Решение по дело №839/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 173
Дата: 19 юли 2017 г. (в сила от 27 юли 2017 г.)
Съдия: Иваничка Димитрова Славкова
Дело: 20173100200839
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

173/19.7.2017г.

Варненският окръжен съд                                                         Наказателно отделение

На деветнадесети юли                                       две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:             

                                                            Председател: Иваничка Славкова

                                                                Членове: Марин Атанасов

Яна Панева

Съдебен секретар Д. Тодорова

Прокурор М. Ставрев

като разгледа докладваното от съдия Ив. Славкова

ЧНД № 839 по описа на съда за 2017 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.32, вр.чл.16, ал.1-8 от Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции / обн. ДВ бр.15/2010г.// ЗПИИРКОРНФС/ и е образувано е по искане на Федерална служба Правосъдие на Република Германия, с което се изпраща моли съда за признаване и изпълнение на акт на Главен Кмет на град Ремшайд, Федерална република Германия, с правно основание Рамково решение 2005/214/ПВР.

            В съдебно заседание представителят на ВОП предлага искането да бъде уважено и акта на несъдебния орган да бъде признат от българските съдебни власти и приведен в изпълнение.

            Засегнатото лице А.Н. ЕГН ********** не се явява, не е намерен на установения адрес. За него се явява служебно назначен защитник, адв. Ив.Белинов, който не възразява да се признае санкцията, като счита, че формално не са налице пречки за това.

            Съдът като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните прие за установено следното :

            От приложеното по делото Удостоверение по чл.4 от Рамково решение  205/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, се установява, че с акт на несъдебен орган  - постановен на 31.10.2016 г, влязъл в сила на 15.12.2016 г. е наложил финансова санкция – глоба  на българския гражданин А.Н., роден на ***г. в размер на 80 евро  за извършено нарушение на правилата за движение по пътищата  - чл.41 ал.1 вр.с Приложение №2, чл.49 от Правилника за движение по пътищата, чл.24 от ЗДвП, чл. 153 от Федерален каталог за финансови санкции, както и  разноски в размер на 28,50 евро. С цитирания акт на несъдебен орган е прието от фактическа страна, че на 05.09.2016 г лицето, като държател на л.а. с рег.№В 5869 РА в гр.Ремшайд, Германия, се е движил по Баущрасе, въпреки забраната за движение на МПС в тази зона, с цел занижаване на вредното замърсяване на въздуха, с окето е нарушил пътни знаци 270-1 и 270.2.

            Касае се за влязъл в сила акт на несъдебен орган на държава-членка на ЕС, постановен в административно  наказателно   производство, с което е била ангажирана административната отговорност на бълг.гражданин с налагането на санкция „Глоба”, както и е било възложено заплащането на сторените разноски. Този акт представлява решение  за налагане на финансова санкция по смисъла на чл.3, ал.1. т.1 и т.3 от ЗПИИРКОРНФС.

            От така изложените факти е видно, че поведението на засегнатото лице съставлява нарушение по и по смисъла на ЗДвП на РБ относно спазване на забраната за навлизане в определени улици, сигнализирано със съответния пътен знак. Горното от своя страна сочи, че е налице и друга от положителните предпоставки за признаване и изпълнение на решение за налагане на финансова санкция, постановено от друга държава-членка на ЕС – това по чл.30, ал.1 от ЗПИИРКОРНФС.

            Съдът не констатира наличие на която и да е от отрицателните предпоставки за отказ за признаване на чуждия съдебен акт, уредени в чл.35 от ЗПИИРКОРНФС. Лицето е било уведомено съгласно законодателството на решаващата държава относно правото си да обжалва решението, както и сроковете за обжалване.

            Съобразно изискването на чл.16, ал.8 от ЗПИИРКОРНФС, намиращ приложение по препращане от нормата на чл.32 от с.з. паричното задължението на г-н Н.  следва да бъде траснформирано в лева по курса  на БНБ за деня, в който е постановено настоящото решение – а именно 1 евро-                  1,955 лева 

            Водим от горното, съставът на ВОС

 

Р Е Ш И  :

ПРИЗНАВА решение на несъдебен орган- Главен Кмет на град Ремшайд, Федерална република Германия, с което за извършено нарушение по смисъла на           чл.4 ал.3 и чл. 49 от Правилника за движение по пътищата, чл.24 от ЗДП на Германия на българския гражданин А.  А.Н., ЕГН **********е наложена финансова санкция  - Глоба в размер на 80 евро,  равняващи се на 156,48 лева, разноски в размер на 28,50 евро, равняващи се на 55,75 лева и ли общо сумата от 212,23 лева.

            Копие от решението да се изпрати незабавно на ТД на НАП – Варна за предварително изпълнение, която следва веднага да уведоми съда за предприетите действия по изпълнението му.

            Да се уведоми незабавно компетентния орган на издаващата държава -   Федерална служба Правосъдие на Германия за признаването и изпращането на решението за налагане на финансова санкция на компетентния орган – ТД на НАП – Варна, както и за приключване на изпълнението на решението.

            Копие от уведомлението по чл.38 ал.1 от ЗПИИРКОРНФС да се изпрати и на Министерство на правосъдието на Република България.

            Решението подлежи на обжалване в 7 дневен срок пред Апелативен съд – гр. Варна.

                                                          

Председател:                                               

Членове: