Решение по дело №15238/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261608
Дата: 31 май 2021 г.
Съдия: Деян Стоянов Вътов
Дело: 20205330115238
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

    Номер    261608                            31.05.2021 година                     град  Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IV граждански състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи април две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

                                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЯН ВЪТОВ

 

при участието на секретаря Елица Колибаровска,

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 15238 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са по реда на чл. 124, ал. 1 ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове на В.К.К., ЕГН **********, адрес: ***, чрез адв. Е.И., против „Вива кредит“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. ****, ж.к. „*****", бул. „****“ №***, бл. ****, ет.**, офис ***, **** от Д. С. Д., за прогласяване на нищожността на клаузите от сключения между страните договор за кредит № *****/ ****, предвиждащи заплащане на неустойка и такса експресно разглеждане.

В исковата молба се твърди, че на *** г. страните са сключили договор за кредит, по силата на който са предоставени в собственост заемни средства в размер на 2000 лева, при фиксиран лихвен процент по заема 40,32%, годишен процент на разходите - 49,50%. Твърди се, че оспорените с исковата клаузи от договора за кредит са във вреда на потребителя, като се иска прогласяването на неравноправността на същите.

Ответникът „Вива кредит“ ООД, ЕИК *****, в писмен отговор, възразява за отхвърляне предявените искове.

Съдът, като съобрази наведените от страните твърдения, оспорвания, доводи, възражения и доказателствата по делото, преценени по чл. 235, ал. 2 ГПК, приема предявените искове за процесуално допустими и основателни, по следните съображения:

 Установява се приетите по делото доказателства, че **** г. страните са сключили договор за кредит, по силата на който са предоставени в собственост заемни средства в размер на 2000 лева, при фиксиран лихвен процент по заема 40,32%, годишен процент на разходите - 49,50%. Съгласно чл.1, ал. 3 от договора заемателят дължи такса за експресно разглеждане на документи за отпускане на паричен заем в размер на 1469,10 лева, платима чрез погасителния план. Съгласно чл.4 от договора, същият следва да бъде обезпечен с поне едно от следните обезпечения: физическо лице - поръчител, което да отговаря на следните изисквания: да е навършило 21 г., да представи служебна бележка от работодател за размер на трудово възнаграждение; нетният размер на осигурителния му доход да е в размер над 1000,00 лева; да работи по безсрочен трудов договор; да не е заематели поръчител по друг договор за паричен заем; да няма неплатени осигуровки за последните две години; да няма задължения към други банкови и финансови институции или ако има  кредитната му история в ЦКР към БНБ една година назад да е със статут не по-лош от „Редовен“, или банкова гаранция. В случай на неизпълнение от страна на кредитополучателя, същия съгласно чл.4, ал.2 дължи неустойка на кредитора в размер на 979,35 лева, заедно с погасителната вноска, към която се добавя вноска за неустойка.

Съдът приема, че оспорените от ищеца потребител клаузи от сключения между страните договор за кредит са неравноправни и като такива не пораждат облигационни права и задължения. Предвидените такса за експресно разглеждане и неустойка по своето естество представляват скрита възнаградителна лихва, водеща до неоправдано от гледна точна на закона обогатяване за кредитора. Потребителят е поел задължение за заплащане на такси и неустойки, които съществено са оскъпили ползвания от него паричен ресурс. Потребителят е поставен в неравностойно положение с оглед  невъзможността да влияе на клаузите на договора. Предвидените в него такси и неустойки заобикалят изискването на чл. 19, ал. 4 ЗПК относно максималния размер на годишния процент на разходите. Преследваната от законодателя цел е потребителят да не бъде поставен в положение, при което договорът се явява свръх обременителен за него, като разпоредбата е императивна, в защита на обществен интерес. Въведеното законодателно ограничение е базирано на това, че потребителят е икономически по-слабата страна. В случая на сборът на двете вземания надхвърля размера на отпуснатата в заем сума, като срещу поетите задължения потребителят не получава контра престация. Ответникът не доказва, че клаузите от договора са индивидуално договорени. При това положение исковете са основателни и следва да се уважат.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати сумата от 50 лева - държавна такса, както и сумата от 300 лева по чл. 38 ЗА на процесуалния представител на ищеца.     

Така мотивиран, РС-Пловдив

                                                                                   

 

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по предявените от В.К.К., ЕГН **********, адрес: *** против „Вива кредит“ ООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. ***, ж.к. „*****“, бул. „*****“ №***, бл. *****“, ет.**, офис ***, установителни искове, че клаузите на чл. 1, ал. 3 и чл. 4, ал. 2  от сключения между страните договор за кредит № *****/ ****** г. са неравноправни (нищожни) и не пораждат права и задължения между страните.

ОСЪЖДА „Вива Кредит” ООД, ЕИК ****** да заплати В.К.К., ЕГН ********** сумата от 50 (петдесет) лева – държавна такса, както и да заплати на основание чл. 38 ЗА на адвокат Е.Г.И. *** сумата от 300 (триста) лева – възнаграждение за осъществената правна защита и съдействие на ищеца.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му пред ОС-Пловдив.

 

 

 СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

ЕК