Решение по дело №356/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 282
Дата: 15 април 2020 г. (в сила от 15 април 2020 г.)
Съдия: Тони Кръстев
Дело: 20203100900356
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ……...…/.......04.2020 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди и двадесета година в състав:

 

СЪДИЯ:      ТОНИ КРЪСТЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 356

по описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) във вр. с чл. 278 ГПК.

Образувано е по жалба рег. № 20200306183926 от „Транс – Сервиз 97“ ООД, гр. Варна, чрез адвокат И.З., АК – гр. Сливен, против Отказ № 20200203152953/04.02.2020 г. на длъжностното лице към Агенцията по вписванията за вписване на заявените със заявление вх. № 20200203152953 по партидата на „Транс – Сервиз 97“ ООД, ЕИК *********, промени в състава на съдружниците.

Жалбоподателят релевира оплакване за незаконосъобразност на обжалвания отказ. Излага подробно в какво се състои противоправното поведение на съдружника "Делтакар" ООД, послужило като основание за изключването му. Сочи, че решението на общото събрание за изключване на съдружника е стабилизирано, тъй като същото не е оспорено по исков ред в законоустановения преклузивен срок, както и, че изключването на съдружник не е предвидено в хипотезата на чл. 129 от ТЗ, респ. законът не изисква педставяне на декларация за липса на посочените в тази законова разпоредба задължения.

Варненският окръжен съд, с оглед наведените оплаквания и представените при регистрацията на заявлението доказателства, и въз основа на справка чрез публичния достъп до данните на електронния сайт на Търговския регистър, воден от Агенцията по вписванията, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

По допустимостта на жалбата.

Съобразно изискванията на чл. 25 ал. 2 от ЗТР са представени подадената жалба заедно с приложенията към нея, постановения отказ, заявлението и приложенията към него, както и доказателства за връчването му. Видно от данните, съдържащи се в изпратената до съда от АВп преписка, жалбата е подадена в срока по чл. 25, ал.1 ЗТР. Жалбата е подадена от адвокат, който е и заявител по отказаното вписване. Внесена е дължимата държавна такса. Производството по жалбата е допустимо.

 

По фактическите обстоятелства.

Със заявление образец А4, вх. № 20200203152953 адвокат И.З. е поискал да бъдат вписани в търговския регистър по партидата на „Транс – Сервиз 97“ ООД промени във вписаните обстоятелства – заличаване на съдружника "Делтакар" ООД и поемане на освободените дружествени дялове от оставащите двама съдружници "Делта - есен" ЕООД и Христо Йорданов Йорданов.

Към заявлението са представени: протокол от общо събрание с нотариална завека на подписи и съдържание от 28.01.2020 г.; покани до съдружниците за свикване на общо събрание, връчени лично; уведомление до "Делтакар" ООД; вносни бележки за довнесен капитал от оставащите съдружници; актуален дружествен договор; документ за внесена държавна такса; декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове; адвокатско пълномощно.

Постановеният отказ на длъжностното лице от Агенцията по вписванията е мотивиран с това, че от представените със заявлението документи не се установява спазването на регламентираната процедура за изключване на съдружник и вземането на законосъобразно решение от общото събрание на съдружниците. Изложени са обстоятелства относно лицата, представлявали съдружниците на общото събрание, а именно, че представляващият "Делтакар" ООД е и управител на „Транс – Сервиз 97“ ООД и представляващ "Делта - есен" ЕООД, от което е направен извод, че "Делтакар" ООД би могло да участва в ОС с друг дневен ред. Налце е позоваване на налично в електронното досие на „Транс – Сервиз 97“ ООД решение на ОС от 11.11.2019 г., което не съответствало на твърденията за противоречия в дружеството от 20.11.2015 г. В допълнение длъжностното лице се е позовало и на липса на декларация по чл. 129, ал. 2 от ТЗ.

Разгледана по същество жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

Съобразно разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице следва да извърши проверката за законосъобразност на искането за вписване/обявяване единствено въз основа на представените към заявлението писмени доказателства и тяхната редовност от външна страна, като прецени дали заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установява от представените доказателства, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона.

В разпоредбите на чл. 21, ал. 3 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел са предвидени изискуемите документи при заявяване за вписване на промяна в основни обстоятелства относно дружество с ограничена отговорност. В случай на заявяване на помяна в състава на съдружниците като последица от изключване на съдружник, освен общите за всички промени в основни обстоятелства документи като решение на общото събрание за промяна на обстоятелствата (т.1); препис от дружествения договор, съдържащ промяната (т.2); поканите за свикване на общо събрание до съдружниците и доказателствата, че са връчени (т. 6) и др., е необходимо да се представи и решението за изключване на съдружника и предупреждението за изключване по чл. 126 от Търговския закон (т.11).

В случая всички изброени по-горе документи са представени. От представеното писмено уведомление до "Делтакар" ООД, получено на 25.11.2019 г. от управителя на дружеството, е видно, че е налице отправено писмено предупреждение за изключване, в което е посочено в какво се изразява неправомерното поведение на съдружника "Делтакар" ООД и е даден срок за преустановяване на нарушението – до провеждане на общо събрание на 18.12.2019 г. Видно от поканата за общото събрание насрочено за 28.01.2020 г., приложена към заявлението, същата се отнася до второ общо събрание с включена точка в дневния ред изключване на съдружника "Делтакар" ООД, като е посочено, че новото събрание има за цел да се изпълнят указанията на длъжностното лице по регистрацията при АВп във връзка с отказ за вписване на промените от предходното общо събрание. Следователно, предупреждението за изключване, доколкото се основава на същото нарушение, се отнася и за общото събрание насрочено за 28.01.2020г.

Видно от представения протокол от общо събрание на съдружниците на „Транс – Сервиз 97“ ООД от 28.01.2020 г., на същото са присъствали лично или чрез представител всички съдружници и е взето решение за изключване на съдружника "Делтакар" ООД с необходимото мнозинство – гласовете на останалите съдружници.

Следователно изискванията на чл. 21, ал. 3, в т.ч. т. 11, от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до ТРРЮЛНЦ са изпълнени. Допуснати нарушения по същество (включително достатъчен ли е бил предоставеният с предизвестието срок за поправяне на съдружника, съставляват ли посочените нарушения основание за изключване) биха могли да бъдат релевирани от изключения съдружник само в производство с предмет иск по чл. 74 ТЗ. За вписване на изключването е достатъчно от формална страна да е отправено предупреждение, в което да се сочи някакво противодружествено поведение на съдружника и то да е достигнало до съдружника. Дали същото е достатъчно конкретизирано и действително ли е предприето е въпрос по същество, който би се разглеждал при предявен иск за отмяна на решението за изключване на съдружника. Да се изследва този въпрос в едностранното охранително (регистърно) производство е недопустимо.

Представени са и другите документи съгласно изискванията на закона. При изключване на съдружник по реда на чл. 126 от ТЗ не се изсква представяне на декларация по чл. 129, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Търговския закон, тъй като не се извършва прехвърляне на дружествен дял. В случай, че съдружникът бъде изключен, са налице различни възможности за уреждане на последиците във връзка с капитала на дружеството. Капиталът може да бъде намален с дела на изключения съдружник, да бъде приет нов съдружник, който да поеме освободения дял, или освободеният дружествен дял да бъде поет от останалите съдружници. В нито една от изброените хипотези не се извършва прехвърляне на дружествен дял, което представлява транслативна сделка между напускащия съдружник и друго лице. Отделно от това, изискването за представяне на декларация се отнася само за случая, когато дружествен дял се прехвърля на трето лице – такова, което няма качеството на съдружник, докато в случая дружествените дялове са поети от оставащите двама съдружници.

Ето защо, обжалваният отказ е незаконосъобразен и следва да се отмени.

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ отказ20200203152953/04.02.2020 г. постановен от длъжностно лице по регистрация при Агенцията по вписванията, Търговски регистър, по заявление вх. № 20200203152953 г. за вписване на промени по партидата на „Транс – Сервиз 97“ ООД, ЕИК *********, със седалище гр.Варна заличаване на съдружник, и УКАЗВА на длъжностното лице да извърши вписването.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

Копие от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията, Търговски регистър.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: