ги спрял на пътното платно за проверка. Непосредствено заД тях пристигнал и служебният автомобил, управляван от св. С. М. и също спрял зад бусовете. Тримата служители на ИАГ проверили товарния отсек на всеки от двата буса и установили, че в първия – във „***“ с поставени регистрационни табели с №*** имало натоварен дървен материал от вида „цер“, който възлизал на 1,6 пр.куб.м. , а във втория – „***“ с рег.№*** имало натоварени 1,5 пр.куб.дърва, също от вида „цер“. Върху дървесината и от двата буса нямало поставени контролна горска марка, общинска горска марка или производствена горска марка. Водачите не дали никакви обяснения относно произхода или начина на придобиване на дървесината, нито представили превозни билети или други документи за същата. Тогава служителите на ИАГ подали сигнал на тел. 112 и на място пристигнал св. Ц. И. Д.от РУ МВР-Бяла Слатина. Последният уведомил РУ Червен бряг, че деянието е извършено на  тяхна територия. На място пристигнали  свидетелите Л. Ц. В., С. В. В. и П. Ц. К. – служители на РУМВР – Червен бряг, които действително разпознали обв. Р.Л. на място като свой колега от с. Чомаковци, обл. Плевен. Поради това за извършване на първоначален оглед били извикан следовател от ОСлО при ОП – Плевен. Служителите на МВР установили самоличността на лицата  и като водач на втория товарен автомобил идентифицирали обв. Т.И.Б..  Дървесината от двата буса била закарана от служители на ИАГ за съхранение в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца.

 На 24.08.2018г. започнало досъдебно производство № С-235/2018г. по описа на РП-Червен бряг.

С постановление от 09.08.2019г. е образувано настоящето производство по АНД №222/2019г. по описа на ЧРС.

Горната фактическа обстановка се установява от приобщените по реда на чл.283 НПК писмени доказателства и док.средства / протокол за оглед от 24.08.2019г. , както и от гласните доказателства в показанията на св.  Ц. Д. Ц., С. Н. М., Д. В. К. / л.61-64 / , Красимир И. Димов / л. 73- 75/, Л. Ц. В., П. К., Д. П. Д. / л. 89 – 91/ и др., както и самопризнанието на обвиняемия в съдебната фаза на процеса.  От показанията на свидетелите съдът установи преки доказателства за мястото и времето на осъществяване на деянието, както и за неговия автор, предмета на престъпление и превозното средство , което е използвано. Безспорно се установи, че  превозваната дървесина не е била законна поради липса на съответните реквизити у водача -  не са били маркирани с контролна горска марка и обвиняемия не е представил превозен билен. За обстоятелството, че дървесината е била незаконно добита от другиго се установява и от обяснението на обвиняемия и в самопризнанието пред съда. Не е необходимо да бъде установено лицето, което е извършило сечта, времето и мястото на добива за съставомерността на деянието по чл.235, ал.6 НК. Съдът кредитира изцяло с доверие  показанията на свидетелите като обективни и безпристрастни,  поради съответствието им с останалия писмен доказателствен материал по делото. Лицата излагат логично и в последователност възприетите факти и обстоятелства от значение за предмета на обвинението, както и дават подробно описание на поведението на дееца и настъпилите последици от обществено опасното деяние. Ето защо съдът ги възприема изцяло за правдиви и достоверни, съответни на обективната действителност.

 В подкрепа на обвинението е и самопризнанието на обвиняемия Б., който изразява разкаянието си и моли съда да му наложи административно наказание в минимален размер по реда на чл.78а НК.

От отделните писмени доказателства по делото съдът установи следните факти и обстоятелства:

 Видно от протокола за оглед от 24.08.2018г. на мястото са установени два товарни автомобила, единият от които *** с рег.№ ЕН *** , в който била открита отрязана дървесина – 1,50 куб. пространствени метра с дължина 1 метър от дървесен вид – цер.

Видно от справки за съдимост с рег.№ 37№823.08.2019г. и № 475/15.10.2018г., обвиняемия Т.И.Б. не е осъждан за престъпления от общ характер.

Видно от справка с рег.№ 374000-5707/15.11.2018г. на РУ Червен бряг / л. 140 от дос.пр./, използваният микробус “***“, на когото са били поставени рег.табели ЕН 8401 АТ е собственост на ПК „Митко Лаков“ с.Чомаковци, с председател Т.И.Б..  В тази насока са и копия на свидетелство за регистрация и справки  от АИС на КАТ / л. 133, л. 151 - 157  и др.от досъдебното производство/.

По делото е назначена и съдебно-оценителна експертиза. Установява се от заключението на вещото лице, че пазарната стойност на 1,5 пр.куб.м. дърва от вида „цер“  възлиза на сумата от  33,55 лева. Съдът кредитира изцяло с доверие заключението на вещото лице по назначената съдебно – оценителна експертиза като обективно и безпристрастно, компетентно изготвено, изцяло в съответствие с писмените  доказателства по делото вкл. протокол за оглед от 24.08.2019г., както и с показанията на св. Д. В. К., К. И. Д. и Д. П.Д..

Преценени в съвкупност от писмените и гласни доказателства по делото съдът приема за доказано по безспорен и категоричен начин, че с деянието си обвиняемият Т.И.Б. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК, а именно – на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№*** незаконно добит от другиго дървен материал – 1,5 пр.куб.м. от вида „цер“ на стойност 33.55 лв. като случаят е маловажен.

                Събраните гласни и писмени доказателства са непротиворечиви помежду си, взаимно се подкрепят и допълват като всестранно и пълно изясняват всички релевантни за делото обстоятелства. Разпитаните в досъдебното производство свидетели  са последователни в изявленията си, като съдът не констатира съществени противоречия между показанията им, които да поставят под съмнение доказателствената им стойност в процеса. Изявленията на свидетелите кореспондират  и с обяснението на обвиняемия и с останалите събрани писмени доказателства, поради което съдът ги цени като обективни и истинни.

В своята съвкупност писмените и гласни доказателства по горе обуславят категоричен и несъмнен извод, че с деянието си Р.Л.И. и Т.И.Б. са  осъществили от обективна и субективна страна състава на престъпление по  чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

Доказателства  за осъществени елементите на състава от обективна страна съдът установи в показанията на свидетелите Д. В.К., К. И. Д. и Д. П. Д., както и в писмените доказателства вкл. протокол за оглед, справка  от АИс на КАТ / л. 133 от досъдебното производство/, справка с рег.№ 374000-5707/15.11.2018г. на РУ Червен бряг, справка с рег.№ 374000-123/08.01.2019г. , заверено копие на дневник за получени и предадени сигнали  и материали по преписка 374000-6572/28.12.2018г.; справка от АИС КАТ за *** към писмо с рег.№ 316000-33160/02.10.2018г. /л.182 и 183/ и др. Категорични доказателства за изпълнителното деяние и автора на престъплението се съдържат в показанията на свидетелите Димитър Велъов Керемидчиев, Красимир И. Димов и Димитър Петков Димитров и останалите разпитани по делото като свидетели. Видно от показанията им водач на втория товарен автомобил е бил именно обвиняемия. Други лица не са се намирали в автомобила. Същевременно свидетелите внасят преки доказателства за  предмета на деянието – 1,5 пр.куб.метра дървесина от вида „цер“, които не били с поставена контролна горска марка и за които обвиняемия не дал обяснение за произхода и не представил доказателства за собственост.

От субективна страна деянието е извършено при форма на вина пряк умисъл. Доказателство за това е обстоятелството, че на първия товарен автомобил е бил поставен друг регистрационен номер за въвеждане на евентуални контролни органи в заблуждение и предотвратяване на възможността да бъде установен действителния водач на МПС-то.

Обвиняемият Т.Б. дава обяснения, признава основателността на предложението и  изразява съжаление за станалото.

Гореизложеното обуславя извод за съставомерност на деянието. Обвиняемия не е посочил и представил данни за произхода на дървесината, последната не е обозначена по надлежния ред за удостоверяване на законния й произход, поради което състава приема за доказано наличието на предпоставките както от обективна, така и от субективна страна на престъплението по чл.235, ал.6 вр. ал.2 НК. Предвид стойността на предмета на престъпление правилно е повдигнато обвинение за маловажен случай на  деяние по основаната алинея.

Неоснователно е възражението на защитника на обвиняемия, че са налице и условията на чл.9, ал.2 НК.

Нормата на чл. 9, ал. 2 от НК определя, че не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Съобразно задължителните за съда указания, дадени в Тълкувателно решение № 113 от 16.12.1982 г. по н. д. № 97/82 г., ОСНК разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК е обща. Тя се прилага за всички престъпления по НК. Единственото условие е деянието, макар и да осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност да не е общественоопасно или неговата опасност да е явно незначителна. Други изисквания законодателят не е поставил. Логическото и систематично тълкуване на правната норма на чл. 9, ал. 2 от НК и предвид горното, задължително за този съд тълкуване, мотивира нейната приложимост спрямо всички престъпни деяния, посочени в особената част на НК, независимо от характера и санкцията им, дали престъплението осъществява основен или квалифициран състав на престъпление, както и независимо от вида предвидено наказание. Всяко престъпление може формално да осъществява признаците от състава на престъплението, но обществената му опасност, с оглед степента и характера на засегнатите обществени отношения и данните за личността на дееца, да бъде толкова незначителна, че да прави обществено неоправдано третирането съответното поведение като престъпление и да изключва наказателната репресия. За приложението на чл. 9, ал. 2 от НК е необходимо да се направи анализ и на всички елементи от състава на престъплението - време, място и начин на извършване деянието, какви са вредните последици от деянието и т. н. а да бъде, обаче, едно общественоопасно деяние въздигнато в престъпление, е необходимо същото да е с по-висока степен на общетвена опасност. Обстоятелствата, през призмата на които се преценява степента на обществената опасност на дадено деяние са обекта, който засяга /защитените обществени отношения/, характера и степента на засягане, качествата на субекта и дори някои негови характерни субективни особености и субективни елементи на деянието извън вината - подбуди, цели, мотиви и т. н.

В конкретния случай извършеното от обвиняемия деяние засяга важни обществени отношения, на защитата на които законодателят е отделил цялата гл. VI от НК, озаглавена "Престъпления против стопанство“, раздел втори "Престъпления в отделни стопански отрасли ", свързани с  нормалното функциониране на отделните специфичните за отделните стопански отрасли интереси. Те също като общите стопански престъпления не засягат материалната основа на националното стопанство, а само неговото нормално (правилно) функциониране. За разлика от тях обаче престъпленията в отделните стопански отрасли не посягат на такива обществени отношения, каквито се срещат във всички стопански отрасли. Разглежданите престъпления могат да бъдат извършени единствено в своя собствен отрасъл, имайки за обект специфични само за него обществени отношения. Престъпленията против горското стопанство заемат важен дял от системата на стопанските престъпления. През последните години  броят им драстично расте в различните форми на изпълнително деяние което обуславя  необходимост да още по-голяма защита на горите за поддържане на екоравновесието, биологичното разнообразие и в крайна сметка за самото съществуване на човека като част от екосистемата.

Установената фактическа обстановка по делото по категоричен начин установява висока степен на увреждане на обществените отношения. Конкретиката на настоящия казус очертава по-висока степен на обществена опасност и на дееца, за разлика от обичайните такива деяния. Субекта на престъпление е лице, заемащо длъжност председател на потребителна кооперация, което обуславя по-високи изисквания към него. По–ниската стойност на предмета на престъплението не може да обуслови извод за незначителност на вредните последици, което да сочи, че се касае за случай отличаващ се с явно незначителна или липсваща обществена опасност. Ето защо съдът приема за неоснователно възражението на защитника на обвиняемия в тази насока.

Т.И.Б. е пълнолетен към датата на извършване на деянието, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VIII, раздел IV от общата част на НК.

Разпоредбата на чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 1 година или пробация, или глоба от 100 до 300 лева.

С оглед на гореизложеното съдът счита, че предложението на прокурора  Т.И.Б. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е основателно и следва да бъде уважено, тъй като са налице предпоставките на чл.78а от НК за прилагане на посочения институт – за престъплението, извършено от обвиняемия се предвижда наказание лишаване до една година или пробация, или глоба в размер от 100 до 300 лева.

От деянието не са причинени имуществени вреди.

С оглед на гореизложеното, съдът счита, че Т.И.Б. следва да бъде освободен от наказателна отговорност, като му бъде наложено съответно административно наказание “ГЛОБА”.

При определяне размера на наказанието, съдът съобрази от една страна липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства по отношение на обвиняемия, а от друга съобрази наличието на смекчаващо отговорността такова – чистото съдебно минало, добри характеристични данни, добро процесуално поведение и проявено съжаление и разкаяние за деянието в направеното самопризнание, поради което съдът му определи наказание “Глоба” в полза на държавата в размер на 1000 лв. Следва обвиняемия да заплати половината от направените разноски по делото в размер на 35, 19 лв. по сметка на ОСлО – Окръжна прокуратура-Плевен по досъдебно производство №С-235/2018г.  по описа на Окръжна прокуратура Плевен.   Следва да бъде отнет  на основание чл.235, ал.7 НК предмета на престъплението, а именно 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, находящи се в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца

  Водим от гореизложеното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, във връзка с чл.78а, ал.1  от НК, съдът

Р   Е   Ш   И   :

 

ПРИЗНАВА Т.И.Б. с ЕГН **********, роден на ***г***, българин, български гражданин, с полувисше образование, работи, неосъждан, за ВИНОВЕН в това, че на 23.08.2018г. по пътя между с. Габаре, обл. Враца и с. Сухаче, обл. Плевен, в посока към с. Сухаче, транспортирал с товарен автомобил „***“ с рег.№*** незаконно добит от другито дървен материал – 1,5 пр.куб.м. от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

НАЛАГА на основание чл.78а, ал.1 от НК на Т.И.Б. с ЕГН **********, адрес: *** АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева, която да заплати в полза на държавата по бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Червен бряг.

 Осъжда Т.И.Б. с ЕГН ********** да заплати направени разноски за съдебно –оценителна експертиза в размер на  сумата от  35, 19 / тридесет и пет лева и деветнадесет стотинки/ лв. по сметка на ОСлО – Окръжна прокуратура-Плевен по досъдебно производство №С-235/2018г.  по описа на Окръжна прокуратура Плевен

Отнема в полза на държавата, на основание чл. 235, ал. 7 НК, предмета на престъплението , а именно 1,5 пр.куб.м. дървен материал от вида „цер“ на стойност 33.55 лева, находящи се в горски кантон при ТП-ДГС – гр. Враца.

Препис от решението да се връчи на Районна прокуратура -Червен бряг.

Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд-Плевен в петнадесетдневен срок от днес за обвиняемия и от съобщението за РП Червен бряг.                                                                                                   

                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: