Решение по дело №7350/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 387
Дата: 28 януари 2020 г.
Съдия: Силвия Владимирова Петрова
Дело: 20182120107350
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

                                  Р Е Ш Е Н И Е

  387                                          28.01.2020г.                                          гр.Бургас

 

                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд                                   ХVІ –ти граждански състав

на двадесет и пети ноември                              две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ПЕТРОВА

 

при секретар Марина Димова,

като разгледа докладваното от съдия Петрова

гражданско дело № 7350 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 

Предявен е иск от А.З. Д., ЕГН **********, с адрес: Ф…..против Г.Д.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес: Ф……., за допускане на делба на следния недвижим имот, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 07079.612.168.1.44 /нула, седем хиляди седемдесет и девет, точка шестстотин и дванадесет, точка, сто шестдесет и осем, точка, едно, точка четиридесет и четири/, по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Бургас, с адрес на имота в гр.Б.., представляващ апартамент на едно ниво, с площ от 56,32 /петдесет и шест цяло и тридесет и две стотни/ кв.м., състоящ се от спалня, дневна с кухненски бокс, баня-тоалетна, антре, склад и тераса, ведно с 7,74 /седем цяло седемдесет и четири стотни/ кв.м ид.ч. от общите части на сградата и съответния процент от правото на строеж, който имот е разположен в сграда №1 /едно/ със смесено предназначение, многофункционална, построена в имот с идентификатор 07079.612.168, при граници на самостоятелния обект: на същия етаж - 07079.612.168.1.43, под обекта - 07079.612.168.1.34, над обекта - 07079.612.168.1.52, при следните квоти: за А.З. Д. – 1/2 идеална част и за Г.Д.Г. – 1/2 идеална част.

Ищцата твърди, че ответникът е неин бивш съпруг, с когото е била в граждански брак в периода от 06.07.1990г. до прекратяването на брака с бракоразводно решение по гр.д. № 1472/2018г. на БРС. Поддържа, че по време на брака, в режим на СИО, са придобили описания в исковата молба недвижим имот, чиято делба се иска.

Предявеният иск е с правно основание чл. 34 от ЗС.

В законоустановения едномесечен срок ответникът е депозирал писмен отговор, в който заявява, че е съгласен да бъде допусната исканата от ищцата делба на процесния недвижим имот, но не при равни квоти. Посочва, че имотът е закупен и изплатен изцяло с лични средства на ответника, спечелени от него като композитор и от авторски права, без ищцата да е взела участие в изплащането му, поради което е предявено възражение за трансформация на лично имущество с правно основание чл. 23, ал.2 от СК. С парите, които получавал като пианист издържал семейството си, а с тези получавани от организацията за авторските права в Г. е закупил процесния апартамент. Счита, че 90 процента от стойността на имота следва да се приеме, че е заплатена от него и делбата да се допусне при тези квоти. Изразява готовност за доброволно уреждане на спора.  

 

Бургаският районен съд като взе предвид събраните по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

По делото страните не спорят относно факта на придобиване на процесния недвижим имот по време на вече прекратения брак между тях. От представения  нотариален акт 194, т. IV, рег. № 13695, дело № 648 от 2016г. на нотариус Виктория Дралчева е видно, че недвижим имот, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 07079.612.168.1.44 е придобит на името на Г.Д.Г. на 07.12.2016г. по време на брака му с А.З. Д.., сключен на 06.07.1990г. и прекратен на 30.06.2018г.

Съгласно § 4. (1) от Преходните и Заключителни разпоредби на СК, правилата на този кодекс относно имуществените отношения между съпрузите се прилагат и за имуществата, придобити от съпрузите по заварени бракове. Съгласно чл. 23, ал. 1 от СК лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество, а съгласно ал. 2 когато вещните права са придобити отчасти с лично имущество по ал. 1, лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна. Следователно всеки от съпрузите може да опровергае съвместния принос в придобиване правото на собственост и да установи влагане на лични средства. Ответникът твърди, че процесният апартамент не е придобит в режим на СИО, тъй като цената му е платена изцяло с лични средства на купувача, т.е. налице е пълна трансформация на лични парични средства на Г.Д.Г., при липса на принос на ищцата, въпреки което претендира частична трансформация, като се приеме, че 90 процента от стойността на имота е заплатена от него и делбата да се допусне при тези квоти 9/10 за ответника и 1/10 за ищцата.

Както бе посочено по-горе, съгласно действащия СК, обнародван в ДВ, бр. 47 от 23.06.2009г., който е в сила от 01.09.2009г., в случаите, когато отношенията между съпрузите се уреждат при законен режим на общност, съпружеската имуществена общност обхваща само придобитите от тях по време на брака в резултат на съвместен принос вещни права. Това изрично е посочено в разпоредбата на чл. 21, ал. 1 СК. Тази разпоредба не съдържа правило, което да е аналогично на това по чл. 19, ал. 1 СК (отм.), с което съпружеската имуществена общност да обхваща и паричните влогове, които са били придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, а такова липсва и в останалите разпоредби, уреждащи законовия режим на общност в отношенията между съпрузите. От това следва, че по сега действащия СК паричните влогове са изключени от режима на съпружеска имуществена общност и се считат лична собственост на съпруга, на чието име са придобити, независимо от това дали са придобити по време на брака и в резултат на съвместен принос на двамата съпрузи. По силата на § 4, ал. 1 от ПЗРСК правилата на този кодекс относно имуществените отношения между съпрузите се прилагат и за имуществата, придобити от съпрузите по заварени бракове. Това означава, че след влизането на действащия СК в сила, паричните влогове стават лична собственост на съпруга, на чието име са придобити, независимо от това дали преди това режимът на съпружеската имуществена общност се е разпростирал и по отношение на тях по силата на чл. 19, ал. 1 от СК (отм.). Затова по отношение на паричните влогове са неприложими установените в чл. 21, ал. 2 и чл. 29, ал. 3 СК правила относно съпружеската имуществена общност /Решение № 264/21.03.2017 г. на ВКС по гр. дело № 2060/2016 г., ГК, 4-о отд./.

При предявеното в отговора възражение, предметът на доказване е свързан с установяване на лични средства на ответника и влагането на тези суми за придобиване на процесния имот за същата по размер цена. Съдът намира, че това доказване е изцяло проведено. В настоящото производство е безспорно, че средствата за покупката на имота са преведени от лична сметка на ответника Г. към друга банкова сметка. *** на съпружеска имуществена общност и се считат лична собственост на съпруга, на чието име са придобити, независимо от това дали са придобити по време на брака и в резултат на съвместен принос на двамата съпрузи. Само за пълнота следва да се посочи, че не би могло да се приеме, че авторските хонорари и възнаграждения са обект на съвместен принос от съпрузите, доколкото създаването на едно авторското произведение е сложен, личен и творчески процес. В случая сумата заплатена за закупуване на делбения имот е била вложена в банка на паричен влог от ответника, поради което за настоящото производство е ирелевантен произхода на средствата и доводите на страните в тази връзка не следва да бъдат обсъждани. Фактът, че разплащането на сделката е станало изцяло от банковата сметка на Г.Г. налага единствено възможния извод, че паричният влог на ответника, който е лична собственост на съпруга е покрил изцяло покупната цена от 67000 евро на процесния апартамент, т.е. налице е трансформация на лични средства, легитимираща Г.Г. като собственик на 9/10 ид.ч. от спорния имот, доколкото се претендира само частична трансформация до този размер, респ. не се оспорва притежаваната от ищцата 1/10 ид.ч.  

При така установените факти по делото, съдът намира, че ищцата А.З. Д. се легитимира като собственик на 1/10 идеална част от делбения имот, а ответникът се легитимира като собственик на останалите 9/10 идеални части от имота, предмет на делбата. При така посочените квоти следва да се допусне делбата на процесния имот.

Мотивиран от горното  Бургаският районен съд

 

                                                 Р  Е  Ш  И :

 

ДОПУСКА делба между А.З. Д., ЕГН **********, с адрес: Ф.. и Г.Д.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес: Ф.., по отношение на следния недвижим имот, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 07079.612.168.1.44 /нула, седем хиляди седемдесет и девет, точка шестстотин и дванадесет, точка, сто шестдесет и осем, точка, едно, точка четиридесет и четири/, по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Бургас, с адрес на имота в гр.Б.., представляващ апартамент на едно ниво, с площ от 56,32 /петдесет и шест цяло и тридесет и две стотни/ кв.м., състоящ се от спалня, дневна с кухненски бокс, баня-тоалетна, антре, склад и тераса, ведно с 7,74 /седем цяло седемдесет и четири стотни/ кв.м ид.ч. от общите части на сградата и съответния процент от правото на строеж, който имот е разположен в сграда №1 /едно/ със смесено предназначение, многофункционална, построена в имот с идентификатор 07079.612.168, при граници на самостоятелния обект: на същия етаж - 07079.612.168.1.43, под обекта - 07079.612.168.1.34, над обекта - 07079.612.168.1.52,  

при следните квоти: за А.З. Д. – 1/10 идеална част и за Г.Д.Г. – 9/10 идеални части.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ С.Петрова

Вярно с оригинала:

И.Г.