Решение по дело №116/2018 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 януари 2019 г.
Съдия: Пламен Николаев Попов
Дело: 20184200600116
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

96

гр. Габрово, 10.01.2019 година

 

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

           Габровският окръжен съд, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на дванадесети декември, две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГОВЕСТА КОСТОВА   

ЧЛЕНОВЕ: ПЛАМЕН ПОПОВ 

  Мл. съдия МАРИЯ ДЪЛГИЧЕВА    

                                                             

при участието на секретаря Боряна Михова и прокурор Надежда Желева,  като разгледа докладваното от съдия Попов ВАНД № 116 по описа за 2018 година, въз основа данните по делото и закона прие за установено следното:

        Въззивното производството е образувано по протест на Районна прокуратура Севлиево против Решение № 110 от 30.10.2018 година, постановено по АНД № 248/2018 г. на Районен съд – Севлиево.

С обжалваното решение първоинстанционният съд е ПРИЗНАЛ обвиняемия Г.В.Г., живущ в ***, за НЕВИНЕН в това на 15.08.2017 г., около 12.15 часа, в гр. Севлиево, на площад „Свобода" **, в търговски обект – магазин на „Теленор България" ЕАД, чрез стискане с ръка в областта на предната част на шията на О.М.Т.– управител на „П. БГ" ЕООД гр. Велико Търново (франчайзополучател по договор за франчайзинг от 07.06.2017 г. със страни „Теленор България" ЕАД и „П. БГ" ЕООД) – длъжностно лице по смисъла на чл. 93, т. 1, б. „б" от НК, при и по повод изпълнение на службата му, да му е причинил травма на шията, довела до болка без разстройство на здравето – лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 2 от НК, тъй като деянието, макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, не е престъпно по смисъла на чл. 9, ал. 2 от НК заради явна незначителност на обществената му опасност,  и го е ОПРАВДАЛ по така повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 130, ал. 2 от НК.

Съдът е постановил разноските по делото остават в тежест на Държавата.

Съдът е постановил вещественото доказателство - 1 бр. CD-R „Maxell", съдържащ записи от охранителна камера на търговски обект – магазин „Теленор" в гр. Севлиево, да остане приложено към делото за срока на пазене на същото, след което да се унищожи.

Протестът е подаден от процесуално легитимирано лице и в срока по чл. 319, ал. 1 от НПК, което обуславя процесуалната му допустимост.

В протеста се твърди, че решението на съда е неправилно. От събраните в хода на съдебното следстие пред първоинстанционния съд доказатества по безспорен начин се установило, че на 15.08.2017 г. обв. Г.В.Г. е посетил магазин на „Теленор" в град Севлиево с намерението да поиска прекратяване на сключен договор за предоставяне на мобилни услуги с майка му - св. Т.К., който считал за неизгоден. Обвиняемият изложил претенциите си за прекратяване на договора пред св. Т., който в този момент обслужвал клиенти на касата на едно от работните места в офиса. След като изслушал претенциите на обвиняемия, св. Т. направил справка в информационната система за въпросния договор и информирал обв. Г., че е възможно прекратяване на същия след заплащане на неустойка. Този отговор още повече раздразнил обв. Г., който решил да се саморазправи със св. Т., като го хванал с ръка в областта на предната част на врата и го стиснал. По този начин обвиняемият причинил на св. Т., в качеството му на длъжностно лице по смисъла на чл. 93, ал. 1, б. "б" от НК, лека телесна повреда, изразяваща се в болка. Действията на обвиняемия Г. били преустановени едва след намесата на друг клиент на магазина, който успял да го отблъсне назад. В решението си Севлиевски районен съд приел, че деянието осъществява от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 131, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 130, ал. 2 от НК, но поради явно незначителната си обществена опасност не е престъпно. Прокурорът счита, че в случая не са налице предпоставки за приложение на разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК. Позовава се на фактическата обстановка, при която е извършено деянието. Обв. Г. съзнателно  причинил болка на обслужващото го длъжностно лице, като го хванал с ръка в област на тялото, която е жизненоважна и силно чувствителна. Св. Д.М. заявил, че е забелязал по врата на пострадалия Т. зачервявания, след като той бил пуснат от обвиняемия. Самият пострадал сочел, че е имал зачервяване в областта на предната част на шията. От това можело да се заключи, че силата и интензитета на въздействие върху предната част на шията на пострадалия били значителни, за да оставят макар и кратковременно следи от зачервяване. Съдебномедицинската експертиза също била категорична, че такова въздействие - хващане и стискане в областта на врата е довело до причиняване на болка. Според вещото лице, при хващане и стискане с ръка в областта на врата се получавало рязко изтласкване на кръвта от кръвоносните съдове, която след това, при нахлуването си, предизвиквала това зачервяване. Извършеното деяние било съпроводено и с явно изразено неуважение към длъжностното лице Т., при изпълнение на службата му и незачитане на установените в правовата държава порядки, свързани с прекратяване на договорни отношения. По изложените съображения, изводът на съда, че обществената опасност на извършеното деяние е явно незначителна, не можело да бъде споделен.

Претендира се въззивната инстанция да отмени атакуваното  решение и да постанови ново, с което да признае обв. Г.Г.  за виновен по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 130, ал. 2 от НК и да му наложи наказание по реда на чл. 78а от НК. Не се сочат нови доказателства.

От протеста е видно, че се поддържа твърдение за допуснати нарушения на материалния закон, свързани с неправилна оценка на събраните доказателства и правните изводи на съда. Не се описват процесуални нарушения.

В съдебно заседание обвиняемият Г.Г. не се явява и не взема становище по протеста, независимо от предоставената възможност. Неговият защитник адв. Т.М. *** оспорва протеста и моли за потвърждаване на първоинстанционното решение. Не сочи нови доказателства.  

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Габрово поддържа протеста на районния прокурор. Счита, че първоинстанционното решение е неправилно и незаконосъобразно.

Съдът, след като прецени всички събрани по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият Г.Г. е роден на *** ***. От години трайно се е установил да живее в ***. Гражданин е на Република България и на Кралство ***. Има постоянен адрес ***. 

През месец август 2017 г. обвиняемият Г. се намирал в гр. Севлиево, където живеела неговата майка Т.М.К. (починала на 29.05.2018 г., преди приключване на производството). Търговската дейност в магазина на „Теленор" в Севлиево се извършвала съгласно договор за франчайзинг от 07.06.2017 г., сключен между „Теленор България" ЕАД, в качеството на франчайзодател, и „П. БГ" ЕООД със седалище и адрес на управление в гр. Велико Търново, представлявано от управителя О.М.Т..  

На 15.08.2017 г., около 12,15 часа, обвиняемият Г.Г. посетил магазина на „Теленор България", намиращ се на площад „Свобода" ** в гр. Севлиево. В търговския обект имало и други клиенти, обслужвани на три работни места от свидетелите О.М.Т., К.И.П. и Д.Н.Ц. Обвиняемият се отправил към освободеното гише, което по същото време се обслужвало от свидетеля О.М.Т.. Пред посочения свидетел обвиняемият Г. заявил искане за прекратяване на сключения от майка му по-рано същия месец договор с „Теленор България" ЕАД. Свидетелят Т. извършил справка в информационната система, като отговорил, че предсрочно прекратяване на договора може да стане само срещу заплащане на неустойка. Междувременно свидетелят пуснал да принтира договора и излязъл пред бюрото, на което работел, за да вземе разпечатката от принтера, разположен в централната част на магазина. Озовал се в непосредствена близост до обвиняемия. Г. бил видимо недоволен от отговорите, които получавал. В един момент вдигнал лявата си ръка, след което с рязко движение, с разтворени пръсти, насочил ръката си към предната част на врата на свидетеля Т.. Достигнал с ръката си пострадалия в предната част на врата, при което го ударил и натиснал назад, но не успял да осъществи траен хват с пръстите си в тази част на тялото на свидетеля Т., тъй като последният отстъпил назад, както и защото в този момент се намесил клиент на магазина, който изблъскал обвиняемия. След случилото се свидетелката П.се обадила на спешен телефонен номер 112 и не след дълго на място пристигнали служители на РУ – Севлиево.

Пострадалият О.Т. не е освидетелстван от медицински специалист и не е търсил медицинска помощ. Според показанията му, депозирани в съдебно заседание пред СРС: „Първо усетих голямо напрежение, като ме хвана за гушата. Заболя ме, това е зона, която при най-малкото хващане се усеща болка".

Съгласно заключението на вещото лице д-р С.Р. по назначената в досъдебната фаза на процеса съдебно-медицинска експертиза, което не е оспорено от страните по делото и се приема и от настоящата инстанция за мотивирано и законосъобразно, следва да се приеме, че при стискане с ръка в областта на шията на О.Т. е причинена болка. Вещото лице приема, че травмата може да се причини по описания в показанията начин – стискане с ръка от страна на нападателя в предната шийна област на пострадалия. В съдебно заседание пред СРС, включително след преглед на вещественото доказателство – СД с видеозаписи от охранителната камера в търговския обект, д-р Р. е заявявил, че поддържа заключението си. Добавил е, че при самото съприкосновение се причинява болка, тъй като има удар с длан в горната част на гърдите, в областта на гръдната кост.

По делото е приложено веществено доказателство - 1 бр. CD-RMaxell", съдържащ записи от охранителна камера на търговски обект – магазин „Теленор" в гр. Севлиево. Севлиевски районен съд е предявил на страните вещественото доказателство, както и при участие на страните, на свидетеля Т. и на вещото лице д-р Р., е отворил и разгледал съдържанието на отделните файлове. Доказателствената стойност на записите от охранителната камера не е оспорена от страните по делото. При отваряне на файл 2017_08_15_12_25_00_000F_0001_0000_0000_01 .avi се вижда разположението и действията на пострадалия и обвиняемия в момента на деянието. Наблюдава се как в един момент обвиняемият Г. вдига лявата си ръка, разтваря широко пръстите си, след което с рязко движение насочва ръката си към тялото на пострадалия; ръката целенасочено достига до предната част на врата на свидетеля Т. и го удря, като следва и лек натиск, но обвиняемият не успява да осъществи траен хват с пръстите си във врата на пострадалия, тъй като последният отстъпва леко назад, както и защото в същия момент се намесва клиент на магазина, който изблъсква обвиняемия назад.

След анализ на събраните по делото доказателства, ценени заедно и поотделно, настоящият въззивен състав установи фактическа обстановка, каквато е описана и в мотивите на протестирания  първоинстанционен съдебен акт. Същата се установява от гласните  и писмените доказателства по делото и от материалите, приложени по ДП **/2017 г. по описа на РУ Севлиево.

Доводите в протеста на прокурора са неоснователни. На първо място, съгласно разпоредбата на чл. 378, ал. 3 от НПК, съдът разглежда делото в рамките на фактическите положения, посочени в постановлението. В постановлението на районния прокурор е записано, че свид. О.Т. е имал качеството на длъжностно лице - управител на „П. БГ" ЕООД гр. Велико Търново, което се установява по делото. Правилен е изводът на районния съд, че обв. Г. няма от къде да знае, че дейността в магазина е предмет на договор за франчайзинг, и че контактува с Т. именно в това му длъжностно качество. Следва извода, че Г. не е осъзнавал и няма как да е знаел, че контактува с длъжностно лице по смисъла на чл. 93, т. 1, б. "б" от НК /управител на „П. БГ" ЕООД/, каквото е описано в повдигнатото обвинение. Вероятно  обвиняемият е считал, че контактува с длъжностно лице, представляващо „Теленор България". Всички работещи в магазина са носили облекло, утвърдено от посочения мобилен оператор, с брандирано лого и баджове на същия оператор. Но функцията на длъжностните лица в магазина, като служители на „Теленор България" е извън рамките на фактическите положения, описани в постановлението и определящи повдигнатото обвинение по чл. 131, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 130, ал. 2 от НК. След като обвиняемият не е осъзнавал един от елементите на престъплението, за което е предаден на съд, не може да се приеме, че деянието е осъществено от субективна страна.     

Но дори прокурорът да беше посочил вярно длъжностното качество, в което свид. Т. е възприет от обв. Г., изводите на районния съд за приложимост на чл. 9, ал. 2 от НК са правилни. Коректно районният съд е установил, че на посочената от обвинението дата и място, обвиняемият Г. е нанесъл лек удар с ръка в предната част на врата на свидетеля Т., с което му е причинил болка без разстройство на здравето, което е най-леката форма на леката телесна повреда. Действие "стискане с ръка в областта на предната част на шията", за каквото се говори в обвинението, от доказателствата по делото не се установява. Представеният по делото видеозапис е достатъчно ясен и с добра резолюция. От него се установява нанасяне на лек удар с ръка от Г. в предната част на врата на Т., като ударът по-скоро наподобява блъскане. Съприкосновението е за един кратък момент, тъй като веднага се намесва друг клиент, който възпира незабавно действията на обвинаемия, а Т. отстъпва назад. Правилно районният съд сочи, че осъщественото посегателство е с много малка сила и с нисък интензитет. По делото не се доказват възникнали значими вредни последици за свид. О.Т.. В показанията си на л. 37 от ДП свид. Т. описва подробно инцидента, но твърди за хващане за гушата /в предната част на врата/, каквото по делото безспорно се установи, че не е имало. Говори предимно за заплахи и обиди от страна на обвиняемия, каквито не са предмет на настоящото производство. Не споменава за зачервявания в областта на шията или за изпитана болка. Не е потърсил медицинска помощ. Едва пред съдебния състав /след зададени въпроси от прокурора/ заявява, че е изпитал болка и имало "зачервяване по гушата". Пред състава на СРС свид. Т. отново твърди, че е бил "хванат за врата". Такива твърдения излага и свид. Д.М.. В противоречие с тях, свидетелката К.П. казва: "Не успя да го хване обвиняемия управителя, само го блъсна за гърлото... След случката управителят не си спомням да е споделял, че нещо го боли". Пред съда свидетелката Д.Ц.също казва: "На мен конкретно г-н Т. не ми е казвал, че го боли нещо. Не е имало видими следи по него след случката". Съдът кредитира с доверие показанията на свидетелките П. и Ц.. От видеозаписа ясно се установява, че хващане за гушата, за каквото говорят Т. и М. не е имало, което компрометира техните изявления. Както свид. О.Т., така и свид. Д.М.не споменават за болки, страдания и зачервявания по време на ДП. Същите най-вече са възмутени от обидите и заплахите, които е оправил Г. към Т.. Съгласни сме с твърденията на експерта Р., че при стискане с ръка в областта на шията се причинява болка, но от доказателствата по делото се установява, че такова стискане, каквото е описано в постановлението, Г. не е успял да осъществи. Съгласни сме, че действията на обвиняемия са били "съпроводени с изразено явно неуважение към длъжностното лице Т. и незачитане на установените в правовата държава порядки", както е записано в протеста. Но именно прокурорът е бил този, който е трябвало съобрази това при повдигане на обвинението. Срещу Г.Г. няма обвивение за извършени хулигански действия.   

Други доводи за неправилност на атакувания първоинстанционен съдебен акт, в протеста не се сочат.  

 В заключение, може да се направи извод за правилност, мотивираност и законосъобразност на атакуваното решение, което от своя страна обуславя цялостното му потвърждаване. Изведеният в него извод почива на събраните по делото доказателства. Не може да има осъдително решение, когато не са доказани елементи от състава на престъплението, както и когато обществената опасност на деянието, за което е повдигнато обвинение, е явно незначителна. При служебната проверка въззивният съд не констатира основания за изменение на първоинстанционното решение, както и да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Водим от горното и на основание чл. 338 във вр. с чл. 334, т. 6 от НПК, съдът

 

                               Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 110 от 30.10.2018 година, постановено по АНД № 248/2018 г. по описа на Районен съд – Севлиево.

Решението е окончателно и не подлежи на касационна жалба или протест.

За изготвянето му да се съобщи писмено на страните.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                      

                                         

                                                  ЧЛЕНОВЕ: