Решение по дело №13/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 25 февруари 2021 г.)
Съдия: Ваня Ангелова Маркова
Дело: 20202200100013
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 54

Гр.Сливен, 24.07.2020г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

       СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в  публично съдебно заседание на седми юли,  две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ВАНЯ АНГЕЛОВА

        При секретаря Соня Василева, като разгледа докладваното от съдията  гр.дело № 13 по описа за 2020г, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявени са искове на увредено от ПТП лице срещу застрахователя на прекия причинител на вредите, за заплащане на обезщетение за имуществени и  неимуществени   вреди от непозволено увреждане по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите,  с правна квалификация  чл. 432 ал.1 КЗ  и цена : 157.11 лв.  и  42 400 лв.

В исковата молба  се твърди, че на 17.07.2019 г., в гр. Нова Загора,  при управление на лек автомобил „Опел Корса", per. № СН ****АР, Г.Х.Г. нарушил правила за движение по пътищата и при неправилна маневра „ляв завой“,  не съобразил местоположението и скоростта на  насрещно движещия се мотоциклет „Хонда“ с рег. № СН **** К,  управляван от ищеца, при което последвал челен удар между двете МПС-та.

В резултат на удара, пострадал ищеца, като получил една средна телесна повреда и няколко леки. Средната телесна повреда се изразява в разкъсно- контузна рана по задната повърхност  на подбедрицата на десния крак с частично разкъсване на  ахилесово сухожилие, а леките телесни повреди са  порезна рана на дясна подбедрица,  охлузвания по дясна ръка и лява подбедрица.

За събитието било образувано ДП № 306-ЗМ-321/2019 г  и НОХД № 413/2019г на РС-Нова Загора, приключило със споразумение, по силата на водачът  Г.Х.Г., бил признат за виновен и осъден  за  това, че виновно причинил ПТП, нарушавайки правила за движение по пътищата - чл. 5 ал.1 т.1 и чл. 20 ал.2 ЗДвП и по непредпазливост причинил на ищеца средна телесна повреда, изразяваща се в разкъсно - контузна рана по задната повърхност на подбедрицата на десния крак с частично разкъсване на ахилесовото сухожилие, което увреждане е причинило трайно затрудняване движението на десния долен крайник, като деянието е извършено в пияно състояние  -  престъпление по чл.343 ал.3 предл. 1 б.“а”, вр. с ал.1, б.“б“, вр. чл. 342 ал.1 НК.

Твърди, че  след инцидента бил откарал до МБАЛ „Д-р Иван Селимински“АД-Сливен, където му била извършена операция. Поради продължили оплаквания и болки след травмата,  на 31.07.2019 г. се наложило да бъде опериран за втори път, като основната му диагноза била „травматичен деколман” на десния крак. Операцията била извършена поради флуктуиращ оток в средната част на дясното бедро.  Поставен му бил дрен и превръзка, а на 15.10.2019 г. се наложила трета операция.

Твърди, че продължил лечение в домашни условия, като му помагали негови близки и приятели. В първите две седмици след изписването си не можел да става от леглото, бил на подлога, не можел да се предвижда самостоятелно, а с патерици. Нуждаел се от чужди грижи за къпане, хранене  обличане. В първите  месеци не можел да спи нормално и се затворил в себе си, което дало отражение на психичното му състояние. Продължавал да чувства болки при натоварване на крака, което му създавало неудобство. Все още не бил възстановен напълно от претърпяното ПТП, накуцвал и бил депресиран от случилото се. Не се чувствал добре физически и емоционално.

 Допълва, че освен неимуществени, е търпял и имуществени вреди, изразяващи се в  разходи за медицински прегледи, консумативи и лечение на обща стойност от 157.11 лв., описани подробно в исковата молба.

Към датата на събитието, по отношение на лек автомобил „Опел Корса", per. № СН ****АР имало сключена с ответника застраховка „ГО" на автомобилистите,  валидна до 18.04.2020 г.

Твърди, че 12.11.2019г. предявил извън съдебна претенция за изплащане на обезщетение за неимуществени и имуществени вреди пред  ответното дружество, като с с уведомление изх. № РК-004-519/03.12.2019. бил уведомил, че се определя  застрахователно обезщетение в размер на 19657.52 лв., от която сума 57.52 лв. - е обезщетение за имуществени вреди, а на - 06.12.2019 г. му била предена сумата 19 657.52лв.

Моли за постановяване на съдебно решение, с което ответникът бъде осъден да му заплати 42 400 лв.. - обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи претърпени болки и страдания в резултат от ПТП на 17.07.2019г. и   157.11 лв. – обезщетение за имуществени вреди в резултат на същото ПТП, представляващи разходи за лечение, ведно със законната, считано от 17.07.2019 г. до окончателното изплащане.

          Ответникът е подал  отговора на  исковата молба, подаден в срока по чл. 367 ГПК.  Счита исковете за допустими, но неоснователни.

Не оспорва наличието на  сключена по отношение на процесния лек автомобил застраховка “Гражданска отговорност“ на автомобилистите, валидна към датата на ПТП.  Не оспорва, че в резултат на ПТП е претърпял  една средна телесна повреда, но оспорва всички останали твърдени  травми и връзката им с ПТП. Не оспорва механизма на ПТП и вината на другия водач, предвид наличието на влязла в сила присъда.

Не оспорва, че на 12.11.2019 г. ищецът е предявил застрахователната си претенция, във връзка с която е образувана съответната щета.

Твърди, че на 06.12.2019г. на ищеца е  била преведено  застрахователно обезщетение в общ размер на сумата 19 657,52 лв.

         Оспорва  твърдените негативните физически и психически последици за ищеца от ПТП-то,  както и  твърдяната депресия.

        Оспорва размера на обезщетение за неимуществени вреди като прекомерно завишено с оглед уврежданията на ищеца, принципа на справедливостта и  съдебната практика.

        Оспорва иска за имуществени вреди, тъй като от представените касови бонове не можело да се установи, че ищецът е направил тези разходи и то във връзка с лечението от травмата, получена при ПТП.

         Оспорва и началната дата, от която се претендира законна лихва, като твърди, че това би следвало да е датата 06.12.2019 г., когато е извършено плащане на застрахователно обезщетение.

        С определение от 24.02.2020г, съдът конституира Г.Х.Г.  като трето лице помагач на страната на ответника.

       Тъй като се установи, че същият е починал на 03.01.2020г/ само няколко дни преди предявяване на исковата молба- 08.01.2020г/,  с определение от 09.03.2020г, съдът отмени определението, с което бе допуснато привличането му като подпомагаща страна.     

         В с.з. ищецът, ред. призован, се явява лично и с процесуален представител.  Поддържа предявените искове и моли да бъдат уважени. Претендира разноски и представя списък по чл. 80 ГПК. Подробни съображения излага в писмени бележки.

          В с.з. ответникът - застраховател  се  представлява от пълномощник, който поддържа възраженията в отговора  на исковата молба. Моли исковете да бъдат отхвърлени като неоснователни и недоказани. Счита, че получените при ПТП травми не обосновават толкова голямо обезщетение, колкото се претендира.  Претендира разноски за юриск. възнаграждение.

         Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

          На 17.07.2019г, в гр.Нова Загора, по ул.“П.Евтимий“, при управление на лек автомобил „Опел Корса“ с рег. № СН ****АР,   Г.Х.Г. причинил ПТП,  в резултат на което пострадал ищеца като водач на мотоциклет „Хонда“ с рег. № СН **** К.

По случая е образувано ДП № 306-ЗМ-321/2019 г. към ОДМВР - Нова Загора, както и НОХД № 413/2019г на РС-Нова Загора, приключило със споразумение, одобрено от съда  с определение от 31.10.2019г,  по силата на което  подс. Г.Х.Г., е признат за виновен  и осъден  за  това, че на 17.07.2019г, в гр.Нова Загора, по ул.“П.Евтимий“, при управление на лек автомобил „Опел Корса“ с рег. № СН ****АР,   нарушил правила за движение по пътищата - чл. 5 ал.1 т.1 и чл. 20 ал.2 ЗДвП и по непредпазливост причинил на ищеца средна телесна повреда, изразяваща се в разкъсно - контузна рана по задната повърхност на подбедрицата на десния крак, с частично разкъсване на ахилесовото сухожилие, което увреждане е причинило трайно затрудняване движението на десния долен крайник, като деянието е извършено в пияно състояние, с  което подс. Г. Хр. Г. осъществил състава на престъпление по чл.343 ал.3 предл. 1 б.“а”, вр. с ал.1, б.“б“, вр. чл. 342 ал.1 НК, за което е осъден за наказание лишаване от свобода за срок от 1 година, с три години изпитателен срок.

         В резултат на настъпилото  ПТП, ищецът  получил мотоциклетна травма (блъскане на мотоциклет в предно- дясната половина на насрещно движещ се лек автомобил, отнел му предимството завивайки наляво), изразяваща се в следните телесни увреждания:

         1/ Множество разкъсно-контузни наранявания и охлузвания на дясната ръка, в областта на долна трета на мишницата, лакътната става и тръбната повърхност на предмишницата до гривнената става;

         2/ Разкъсно-контузни наранявания и дълбоки охлузвания на кожата по предно-вътрешната и предно-външната повърхност на бедрото на десния крак, наложили извършването на хирургична обработка с изразени оток на меките тъкани, функционална (при движение на ръката) и палпаторна (при опипване и натиск с ръка) болезненост;

         3/ Травматичен деколман - отлепване на кожата заедно с подножието от подлежащата фасция на бедрения мускул, с формиране на обширна подкожна кухина, запълнена с кръв) по предно-вътрешната повърхност на дясното бедро, наложил неколкократно оперативно лечение;

         4/ Разкъсно-контузна рана по задно-вътрешната повърхност на подбедрицата на десния крак с размери 25 см, засягаща в дълбочина кожа, подкожие, мускули и частично прекъсване на Ахилесовото сухожилие на десния крак, наложило оперативното им възстановяване;

         5/ Обширни охлузвания по предните повърхности на лявата колянна става и лява подбедрица върху площ от около 15-20 см, с болезнен травматичен оток на меките тъкани в областта;

         Разкъсно-контузната рана по задно-вътрешната повърхност на подбедрицата на десния крак с частично разкъсване на Ахилесовото сухожилие и намиращите се там мускули, довела до затрудняване движенията на едноименния крак за срок не по-малък от 2 - 2,5 - 3 месеца при нормален ход на оздравителните процеси, като по този начин е бил осъществен смисълът на медико-биологичния характеризиращ признак трайно затрудняване движенията на десния долен крайник.

       Останалите увреждания, получени от пострадалия  при ПТП ищец осъществили смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак временно разстройство за здравето, неопасно за живота,

         Увреждания от такъв характер отзвучавали в рамките на 15-20-25 дни при нормален ход на оздравителните процеси.

         След инцидента ищецът бил настанен на лечение  в МБАЛ“Д-р Иван Селимински“АД-Сливен от 17.07.2019г до 21.07.2019г, където бил опериран  по повод разкъсно-контузна рана в областта на подбедрицата на десния крак, както и по повод разкъсани връзки на Ахилесово сухожилие.

         При изпиването от болницата заплатил потребителска такса 23.20лв 

         След като бил изписан, бедрото на десния крак не преставало да го боли и няколко дена след това, отекло и станало силно болезнено., което наложило за го оперират повторно, за да бъде евакуирана насъбралата се под кожата кръв. И след второто изписване, бедрото на десния крак, продължило да набира и отича, което наложило трета операция. 

         На 31.07.2019г,  посетил Спешно отделение на   същата болница поради получен деколман, като бил насочен към оперативно лечение.

        На 01.08.2019г му била извършена  втората оперативна интервенция за евакуация на събрата се в бедрото му течност.

        Изписан е на 03.08.2019г, с назначени два контролни прегледа- на 05.08.2019г- за сваляне на дрена и на 08.08.2019г- за превръзка. 

         На 17.10.2019г му е извършена третата оперативна интервенция за евакуиране на хематома на същото бедро. Изписан е на 23.10.2019г.

         При всяко изписване от болницата, ищецът се прибирал у дома си в гр.Нова Загора с автомобил , управляван неговия брат - св.Г..  

         След изписване от болницата на датите 03.08.2019г и 23.10.2019г, ищецът заплатил за гориво сумите, съответно : 29.99 лв и 20лв, за което е представи фискален бон от бензиностанция „ОМВ България“ООД.

          На 08.08.2018г е имал назначен контролен преглед и на същата дата е платил за гориво сумата 19.99лв, видно от  фискален бон, издаден от бензиностанция „ОМВ България“ООД.

         Ищецът имал назначен контролен преглед и на 05.08.2019г,  като е представил фискален бон за заредено гориво от същата бензиностанция, на стойност 19.99лв , но  от дата 04.08.2019г.          

         Към настоящия момент, ищецът се намира в много добро общо състояние. Уврежданията в областта на дясната ръка, десния крак и левия крак  се възстановили напълно, като в местата на техните локализации се установяват груби белези на кожата, с различни форма, големина, релеф и цвят. При прегледа вещото лице установило ясно видима асиметрия между бедрата на двата крака, като това на десния крак е с по-голям диаметър. Наличие е оточност предимно в неговата средна трета, която при палпация флуктуира. Ищецът съобщава за лека до умерено изразена болезненост в тази зона както при физическо натоварване, така и при палпацията.

         При лечението на увреждането в областта на подбедрицата на десния крак, изразяващо се в нарушаване на целостта на подлежащи мускули и частично прекъсване на Ахилесовото сухожилие, се наложило освен оперативната интервенция и обездвижване и ненатоварване на крака за известен период от време. Това довело до използването на помощни средства за придвижване – патерици, а  в началния период след получаване на уврежданията, ищецът е имал нужда от придружител при придвижването и при посещение на лечебното заведение за смяна на превръзките и контролните прегледи.

Повърхностните разкъсно-контузни, порезни и охлузни наранявания на кожата са отзвучали в рамките на 10-15 дни при нормален ход на оздравителните процеси. По-дълбоките от тях, свързани с по-сериозно нараняване на меките тъкани са отзвучали в рамките на 15-20-25 дни при нормален ход на оздравителните процеси.

 Нараняването в областта на подбедрицата на десния крак и Ахилесовото сухожилие  довели до затруднения в движенията на крака за срок не по-малък от 2-2,5-3 месеца, при нормален ход на оздравителните процеси.

Увреждането в областта на бедрото на десния крак, наложило извършването на две оперативни интервенции  протекло протрахирано, за по-продължителен период от време.

 При извършения  от вещото лице преглед, се установява флуктуираща оточност на тъканите в областта, което вероятно щяло да наложи  извършването на нова оперативна интервенция с цел евакуация на събралата се течност.

         В периода от 18.07.2019г до 12.12.2019г ищецът е бил в отпуск по болест. Възстановителният процес е продължил  пет месеца . През първите дни след инцидента имал силни болки. В продължение на10 дни бил на легло и подлога. Търпял  болки и от охлузванията и натъртванията. Пиел обезболяващи.   Придвижвал се с  патерици.Наложило се  св.Г. да го води на прегледи в болницата в гр.Сливен и връща обратно в гр.Нова Загора , да му купува лекарства, помага при къпане и обличане.

В този период ищецът станал раздразнителен и асоциален.

         За управлявания от Г.Х.Г.  лек автомобил “Опел Корса“, с рег. № СН 0849АР, е имало задължителна застраховка „ гражданска отговорност" , сключена с ответника с полица №  BG /07/119001090128,  валидна от  18.04.2019г до 18.04.2020г.

         На 12.11.2019г., ищецът предявил пред ответника извънсъдебна претенция за обезщетение за неимуществени и имуществени вреди.

        С уведомление от 03.12.2019г, ответникът го уведомил, че ще му  бъде изплатено обезщетението в общ размер на 19 657.52лв, а обезщетението  за  имуществени вреди в размер на 57.52лв – след представяне на разходнооправдателни документи в оригинал.

        На 10.12.2019г, застрахователят му превел по банков път общата сума 19 657.52лв, от която :  57.52лв- обезщетение за имуществени вреди и  сумата 19 600лв- обезщетение за неимуществени вреди.

        Горната фактическа обстановка  е установена въз основа на събраните писмени  доказателства-относими, допустими и неоспорени.

        Съдът приема заключението на изслушаната по делото СМЕ, като обосновано, ясно и неоспорено.

         Съдът кредитира показанията на разпитания  по делото свидетел. като преки и непосредствени, безпротиворечиви , но съобразно разпоредбата на чл. 172 ГПК, т.к. свидетеля е роднина на ищеца .

        Така приетото за установено, мотивира  следните правни изводи:

        Предявени са два преки  иска по чл.  432 ал.1 от КЗ  на пострадало лице срещу застрахователя на деликвента за плащане на обезщетение за претърпени  неимуществени и имуществени  вреди, настъпили в резултат на деликт, виновно причинен от водача на МПС, застраховано при  ответника, по риска „гражданска отговорност“ на автомобилистите.

         Исковете са процесуално допустими, а преценени по същество- частично основателни  и доказани.

         Страните не спорят относно наличието на застрахователно правоотношение между ответника и водача  на автомобила, валидно към деня на увреждащото събитие, по застраховка “гражданска отговорност“ на автомобилистите.

         По делото се установи, че ищецът е изпълнила задължителната процедура по чл. 380 КЗ за доброволно уреждане на спора.

За да възникне субективното право по чл. 432 ал.1 КЗ, е необходимо освен застраховка „гражданска отговорност“ на процесното МПС, сключена  при ответното  застрахователно дружество, валидна към датата на настъпване на ПТП-то,  и наличието на деликт с всички  елементи от неговия фактически състав: деяние, противоправност на деянието, вреда, причинна връзка между деянието и вредата, вина на причинителя.

         Водачът на  застрахования лек автомобил, с който е причинил  ПТП,  е признат за виновен и  осъден  с влязло в сила  присъда, поради което в настоящото производство ищецът следва да докаже  само претърпените вреди, техния вид и размер  и че настъпили  в причинна връзка от  ПТП.

Съгласно чл.300 ГПК, гражданският съд е обвързан от задължителната сила на присъдата относно авторството, виновността на дееца и противоправността на деянието, поради което те не се нуждаят от доказване в това производство.

         Вредите като вид и характер са  доказани  по делото.

         Претърпените неимуществените вреди, изразяващи се в болки, страдания и дискомфорт от получените при ПТП  увреждания,  както и настъпването им в причинна връзка от ПТП са доказани от заключението на съдебно-медицинска експертиза и разпита на  св. Радостин Г..

         Съобразно критерия за справедливост, установен в чл. 52 ЗЗД и трайната съдебна практика, при определяне на обезщетението за неимуществени вреди, следва да се вземат предвид обективно съществуващи обстоятелства, които са различни за веки конкретен случай.

          Тези обстоятелства са: вид, брой и характер на претърпените увреждания; продължителността  и интензитет на  болките и страданията,  продължителността на  лечебния и възстановителен период; наличието на остатъчни негативни последици,  възраст на пострадалия  и др.  

Ищецът е претърпял една средна телесна повреда, изразяваща се в разкъсно - контузна рана по задната повърхност на подбедрицата на десния крак, с частично разкъсване на ахилесовото сухожилие, което увреждане е причинило трайно затрудняване движението на десния долен крайник,        

 Претърпял е и няколко леки телесни повреди, изразяващи се в  разкъсно-контузни  наранявания,  охлузвания и натъртвания .

Несъмнено  най-тежката травма, както и по-леките, са  му причинили значителни по интензитет болки и страдания.

         Според заключението на СМЕ, към настоящия момент ищецът е възстановен напълно от получените в резултат на ПТП увреждания, с изключение на  увреждането в областта на бедрото на десния крак.  При извършения преглед е установена оточност на тъканите, което вероятно щяло да  наложи нова операция за евакуация на събралата се течност.

Като се има предвид, че се касае за  мъж  на  40г, получил една  средна телесна повреда  и  множество леки , претърпените болки и страдания, тяхната продължителност, дискомфорта от обездвижването,  трите оперативни интервенции, които е претърпял,.  продължителността на възстановителния период и че към настоящия момент не е  възстановен напълно от уврежданията, съдът намира за справедливо парично обезщетение  за неимуществени вреди сумата  30 000лв.

          Като се приспадне  изплатеното от застрахователя на ищеца  обезщетение за неимуществени вреди в размер на  сумата 19 600лв, следва да се присъди разликата  от  10 400лв.  

         Искът за имуществени вреди в размер на 157.11 лв, изразяващи се в разходи за лечение и транспорт, е частично основателен, до размер на сумата  93.18лв.  В частта до пълния му размер 157.11лв.,съдът отхвърля.

         Видно от  представената бележка от 21.07.2019г,  на същата дата е  платена в полза на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“АД-Сливен  потребителска такса в размер на 23.20лв, която сума  следва да бъде присъдена, тъй като  по делото се установи, че в периода от 17.07.2019г до 21.07.2019г, ищецът е  бил настанен на лечение в тази болница.

         На същата дата е закупил от аптека лекарства на стойност 20лв, за  което представя касова бележка, а на дата 29.08.2019г е закупил от аптека лекарства на стойност 24.14лв.

         Съдът не присъжда тези две суми поради основателното възражението на ответника, че не са представени доказателства,че са били платени  именно за лечение на получените при ПТП травми.

         Въпреки указанията на съда, ищецът не представи доказателства, че посочените в тези касовите бонове суми, са платени именно за лечение на получените при ПТП травми. От тях дори не става ясно какви лекарства  са закупени.

         Съдът присъжда и сумите, които да били изразходени за закупуване на гориво на датите, за които е установено по делото, че ищеца е бил изписан от болница или е имал назначен  контролен преглед, а именно : на 03.08.2019г-29.99лв, на 08.08.2019г- 19.99лв и на 23.10.2019-20лв,

         Единствено на 04.08.2019г не се установи ищецът да е пътувал от гр.Нова Загора до гр.Сливен за преглед или лечение на травмите от ПТП, поради което съдът не присъжда сумата 19.99лв, платена за гориво.

         Върху  всяко обезщетение  се дължи законна лихва, но не от датата на увреждането, а от датата на извършеното от ответника плащане на застрахователно обезщетение - 10.12.2019г.   Съгласно  чл. 429, ал. 2, т. 2, вр. с ал. 3 от КЗ,  лихвата за забава върху обезщетението се дължи от датата на изплащане на част от  него  до окончателното плащане.         

          Претенцията за заплащане на законна лихва за периода от 17.07.2019г до 10.12.2019г се явява неоснователна и следва да се отхвърли. 

         На основание чл. 78 ал. ГПК. съразмерно на уважената част от исковете, ответникът дължи на ищеца разноски в размер на  448.75 лв. от общо 1820 лв., платени за адв. защита. 

         На основание чл. 78 ал. ГПК,  съразмерно на отхвърлената част от иска , ищецът дължи на ответника разноски  в размер  226.03 лв от общо   300лв.  Тази   сума е  юриск. възнаграждение, определено по реда на  чл. 78 ал.8 ГПК, вр. с чл.37 ЗПП и чл. 25 от Наредбата за правната помощ.

         Ответникът бива осъден да заплати и държавна такса в размер на 419.72лв, както  и 73.97 лв - разноски за вещо лице.

         Ръководен от гореизложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

  ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО  ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС“АД, с ЕИК-***, със седалище и адрес на управление гр.София, община Столична, район „Искър“, бул.“Христофор Колумб“ № 43, представлявано заедно от  Й.Ц.Ц. и Е. С.И., да заплати на А.Б.Г. ***,  с ЕГН -********** *** 6, офис 4,  чрез адв.Т.Т., сумата 10 400 лева/ десет хиляди и четиристотин лева/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди –болки и страдания, претърпени  в резултат  на  разкъсно- контузна рана по задната повърхност  на подбедрицата на десния крак, с частично разкъсване на  ахилесово сухожилие,  разкъсно-контузни  наранявания  в областта на дясната ръка   и бедрото на десния крак,  охлузвания на лява колянна става и лява подбедрица, които увреждания са получени при ПТП, настъпило на 17.07.2019г, в  гр.Нова Загора,  причинено от Г.Х.Г., като водач на лек автомобил “Опел Корса“, с рег. № СН 0849АР, ведно със сумата от 93.18лв / деветдесет и три лева и осемнадесет стотинки/- обезщетение за имуществени вреди,  изразяващи се в разходи за лечение и транспорт, заедно законната лихва върху двете главници, считано от 10.12.2019г до окончателното  изплащане, както и сумата 448.75 лева., представляваща  разноски по делото. 

 

           ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНИ и НЕДОКАЗАНИ предявените искове за имуществени вреди и неимуществени вреди, до пълните им размери,  както и претенцията за заплащане на законна лихва  върху всяко обезщетение,  за периода от 17.07.2019г до  10.12.2019г.

 

           ОСЪЖДА А.Б.Г. ***,  с ЕГН -**********, да заплати на  „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО  ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС“АД, с ЕИК-***, седалище и адрес на управление гр.София, община Столична, район „Искър“, бул.“Христофор Колумб“ № 43, сумата 226.03 лева, представляваща  разноски по делото.

 

           ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО  ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС“АД, с ЕИК-***, със седалище и адрес на управление гр.София, община Столична, район „Искър“, бул.“Христофор Колумб“ № 43, представлявано заедно от  Й.Ц.Ц. и Е. С.И., да заплати по сметка на Сливенски Окръжен Съд държавна такса в размер на 419.72 лева  и  сумата  73.97 лева-  разноски за вещо лице.

 

           Решението  подлежи на обжалване пред Апелативен съд-Бургас, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: