Решение по дело №322/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260016
Дата: 7 октомври 2020 г. (в сила от 29 октомври 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200322
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 07.10.2020 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  двадесет и пети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 322/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Жалбоподателят В.Б.К. ***, с            ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Директора на ОД МВР Монтана Наказателно постановление № Л-473/ЗЗ от 25.05.2020 г., с което на осн. чл. 209а., ал. 1, от Закона за здравето му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 300.00 /триста/ лева.

           В с.з. жалбоподателят не се явява, не се представлява и не сочи уважителни причини за неявяването си.

           Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

           С Наказателно постановление № Л-473/ЗЗ от 25.05.2020 г., на жалбоподателя К. на осн. чл. 209а., ал. 1 от ЗЗ му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 300.00 лева за това, че на 28.04.2020 г. в с. Комощица, на ул. „Ломска“, на открито обществено място, не е поставил предпазна маска или друго средство, покриващо носа и устата по време на извънредно положение във връзка с COVID-19, съгласно Заповед № РД-01-124/13.03.2020 г., допълнена със Заповед          № РД-01-197/11.04.2020 г., изменена със Заповед № РД-236/24.04.2020 г. на министъра на здравеопазването.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява и основателна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 28.04.2020 г. около 10:00 ч. свидетелите Р.С. и И.П. *** били на работа в с. Комощица, където в градинката установили жалбоподателя К. и още едно лице. И двамата били без поставени предпазни маски, въпреки издадените от министъра на здравеопазването заповеди по повод Covid-19.  

           Св. С. съставил на жалбоподателя АУАН за това, че „в              с. Комощица, се намира на ул. „Ломска“, която е открито обществено място, без да си е поставил защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, с което не спазва заповед № РД-01-124/13.03.2020 г. и заповед № РД-01-197/11.04.2020 г. на министъра на здравеопазването“. Като нарушена разпоредба в акта е посочен чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето.

           Впоследствие въз основа на съставения АУАН, АНО е издал атакуваното   НП № Л-473/ЗЗ от 25.05.2020 г., с което на осн. чл. 209а.,    ал. 1 от ЗЗ е наложил на жалбоподателя административно наказание „ГЛОБА” в размер на 300.00 /триста/ лева.

           Разпоредбата на чл. 209а., ал. 1 ЗЗ предвижда, че Който наруши или не изпълни въведени от министъра на здравеопазването или от директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 4 или 7 и чл. 63а, ал. 1 или 2, освен ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв.

           В случая съдът намира, че при съставянето на АУАН, а впоследствие и при издаването на НП са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до отмяната на същото.

           В АУАН като нарушена разпоредба е посочен чл. 63, ал. 1 от ЗЗ. Според тази норма „При непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите от епидемично разпространение на заразна болест по    чл. 61, ал. 1, с цел защита и опазване живота и здравето на гражданите, се обявява извънредна епидемична обстановка“. Този текст посочва единствено кога се обявява извънредна епидемична обстановка, но не предписва правило за поведение, нарушаването на което да води до санкция. В чл. 209а., ал. 1 ЗЗ, въз основа на който е наложена глоба на жалбоподателя, не е посочена разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ЗЗ. В тази санкционна норма е предвидено административно наказание „глоба“ за нарушения на чл. 63, ал. 4 или 7 и чл. 63а., ал. 1 или 2 ЗЗ, но не и за неспазване на чл. 63, ал. 1 ЗЗ. Следователно в конкретния казус, при издаването на наказателното постановление липсва кореспонденция между посочената като нарушена законова разпоредба и санкционната такава. Възможно е и да става дума за техническа грешка на актосъставителя при посочване на нарушената разпоредба /макар че в хода на съдебното следствие не се установи да е допускана такава/. Подобно нарушение при съставянето на АУАН принципно би могло да бъде санирано от АНО във втората фаза на административнонаказателното производство. Наказващият орган следва да извърши проверка по реда на чл. 52, ал. 4 ЗАНН - да провери законосъобразността на акта, както и събраните доказателства и всички спорни обстоятелства /вкл. възможността да е допусната техническа грешка в АУАН/. Това задължение обаче не е изпълнено, тъй като в издаденото НП като нарушена разпоредба е посочен отново чл. 63, ал. 1 ЗЗ, т.е. при издаването на НП е налице същото несъответствие между нарушена и санкционна норма, както при съставянето на АУАН. По този начин са нарушени чл. 42, т. 5 и чл. 57,    ал. 1, т. 6 ЗАНН, които предвиждат, че в АУАН, съответно - в НП следва да бъдат посочени законовите разпоредби, които са били нарушени виновно. Неспазването на това изискване е съществено процесуално нарушение, което нарушава правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият е поставен в невъзможност да разбере в извършването на какво точно нарушение е обвинен, а оттук – и да организира своята защита. Посочените процесуални нарушения, допуснати и в двете фази на административнонаказателното производство, са довели до неговото опорочаване, което е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление, без да е необходимо да се обсъжда спора по същество.

          

           С оглед на гореизложеното и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

                

           ОТМЕНЯ  НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № Л-473/ЗЗ от 25.05.2020 г. на Директора на ОД МВР – Монтана, с което на В.Б.К. ***, с ЕГН ********** на осн. чл. 209а., ал. 1 от Закона за здравето му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на                300.00 /триста/ лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Директора на ОД МВР - Монтана за сведение.

 

 

 

 

                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ :