Разпореждане по дело №200/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 451
Дата: 19 април 2022 г. (в сила от 5 юли 2022 г.)
Съдия: Красимир Томов Георгиев
Дело: 20227080700200
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№ 451

гр.Враца, 19.04.2022 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВРАЦА, в закрито заседание на 19.04.2022 г. през  две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

като разгледа адм. дело № 200/2022 г. по описа на АС-Враца и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 - 178 от Административно -процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 277 във вр. с 276 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Образувано по ИСКОВА МОЛБА от 30.03.2022г.,  вх. № 1056/04.04.2022г. на ** К.Д.И.,*** с искане да се отмени резолюция на Началника на З. – *** върху негова Молба-Съобщение вх. № М-1467/15.03.2022г. и да бъде осъдена администрацията на З.-*** да преустанови удръжки от пощенските записи.

Иска се от молителя К.Д.И., прекратяване на неправомерно според него удържане на суми от пощенските записи, които получава от Д. К. И., в изпълнение на Договор за ***.

Молбата съдържа искане за освобождаване от заплащане на държавна такса и искане за осигуряване на безплатна адвокатска защита по делото.

От страна на ответника – Началника на З. *** е постъпило писмено становище с доказателства, с писмо вх. № 1232/19.04.2022г. Становището е, че молбата е недопустима и неоснователна, за което са изложени подробни доводи и съображения.

По молбата за освобождаване от заплащане на държавна такса и искане за осигуряване на безплатна адвокатска защита по делото на молителя ** К.Д.И., съдът намира следното:

Предвид представените доказателства – ДЕКЛАРАЦИЯ от лицето и СПРАВКА за приходите на лицето от З. – ***, настоящият състав на АдмС-Враца счита, че са налице основания за освобождаване на молителя от внасяне на държавна такса в настоящето производство.

По молбата за предоставяне на правна помощ: Закона за правната помощ /ЗПП/ ясно разграничава правната помощ, изразяваща се в подготовка на документи за завеждане на дело, от тази, изразяваща се в процесуално представителство. Съгласно 23 ал.1 от ЗПП правна помощ под формата на процесуално представителство се предоставя в случаите, при които по силата на закон задължително се предвижда адвокатска защита, резервен защитник или представителство. Според ал. 2 на чл. 23 от ЗПП правна помощ се предоставя и когато страната по гражданско дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. Като взе предвид цитираните текстове на чл. 23, ал. 1 и ал. 2 от ЗПП съдът намира, че в настоящият случай не се предвижда по силата на закон задължителна адвокатска защита. Приложими са разпоредбите на чл. 23, ал. 2 ЗПП, които включват предпоставките - 1. страната по дело да не разполага със средства за заплащане на адвокат и желае да има такъв и 2. интересите на правосъдието изискват това.

В случая лицето ** К.Д.И., е депозирало разбираема и редовна, от гледна точка на съдържание, молба. С оглед на това съдът преценява, че интересите на правосъдието не изискват предоставяне на правна помощ. Въз основа на представените доказателства по делото съдът намира, че случая е налице хипотезата на чл. 24, т. 1 и т. 2 от ЗПП.   Безплатна правна помощ според чл. 24, т. 1 и 2 от ЗПП, в това число и за процесуално представителство, не се предоставя, когато предоставянето й не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ, както и когато претенцията е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима, както е в случая.

Всичко изложено мотивира съда да откаже предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство на молителя ** К.Д.И.,

По допустимостта на молбата: С разпоредбата на чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, се определят границите на защитата по Част Шеста, а именно, че всеки **************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

От изложеното в обстоятелствената част на молбата, както и от доказателствата по делото, не се установяват извършени спрямо лицето действия по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС. Резолюцията на Началника на З. – ***върху  Съобщение вх. № М-1467/15.03.2022г. е „За становище“.

С привеждането в изпълнение на запорните съобщения по изп. дело № 20201110402556; изп. Дело № 20205220400007; изп. Дело № 202005220401036; изп. Дело № 20141110400119 и изп. Дело № 20171110400044, Началника на З-. ***и затворническата администрация при З. *** не са допуснали незаконосъобразни действия, като още по-малко тези действия биха могли да се квалифицират като такива по чл. 3 от ЗИНЗС. Законосъобразността на действията на органа по изпълнение на наказанието, състоящи се в превод към ЧСИ /частен съдебен изпълнител/ или ДСИ/държавен съдебен изпълнител/ на постъпващите лични парични средства, следва от разпоредбата на 78, ал. 3 от ЗИНЗС, съобразно която на ** могат да се правят удръжки съгласно, действащите закони. ** *******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Личната сметка на лицето, **, не е сметка в банка, поради което не се прилага и чл. 213, ал. 1, т. 3 от ДОПК. Постъпващите от вън пари не са и средства за издръжка - лицето е пълнолетно и издръжката му като ** е поета от държавата. Изпратените от вън пари на ** не могат да бъдат правно квалифицирани като средства за издръжка. Те се ползват на основание чл. 81 от ППЗИНЗС. Основната разпоредба на  чл. 78, ал. 3 от ЗИНЗС установява, че могат да се правят удръжки, без да изключва личната сметка, като единствено се установява несеквестируем размер от трудовото възнаграждение.

Оттук следва, че настоящето искане е недопустимо да се развие по реда на чл. 276 от ЗИНЗС, тъй като е извън приложното поле на чл. 3 от ЗИНЗС, а оттук и охраната по реда на Част Шеста от ЗИНЗС на засегнати права е неприложима, тъй като защитата по този процесуален ред се прилага при извършено нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, каквото в случая не е налице. Както беше посочено, касае се за фактически действия разпоредени от закона и свързани с принудителното изпълнението на влезли в сила съдебни решения по изпълнителни дела, поради което исковата молба е процесуално НЕДОПУСТИМА.

Правния интерес на молителя ** К.Д.И.,  да се защити при нарушаване на чл. 446 от ГПК, е чрез обжалване на действията на органа по изпълнението, което не е и не може да бъде предмет на настоящето производство пред АдмС - Враца.

По така изложените съображения и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, молбата на ** К.Д.И., изтърпяващ наказание „**“ в З. - *** следва да се остави без разглеждане и производството по делото да се прекрати.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОСВОБОЖДАВА **К.Д.И.,*** от внасяне на държавна такса по делото.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ** К.Д.И.,*** за допускане на ПРАВНА ПОМОЩ по делото.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на ** К.Д.И.,*** с искане да бъде осъдена администрацията на З. *** ******, които получава.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 200/2022 г. по описа на АдмС – Враца.

 

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване, в 3 /три/ дневен срок от съобщаването му, пред тричленен състав на АдмС - Враца.

 

На основание чл. 138 от АПК на страната да се изпрати препис от настоящото разпореждане.

АДМ. СЪДИЯ: