Решение по дело №852/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260097
Дата: 12 април 2022 г. (в сила от 11 май 2022 г.)
Съдия: Мариета Благоева Бедросян
Дело: 20185300900852
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

    Р Е Ш Е Н И Е 260097

 

гр. Пловдив, 12.04.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ИСКОВО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІІ-ти граждански състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЕТА БЕДРОСЯН

                                                                                                

при участието на секретаря Тодорка Мавродиева, като разгледа докладваното от съдията т.д.№ 852 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявен е иск с правно основание чл. 74 от ЗЗД, вр. чл. 200, ал. 4, вр. ал. 3 от КТ.

Ищецът И.Д.М., ЕГН **********, като ЕТ „М. – И. .“, ЕИК ***, е предявил срещу „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД, ЕИК *********, регресен иск за сумата 28 014 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени на П.Г.Х., вследствие смъртта на нейния *** Г. В. Х. при трудова злополука. 

Ищецът твърди, че има сключен Трудов договор № ***/*** г. с Г. В. Х., ЕГН **********, който е починал вследствие на трудова злополука. Между ЕТ и ответника „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД, ЕИК *********, е сключена застраховка „Злополука“ със застрахователна полица № ***/*** , по която застраховано лице за риска смърт, вследствие на трудова злополука, е и Г.Х.

Наследникът на починалия *** – П.Г.Х., ЕГН **********, е завела срещу ищеца ЕТ „М. – И. .“, иск по чл. 200 от КТ за обезщетяване на неимуществени вреди, причинени от смъртта на нейния *** Г.Х. при трудова злополука, в размер на 100 000 лв., ведно със законната лихва, считано от *** г. до окончателното плащане, като е образувано гр.д.№ 6943/2018 г., ПРС, 1 гр.с.

Ето защо, ищецът моли съда да постанови решение, с което да осъди ответното застрахователно дружество да му заплати сумата 28 014 лв., която е дължима от ЕТ, в качеството му на ***, за неимуществените вреди, присъдени по гр.д.№ 6943/2018 г., ПРС, 1 гр.с., на П.Г.Х., ЕГН **********, поради смъртта на нейния *** Г. В. Х. при трудова злополука на *** г. , ведно със законната лихва и направените по делото разноски.

Съображения в тези насоки излага в исковата молба, която е предявена като насрещна искова молба вх.№ 35737/11.06.2018 г. по гр.д.№ 6943/2018 г., ПРС, 1 гр.с., уточнена с молба вх.№ 35375/30.11.2018 г. по настоящото дело, както и по съществото на спора. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени доказателства.

В хода на делото ищецът И.Д.М., ЕГН **********, действащ като ЕТ „М. – И. .“, ЕИК ***, е починал и вместо него е конституирана като ищец *** Е.П.М., ЕГН **********,*** ***, която е *** предприятието на ЕТ с фирма „М. – И. . – Е.М.“***, ЕИК ***, със съд. адрес:*** ***, чрез адв. Ц.Б., като е представено удостоверение за наследници изх.№ ***/*** г., издадено от район ***, ***. 

Ответникът „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД – София, Община Възраждане, ул. Св. София 6, ЕИК *********, чрез юрисконсулт Д.И., е подал отговор вх.№ 50904/22.08.2018 г. по описа на ПРС и отговор вх.№ 1766/18.01.2019 г. по настоящото дело, в които заявява, че оспорва изцяло иска по основание и по размер.

Оспорва началния момент на претендираната законна лихва, доколкото същия не кореспондира с началната дата на претендираната с исковата молба законна лихва.

Не оспорва обстоятелството, че „Булстрад Живот – Виена Иншурънс Груп” ЕАД и ЕТ „М. - И. М.” са страни по застрахователен договор по групова застраховка „Злополука", с период на застрахователно покритие *** г. - *** г., сключен под формата на ЗП № ***/*** , по силата на който застраховани лица са *** на ЕТ „М. - И. М.”, съгласно приложен към договора списък. Договорът е сключен при действие на Общи условия по застраховки „Злополука” и „Заболяване“, като видно от специалните условия, инкорпорирани в застрахователната полица, покрит риск е „Смърт вследствие на трудова злополука”, при настъпване на който на наследниците по закон се изплаща застрахователна сума в размер на 7 годишни брутни заплати. Получаваната от Г.Х. заплата е била обявена в застрахователния договор в размер на 667 лв., поради което лимита на застрахователната сума и в размер на общо 56 028 лв.

Следва да се има предвид обаче, че е предявен иск за заплащане на застрахователно обезщетение в размер на 50 000 лв. и от К. Н. Х. – *** на пострадалия, като е образувано гр.д.№ 6944/2018 г., ПРС, 15 гр.с., поради което моли съда да извърши служебна справка за правното основание и размера на предявения обратен иск по цит. дело.

Счита също, че съгласно чл. 460, ал. 2 от КЗ настъпилото събитие попада в хипотезата на чл. 12, ал. 2, т. 7 от Общите условия по застраховки „Злополука“ и „Заболяване“ към застрахователния договор, тъй като злополуката е настъпила вследствие грубо нарушаване на нормите за безопасни условия на труд, както и при липса на причинно-следствена връзка между тези нарушения и последващото евентуално увреждане. Прави възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия и твърди, че той е допуснал груба небрежност, като с действията си се е отклонил от дължимата грижа, която и най-небрежният *** би положил при процесния инцидент, поради което с поведението си загиналият сам е допринесъл за настъпването на вредоносния резултат.

Следва да се има предвид и че в конкретната хипотеза е сключен застрахователен договор за застраховка „Злополука“, а не за  „Гражданска отговорност“, както и че злополуката е настъпила на *** г. при действието на новия КЗ. Отговорността на застрахователя не е тъждествена и не покрива отговорността по чл. 200 от КТ на работодателя, а само поетото със застрахователния договор задължение да плати определения размер на застрахователна сума при настъпване на риска. Предмет на застрахователния договор не е отговорността на работодателя за дължими от него суми за обезщетения, а е животът и телесната цялост на работниците. Ето защо, регресния иск на работодателя за платеното по чл. 200 от КТ обезщетение би бил неоснователен.

Договорът за застраховка „Злополука“ е сключен между работодателя и застрахователя в полза на трето лице - ***а. Право на регресен иск има само това трето лице, което като е изпълнило едно чуждо задължение, е имало правен интерес да стори това. Наличието на тази предпоставка в чл. 74 от ЗЗД в конкретния случай не е налице, тъй като задължението на работодателя да обезщети ***а за вреди, в резултат на трудова злополука, е законово регламентирано негово задължение. Репарирайки претърпените от ***а вреди, работодателят изпълнява свое собствено, а не чуждо задължение, т.е. в случая отсъства основната предпоставка за възникване на суброгационно право в лицето на работодателя.

С оглед на изложеното твърди, че исковата претенция е неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли, ведно с присъждане на разноски. Подробни съображения в тези насоки излага в отговорите и по съществото на спора. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени доказателства.

Ищецът ЕТ „М. – И. .“ е подал Допълнителна искова молба, в която заявява, че от дължимото от работодателя обезщетение по чл. 200 от КТ следва да се приспадне платеното от застрахователя обезщетение по застрахователно правоотношение, съгласно принципа на чл. 51, ал. 1 от ЗЗД, че обезщетението е равностойно на действителните вреди, в който смисъл е практиката на ВКС – Решение № 190/26.07.2013 г. по гр.д.№ 20/2013 г., 3 ГО на ВКС. 

 Оспорва изцяло твърдението на ответника, че настъпилото застрахователно събитие попада в хипотезата на чл. 12, ал. 2, т. 7 от ОУ по застраховки „Злополука“ и „Заболяване“, като твърди, че е налице съпричиняване от страна на Г.Х., но то не попада в посочената хипотеза.

Ответникът „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД – София е подал Допълнителен отговор, в който отново заявява, че исковата претенция е недоказана и неоснователна.

Счита, че финансовият интерес на работодателя при процесната застраховка се изчерпва с възможността за приспадане на междувременно заплатените суми от застрахователя в хипотезата на чл. 200, ал. 3 от КТ, но бъдещи определени, но незаплатени застрахователни суми не се приспадат от размера на дължимото от работодателя обезщетение по чл. 200 от КТ. В случай, че застрахователят осъществи последващо плащане в полза на застрахования, то този ново възникнал факт би легитимирал работодателя да иска от правоимащите лица платеното в повече.

Работодателят би могъл да претендира пряко от застрахователя заплащане на застрахователно обезщетение за реализираната по отношение на него отговорност по чл. 200 от КТ, само когато е налице застраховане на работодателската му отговорност, какъв договор в случая не е сключен.   

Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост на предявения иск, събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и след като обсъди доводите на страните, съгласно чл. 235 от ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

По делото няма спор за факти, като от събраните писмени доказателства, в т.ч. и от приложеното гр.д.№ 6943/2018 г., ПРС, се установява безпротиворечиво, че между ищеца ЕТ „М. - И. М.”, в качеството му на ***, и ответника „Булстрад Живот – Виена Иншурънс Груп” ЕАД, в качеството му на застраховател, е сключен застрахователен договор по групова застраховка „Злополука", ведно с приложени към него Общи условия по застраховки „Злополука“ и „Заболяване“ и Специални условия по застраховка „Злополука“, с период на застрахователно покритие *** г. - *** г., под формата на ЗП № ***/*** , по силата на който застраховани лица са *** на ЕТ „М. - И. М.”, съгласно приложен към договора списък, в който под № *** е посочен покойния Г. В. Х. с обявено трудово възнаграждение в размер на 667 лв. месечно. Според т. 1 от раздел „Покрити рискове и застрахователни обезщетения“ от договора за застраховка, при смърт вследствие на трудова злополука на законните наследници се изплаща застрахователна сума в размер на 7 годишни брутни заплати.

С влязло в сила решение по гр.д.№ 6943/2018 г., ПРС, 1 гр.с., ЕТ „М. – И. .“ е осъден на основание чл. 200 от КТ да заплати на П.Г.Х. – *** и наследник по закон на пострадалия Г. В. Х., обезщетение за неимуществени вреди в размер на 99 820 лв., като от дължимите общо 100 000 лв. е приспадната на основание чл. 200, ал. 3 и ал. 4 от КТ сумата 180 лв. – пропорционална част от изплатена еднократна помощ при смърт, която има характер на плащане по чл. 11, ал. 2 от КСО. Изплащане на застрахователно обезщетение не е доказано, поради което същото не е приспаднато от дължимото от работодателя обезщетение на наследниците на починалия ***.

Видно от приложените към Становище вх.№ 284189/02.11.2021 г. от ответника писмени доказателства, на *** г. застрахователното дружество е изплатило на П.Г.Х. и на К. Н. Х. по 14 232,33 евро на всяка от тях или по 28 014 лв., с което е изчерпан лимита на задължението по застрахователния договор.

При така установените фактически обстоятелства, съдът направи следните изводи от правна страна:

Предявеният иск с правно основание чл. 74 от ЗЗД, вр. чл. 200, ал. 4, вр. ал. 3 от КТ е процесуално допустим, а разгледан по същество е НЕОСНОВАТЕЛЕН.

Между ищеца, действащ като ЕТ, в качеството му на ***, и ответника, в качеството му на застраховател, е сключен Договор по групова застраховка „Злополука" в полза на трети лица – *** и *** на ЕТ, посочени поименно в приложения списък към застрахователна полица № ***/*** . Поради смъртта на *** Г.Х. при трудова злополука, застрахователят е изплатил на законните му наследници – *** и ***, застрахователната сума в общ размер на 7 годишни брутни заплати според договора за застраховка или общо 56 028 лв.

Съгласно чл. 74 от ЗЗД, който е изпълни едно чуждо задължение, като е имал правен интерес да стори това, встъпва в правата на кредитора. В случая, не се твърди от ищеца и не се установява от събраните по делото писмени доказателства ищецът, като работодател,  да е изпълнил задължението на ответника, като застраховател по групова застраховка „Злополука“, да заплати застрахователната сума на наследниците на починалия ***, поради което така предявения иск е неоснователен и следва да се отхвърли.

Действително разпоредбата на чл. 200, ал. 4, вр. ал. 3 от КТ предвижда, че дължимото от работодателя обезщетение се намалява с размера на получените суми по сключените договори за застраховане на работниците и служителите. В случая обаче застрахователната сума е заплатена от застрахователя на наследниците на починалия *** след постановяване от съда на решението по чл. 200 от КТ, поради което работодателят може да иска тази сума от тях или да я прихване от дължимото обезщетение по чл. 200 от КТ, но няма задължение по договора за застрахователя да заплати застрахователната сума вместо на правоимащите наследници, в полза на които е сключена застраховката, на работодателя на починалия ***.  

          Предвид гореизложеното, предявеният иск по  чл. 74, вр. чл. 200, ал. 4, вр. ал. 3 от КТ е изцяло неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

На основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК ищецът следва да заплати на ответника 100 лв. - юрисконсултско възнаграждение, съгласно приложения списък по чл. 80 от ГПК.

Предвид гореизложеното, Пловдивският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Д.М., ЕГН **********, като ЕТ „М. – И. .“, ЕИК ***, починал в хода на делото и заместен от Е.П.М., ЕГН **********,***, действаща като ЕТ „М. – И. . – Е.М.“***, ЕИК ***, със съд. адрес:***, чрез адв. Ц.Б., срещу „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД – София, Община Възраждане, ул. Св. София 6, ЕИК *********, чрез юрисконсулт Д.И., осъдителен иск за заплащане на основание чл. 74 от ЗЗД, вр. чл. 200, ал. 4, вр. ал. 3 от КТ на сумата 28 014 лв., дължима на П.Г.Х. като наследник по закон на Г. В. Х., въз основа на сключена застраховка „Злополука“ със застрахователна полица № ***/*** , като НЕДОКАЗАН и НЕОСНОВАТЕЛЕН.

ОСЪЖДА Е.П.М., ЕГН **********,***, действаща като ЕТ „М. – И. . – Е.М.“***, ЕИК ***, със съд. адрес:***, чрез адв. Ц.Б., да заплати на „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ ЕАД – София, Община Възраждане, ул. Св. София 6, ЕИК *********, на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв. (сто лева).

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд – Пловдив в 2-седмичен срок от връчването му.

 

 

                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: …………………

                                                                                                     /М. Бедросян/