Определение по дело №1234/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261915
Дата: 8 юли 2021 г. (в сила от 30 юли 2021 г.)
Съдия: Николай Стоименов Николов
Дело: 20211100201234
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

гр.София, 08.07.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, 15 състав, в публично съдебно заседание на осми юли две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

НИКОЛАЙ НИКОЛОВ

 

Съдебен секретар РЕНИ АТАНАСОВА

Прокурор ЮЛИАНА ХРИСТОВА

Сложи за разглеждане НЧД № 1234 по описа за 2021 година, докладвано от СЪДИЯ НИКОЛОВ.

На именното повикване в 10:00 часа в залата се явиха:

 

ОСЪДЕНИЯТ М.Д.Ц. се явява лично и със служебния си защитник АДВОКАТ Б.Х..

НАЧАЛНИКЪТ НА ЗАТВОРА – гр.СОФИЯ се представлява от ИНСПЕКТОР Т.Г., упълномощена да представлява началника на Затвора – гр.София със заповед № Л-220 от 16.06.2021 година.

ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА – гр.СОФИЯ: Представям и моля да приемете справка, касаеща изтърпяното от осъдения наказание „Лишаване от свобода“, както и неговия остатък; доклад за осъдения Ц., изготвен от инспектори при Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Затвора – гр.София, ЗОЗТ „Кремиковци“ и доклад за пробационен надзор.

СТРАНИТЕ (поотделно): Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ СЧИТА, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото в днешното съдебно заседание и

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА СЪЩОТО.

Осъденият е със снета самоличност и разяснени права.

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И :

ПРОДЪЛЖАВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

СТРАНИТЕ (поотделно): Нямаме възражения по така представените в днешното съдебно заседание писмени документи, да се приемат. Нямаме други доказателствени искания.

СЪДЪТ, с оглед изявлението на страните по приемането на представените в днешното съдебно заседание доказателства, както и с оглед липсата на други доказателствени искания, на основание чл.283 от НПК

О П Р Е Д Е Л И :

ПРОЧИТА и ПРИЕМА приложените по делото писмени документи, включително и днес представените такива от процесуалния представител на началника на Затвора – гр.София.

НАМИРА делото за изяснено от фактическа страна, с оглед на което

О П Р Е Д Е Л И :

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ.

ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА – гр.СОФИЯ: Началникът на затвора изразява отрицателно становище по повод условното-предсрочно освобождаване на осъденото лице, като се мотивирам с това, че е налице само и единствено първата предпоставка, формалната, за условно-предсрочно освобождаване. Осъденият действително е изтърпял две трети от наложеното му наказание, но не е дал достатъчно убедителни доказателства за своето поправяне, поради което и целите и задачите на наложеното наказание не са изпълнени. Рискът от рецидив и вреди към обществото е в средни стойности. Има актуални проблемни зони, по които работата следва да продължи, като следва да се вземе предвид и значителния остатък до изтърпяване на присъдата.

ПРОКУРОРЪТ: Намирам, че не са налице условията за условно-предсрочно освобождаване по отношение на лишения от свобода М.Д.Ц.. Действително налице е първата кумулативно дадена в закона предпоставка, а именно лишеният от свобода е изтърпял повече от две трети от наложеното му наказание „Лишаване от свобода“. Не е налице обаче другата кумулативно дадена предпоставка, а именно да са налице доказателства, от които да е видна трайна положителна промяна в поведението на осъденото лице. Видно от становището на затворническата администрация, същото е отрицателно, като е посочено, че корекционият процес не е завършен и целите на чл.36 от НК към настоящия момент не са постигнати. Ето защо намирам, че молбата следва да бъде оставена без уважение.

Адв.Х.: Поддържам подадената молба от подзащитния ми М.Ц. за условно-предсрочно освобождаване. Считам, че молбата е основателна и следва да бъде уважена. От представената справка от Затвора – гр.София е видно, че към настоящия момент Ц. е изтърпял общо 14 години, 10 месеца и 12 дни, като остатъкът е 4 години, 1 месец и 18 дни. Както е отбелязано в справката от началника на затвора, е налице първата предпоставка по чл.70, ал.1 от НК. На практика към този момент Ц. е изтърпял две трети от наложеното му наказание.

По отн на отрицателното становище, което е изразено от началника на Затвора е, че въпреки наличието на първата предпоставка, не е налице втората кумулативно дадена предпоставка във връзка с чл.439а от НПК, визирайки чл.36, от НК, а именно, че целите на наложеното наказание не са изпълнени в своята съвкупност.

По отношение на представените в днешното съдебно заседание както справка, така и становище на началника на затвора и доклад за пробационен надзор и доклада на служител, който отговаря непосредствено за изпълнението на наказанието на Ц., е видно отново проявата на формализъм по отношение изготвянето на становището. На практика докладът, който е представен от инспектор Н., едно към едно съвпада с предходния доклад, а именно, че опасността от рецидив и оценката на риска остава към средните зони, а именно 66 точки. В тази връзка в предходното съдебно заседание съм изложил аргумента, че в предходната подадена молба от подзащитния ми отново за условно-предсрочно освобождаване, а именно от представения доклад по НЧД № 1762 от 2020 година от 08.06.2020 година е видно, че към тогавашния момент, към 08.06.2020 година, оценката на риска от рецидив е определена на 59 точки. След като от този момент подзащитният ми няма нито едно наказание, а има само награди, е необяснимо за мене как от 59 точки към настоящия момент опасността от рецидив е отишла на 66 точки. Именно поради тази причина считам, че изготвеният доклад е формалистичен и не отговаря на моментното състояние на изпълнението на наказанието на подзащитния ми Ц..

