Решение по дело №7033/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3364
Дата: 29 май 2018 г. (в сила от 20 май 2019 г.)
Съдия: Гергана Христова Христова-Коюмджиева
Дело: 20151100107033
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 юни 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                     гр.София, 29.05.2018г.

В     И  М  Е  Т  О   Н А    Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО                                                           7-ми  състав

На десети април                                                                                година 2017

В открито съдебно заседание в следния състав:

                                          

                                                  СЪДИЯ:  Гергана Христова - Коюмджиева          

секретар: Ирена Апостолова

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 7033  по описа за 2015 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

    Предмет на производството е  пряк иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./, приложим съгл. § 22 от КЗ.

 

           Образувано е по искова молба на М.Д.А., ЕГН: **********, чрез адв. Ц. Б., САК, със съдебен адрес:*** 11 -13, офис 5 с  която срещу ответника З."Б.И."АД да заплати на М.Д.А., са предявени обективно съединени иска за осъждане на ответното дружество да заплати:

     -сумата  50 000.00 лева - представляващи застрахователно обезщетение за претърпените от М.Д.А. болки и страдания в резултат на ПТП настъпило на 02.03.2015г. по вина на водача на л.а. "Шкода", модел „Румстър" с ДК № ЕН ******, чиято гражданска отговорност  е застрахована при ответника, ведно със законната лихва върху присъдената сума от датата на ПТП - 02.03.2015г. до окончателното изплащане на сумата;

     -60.00 лева - представляващи застрахователно обезщетение за претърпените от М.Д.А. имуществени вреди за лечение в резултат на гореописаното ПТП, ведно със законната лихва върху присъдената сума от датата на заплащане на прегледа 03.04.2015 г. до окончателното изплащане на сумата.

          Претендира присъждане на сторените в производството разноски.

          Твърди се в исковата молба, че на 02.03.2015 г. около 07.15 ч. на път II - 16, на км. 68+713, при управление на лек автомобил "Шкода", модел „Румстър" с ДК № ЕН ******, поради грубо нарушение на правилата за движение, а именно управление с несъобразена и превишена за пътния участък скорост, при навлизане в десен за пътя завой, водачът Б. В.Л., губи контрол върху автомобила и навлиза в насрещното платно за движение като реализира пътно - транспортно произшествие с правилно движещия се лек автомобил „Рено Меган" с per. № ******управляван от М.А., като му причинява множество телесни увреждания. Установява се, че причината за настъпилото произшествие са субективните действия на водачката на лек автомобил "Шкода Румстер", а именно управление с несъобразена и превишена за пътния участък скорост при навлизане в десен за пътя завой, вследствие на което и навлизане в насрещното платно за движение.

      Твърди се, че за събитието е съставен Протокол за ПТП № 1423266, в който е отразено, че причина за настъпилото пътно-транспортно произшествие са субективните действия на водача на лек автомобил „Шкода Румстър", а именно загубата на контрол над управлението на лекия автомобил и навлизането му в насрещното платно за движение. На виновния водач е наложено наказание по административен ред със съставянето на Акт за установяване административно нарушение серия Т № 551790.

 

          Твърди се, че при пътния инцидент  пострадал ищеца, който получил следните травматични увреждани, а именно: контузия и навяхване на шийния отдел на гръбначния стълб, контузия в лявата лакътна област, контузия на гръдния кош в областта на гръдната кост, фрактура на С6 /шести шиен прешлен/, фрактура на лява лакътна кост, деструкция и задно отлепване на стъкловидното тяло.  След ПТП ищецът е прегледан от екип на ЦСМП – Своге, от където е насочен към консултация с трвматолог. Наложило се продължително домашно лечение, била поставена шина на врата и лонгета за обеЗ.вижване на лакетна кост. На 03.04.2015г.  след извършена компютърна периметрия, била установена контузия на очната ябълка, изразяваща се в  деструкция и задно отлепване на стъкловидното тяло, като за преодоляване на травмата се наложила оптична корекция. Твърди се, че ищецът преживял голям стрес при катастрофата, множество болки, затруднения в битовото обслужване, които съставляват неимуществени вреди.     

         Твърди се, че към датата на  ПТП лек автомобил „Шкода" модел „Румстър" с per. № ЕН ****** е имал валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност" със З. „Б.И." АД, полица № 02114002600634 със срок на валидност от 28.10.2014г. до 28.10.2015 г., поради което ответника следва да бъде осъден да заплати обезщетение в един справедлив размер по повод гореописаните неимуществени вреди получени от ПТП.  Твърди, че направил разходи за лечение в размер на 60.00 лв.

 

       Ответното дружество  З. "Б.И."АД, депозира писмен отговор на исковата молба в рамките на преклузивния срок по чл. 367, ал. 1 от ГПК, в който оспорва исковете по основание и по размер. Заявява довод за съпричиняване на вредоносния резултат, тъй като пострадалия е бил без поставен предпазен колан и с превишена за района скорост, което не му е позволило да избегне удара. Излага подробни съображения.

 

 

        В съдебно заседание ищцата чрез пълномощика си адв. В. поддържа предявените искове. Представя писмена защита и списък на разноски.

        В съдебно заседание ответникът чрез адв.И. оспорва предявения иск. Представя списък на разноски.

 

           Съдът, като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.12 ГПК и чл.235 ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от приетия неоспорен Констативен протокол за ПТП  с per. № 1423266/02.03.2015г.  на РПУ Своге, на 02.03.2015 г. около 07.15 ч. на път II - 16, на км. 68+713,  лек автомобил "Шкода", модел „Румстър" с ДК № ******,  управляван от  Б. В.Л., се движел в  посока към гр. София, при десен завой навлязъл в лентата за насрещно движение и  реализира  ПТП с насрещно  движещия  се л.а. „Рено Меган" с per. № ******управляван от М.А., като и по двата автомобила са нанесени щети, описани подробно в протокола./л.86  от делото/  Видно от протокола за ПТП, произшествието е посетено на място от органите на СДВР и на виновния водач  управлявал МПС - "Шкода", модел „Румстър" с ДК № ******е съставен АУАН с. Т №551790/02.03.2015 г. 

Видно от приетата административно –наказателна преписка, по отношение на Б. В.Л. е иЗ.адено наказателно постановление №16-0353-000015/06.03.2015г. на началника на ОДМВР София, за  това, че на  02.03.2015 г. около 07.15 ч. на път II - 16, на платно с двупосочно движение,  като водач на лек автомобил "Шкода", модел „Румстър" с ДК № ******,  при км. 68+713, навлиза в лентата за насрещно движение  и реализира ПТП с насрещно  движещия  се л.а. „Рено Меган" с per. № ******като му е наложено административно наказание глоба и отнемане на контролни точки. /л.103  от делото /

        След претърпяното ПТП ищецът М.Д.А. на 57г.  е   приет по спешност в     ЦСМП – Своге, видно от  приетия  Фиш за спешна медицИ.ка помощ, като е насочен към консултация с хирург и травматолог. /л.10-л.11 от делото /

       По делото се представени   Амбулаторен лист №000332/04.03.2015г., издаден от Д-р С.Й., Амбулаторен лист №000018/08.03.2015г., издаден от Д-р С.З., Амбулаторен лист № 000375/18.03.2015г., издаден от Д-р Л.Й., Искане за образно изследване №786/18.03.15г., които от са обсъдени в допуснатите СМЕ, ПСМЕ, КСМЕ.

        В  приетия Амбулаторен лист №51613/ 03.04.2015г. се установява, че на 03.04.2015г. в МДЦ –Кристал гр.София, на ищеца М.А. е извършена компютърна периметрия, като е установена контузия на очната ябълка, изразяваща се в  деструкция и задно отлепване на стъкловидното тяло. Предписана терапия – оптична корегция за далеч и четене, контрол на вътреочно налягане ./л.19 от делото/  За извършения преглед и медицИ.ко изследване, видно от приети фискален бон от 03.04.2015г. издаден от МДЦ –Кристал гр.София ищецът заплатил сумата от 60.00лв./л.19 от делото/

 

         От заключението на съдебномедицИ.ката експертиза с вещото лице д-р Е.Х.К. - хирург, ортопед - травматолог ,  се установява, че ищецът М.А., след ПТП е  насочен към рентгенография на шийни прешлени, от която видно, че има снишаване (приплескване) на 4-ти шиен прешлен и остеохондрозни изменения на ниво 6-ти и 7-ми шийни прешлени. Приема се, че е имало счупване на 4-ти шиен прешлен с неопределена давност. д-р К. сочи, че ищецът е получил : контузия в областта на лява лакътна област с последвал травматичен бурсит (изпълване на капсулата на крайната част на лакътната кост с кръвениста течност). При направената рентгенография на лява лакътна става, се установява просветляваща ивица с размер около 2-3 см. в областта на процеси короноидалис (външния израстък) на вътреставната част на лакътната кост, което може да се приеме като фисура (пукване) в същата област с неопределена давност. В.л. сочи, че  травматични изменения са получени от удар с или върху твърд тъп предмет и рязко флектиране (сгъване) в областта на шията, причинени от директния челен удар между двата леки автомобила и са в причинно -следствена връзка със станалото ПТП на 02.03.2015г. Установява се, че е проведено консервативно лечение - поставени гипсова лонгета на левия горен крайник и имобилизация с мека „яка“ на шията.  От заключението на СМЕ е видно, че болките и страданията непосредствено след злополуката са били с голям интензитет, които с течение на времето са намалявали. При промяна на времето и продължително физическо натоварване могат да се появат болеви симптоми.  Възстановителния период при този вид травматични увреждания, които е получил ищеца, според заключението на СМЕ е  около 3 - 4 месеца, считано от деня на травмата.

        Вещото лице д-р К. сочи, че при клиничния преглед извършен на 16.02.2016г. на  М.А. е установил  болезнени и ограничени движения в лявата лакътна става (флексия и екстензия - сгъване и разгъване).

          Според заключението на ПСМЕ с в.л. д-р Т. Д. -  ортопед – травматолог, се установява, че ищецът М.А., след ПТП е получил контузия на шията, контузия на гръдния кош, контузия на левия раменен пояс, контузия в лявата лакътна област. От заключението на ПСМЕ се установява, че по отношение на ищеца е проведено адекватно консервативно лечение, с временно обездвижване на шията и лакътна става, като  обичайния период на лечение е 1,5- 2 месеца.

       От заключението на Комплексната съдебномедицИ.ката експертиза с вещото лице д-р Х. Б. М. – специалист неврохирург и д-р И.М. - офталмолог,  се установява, че при инцидента ищецът е получил контузия и навяхване на шийния отдел на гръбначния стълб, контузия в лявата лакътна област, контузия на гръдния кош в областта на гръдната кост. Тези травмени увреждания кореспондират с механизма на настъпване на ПТП. В КСМЕ, се сочи, че на ищеца са извършени са прегледи от личен лекар и хирург, направени се рентгенови изследвания на череп, шийни прешлени и лакътна става. Не са установени фрактури в изследваните области. Поставена е имобилизираща шийна яка за срок от 20 дни. Установява се, че във връзка с травмените увреди на шийния гръбнак и лявата лакътна става ищецът е претърпял умерени болки и страдания за срок от 20-30 дни.

       Д-р Хр. М. пояснява, че травматични увреждания на шийния гръбнак при ищеца са получени и протичат на фона на значително изразени дегенеративни промени на същия (ошипяване). Това обстоятелство обуславя както по-продължителния период на възстановяване, така и регистрираните неврологични усложнения - увреждане на шийните коренчета. От значение  също е и документираната при ищеца диабетна полиневропатия. Вещото лице офталмолог д-р М.  пояснява, че деструкция представлява промяна в структурата на ст. тяло и се получава и без наличие на травма. Най-често представлява  възрастова промяна. В.л.  д-р М.  сочи, че М.А. боледува от диабет, които причини съвкупно предизвикват деструкция. Пояснява още, че въздушна възглавница може да предизвика отлепване на ст. тяло от удара в лицето, в резултат на който рязко се променя очното налягане, но е възможно стъкловидното  тяло да се отлепи и без травма.  В.л. сочи още, че при ищеца са изписани очила за близо и далеч, но друго лечение не е споменато в материалите по делото. От заключението се установява, че не са налице остатъчни последици при ищеца.

          Заключението на КСМЕ, съдът възприема като обективно, компетентно дадено.

 

            Свидетелят Т.Д./46г.,  съжителстваща с ищеца/, сочи в показанията си, че около 30 мин. след  ПТП на 2 март 2015 г.  видяла ищеца М. замаян, отпаднал, с болки в главата, врата, а лявата му ръка била почти неподвижна. Посетил ЦСМП, но вечерта продължил да има оплаквания и болки. Св. Д. сочи, че отишли отново в Бърза помощ, където го прегледали, сложиха му успокоителна инжекция и изписали хапчета.  Ищецът се оплаквал от болките във врата, в главата, в гръдния кош, били му трудно  да диша и имал замъгленото зрение. В  ЦСМП го прегледали, установили, че му е паднало кръвно. Сочи, че го обездвижили, като около месец бил с шина на врата и шина на лявата ръка, защото имал травма на шийните прешлени и травма на лакътната лява става на ръката.  Свидетелката сочи, че тя полагала грижи за ищеца в периода в който бил обеЗ.вижен, защото живеят заедно на съпружески начала. Сочи, че в началния период на лечението на ищеца му било трудно ходенето, дишането и спял в седнало положение. Сочи още, че виждането му станало много замъглено. Свид. Д. сочи, че след ПТП, М. се изнервил много от болките и обеЗ.вижването. Сочи още,  че ищецът е диабетик, И.улинов зависим и страда от диабетна полиневропатия.

            Свидетелят  В.М./18г., син на ищеца /, сочи в показанията си, че на  2 март 2015г.  е седял на предната седалка до баща си, като се движели от гр.Своге в посока гр.София. Пътното платно било с две ленти, по една лента във всяка посока. Имало маркировка, която било непрекъсната осева линия. В с. Владо Тричков настъпило ПТП. Управлявали автомобила, впоследствие видели водач, който излиза от завой изпуска завой, кара по средата на осевата линия.  Св. М. сочи, че баща му отбил плътно вдясно и спрял, но насрещния автомобил влезнал в тяхната лента за движение  се ударил в тях в тяхната лента за движение. Другият водач казал, че работил цяла нощ, бил задрямал за момент. Свидетелят сочи, че баща му бил с предпазен колан и еърбегът се отворил и го ударил.

        Показанията на свидетелите Д. и М., съдът преценява по реда на чл.172 ГПК, като ги кредитира относно болките и страданията на ищцата, доколкото почиват на преки лични впечатления.

       От заключението на  САТЕ  изготвена от в.л. инж.К.  Г., се   установява,   следния механизъм на ПТП: 

       На 02.03.2015 г., около 0715 ч  л. а. „Рено Меган” с per № ********управляван от М.А. се е движил по второстепенен път II - 16, София - МеЗ.ра в района на с Вл Тричков, наближавайки км 68+713  със скорост от порядъка на 50 км/ч. Автомобилът е излязъл от десен завой и се е движил по права отсечка към ляв завой от пътното платно.

       В обратна посока по десен завой се е движил т.а. „Шкода Румстер” с per. № ********управляван от Б. Л. със скорост от порядъка на 40 км/ч. Към края на завоя, по неустановени причини, водачът е допуснал автомобилът да се отклони наляво и пресичайки непрекъсната раЗ.елителна линия да навлезе в насрещната пътна лента.

      Водачът А. е възприел от около 20 - 30 метра, че движещият се срещу него лек автомобил навлиза в „неговата“ пътна лента, отклонил е автомобила надясно и започнал да намалява скоростта на движение. Независимо от тона е настъпил е сблъсък между двата насрещно движещи се автомобила в пътната лента за движение на л.а. „Рено Меган“. Вещото лице пояснява, че ударът е челен ексцентричен за двата автомобила с приплъзване по левите им състави, осъществен с предните леви части, при което са настъпили цитираните увреждания по тях.   

       От сблъсъка с отваряне на предпазната въЗ.ушна възглавница и деформирата лява врата на л.а. „Рено Меган“, тялото на водача А. е получило описаните увреждания в СМЕ. Вещото лице прави извод, че причината за настъпване на ПТП е поведението на водача т.а. „Шкода“  Л., който навлезнал в насрещното пътно платно.

       Съдът възприема заключението на САТЕ, изготвено от инж.К.  Г., като обективно и компетентно дадено.   

         По делото е прието за безспорно, че между ответника З. „Б.И.” АД, и деликвента Б. Л. е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" за товарен автомобил " Шкода" модел „Румстър" с per. № ЕН ******, със застрахователна полица № 02114002600634 със срок на валидност от 28.10.2014г. до 28.10.2015г., което е видно и от приетата справка от ИЦ  на ГФ. /л.31 от делото/

 

     При тази фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

 Предявеният иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ за заплащане на обезщетение за неимуществени  вреди са частично основателни.

 Увреденият от деликт, причинен от застрахован по застраховка "Гражданска отговорност", има право да иска обезщетение за претърпените вреди пряко от застрахователя /чл. 266, ал. 1 от КЗ/отм/. За да възникне субективното право по чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм/,  е необходимо кумулативното осъществяване на елементите от сложен фактически състав, включващ валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и застрахователя и деликт с всичките кумулативно дадени елементи от неговия фактически състав: деяние /действие или бездействие/, вреда, противоправност на деянието, причинна връзка между деянието и вредата и вина на причинителя.

 Съдът приема, че към момента на процесното ПТП между  ответника ЗД ”Б.И.” АД, и деликвента - Б. Л.  е налице валиден договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност", което обстоятелство не се оспорва от ответника. С оглед изложеното към датата на процесния деликт съществува валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и ответника, поради което последният дължи на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ вр. с чл. 45 от ЗЗД репариране на действително причинените вреди -пряка и непосредствена последица от ПТП.

 Съвкупния анализ на събраните по делото писмени доказателства, свидетелски показания и заключението на САТЕ,  сочи на извода, че е налице виновно противоправно деяние от страна на деликвента Б. В.Л., като водач на т.а.„Шкода Румстер” с per. № ********в изразяващо се в навлизане в насрещно пътно платно в нарушение  забраната на чл.16, ал.1, т.1  от ЗДвП, според която „(1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне”, което деяние е довело до вредоносен за ищеца резултат – физически травми предизвикващи болки и страдания.

От друга страна е безспорно се установи наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и ответника, с оглед на което предявените искове са доказани по основание.

 

         По размера на обезщетението за неимуществените вреди:      

         Претърпените от ищеца неимуществени вреди от процесния деликт се изразяват в изпитаните болки и страдания от получените травматични увреждания от ПТП, посочени по - горе при излагане на фактическата страна по казуса. Съдържанието на понятието "неимуществени вреди", в което според последователната практика на ВКС, се включват всички онези телесни и психически увреждания на пострадалия и претърпените от тях болки и страдания, формиращи в своята цялост негативни емоционални изживявания на лицето, ноторно намиращи не само отражение върху психиката, но създаващи социален дискомфорт за определен период от време./в този см. Решение № 124 от 11.11.2010 г. на ВКС по т. д. № 708/2009 г., II т. о., ТК /   Така  размерът на неимуществените вреди, определен от съда в съответствие с правилото на чл. 52 от ЗЗД и Постановление № 4 от 23. 12. 1968 г. на Пленума на ВС, при съобразяване със силата, продължителността на болките и страданията от около 1,5-2 месец;   множеството получени увреждания - контузия в контузия на шията, контузия на гръдния кош, контузия на левия раменен пояс, контузия в лявата лакътна област, установената деструкция на стъкловидното тяло,  период на възстановяване – 3-4 месеца, който е  по-продължителния период на възстановяване, спрямо обичайния, предвид  регистрираните при ищеца неврологични усложнения - увреждане на шийните коренчета и предвид диабетното  заболяване,  както   и  липсата на трайни остатъчни последици при ищеца.  СГС в решаващия състав,   взе предвид възрастта на ищеца към датата на инцидента- 57 годишен, обществено икономическите условия към датата на ПТП, стандартите на живот в държавата, както и размера на застрахователните лимити към същия момент. С оглед на всичко това, СГС  намира, че за обезщетяване на доказаните в процеса неимуществени вреди, причинени на ищеца при ПТП на 02.03.2015 г. следва да бъде определено обезщетение в размер 20 000 лева, като за разликата над тази сума до претендираните 50 000 лева, искът на М.А. срещу ответното застрахователно дружество следва да бъде отхвърлен.

 

        По имуществените вреди: Претендираните имуществени и неимуществени вреди произлизат от един и същи правопораждащ юридически факт - процесното ПТП, поради което изложеното по-горе по иска за неимуществени вреди относно наличието на фактическия състав на непозволеното увреждане по чл. 45 от ЗЗД, застрахователния договор и т.н. е напълно относимо  и спрямо този иск.

         Претенцията за обезщетение за причинени имуществени вреди, съдът намира за частично доказана. Получените от  ищеца травматични увреждания са наложили по време на лечението му да извършат разходи в размер на  Вещото лице д-р  Т. Д. по приетата неоспорена ПСМЕ посочи, че  проведеното лечение е напълно адекватно и консервативно.  Установи се, че сумата от 60лв. е заплатена за извършения преглед и медицИ.ко изследване – компютърна периметрия, поради което предявеният иск за имуществени вреди следва да бъде уважен  за предявения размер от 60  лв.

 

        По възражението с правно основание чл.51, ал.2 ЗЗД:

Възражението на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от ищеца като пътник, поради непоставен предпазен колан не бе доказано по делото.

       Съпричиняване е налице, когато със своето поведение на пътя, пострадалия като участник в движението по пътищата  и в нарушение на правилата за движение е допринесъл за настъпването на вредоносния резултат. Изводът за наличие на съпричиняване на вредата не може да почива на предположения, а намаляването на дължимото обезщетение за вреди от деликт по правилата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД изисква доказани по безспорен начин конкретни действия или бездействия на увреденото лице, с което то обективно да е способствало за настъпването на вредите /Решение 99/08.10.2013 г. по т.д. 44/2012 г. на ВКС, Второ ТО; Решение 98/24.06.2013 г. по т.д. 596/2012 г. на ВКС, Второ ТО/. В настоящия случай от показанията на св. М. и от заключението на изготвената по делото ПСМЕ с в.л. д-р Т. Д. се установи,  че   при процесното ПТП ищецът е  бил с поставен предпазен колан. Вещото лице д-р Т. Д. сочи в заключението на ПСМЕ, че вида и степента на получените травми сочат на извода, че ищецът е бил с поставен колан. Сочи се още, че ако не е бил с поставен колан травми са щели да бъдат в по-голяма степен и повече области.

В конкретният случай не се установи да е налице противоправно поведение, разбирано като нарушение на нормативни правила, което да е довело до вредоносен резултат, поради което не е налице съпричиняване на този резултат и обезщетението за неимуществени вреди не следва да бъде намалено.

 

    Съгласно чл. 84, ал. 3 от ЗЗД деликвентът изпада в забава от момента на причиняване на непозволеното увреждане. Субективното право на увредения по чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ се подчинява изцяло на правната регламентация на материята за непозволено увреждане, като негова функция, следователно ищецът има право на обезщетение за забавено изпълнение от момента на настъпване на деликта – 02.03.2015г. По отношение на обезщетението за имуществени вреди, законна лихва се дължи  считано от извършване на разхода – 03.04.2015г. до изплащането.

По разноските:   С оглед изхода на спора на основание чл. 38, ал.2 от ЗА вр. с чл. 78, ал. 1 от ГПК, в полза на адв.Ц.В. –пълномощник на ищеца, следва се присъди за осъщественото процесуално представителство съгласно чл. 38, ал.2 от ЗА,  възнаграждение в размер на 1130 лв.

 

С оглед изхода на спора по главния иск и на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, ищецът следва да бъдат осъден да заплати на ответника  сумата 2850 лв., съставляваща съдебно-деловодни разноски, пропорционално на отхвърлената част от иска, като сторените от ответника разноски са възнаграждения за вещо лице в размер на 250 лв. и  4500лв.  адвокатско възнаграждение.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, поради освобождаване на ищеца от задължението за внасяне на държавна такса и разноски по делото съгласно чл. 83, ал. 1, т. 4 от ГПК, ответното застрахователно дружество следва да бъде осъдено да заплати по сметка на СГС държавна такса  в размер на 800лв., както и разноски в размер на 460лв. за платени възнаграждения на вещи лица от бюджета на съда, съразмерно на уважената част от иска

 

 

На основание изложеното, съдът

 

                                                    Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на М.Д.А., ЕГН: **********, сумата 20 000 лв. /двадесет хиляди лева/, на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от ПТП, реализирано на 02.03.2015г.  от водача на  т.а„.ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***,  ведно със законната лихва, считано от 02.03.2015г. до окончателното изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ за разликата от присъдения до целия предявен размер от  50 000 лв., като неоснователен.

 

ОСЪЖДА ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на М.Д.А., ЕГН: **********, сумата 60.00 /шестдесет/ лв. на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./, представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди от ПТП, реализирано на 02.03.2015г. ,  ведно със законната лихва, считано от 03.04.2015г. до изплащането.

ОСЪЖДА  ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на адв. Ц.В. –САК, на основание чл.38, ал.2 от ЗА, сумата от 1130 лева за осъщественото безплатно процесуално представителство.

 ОСЪЖДА на М.Д.А., ЕГН: **********, да заплати на ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, сумата 2850 лв.  - съдебно-деловодни разноски, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, съобразно отхвърлената част от иска.

ОСЪЖДА ЗД „Б.И." АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати  по сметка на СГС, сумата 800. 00 лева държавна такса пропорционално на уважената част от иска, както и разноски в размер на 460лв. за платени възнаграждения на вещи лица от бюджета на съда на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                       Съдия: