Решение по дело №1466/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1391
Дата: 24 ноември 2022 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20227040701466
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1391                                  дата  24 ноември  2022г.                   град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,   ІХ-ти състав,

в публично заседание на 10 ноември 2022г.,  в следния състав:

 

                                                                                 Съдия:  ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА                                        

Секретар: Илияна Георгиева

Прокурор: ………………..….…

 

разгледа адм. дело № 1466 по описа за 2022г.

и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.172, ал.5 от ЗДвП.

Съдът е сезиран с жалба, подадена от СЪМЪР ТУРС ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.„Лазур“ № 107, вх.1, ет.2, ап.5, представлявано от управителя Д.Х.Ш.,  против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0304-000225/28.07.2022г. на полицейски инспектор в РУ Несебър към ОД на МВР - Бургас, с която, на основание чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, е разпоредено прекратяване на регистрацията на четириколесно пътно превозно средство, собственост на жалбоподателя, марка Хамър, с рег. № А 1535 К, за срок от 6 месеца, считано от 28.07.2022г., както и е отнета регистрационната табела.

            Жалбоподателят оспорва заповедта като незаконосъобразна, като възразява, че процесният автомобил е бил отдаден под наем на  правоспособен водач, като управителят на дружеството нит е знаел, нито е било уведомен за последващото преотстъпване на управлението на автомобила на непълнолетен и неправоспособен водач. При тези данни счита, че няма основание да носи отговорност за действията на трети лица, както и принудителната мярка би причинила значителни финансови загуби.  Иска се отмяна на заповедта.

            В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от управителя г-н Ш., който поддържа жалбата на сочените в нея основания.

            Ответникът – полицейски инспектор в РУ Несебър към ОД на МВР - Бургас, издал процесната заповед, не се явява и не се представлява.              Жалбата е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна – адресат на административния акт и депозирана в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

Данните от административната преписка сочат, че при извършена проверка на 28.07.2022г., около 16,30ч., в к.к.“Слънчев бряг“, главна алея,  контролен орган на МВР е установил, че лицето Sebastian Andel  управлява четириколесно пътно превозно средство Хамър с рег. № А 1535 К, собственост на жалбоподателя СЪМЪР ТУРС ЕООД, като е установено, че водачът е непълнолетен –роден на ***г. и не притежава свидетелство за управление на МПС. За установеното нарушение е съставен АУАН бланков № 483016.

Въз основа на данните от съставения АУАН, полицейски инспектор в РУ Несебър към ОД на МВР Бургас, издал процесната Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0304-000225/28.07.2022г., с която, на основание чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, е разпоредено прекратяване на регистрацията на четириколесно пътно превозно средство, собственост на жалбоподателя, марка Хамър, с рег. № А 1535 К, за срок от 6 месеца, считано от 28.07.2022г., както и е отнета регистрационната му табела.

 Заповедта е законосъобразна.

Съгласно разпоредбата на чл.171, т.2а от ЗДвП За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: ………… 2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство: а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;

Съгласно разпоредбата на чл.150а, ал.1 от ЗДвП, за да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл.171, т.1 или 4 или по реда на чл.69а от НПК и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено.

Водачът  Sebastian Andel  е била установен да управлява превозното средство без да е правоспособен водач, поради което налице е една от цитираните  хипотези по т.2а на чл.171 от ЗДвП..

Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че автомобилът е бил предоставен под наем на друго лице, което е правоспособен водач, който е представил свидетелство за правоуправление, за което се представя и сключен договор с приложено свидетелство, но впоследствие това лице е преотстъпило управлението на неправоспособния водач, без знанието и съгласието на собственика. За налагането на процесната мярка е необходим и достатъчен за установяване факта на управление на автомобила от неправоспособен водач, което в случая е доказано, без значение дали собственикът на автомобила има знание за това или не, неговата отговорност е обективна. Позоваването на чл.35, ал. 1 от НК е неотносимо, тъй като в случая не става въпрос за извършено престъпление и носене на наказателна отговорност, а за извършено административно нарушение, по отношение на което не се прилагат нормите на НК, респ. не се обсъжда и въпроса за вината, още повече че става въпрос за юридическо лице.

След като е установил правнозначимия факт, свързан с управление на МПС от неправоспособен водач, административният орган правилно е приложил материалния закон – чл.171, т.2а, б."а" от ЗДвП, като е наложил процесната принудителна административна мярка спрямо собственика на автомобила.

В процеса на цялостния съдебен контрол за законосъобразност не се констатираха отменителни основания по смисъла на чл.146 от АПК – процесната заповед е издадена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при спазване на административнопроизводствените правила, при наличието на релевантните фактически основания, които обосновават правилното приложение на материалния закон и е съобразена с целта на Закона за движението по пътищата да се преустанови движението на автомобил от неправоспособен водач.

Жалбата, като неоснователна, следва да се отхвърли, поради което и на основание чл. 172, ал.2, предл. последно от АПК и чл.172, ал.5 от ЗДвП, Бургаският административен съд, ІХ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на СЪМЪР ТУРС ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.„Лазур“ № 107, вх.1, ет.2, ап.5, против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0304-000225/28.07.2022г. на полицейски инспектор в РУ Несебър към ОД на МВР - Бургас, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Решението не подлежи на обжалване. 

 

 

                                                   СЪДИЯ: