Решение по дело №63/2020 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 260015
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Бисера Максимова
Дело: 20203500900063
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                              14.10.2020 г.                                   гр.Търговище

                       

 

ТЪРГОВИЩКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                                                    X  състав

На петнадесети септември                                                               2020 година    

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИСЕРА МАКСИМОВА

                                                                

Секретар Жоржета Христова

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

търговско дело № 63 по описа на ТОС за 2020 г.

и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

    Производството по делото е образувано по реда на чл.625 и сл. от ТЗ.

    Постъпила е молба от „С..2015" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от ССС, подадена чрез адв. А.Н., Съдебен адрес: ***, офис № 5, с която съдът е сезиран с искане за откриване на производство по несъстоятелност на посочения търговец поради неплатежоспособност. Към молбата са приложени  документите, изискуеми съобразно разпоредбите на чл. 628, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ТЗ.

    В молбата се излага следното:

    Молителят твърди, че в качеството си на търговец през периода 2015-2020 год. извършвал търговска дейност в страната. 3анимавал се с търговия. Във връзка с коронавируса окончателно преустановил работа. В хода на работата натрупал задължения към държавата в размер на 122 000 лв. към НАП. В същото това време няма никакви налични активи, нито пък парични суми по банкови сметки в България или чужбина. Няма вземания. Няма приходи и е спрял плащанията си към кредиторите. Преустановил всякаква търговска дейност. От отразените като налични на каса пари няма нищо останало. Това са счетоводни записвания, срещу които няма реални пари. По банковите сметки също няма налични пари. Всички суми, които постъпвали по банковата сметка на дружеството, били събирани от НАП в изпълнително производство. Въпреки всичко обаче не е в състояние да изплати задължението си.

    С оглед на това намира, че е в състояние на неплатежоспособност, като не може да изпълнява изискуеми парични задължения, породени от търговската му дейност. Поради липсата на каквато и да било дейност или пари, счита, че е невъзможно и изготвянето на оздравителен план.

    Поради това моли съда да обяви неплатежоспособността на „С..2015” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от ССС, да открие производство по несъстоятелност на „С..2015” ЕООД,  да обяви „С..2015” ЕООД в несъстоятелност, да допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, да постанови прекратяване дейността, да спре производството по делото на основание чл. 632 ал. 1 ТЗ. По отношение на началната дата на неплатежоспособността моли същата да бъде определена на  01.01.2020 год., когато са последните плащания към НАП и окончателно дружеството спряло работа.

    В съдебно заседание молбата се поддържа от процесуалния представител на молителя – адвокат А.Н. ***.

    Със своето определение по насрочване на делото в съдебно заседание съдът е приел, че подадената молба за откриване на производство по несъстоятелност на процесния търговец е подадена от лице, което е активно легитимирано да иска откриване на производство по несъстоятелност. Като е съобразил соченото от длъжника основание за откриване на производство по несъстоятелност и приложените към молбата писмени доказателства, съдът е приел,  че за изясняване на финансовото състояние на търговеца и определяне на началната дата на неплатежоспособност е необходимо изслушването на заключение на вещо лице –икономист. Такова е изслушано в проведеното открито съдебно заседание.

    След извършени проверки ССЕ установява, че към дата на изготвяне на експертизата задълженията на търговеца съгласно представените счетоводни отчети са единствено от публично правен характер към НАП и ТОС и възлизат съответно на 128 295.76 лв. с включени в тях 9527.47 лв. лихви за забава и 8072.40 лв. с включени в тях 151.82 лв. лихви за забава. След направена проверка в счетоводството на дружеството се установява, че последното плащане към кредитор е на 30.05.2020 г. - Експрес логистика и дистрибуция ООД. Последно извършено плащане към неудовлетворен кредитор /НАП/ е на дата 02.04.2020 г. Общият размер на задълженията към кредиторите е 126688.87 лв. и начислени лихви за забава 9679.29 лв. или общо 136368.16 лв. Към датата на изготвяне на експертизата дружеството не разполага с ДМА. Всички дълготрайни активи, които дружеството е притежавало, са отписани от дружеството т. е. ликвидирани, тъй като са принесли изцяло стойността си, а материалните запаси са бракувани, като дължимият ДДС върху брака е начислен. По отчет дружеството има парични средства в размер на 133 хиляди лв., от които в брой 132 хиляди лв. и по банкови сметки в размер на 1 х. лв. Съгласно обяснение от управителя на дружеството сумата от 132 хиляди лева не е налична в касата на дружеството. Дружеството реализира печалби до 2018 г. включително, но през 2019 година има отрицателен финансов резултат от 53 хиляди лева. В съдебно заседание вещото лице поясни, че ако се приеме, че отразените на каса пари в размер на 132 000 лева в действителност не са налични, то тогава несъмнено коефицентите на обща ликвидност, на бърза ликвидност, на незабавна ликвидност и коефициент на абсолютна ликвидност, както и показателите за финансова автономност, са под референтните стойности.

    От изложената фактическа обстановка ТОС прави следните правни изводи:

    Съгласно нормите на чл. 607а и чл. 608 ТЗ производството по несъстоятелност може да бъде открито само при наличие на материалноправните предпоставки за това - длъжникът да е изпаднал в неплатежоспособност или свръхзадълженост /за определена категория ЮЛ/. Нормата на чл. 608 ТЗ свързва неплатежоспособността със следните категории парични задължения - такива, произтичащи от търговска сделка; или от публичноправни задължения към държавата и общините; или от задължение по частно държавно вземане. В конкретния случай задължението на длъжника произтича от непогасени публичноправни задължения към НАП. Общият размер на задълженията възлиза на сумата 136 368.16 лв. От събраните по делото доказателства, вкл. и от ССЕ, по безспорен начин се установява, че са осъществени материално­правните предпоставки на чл. 608 и чл. 607а от ТЗ - за производството по несъстоятелност на дружеството. Търговецът е спрял плащанията към 30.05.2020 г., като след тази дата не са извършвани  разплащания към кредитори. Същият фактически и юридически е преустановил дейността си.    В настоящото производство съдът следва да установи фактическото състояние на дружеството. Макар по баланс дружеството да разполага с 132 000 лева на каса, явно е, че тези средства не са налични, а са формално отразени с друга цел. При положение, че не са налични, то дружество не разполага с активи, с които да може да поеме своите задължения и на практика е изпаднало в неплатежоспособност. Длъжникът не е в състояние да изпълни и погаси задълженията си, като финансовите му затруднения не са временни, а трайни по своя характер.

    С оглед на изложеното, молбата за откриване на производство по несъстоятелност е основателна. Следва да се постанови решение за откриване на производство по несъстоятелност, като за начална дата на неплатежоспособността се приеме датата – 01.01.2020 година. Макар след тази дата да има две плащания, то те са спорадични, а състоянието на неплатежоспособност е било съществуващо още към 01.01.2020 година.   

    Съдът счита, че с оглед събраните по делото доказателства не е налице достатъчно имущество на длъжника за покриване на разноските в производството по несъстоятелност. В срока по чл. 629б ТЗ заинтересованата страна НАП-София не е изявила готовност или предплатила разноските по несъстоятелността. Поради това, несъстоятелността следва да се открие при хипотезата на чл. 632, ал.1 ТЗ. В противен случай, производството би било самоцелно и не би изпълнило предназначението си - да се осигури справедливо удовлетворяване на кредиторите и възможност за оздравяване на предприятието на длъжника.С оглед предвиденото в разпоредбата на чл. 632 ал.1 ТЗ следва да се постанови заедно с откриването на производството по несъстоятелност и допускане на обезпечителни мерки, прекратяване дейността на търговеца, обявяване на несъстоятелността и спиране на производството по настоящото дело.

    Съдът счита, че следва да се уведоми съответното ТП на НОИ за обявяването на търговеца в несъстоятелност с оглед предприемане на действия по изискване и съхраняване на осигурителните ведомсти. Съгласно чл. 5, ал. 10 -13 КСО и Инструкция № 5 от 30.06.2005 г. за приемане и съхранение на разплащателни ведомости и трудовоправни документи на прекратени осигурители без правоприемник, издадена от управителя на НОИ въз основа на законова делегация по чл. 5, ал. 13 КСО, при прекратяване на дейност на осигурител, който няма правоприемник (освен ако в закон не е определен друг ред за съхраняването им), в съответното Териториалното поделение на НОИ следва да бъдат предадени разплащателните ведомости и други документи, от които може да се установи осигурителен стаж, доход, вноски, категория труд на лицата и други, като например: трудови договори (заповеди за назначаване), заповеди за преназначаване, заповеди за ползван неплатен отпуск над 30 работни дни; заповеди за прекратяване на трудови или служебни правоотношения и други. Задължението по чл. 5, ал. 10 КСО възниква с прекратяване на дейността на осигурителя. Съгласно чл. 5, ал. 1, т. 6 Инструкция № 5/2005 г., датата на прекратяване на дейността на осигурителя е датата на влизане в сила на решението за обявяване в несъстоятелност - (виж решение № 5702 от 20.04.12 г. по адм. д. № 12365/11 г. на VI отд. на ВАС). В чл. 5, ал. 2 от Инструкция № 5/2005 г. като допълнително условие за възникване на задължението по чл. 5, ал. 10 КСО е посочено прекратяването на трудовите договори на работниците и служителите (с изключение на лицата, наети за обработка на документите).

    Доколкото с настоящото решение съдът обявява търговеца в несъстоятелност, за същото следва да бъде уведемено ТП на НОИ в гр. Търговище след влизането му в сила.

    Водим от изложеното и на основание чл. 632, ал. 1 и чл. 711 вр. с чл. 710 ТЗ, съдът

 

                                         Р       Е     Ш     И:

 

    ОБЯВЯВА  неплатежоспособността на „С..2015" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител, с начална дата 01.01.2020 година.

    ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „С..2015" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител.

    ПРЕКРАТЯВА дейността на предприятието на търговеца „С..2015" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител.

    ОБЯВЯВА  в   несъстоятелност  длъжника „С..2015" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител,   на осн. чл. 630, ал. 2 и чл. 632 от ТЗ.

    ДОПЪЛВА на осн. чл. 9 от ТЗ фирмата на длъжника с добавката - „в несъстоятелност", а именно: „С..2015" ЕООД, /в несъстоятелност/, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител.

    ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на  „С..2015" ЕООД, /в несъстоятелност/, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител.

   ЛИШАВА длъжника „С..2015" ЕООД, /в несъстоятелност/, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител, от право да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността.

    СПИРА на основание чл. 632, ал. 1 вр. с ал. 2 ТЗ производството по несъстоятелност на „С..2015" ЕООД, /в несъстоятелност/, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.С.- управител, по образуваното търг. д. № 63/2020 г. по описа на ТОС.

    Указва на осн. чл. 632, ал. 2 ГПК на заинтересованите лица (длъжника или кредитор с вземане по чл. 616 ТЗ), че в срок от една година от вписването на решението в търговския регистър производството може да бъде възобновено, ако молителят удостовери, че е открито достатъчно имущество на длъжника или ако депозира сума в размер на поне 8 000 /осем хиляди/ лева за покриване на началните  разноски в производството по несъстоятелност.

    ОСЪЖДА „С..2015" ЕООД, /в несъстоятелност/, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление,***, представлявано от С.С.С.- управител, да заплати държавна такса по сметка на Окръжен съд – Търговище в размер на 250  /двеста и петдесет/ лева за сметка на масата на несъстоятелността.

    ПРЕПИС от решението на основание чл. 622 ТЗ да се изпрати на АВ за обявяване в Търговския регистър.

    РЕШЕНИЕТО да се впише в книгата по чл. 634в ТЗ.

    РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр. Варна  в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.

    След влизането му в сила препис от решението да се изпрати на ТП на НОИ в гр. Търговище за сведение.

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: