Решение по дело №1489/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 600
Дата: 19 август 2020 г. (в сила от 19 август 2020 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150701489
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 600 / 19.8.2020г.

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, V състав, в открито съдебно заседание на двадесет и седми юли, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                                         Съдия: Георги Видев

 

 при секретаря Янка Вукева, като разгледа докладваното от съдия Видев административно дело № 1489 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото е образувано по жалба на С.А.К. ***  против  Заповед за прилагане на ПАМ № 19-0367-000117/24.06.2019 г. на началника на РУ – Велинград към ОД на МВР – Пазарджик, с която ѝ е наложена мярката „прекратяване на регистрацията на ППС“ за срок от 6 месеца на собственото ѝ МПС – лек автомобил „***“ с рег. № ***

Жалбоподателката претендира отмяна на обжалвания акт. Излага съображения за нарушения на материалния закон и съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Поддържа жалбата си чрез процесуалния си представител в проведените съдебни заседания. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът началник на РУ – Велинград към ОД на МВР – Пазарджик – не се явява и не се представлява в проведените съдебни заседания, но оспорва жалбата в подадено писмено становище. Излага съображения за законосъобразността на обжалваната заповед.

Жалбата е допустима и основателна:

Заповедта е издадена след извършена проверка от служители на МВР и съставяне на АУАН. Като фактическо основание за издаването ѝ е посочено обстоятелството, че процесният автомобил е управляван от лицето Е.Ц.К. на 23.06.2019 г., на което е било отнето СУМПС. Като правно основание е посочен чл. 171, т. 2а, б. “а” от ЗДвП, който  предвижда следното:

Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:

2а. (нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм., бр. 54 от 2017 г., бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г., бр. 2 от 2018 г., в сила от 3.01.2018 г.) прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:

а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;         

Съдът даде на ответника указание, че той носи доказателствената тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания административен акт, и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, но независимо от това същият не доказа направената в обжалваната заповед констатация, че процесният автомобил е бил управляван именно от Е. К., на когото към съответния момент е било отнето свидетелството за управление. Напротив, съдът разпита трима свидетели, показанията на които са подробни, непротиворечиви и взаимно допълващи се и от тях се установи, че същият не е управлявал процесния автомобил. Установи се също, че проверяващите полицейски служители са пристигнали на място след получен сигнал на телефон 112 и след възникването на конфликт между Е. К. и бащата на неговата бивша съпруга. Тъй като показанията на тримата свидетели (включително самия Е. К.) опровергаваха, изложената фактическа обстановка в обжалваната заповед съдът изрично указа на ответника, че също следва да осигури разпит на своите служители, които са участвали в процесния случай, и по-точно да доведе за разпит или да поиска разпит при режим на призоваване на актосъставителя Т.К.У., на длъжност мл. автоконтрольор към РУ Велинград и евентуално на други полицейски служители, присъствали на процесния случай.  Независимо от полученото указание, ответникът не направи посочените доказателствени искания.

Следователно, доколкото жалбоподателката ангажира доказателства за липсата на извършено нарушение, а ответникът въпреки задължението си, не доказа извършването на такова, следва да се приеме, че нарушение не е извършено и съответно обжалваната заповед е издадена незаконосъобразно.

С оглед изхода на делото е частично основателна претенцията за разноски на жалбоподателката. Следва да ѝ бъдат възстановени 10 лв., платена държавна такса но не и адвокатското възнаграждение в размер на 500 лв., което видно от представения договор за правни услуги само е договорено но липсват доказателства реално да е заплатено.

Предвид гореизложеното съдът

Р  Е  Ш  И:

 

Отменя Заповед за прилагане на ПАМ № 19-0367-000117/24.06.2019 г. на началника на РУ – Велинград към ОД на МВР – Пазарджик, с която на С.А.К. ***  е наложена мярката „прекратяване на регистрацията на ППС“ за срок от 6 месеца на собственото ѝ МПС – лек автомобил „***“ с рег. № *** Осъжда РУ – Велинград към ОД на МВР – Пазарджик да заплати на С.А.К. ***  разноски по делото в размер на 10 лв. /десет лева/.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Съдия:/П/