Следва да се отбележи, че Ц. многократно е награждаван от администрацията на затвора и именно тези награди и цялостното му поведение е довело до промяна на първоначално определения строг режим на общ, като мнението на инспектор М. към настоящия момент е, че следва режимът да бъде променен от общ на открит тип и е необяснимо поради какви причини повече от половин година администрацията на затвора не е предприела мерки за промяна на режима на базата на цялостното поведение и наградите на подзащитнтия ми Ц..

Отделно от това, от представения доклад за пробационен надзор е видно, че е отбелязано, че се индикира успешен процес за поправяне и превъзпитание, който според тях все още не е завършен, но демонстрираните положителни резултати по отношение промяната в поведението и нагласите на лишения от свобода следва да се затвърдят с евентуална пробационна мярка при изменението на присъдата прилагането на чл.70 от НК, като на основание чл.42а, ал.2, т.2 условното-предсрочно освобождаване да продължи със задължителни периодични срещи с пробационен служител в рамките на максимално допустимия изпитателен срок.

Именно поради изложените аргументи считам, че подадената молба дава на подзащитния ми дава основание да стигнем до извода, че с поведението си през изминалите 14 години и 10 месеца Ц. е доказал с цялото си поведение, че има право спрямо него да бъде приложен чл.70, ал.1 от НК. Само индивидуалният план за присъдата, за който се твърди, че не е изпълнен в цялост, с оглед постигане целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК, не е основание да бъде отказано условно-предсрочно освобождаване. Именно поради изложените аргументи ви моля да постановите акт, с който да одобрите подадената молба за условно-предсрочно освобождаване.

ОСЪДЕНИЯТ М.Ц.: Поддържам заявеното от защитника ми. Нямам какво да добавя.

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА посл дума на осъдения.

ОСЪДЕНИЯТ М.Ц.: Ако е възможно, да ми уважите молбата.

СЪДЪТ СЕ ОТТЕГЛЯ НА ТАЙНО СЪВЕЩАНИЕ.

НАСТОЯЩИЯТ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, след тайно съвещание, въз основа на материалите по делото, исканията и доводите на страните, като взе предвид и молбата на осъдения М.Д.Ц., НАМИРА за установено следното:

Производството е по чл.437 и следващите от НПК. Същото е образувано по молба на осъдения Ц., с която същият моли, при наличие на предпоставките на чл.70, ал.1 от НК, да бъде предсрочно-условно освободен от изтърпяване на определеното му наказание „Лишаване от свобода“ поради придобито право с оглед изискванията на закона.

Видно от приложените в кориците на затворническото досие за осъдения М.Д.Ц. документи, от същите се установява, че последният е неколкократно осъждан, като към момента същият търпи наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 19 години, което му е наложено с присъда по НОХД № 2152 от 2008 година по описа на СГС, с която по реда на чл.25, вр.чл.23 от НПК са групирани отделно наложени наказания на осъдения Ц. за престъпления по чл.116 от НК, по чл.150 от НК, по чл.196 от НК и по чл.198 от НК.

Съдът, видно от днес представената от процесуалния представител на началника на Затвора – гр.София справка за изтърпяното от осъдения наказание „Лишаване от свобода“, констатира, че Ц. към днешна дата – 08.07.2021 година, фактически е изтърпял 13 години, 9 месеца и 16 дни, от работа 1 година и 26 дни, като от същата тази справка се установява, че към днешна дата остатъкът от наказанието „Лишаване от свобода“, което осъденото лице следва да изтърпи, е 4 години, 1 месец и 18 дни.

Макар към днешна дата осъденият М.Д.Ц. да е изтърпял повече от две трети от наказанието му „Лишаване от свобода“, изискуемо съгласно разпоредбата на чл.70, ал.1, т.2 от НК, то с оглед съвкупния анализ на всички приложени по делото, включително и такива, прилоижени към затворническото досие на осъдения документи, съдът счита, че не са налице всички изискуеми от разпоредбата на чл.70, ал.1 от НК предпоставки, за да постанови предсрочно-условно освобождаване от изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“, което осъденият Ц. търпи към настоящия момент, тъй като съдът намира, че все още към настоящия момент не са налице категорични и безспорни доказателства, установяващи, че осъденият със своето поведение в пенитенциарното заведение е дал необходимите и категорични доказателства, че реално се е поправил.

За да се приеме, че осъденото лице реално се е поправило, то съдът приема за необходимо да бъде установено по категоричен, несъмнен и безспорен начин, че в съзнанието и поведението на Ц. е настъпила такава промяна, която да сочи на неговото реално поправяне до степен, обосноваваща отпадането на всички основания и причини, които са довели до това наказание и ефективното му изтърпяване.

В тази връзка съдът следва да отбележи, че М.Д.Ц. е осъждан за тежки умишлени престъпления, включително и за такива против правата на гражданите, характеризиращи се с изключително висока степен на обществена опасност, едното от които е убийство, извършено при условията на квалифициращи обстоятелства по чл.116 от НК.

С оглед извършване на цялата инкриминирана продукция, то чрез наложеното на осъдения Ц. общо най-тежко наказание „Лишаване от свобода“ в размер на 19 години, в максимална степен се цели постигане на поправяне и превъзпитание на осъденото лице, така че да бъде за в бъдеще преодоляно извършване от негова страна на каквото и да е било общественоопасно деяние.

Видно от доклада на инспектор „Социална дейност и възпитателна работа“ при Затвора – гр.София, ЗО „Кремиковци“, оценката на риск от рецидив при осъдения Ц. към момента на изготвяне на този доклад е определена на 66 точки – средни стойности, като рискът от сериозни вреди за обществото също е посочен в средни стойности.

Отбелязано е в този доклад, че по отношение на осъдения все още не са постигнати целите на наказанието в пълнота, което налагало корекционната дейност с Ц. да продължи.

Тези констатации относно оценката на риск от рецидив и рискът за сериозни вреди за обществото, също са преповторени в днес представения доклад, изготвен от инспектори „Социална дейност и възпитателна работа“ към ЗОЗТ „Кремиковци“.

Отрицателни становища за условно предсрочно освобождаване за осъдения са изразили и главният инспектор на ЗОЗТ „Кремиковци“ и началникът на Затвора – гр.София.

В тази връзка съдът намира да посочи, че в предходни доклади изрично са анализирани всички зони, при които са установени дефицити, касаещи поведението на Ц..

Видно от представения в днешното съдебно заседание доклад са констатирани подобрения единствено в две зони – трудова заетост и начин на живот и обкръжение.

По отношение на останалите дефицитни зони в съзнанието и поведението на осъденото лице, а именно отношение към правонарушения, образование и обучение, управление на финанси, злоупотреба с алкохол, умения за мислене, не се констатират промени в положителен аспект.

В тази връзка съдът е длъжен и да посочи, че в кориците на затворническото досие на осъдения е приложено диференцирано психо-диагностично заключение за осъдения Ц., което е направено тази година, в края на месец февуари и от което се установява, че при изследването на осъдения са отчетени гранични към високи стойности по скалата „враждебност“, която е когнитивният компонент на агресивното поведение при осъдения.

В това заключение отново е препоръчано с осъдения да се работи в посока подобряване на самоконтрола и за промяна към законосъобразен начин на живот.

Все пак съдът отчита в позитивна светлина демонстрираното от осъдения през последните няколко години поведение в пенитенциарното заведение, което, видно и от приложените в кориците на делото доклади, води и до намаляване на оценката на риск, както и тази за вреди към обществото, но с оглед все пак констатираните към настоящия момент оценки на риск от рецидив и вреди към обществото, които са средни стойности и данните за все още наличните дефицити в съзнанието и поведението на Ц., с които съдът е длъжен да се съобрази с оглед разпоредбата на чл.439а, ал.2 от НК, настоящият съдебен състав приема, че все още при осъдения към настоящия момент не е приключил процесът за ресоциализацията му към спазване на обществените норми за поведение, необходима за интеграцията му в обществото.

Съдът приема, че самото формално спазване на режима в пенитенциарното заведение не може да се приеме като единствено доказателство за поправяне на осъдения, още повече, че спазването на реда в пенитенциарното заведение е вменено като задължение на лишените от свобода с оглед разпоредбата на чл.96 от ЗИНЗС.

В тази връзка следва да се отбележи, че в последните няколко години наистина осъденият е награждаван, но преди това многократно е наказван за дисциплинарни нарушения в периода 2014-2016 година.

Обстоятелството, че осъденият полага труд също само по себе си според настоящия съдебен състав не е достатъчно съдът да приеме че осъденият реално се е поправил, още повече, че самото полагане на труд се зачита, като се намалява срокът на наказанието „Лишаване от свобода“ и видно от днес представената справка, установяваща това обстоятелство, положеният от осъдения труд е отчетен, като му е намалено наказанието „Лишаване от свобода“.

От всичко гореизложено настоящият съдебен състав приема, че молбата на осъдения М.Д.Ц. за постановяване на предсрочно-условно освобождаване от изтърпяване на останалата му част от наказанието „Лишаване от свобода“ следва да бъде оставена без уважение.

Водим от горното

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения М.Д.Ц., ЕГН **********, за условно-предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието „Лишаване от свобода“ за срок от 19 години, наложено му по присъда, постановена по НОХД № 2152 от 2008 година по описа на СГС.

Определението на съда подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС по реда на глава 22 от НПК.

След приключване на делото затворническото досие на осъдения да се върне в Затвора – гр.София.

Препис от протокола от днешното съдебно заседание да се издаде на служебния защитник за послужване пред НБПП.

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 10:48 часа.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЕКРЕТАР: