Решение по дело №1769/2011 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 944
Дата: 22 юни 2011 г. (в сила от 14 юли 2011 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20112120201769
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 май 2011 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ….                                                22.06.2011 г.                                    град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Бургаският районен съд,                                                ХІІІ наказателен състав

На двадесети юни                                  през две хиляди и единадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТОЯН МУТАФЧИЕВ

 

Секретар : Красимира Маргаритова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Мутафчиев НАХД № 1769 по описа за 2011 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 189, ал. 14 ЗДвП, вр. чл. 59-63 ЗАНН и е образувано по повод жалбата на А.Д.Б., ЕГН – **********,***, против наказателно постановление № 12577/10.12.2010 г. на началник група в сектор „Пътна полиция” при МВР - Бургас, с което на жалбоподателя са наложени : наказание „глоба” в размер на 50 лева за нарушение на чл.104а от ЗДвП, наказание „глоба” в размер на 50 лева за нарушение на чл.137а, ал.1, предл.1 от ЗДвП и наказание „глоба” в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Жалбата е бланкетна и с нея по същество се иска изменяне на наказателното постановление досежно размера на наказанията.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява.

За административно-наказващия орган, редовно уведомен, представител не се явява в съдебно заседание.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима. Мотивите за това са следните :

Разпоредбата на чл.189, ал.13 от ЗДвП нарушава чл.47 и чл.52, т.1 от Хартата на основните права на ЕС, поради което и на основание чл.5, ал.4 от Конституцията на РБ съдът следва да приложи разпоредбата на чл.47 от Хартата, като признае на жалбоподателя правото му да атакува наказателно постановление № 12577/10.12.2010 г. на началник група в сектор „Пътна полиция” при МВР – Бургас.

Съдът, като взе предвид разпоредбите на закона и представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното :

На 29.11.2010 г. свидетелят В.Н., старши полицай в МЗБР – Сигма, сектор „Пътна полиция” – Бургас,  е по график в Централна градска част с колегата си Т. Т.. Около 17.45 ч. двамата се намират на бул. „Демокрация”, където свидетелят забелязва, че водач на л.а. марка „Форд”, модел „Ка” с рег. № ….използва мобилен телефон, без устройство, освобождаващо ръцете, докато шофира и е без поставен предпазен колан, с какъвто е оборудван автомобилът. Поради тази причина свидетелят спира водача за проверка. В хода на същата, се установява, че водач на автомобила е А.Б., който не представя свидетелство за управление на МПС и контролен талон. За трите нарушения на Б. е съставен АУАН. Нарушителят отказва да го разпише, затова свидетелят спира втори водач, пред когото Б. отново отказва да разпише акта и да получи екземпляр от акта.

Изложената фактическа обстановка се установява от писмените доказателства по делото и от разпита на свидетеля В.Н., които я възпроизвеждат безпротиворечиво.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното :

При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление съдът не констатира допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените, които да налагат извод за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

Вярно е, че нарушителят не е получил препис от акта, но същият му е предявен, за да се запознае със съдържанието му и да го подпише, но Б. е отказал да положи подписа си, което е удостоверено с подписа на един свидетел, чиито три имена и точен адрес са отразени в акта, както изисква разпоредбата на чл.43, ал.2 от ЗАНН. Следователно причина за невръчване на препис от акта е изцяло поведението на нарушителя, който впоследствие не може да черпи права от него с твърдение, че му е нарушено правото на защита. Актосъставителят няма задължение да преодолява съпротивата на нарушителя и въпреки нежеланието на последния да получи препис от акта, фактически да му предаде такъв екземпляр. В случая неприложима е и разпоредбата на чл.43, ал.4 от ЗАНН, защото актът не се съставя в отсъствие на нарушителя.

Допълнителен аргумент, че правото на защита на Б. не е нарушено е и обстоятелството, че той не твърди, че за пръв път разбира за какво е санкциониран с получаване на препис от наказателното постановление, а възразява само против размера на наложените му наказания.

Ето защо като е издал наказателното постановление наказващият орган не е допуснал процесуално нарушение.

Безспорно се установи по делото, че жалбоподателят управлява МПС, без да използва обезопасителен колан, с какъвто е оборудван автомобилът, което е нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП ; използва мобилен телефон, докато управлява МПС без устройство, позволяващо използването му без участието на ръцете ( т.нар. „hands-free” ), което е нарушение на забраната, въведена в чл.104а от ЗДвП ; не носи свидетелство за управление на МПС, което е нарушение на чл.10, ал.1, т.1, предл.1 от ЗДвП. В този смисъл правилно е санкциониран, като са приложени релевантните санкционни разпоредби.

Видно от съдържанието на разпоредбата на чл.183, ал.4, т.6 от ЗДвП, наказанието „глоба” за констатирано нарушение по чл.104а от ЗДвП е във фиксиран размер, т.е. както наказващият орган, така и съдът нямат право на преценка при неговата индивидуализация. Това се отнася и за санкционните разпоредби на чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП ( предвиждаща наказание „глоба” за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП ) и на чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП ( предвиждаща наказание „глоба” за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП ).

Предвид горното наказателното постановление се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 12577/10.12.2010 г. на началник група в сектор „Пътна полиция” при МВР - Бургас, с което на А.Д.Б., ЕГН – **********,***, са наложени : наказание „глоба” в размер на 50 лева за нарушение на чл.104а от ЗДвП, наказание „глоба” в размер на 50 лева за нарушение на чл.137а, ал.1, предл.1 от ЗДвП и наказание „глоба” в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

Вярно с оригинала: К.М.