Решение по дело №165/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2020 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20207200700165
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                          

 

гр. Русе, 06.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 24 юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

ЕЛИЦА Д.

 

 

 

при секретаря               МАРИЯ СТАНЧЕВА                  и с участието на прокурора          ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ       като разгледа докладваното от съдия         ВЪРБАНОВА   КАН дело 165 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Ю.М.С. ***, депозирана чрез адвокат-пълномощник М. Д. *** против Решение № 109 от 28.01.2020 г., постановено по АНД № 2065/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което e потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-1085-000890 от 05.04.2019 г. на Началник на сектор ПП към ОД на МВР – Русе, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 103 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба” в размер на 100 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 2 месеца. В жалбата се навеждат оплаквания за неправилност на съдебния акт поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Претенцията е да се отмени решението на РС - Русе и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени НП.

Касационният ответник, чрез процесуален представител – гл. юрисконсулт Т. Йорданова, в депозирано писмено възражение на касационната жалба вх. № 10515/06.03.2020 г., оспорва основателността на жалбата. Претендира и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е от надлежна страна в законоустановения срок.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С оспореното в настоящото производство решение РС - Русе е приел, че наказаното лице безспорно е осъществило от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение по ЗДвП, като правилно бил определен и размерът на кумулативно предвидените за това нарушение наказания. С тези мотиви съдът е потвърдил изцяло оспореното пред него НП.

Решението на районния съд е правилно.

АНО на касатора е ангажирана, в качеството му на ФЛ – водач на МПС, за нарушение на чл. 103 от ЗДвП. Съгласно обстоятелствената част на НП на 21.03.2019 г., около 11:00 часа в община Русе, на път Първи клас № 2-79 – Русе – Разград, в района на КМ 22.289, посока гр. Цар Калоян, като водач на МПС – л. а. „Фолксваген каравел 2.5 Д” с рег. № Р 95 30 РК, негова собственост, при подаден сигнал за спиране от контролен орган със стоп-палка за извършване на проверка от контролния орган, вписан като свидетел в АУАН – Кристиян Трифонов Трифонов, водачът Ю. С. не спира плавно на посоченото място, или в най-дясната част на платното за движение, като продължава движението си по посока гр. Разград. Така описаното деяние е квалифицирано като нарушение на чл. 103 от ЗДвП, за което на основание приложимата санкционна разпоредба на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП му били наложени административни наказания „глоба” в размер на 100 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 2 месеца.

Касационната инстанция намира, че в хода на съдебното производство не са допуснати процесуални нарушения. В конкретния казус по делото са ангажирани достатъчно и категорични доказателства, от които следва несъмнен извод, че наказаното лице е извършило вмененото му нарушение. Правилният анализ на събрания по делото доказателствен материал налага извод именно за законосъобразност и обоснованост на оспореното пред РС - Русе наказателно постановление. В хода на протеклото административнонаказателно производство пред наказващия орган, а впоследствие и пред първата съдебна инстанция е установена безусловно и в пълнота фактическата обстановка по отношение на основните релевантни по случая факти, а именно: Ю. С., в качеството си на водач на посочено в НП моторно превозно средство, на инкриминираните дата, час и място при подаден ясен и своевременен сигнал за спиране от контролен орган, не е спрял на посоченото място и е продължил движението си. Изложените в АУАН и НП, релевантни за правния спор факти и обстоятелства, изцяло се подкрепят от събрания по делото доказателствен материал, като не са ангажирани доказателства, които да ги опровергават.

След обсъждане на събраните по делото допустими и относими доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, въззивният съд е установил фактическата обстановка по делото и правилно е приложил материалния закон.  При формиране на този извод, настоящият състав съобрази, че касационната инстанция не е съдебна инстанция по фактите и в чл. 220 от АПК е разписана забрана за нови фактически установявания. Тъй като не се установиха допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при събиране и оценка на доказателствения материал по делото от страна на първата съдебна инстанция, в съответствие с чл. 220 от АПК, касационният съд извършва проверка за правилността на приложението на материалния закон въз основа на фактическите установявания на предходната съдебна инстанция.

С оглед разпоредбите на чл. 63, ал. 5, във вр. с ал. 3 от ЗАНН своевременно е искането от процесуалния представител на ответната страна – ОД на МВР - Русе за присъждане на разноски за юрисконсулт на основание чл.37 от ЗПП, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ. С оглед приложимата норма на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, във вр. с чл. 37 от ЗПП, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, във вр. с чл.143 от АПК, възнаграждението за юрисконсулт се определя от съда, като не може да надхвърля размерите по чл. 27е от НЗПП /в случая от 80 до 120 лв./. По преценка на фактическата и правна сложност на казуса и при резултата от делото на ответната страна ОД на МВР - Русе следва да бъдат присъдени деловодни разноски за процесуално представителство в размер на 80 лева.

Поради горното настоящият състав счита, че оспореното решение, като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

По изложените съображения, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 109 от 28.01.2020 г., постановено по АНД № 2065/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което e потвърдено Наказателно постановление № 19-1085-000890 от 05.04.2019 г. на Началник на Сектор „Пътна полиция“ към Областна дирекция на МВР – Русе.

ОСЪЖДА Ю.М.С., ЕГН ********** *** да заплати на Областна дирекция на МВР - Русе сумата от 80 (осемдесет) лева – юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                                       

 

                                                                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

                                                                     

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                             

                                                                                   

                                                                  2.