Решение по дело №436/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 225
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 6 октомври 2020 г.)
Съдия: Валери Владимиров Събев
Дело: 20202150200436
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№225

гр. Несебър, 31.07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав в публично заседание на двадесет и четвърти юли две хиляди и двадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Валери Събев

при участието на секретаря Радостина Менчева, като разгледа АНД № 436 по описа на Районен съд Несебър за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от И.Н.Н. срещу наказателно постановление № 17-0304-001234 от 18.05.2017г. на началник сектор към ОД на МВР Бургас, РУ Несебър, с което на жалбоподателя на основание чл. 174, ал. 3 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца. Жалбоподателя твърди, че не му в връчен препис от АУАН. Излага, че в тежест на наказващия орган е да докаже извършването на нарушението. Сочи, че издаденото НП е антидатирано, като акцентира на срока, след който му е връчено. Твърди, че НП е издадено от орган, който не е оправомощен да налага административни наказания. Намира, че при налагане на наказанието е нарушен чл. 27 от ЗАНН. С тези доводи моли обжалваното НП да бъде отменено.

Ответната страна в производството – РУ Несебър при ОД на МВР Бургас, чрез процесуалния си представител, заема становище за неоснователност на жалбата. Моли НП да бъде потвърдено. Претендира присъждане на разноски и прави възражение за прекомерност на претенцията на разноски на жалбоподателя.  

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното:

На 09.05.2017г., около 23:30 часа, в гр. Несебър, ул. „Струма” № 35, в посока от хотел „Котва” към хотел „Мариета Палас”, жалбоподателят управлявал лек автомобил „Мерцедес”, с рег. № ******. Автомобилът бил спрян за проверка от актосъставителя – М.М., мл. автоконтрольор към ОД на МВР гр. Бургас, РУ Несебър. Жалбоподателят бил приканен да бъде изпробван с техническо средство за установяване на употребата на алкохол, но отказал. Отказал да получи и талон за медицинско изследване № 0017895, съставен от св. М., като отказът му бил удостоверен с подписа на един свидетел – Пламен Пехливанов. При това положение от св. М. бил съставен АУАН № 178267 от 09.05.2017г. АУАН бил предявен и връчен лично на И.Н.Н., за което той положил подписа си. Въз основа на АУАН било съставено и процесното НП, предмет на проверка в настоящото производство.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: АУАН № 178267 от 09.05.2017г., талон за медицинско изследване № 0017895 от 09.05.2017г., Заповед № 304з-322 от 18.12.2015г. на началника на РУ Несебър, както и от показанията на разпитания по делото актосъставител. Посочените доказателства си кореспондират помежду си и водят до извод, че фактическата обстановка се е реализирала по описания начин. Посоченото в АУАН се установява напълно от всички останалите доказателства по делото, вкл. и от показанията на актосъставителя М., поради което възраженията на жалбоподателя, че констатациите в АУАН не са доказани, са неоснователни.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, при спазване на предвидения в чл. 59, ал. 2 ЗАНН срок, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган (оправомощен да издава НП със заповед № 304з-322 на началника на РУ Несебър) в срока по чл. 34, ал. 3 ЗАНН. Не се споделят възраженията, че срокът за издаване на НП не е спазен. Същото е издадено на 18.05.2017г., а АУАН е съставен на 09.05.2017г. Няма никакви данни, че НП е антидатирано. Обстоятелството, че е връчено на 14.05.2020г. засяга единствено въпроса за връчването му, но не може да доведе до извод, че същото е антидатирано. Не са изтекли давностните срокове за административнонаказателно преследване на жалбоподателя. Не са допуснати съществени нарушения, свързани с връчването на АУАН, тъй като екземпляр от него е връчен на жалбоподателя, за което той е положил подписа си, като този подпис не е оспорен в рамките на производството. Както се посочи НП е издадено от оправомощен орган, посочен вкл. и поименно в цитираната заповед № 304з-322 на началника на РУ Несебър, поради което и тези възражения на жалбоподателя са неоснователни.

Обжалваното НП е и материално законосъобразно, като съображенията за този извод са следните:

Санкционната норма на чл. 174, ал. 3 ЗДвП предвижда задължение за съответния водач на моторно превозно средство да съдейства при извършване на проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или да изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. На наказание по реда на чл. 174, ал. 3 ЗДвП подлежи лице, което откаже да даде необходимото съдействие за установяване на количеството алкохол или наличието на упойващи вещества в кръвта му. Такова съдействие може да бъде дадено по два начина – чрез съгласие на лицето да бъде изпробвано с техническо средство, или чрез изпълнение от негова страна на медицинско предписание за изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. Това са и методите за установяване на употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС, предвидени в действалата към 09.05.2017г. Наредба № 30 от 27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства. Всеки от тези методи е годен да удостовери дали съответният водач е употребил алкохол. Следователно ако водачът окаже съдействие за реализирането на който и да е от двата метода, той на практика ще е изпълнил задължението, вменено с чл. 174, ал. 3 ЗДвП. Нарушението на чл. 174, ал. 3 ЗДвП е едно и се изразява в липса на съдействие от водача, което води до невъзможност да бъде установено количеството алкохол в кръвта му. Независимо от методите, които водачът е отказал да бъдат приложени спрямо него, нарушението е едно, поради което посочването в НП, че той е отказал да бъде изпробван с техническо средство и да даде кръв за анализ, не представлява описание на две различни нарушения. В такава насока е и практиката на касационната инстанция – напр. Решение № 799 от 05.05.2015г. по КАХД № 587/2015г. по описа на Административен съд Бургас.

В чл. 174, ал. 3 от ЗДвП е предвидено, че водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 2 години и глоба 2000 лв. От фактическа страна по делото се установява, че жалбоподателят е отказал да бъде изпробван с дрегер за употребата на алкохол, както и че е отказал да даде кръв за извършване на проба. Т.е. поведението му безспорно попада в обхвата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Същата норма има характер и на санкционна, като наказанието в нея е фиксирано и за наказващия орган не съществува възможност да се отклонява от него. При правилно определена квалификация на извършеното от Н. административно нарушение наказващият орган му е наложил и наказание в съответствие с разпоредбата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, поради което НП в тази си част напълно съответства на чл. 27 от ЗАНН и следва да бъде потвърдено.

С оглед изложеното съдът достигна до краен извод, че наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло.

При този изход на спора с оглед изричното искане на процесуалния представител на наказващия орган, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН вр. чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ, за осъщественото от юрисконсулта процесуално представителство в полза на наказващия орган следва да се определи възнаграждение в размер на 120 лв. Посочената сума следва да бъде присъдена в полза на юридическото лице, към което принадлежи РУ Несебър – ОД на МВР Бургас – арг. от чл. 42, ал. 1 вр. 43, ал. 3, т. 4 от ЗВМР. 

Така мотивиран, съдът

Р   Е   Ш   И

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 17-0304-001234 от 18.05.2017г. на началник сектор към ОД на МВР Бургас, РУ Несебър, с което на И.Н.Н., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 174, ал. 3 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца.

ОСЪЖДА И.Н.Н., ЕГН **********, с адрес ***, да заплати на ОД на МВР Бургас, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, сумата от 120 лв., представляваща направени по делото разноски – юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че е изготвено

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: