Решение по дело №119/2021 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 101
Дата: 11 октомври 2021 г. (в сила от 11 октомври 2021 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20217280700119
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  101/11.10.2021г.

 

гр. Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на двадесет и трети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ С.

                                      ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                      2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Ст.Панайотова и с участието на прокурора Д.Георгиева, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 119 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл.63, ал.1, изр. посл. ЗАНН и във връзка с чл.208-228 АПК.

Образувано е по касационна жалба на М.Й.С. *** за проверка на Решение № 122/28.07.2021 г. постановено по анд № 20212330200637 по описа на Районен съд-Ямбол за 2021 г., с което е потвърдено Наказателно постановление №21-0813-000996/21.05.2021 г. на Началник сектор „ПП“ при ОД МВР-Ямбол, с което на М.Й.С. е наложено на основание чл.177, ал.1, т.3, б. „а“ от ЗДвП административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.102, ал.1, т.1 от ЗДвП.

В жалбата се твърди, че решението е незаконосъобразно, като  постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон и е необосновано, т.к. във фактическото описание на нарушението посочено в наказателното постановление има противоречия, които създават объркване какво точно нарушение се твърди да е извършено-допускане или предоставяне управлението на МПС, както и че е налице неяснота относно нарушителя извършил нарушението. Претендира се за отмяна на съдебния акт и на наказателното постановление и за присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание за касатора се явява адв.К., която подържа и доразвива съображенията в жалбата с искане за уважаването й изцяло със законните последици.

Ответника по касация не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

Според участващият по делото прокурор решението като правилно и законосъобразно следва да се остави в сила.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 122/28.07.2021 г. по анд № 20212330200637/2021 г. Районен съд-Ямбол е потвърдил Наказателно постановление №21-0813-000996/21.05.2021 г. на Началник сектор „ПП“ при ОД МВР-Ямбол, с което на М.Й.С. е наложено на основание чл.177, ал.1, т.3, б. „а“ от ЗДвП административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.102, ал.1, т.1 от ЗДвП.

За да постанови решението си въззивната инстанция приема, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган и компетентно длъжностно лице, като в него е посочена заповедта и номера, с която длъжностното лице при ОД на МВР-Ямбол е упълномощено от Министъра на вътрешните работи да издава наказателни постановления и да налага административни наказания, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаването му и то отговаря на изискванията на чл.57 ЗАНН, че правилно е приложен материалният закон, като няма основания за изменение в частта на наложеното наказание или правната квалификация на деянието и че наложено наказание е в минималния предвиден размер и не може да бъде ревизирано.

Според районния съд от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че санкционираното лице е нарушило разпоредбата на  чл.102, ал.1, т.1 от ЗДвП като е предоставило управлението на собствения си товарен автомобил „****“ с ДК №***** на И.И.И., който е неправоспособен водач и не притежава СУМПС, поради което на основание чл.177, ал.1, т.3, б. „а“ от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева.

Приетата от районния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като настоящата инстанция споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи, а постановеното решение не страда от визираните в жалбата пороци, поради което не са налице касационни основания за отменянето му.

Правилно и законосъобразно е становището на Ямболския районен съд, че не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на издаденото наказателно постановление, а от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че касатора е извършил вмененото му административно нарушение.

В тази връзка посочените в касационната жалба доводи са обсъдени от съда и направените изводи съответстват на установените факти и приложимия закон, поради което не следва да се повтарят.

Може да се посочи от една страна, че няма противоречия, които да създават объркване какво точно нарушение се твърди да е извършено-допускане или предоставяне управлението на МПС, т.к. и в АУАН и в наказателното постановление изрично е записано, че лицето предоставя управлението на МПС. Що се касае до следващия пасаж, то същия пресъздава текста на нарушената норма с всички визирани в нея хипотези, но възприетата е изрично посочена от АНО и не се затруднява разбирането или защитата.

От друга страна липса неяснота и относно нарушителя, които е посочен както в обстоятелствената част, така и в диспозитива на наказателното постановление. В този смисъл е записано и против кого се издава, и по отношение на кого се налага наказанието, за да е в състояние една техническа грешка да доведе до объркване в степен самостоятелно да обуслови отмяна на атакувания акт.

В съответствие с това и вменената му доказателствена тежест административно-наказващия орган е установил наличието на всички обстоятелства, описани в АУАН и в наказателното постановление, които са послужили като основание за санкциониране на нарушителя и обуславят материалната законосъобразност на оспорения акт.

Във връзка с това основателно съдът е преценил, че при съставянето на АУАН и при издаването на наказателното постановление са спазени изискванията на разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и е постановил решението си при спазване на процесуалноправните и материалноправни норми.

Предвид посоченото настоящата касационна инстанция счита, че решението на първоинстанционния съд следва да бъде оставено в сила като допустимо, валидно и правилно.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК,  съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 122/28.07.2021 г. постановено по анд 20212330200637/2021 г. по описа на Районен съд-Ямбол.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/не се чете

 

    

       ЧЛЕНОВЕ:1.:/п/не се чете      2.:/п/не се чете