Определение по дело №163/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 160
Дата: 1 март 2019 г.
Съдия: Мариан Василев Иванов
Дело: 20194400600163
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

                                                                   

                                                                                                                                               

                                         Гр.Плевен               01.03.2019г.

 

       Плевенски окръжен съд, въззивен наказателен състав, на първи март, две хиляди и деветнадесета година, в закрито заседание  в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВЪРБИНА МЪЛЧИНИКОЛОВА                                                                       

                                                    ЧЛЕНОВЕ: МАРИАН ИВАНОВ

                                                                         ГЕОРГИ ГРЪНЧАРОВ

 

     Като разгледа докладваното от съдия М.Иванов ВЧНД № 163  по описа за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

      Производство по реда на глава 22, във вр.с чл.249 ал.3 от НПК.

      Образувано е по частен протест от Ч.М.-прокурор в Районна прокуратура-гр.Л., срещу определение от ***г., постановено по НОХД №**/2018г. на Районен съд-гр.Л., с което, съдебното производство е прекратено и делото  върнато на РП-гр.Л., за отстраняване на допуснати на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила довели до процесуалните права на П.М.Я..Цифровото основание-  чл.249 ал.2, вр. с ал.1, вр. с чл.248, ал.1,т.3 от НПК, не е посочено от първоинстанционния съд

      В частния протест се излагат доводи, за неправилност и незаконосъобразност на протестираното определение, като се иска отмяната му и  продължаване на съдопроизводствените действия от РС-Л., за разглеждане в съдебно заседание.   

      Възраженията на прокурора са срещу  изложените мотиви на съда,  с които е прието, че са налице противоречия между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт, съответно допуснати съществени отстраними нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правата на обвиняемия и невъзможност , съдът да разбере волята на прокурора.

     Счита се, че разпореждането е в нарушение на чл.248, ал.2, т.3 от НПК, както и на Т.Р.№2/2002г. на ОСНК  на ВКС.Възразява се срещу изводите на първоинстанционният съд, като се твърди, че те не са съобразени със съдебната практика, точната ентерпретацияна чл.247а и сл. от НПК, както и с Т.Р.№2/2002г. на ОСНК  на ВКС.ие от 28.08.2017г.на ОС-Плевен.  

   В срока по чл.342 ал.2 от НПК, който не е изчакан от първоинстанционния съд, не са постъпили възражения от другите страни.Този седем дневен срок изтича, съобразно датите в приложените съобщения съответно на 26.02.2019г., за адвокат Р. и 27.02.2019г. за обвиняемия П.Я., а дело е изпратено още на 22.02.2019г. в ОС-гр.Плевен.

      Съдът, след като се запозна с изложеното в частния протест, материалите по делото, въпреки, че не е изчакан срока за възражения, след съобщението до другите страни за постъпилият частен протест, счита, че с оглед безпредметното вече връщане за изчакване на този срок, следва да се произнесе по  същество.

       След цялостна проверка на протестираното определение на РС-гр.Л. и в съответствие с чл.345 от НПК, намира следното:

       Въззивният протест е процесуално допустим.

       Разгледан по същество  е основателен, по следните съображения:

       С протестираното определение районният съд е прекратил съдебното производство, след проведено разпоредително заседание, като не е посочил цифровото осноние за това.В мотивите си приел, че в обвинителния акт са налице противоречия между обстоятелствената и диспозитивната част на обвинителния акт.    

      П.Я. на досъдебното производство е привлечен като обвиняем за извършено престъпление по чл.343в, ал.2 от НК, за това, че на ***г., около ***, на път в посока гр.С. към с.Б., управлявал МПС-Л.А „****“, С РЕГ.№са ****,без съответното свидетелство за управление на това МПС, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за такова деяние с НП №****/****г., на Началник РУП-ОДМВР Плевен, РУПордим, влязло в законна сила на 02.03.2018г.

      Това, че в обясненията си не се е признал за виновен и казал, че има СУМПС, издадено в Г. и във връзка с направени възражения от защитника адв.Р. при предявяване на разследването, е дало основание и органа на досъдебното производство проверил тези негови твърдения.Съответно е приложено и писмено доказателство на л.47,49 от ДП.Видно от него е, че е имал такова, но на основание решение на немските власти от 14.07.2014г., същото е обявено за невалидно.Това е посочено и обяснено и в обстоятелствената част на обвинителния акт.По отношение на неправомерни действия на обвиняемия във връзка с първоначално издаване на СУМПС, е  изложеното в обстоятелствената част на обвинителния акт на стр.3-4.

      При така изложените, в по-разширена форма, фактически положения с обвинителният акт, е повдигнато и обвинението по чл.343в, ал.2 от НК.  

      Мотивите на първоинстанционния съд са неконкретизирани, а именно какво според него е противоречието между обдстоятествената част и диспозитива-фактическото обвинение на подсъдимия вече П.Я.. Преповторени са твърдения от обвинителния акт и по най-общ начин е записано, че е налице противоречивост.Напротив, непротиворечиво са изложени доводите и доказателствата, въз основа на които прокурора приел, че на 02.05.2018г, в срока по чл.343в, ал.2 от НК, обвияемия  е шофирал МПС без свидетелство за управление, след като е бил назван за същото такова деяние, по административен ред, с влязлото в сила на 02.03.2018г., наказателно постановление.

          Обвинителния акт следва да съдържа всички необходими реквизите съобразно чл.246 от НПК.Неговото предназначение е, да е изготвен така, че да очертае рамката на предмета на доказване в съдебното производство.

        В конкретния случай, на досъдебното производство, както при привличането в качеството обвиняем на П.Я., така и с обвинителния акт, съобразно чл.249, ал.4, т.1   от НПК и  Т.Р.№2/2002г. на ОСНК  на ВКС, няма допуснато съществено отстранимо нарушение на процесуалните правила, което да е довело до невъзможност обвиняемия да разбере в какво е обвинен.Обстоятелствената част на обвинителния акт не е противоречиви.Обосновано е изложена фактическата обстановка, въз основа на която е прието че има извършено престъпление по чл.343в, ал.2 от НК, от П.Я..Няма противоречивост и между обстоятелствената част на обвинителния акт и фактическото обвинение.Описани са време, място начин и въз основа на какви доказателствени средства прокурора е приел обвинителната си теза.Фактическото обвинение е пълно, точно, ясно и разбираемо. Последователно и хронологично в обстоятелствената част на обвинителния акт, прокурора е описал  фактите и обстоятелствата подлежащи на доказване.Обосновал е непротиворечиво защо приема, че има извършено престъпление по чл. чл.343в, ал.2 от НК от П.Я..Посочил е и доказателствата имащи отношение за да се квалифицира по този текст от НК, извършеното от него деяние. Обвинителната, както и защитната теза подлежат на доказване в съдебното следствие, а какво ще приеме съда е въпрос по съществото на делото, след преценка и анализ на доказателствения материал.  

       По тези съображения, настоящият въззивен състав не споделя  изводите на РС-гр.Левски, изложени в определението му.Те не са съобразени със съдебната практика, точната интерпретация на закона и  ТР №2/2002г. на ОСНК, относно въпроса, кои са съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора.     

      Не са налице твърдените съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на подсъдимия.

      Протестираното определение е неправилно и незаконосъобразно. Същото следва да се отмени и върне делото на РС-Левски, за продължаване на съдопроизводствените действия от същия съдебен състав, в стадия на разпоредителното заседание.  

      По изложените съображения   и на основание чл.345 ал.1 и 2 от НПК,  въззивният съд

                                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

       ОТМЕНЯ определение от 14.02.2019г., постановено по НОХД №433/2018г. на Районен съд-гр.Левски, с което на основание чл.249 ал.2, вр. с ал.1, вр. с чл.248, ал.1,т.3 от НПК, съдебното производство е прекратено и делото  върнато на РП-гр.Левски, за отстраняване на допуснати на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на подсъдимия П.М.Я..

      ВРЪЩА делото на РС-гр.Левски, за продължаване на съдопроизводствените действия от същият съдебен състав, в стадия на разпоредителното заседание.

      Определението е окончателно.

                                                                          

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: