Решение по дело №413/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 248
Дата: 15 юли 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Пламен Петров Деянов
Дело: 20191520200413
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                          Р  E  Ш  Е  Н  И  Е

                                          №...........................

                                   гр. Кюстендил, 15.07.2019 г.

                                   В    И М Е Т О НА Н А Р О Д А

 

            Кюстендилски районен съд, Х-ти състав, в открито съдебно заседание на десети май, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                              Председател: Пламен Деянов

При Секретаря: Гергана Милушева

            Като разгледа докладваното от съдия Деянов АНД № 413, по описа за 2019 година на КРС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

            Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № 19-1139-000049/23.01.2019 г., издадено от Началник сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР - град Кюстендил, упълномощен със заповед № МЗ 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, с което на М.Л.И., с ЕГН/ЛНЧ ********** ***, на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.70, ал.3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл.137 А, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.6 от ЗДвП за нарушение на чл.104А3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.1 т.1 ,пр.3 от ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1,т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 10 /двадесет/ лева; на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; А на основание Наредба № I з-2539са отнети общо 12 точки.

            Жалбоподателят, чрез процесуалния си представител адвокат Стефанов оспорва изцяло атакуваното НП като твърди наличието на същаствено процесуално нарушение, което е опорочило изцяло проведеното АНП. Моли неговата отмяна.

            Въззиваемата страна – Сектор "Пътна полиция" при ОДМВР Кюстендил не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

            Обжалваното Наказателно постановление е издадено против М.Л.И., с ЕГН/ЛНЧ ********** ***, за това, че на 05.01.2019 г., около 15:35 ч. на в гр.Кюстендил,като водач на лек автомобил – Фолксваген Поло с рег.№**** към улица „**“ е управлявал автомобила без да е включил светлините за през деня,или къси светлини които са задължителни; без да си е поставил обезопасителния колан; използвал е мобилният си телефон по време на движението на автомобила безстройство позволяващо ръцете му да бъдат свободни и не е представил СРМПС част ­­II,  а МПС не е представяно и преминало ТГП.                                                                                                                                                                                                                                                                                      

.

            АУАН е съставен на място извършеното нарушение от свидетеля Г., в присъствието на свидетеля С.. АУАН е посочено, че лицето е управлявало МПС

Фолксваген Поло с рег.№ *** към улица „**“ е управлявал автомобила без да е включил светлините за през деня,или къси светлини които са задължителни; без да си е поставил обезопасителния колан; използвал е мобилният си телефон по време на движението на автомобила безстройство позволяващо ръцете му да бъдат свободни и не е представил СРМПС част ­­II,  а МПС не е представяно и преминало ТГП.                                                                                                                                                                                                                                                                                      

            Дадена е съответната правна квалификация на нарушенията посочени по-горе.

            В АУАН соченото за нарушител лице не е положило подпис по неясни причини. Направено е отбелязване че не желае да го подпише. При това препис от този АУАН не е връчен на виновното лице.

            Въз основа на цитирания АУАН е издадено и атакуваното НП.

            Видно от съдържанието на същото, на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.70, ал.3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл.137 А, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.6 от ЗДвП за нарушение на чл.104А3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.1 т.1 ,пр.3 от ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1,т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 10 /двадесет/ лева; на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; Отнети са и общо 12 точки.

            АНО издал атакуваното НП, в което възпроизвел описаното в обстоятелствената "част на АУАН административно нарушение.

            Недоволен от това административно санкциониране жалбоподателят сезирал КРС с искане за отмяната му.

            В хода на съдебното следствие са разпитани актосъставителя и свидетелите по акта. Те поддържат описаното в обстоятелствената част на този акт нарушение. И двамата свидетели на нарушението не могат да заявяват причината поради която не са връчили препис от АУАН на виновното лице.

            Горната фактическа обстановка съдът приема за несъмнено установена от събраните по делото писмени доказателствени средства и събраните гласни такива.

            На база така установените фактически обстоятелства, след преценка на събраните доказателства, обсъдени поотделно и в съвкупност, съдът намира следното от правна страна:

            При съставяне на АУАН са спазени формалните изисквания на ЗАНН но е допуснато и съществено процесуално нарушение. Актът е съставен от оправомощено длъжностно лице /приложено по преписката копие от Заповед № 8121з-748/24.06.2015 г. на Министъра на вътрешните работи/. По отношение на задължителните реквизити, които трябва да съдържа, също не е допуснат пропуск, като са описани точно време, място и обстоятелства, при които е извършено нарушението. Но в същото време следва да се отбележи ,че изготвения на местопроизшествието АУАН бланков номер 468559 с дата 05.01.2019 година не е връчен на нарушителя и на самият него липсва каквото и да е отбелязване поради каква причина това не е сторено.        

            Затова и основателно се явява възражението на процесуалния представител на жалбоподателя, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила в производството по съставяне на АУАН изразяващо се в неспазване на разпоредбата на чл. 43, ал.5 от ЗАНН. Според чл. 43, ал.5 от ЗАНН "(5) При подписване на акта на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване.

            Предявяването на акта но невръчването на препис от него на лице извършило нарушението е в противоречие с процесуалните правила на чл. 43, ал. 1 и 5 от ЗАНН, а с това е засегнато правото на защита на нарушителя, което пък се квалифицира като съществено процесуално нарушение. Нарушаване на реда за връчване на АУАН, регламентиран в чл. 43 от ЗАНН, сериозно ограничава възможността за реализиране защитата на санкционираното лице, както с оглед произтичащите от връчването на акта права и задължения (чл. 44 ЗАНН), така и с оглед функциите на АУАН в административнонаказателното производство. При това положение не е следвало издаване на наказателно постановление въз основа на не връчен АУАН.

            Предвид изложеното съдът приема, че допуснатото нарушение при съставяне на акта като основание за издаване на наказателното постановление е съществено и e основание за неговата отмяна като незаконосъобразно само на това основание, без да се обсъжда спора по същество, т. е. дали действително е имало извършено нарушение от санкционирания нарушител.

            Предвид изложеното, съдът намира атакуваното Наказателно постановление неправилно и незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено

 

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

            Р   Е   Ш   И:

 

            ОТМЕНЯ изцяло като незаконосъобразно Наказателно постановление №  № 19-1139-000049/23.01.2019 г., издадено от Началник сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР - град Кюстендил, упълномощен със заповед № МЗ 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, с което на М.Л.И., с ЕГН/ЛНЧ ********** ***, на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.70, ал.3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл.137 А, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.4, т.6 от ЗДвП за нарушение на чл.104А3 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева; на основание чл. 183, ал.1 т.1 ,пр.3 от ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1,т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 10 /двадесет/ лева; на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева; А на основание Наредба № I з-2539са отнети общо 12 точки.

 

            Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му до страните, пред Административен Съд -Кюстендил по реда на АПК.

 

 

                                       Районен съдия: