Решение по дело №440/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 478
Дата: 6 април 2023 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20237050700440
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………………..2023 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГР.ВАРНА-четвърти тричленен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и трета  година в състав:             

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Мария  Ганева

                                                            ЧЛЕНОВЕ: Марияна Ширванян

                                                                                 Наталия Дичева

                                                                                                                                                                                                          

при секретаря Деница Кръстева и в присъствието на прокурора Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно адм. нак. х-р  дело № 440 по описа за 2023 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. АПК  и е  образувано по касационна жалба на „ТИЕМ ВАРНА ГРУП“ ООД, с ЕИК ****, подадена чрез адв. А.Х. – ВАК, срещу Решение № 15/05.01.2023 г. по нахд. № 3513/2022 г. на Районен съд гр. Варна, с което е изменено НП № 03-2200628/20.07.2022 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна като е намалена от 200лв. на 1500 лв. наложената на дружеството имуществена санкция  на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 1 и чл. 303, ал. 3 от Кодекса на труда КТ/.

В жалбата се релевира допуснато нарушение на закона- касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, както и необоснованост . Твърди се, че неправилно районният съд е кредитирал изцяло показанията на актосъставителката М М и свидетеля Б Д и неправилно не е кредитирал свидетелските показания  на Б Д . Касаторът счита, че неправилно въззивният съд е тълкувал фактическата обстановка, тъй като към датата на провеждане на съдебното заседание Д  не е работила вече за дружеството, не е налице заинтересованост на свидетелката Д  и следва показанията ù да се приемат за достоверни. Релевира довод, че попълнената декларация от Д  касае един бъдещ момент, когато действително започне работа в заведението, тъй като към датата на проверката последната е била на интервю за работа и пробно е обслужила една маса с клиенти. Необоснован според касационния жалбоподател е изводът на съда относно извършването на трудова дейност от страна на Д  в деня на проверката. Намира, че неправилно решаващият съд е кредитирал декларацията, попълнена от Д  и доказателствената ù тежест, тъй като при попълването на декларацията свидетелката е била непълнолетна, поради което е необходимо изразяване на информирано съгласие от родител. На изложените основания се сезира съда с искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да се отмени издаденото НП.

В открито съдебно заседание не се явява представител на касатора. Депозира писмено становище  по същество на спора. Поддържа жалбата на изложените в нея съображения.       

Ответникът по касационната жалба -  директор на Дирекция „Инспекция по труда“ се представлява от процесуален представител , който твърди неоснователност и жалбата и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Пледира за потвърждаване на решението на ВРС като правилно и законосъобразно.

Административен съд – гр. Варна, четвърти тричленен състав, след като  прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните и в рамките на касационната проверка, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е процесуална допустима, тъй като срочно е упражнено потестативното право на жалба от лице с активна процесуална легитимация - страна в производството пред предходна съдебна инстанция. Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна поради следните съображения:

Съдебното производство пред ВРС е било инициирано по жалба на „ТИЕМ ВАРНА ГРУП“ ООД, с ЕИК ****, срещу издадено НП № 03-2200628/20.07.2022 г. от директора на Дирекция „Инспекция по труда" - Варна, с което на дружеството е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв. на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ за нарушаване нормата на чл. 303, ал. 3 от КТ, за това, че като работодател е допуснал до работа непълнолетно лице, без да е получил разрешение от „Инспекцията по труда“.

ВРС е приел от фактическа страна, че при проверката за спазване на трудовото законодателство на 18.06.2022 г., служители на Дирекция „ИТ“ са установили, че лицето Б Д  работи като сервитьор в  бар „Палермо“  на плаж „Кабакум“ , к.к. „Чайка“ , обслужвайки маса с клиенти- давайки им меню, записвайки им поръчката и донасяйки им поръчаните напитки. Безспорен факт между старините е , че към датата на проверката  лицето  Б Д  е била непълнолетна, както и че към същата дата  дирекция „Инспекция по труда „ -Варна  не е издала разрешение по чл.303 от КТ.

За да измени издаденото НП, районният съд е приел, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, АУАН и НП съдържат формалните реквизити, предвидени в нормата на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН досежно относно описанието на нарушението.

Според решаващия съд поведението на нарушителя правилно е било квалифицирано като адм.  нарушение по чл. 414, ал.1 във вр. с чл. 303 , ал. 3 от КТ, но наказващият орган е наложил необоснована откъм размер имуществена санкция , който надвишава законоустановения минимум от 1500 лв. , при отсъствие на  каквито и да било мотиви  за справедливост на този размер. Случаят е счетен за немаловажен  поради липсата на нормативните предпоставки на привилегирования състав на чл. 415в от КТ.

Касационната инстанция счита обжалваното съдебно решение за правилно, като при неговото постановяване не е допуснато нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал.1 т.1 от НПК  . В касационната жалба се релевира необоснованост на атакувания съдебен акт , но тя не попада в обхвата на касационна проверка, очертан от нормата на чл. 348 от НПК чрез препращане на основание чл. 63в от ЗАНН . 

Приложимата процесуална разпоредба на чл. 220 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН изисква проверка на оплакването  за допуснато нарушение на закона  да се осъществи въз основа на фактите, установени от предходната съдебна инстанция. Последната е констатирала, че към датата на проверката – 18.06.2022г. Б Д  е била непълнолетна , както и че към тази дата за нея  не е имало издадено разрешение за работа от дирекция „Инспекция по труда“-Варна. Събраните писмени и гласни доказателства , разгледани в своята съвкупност, доказват достоверност на фактическото твърдение на наказващия орган за  полаган труд от  Б Д  като сервитьор към момента на проверката от контролните органи . Характерът на тази нейна дейност като трудова се потвърждава и от факта на сключения впоследствие трудов договор от Д  със санкционираното дружество. Това обстоятелство , съобразено с непротиворечивите показания на разпитаните очевидци на нарушението , възприели обслужване на  маса с клиенти от Д  , убедително доказват престиране на труд от това лице като сервитьор. Истинността на твърдението на Д  в разпита й пред съда, че всъщност на 18.06.2022г. е била на интервю  за длъжността „сервитьор“ се опровергават от самата нея , тъй като твърди, че „ шефовете“ са искали  да проверят дали тя има нужните качества , но посочва също , че те не са присъствали на проверката на нейната пригодност . Освен това провеждането на интервю за рабата  предполага проверка на нужните качества за  заемане на свободна длъжност чрез събеседване , а не чрез полагане на труд.

        При тези фактически данни се налага съждение, че наказаното търговско  дружество е осъществило от обективна страна състава на адм. нарушение по чл. 414, ал.1 във вр. с чл.303, ал.3 от КТ . Правилна е тезата на решаващия съд , че „ТИЕМ ВАРНА ГРУП“ООД подлежи на административнонаказателно санкциониране.  Настоящият съдебен състав споделя   становището на ВРС за неаргументираност на  определения размер на имуществената санкция по НП , надвишаващ  законоустановения минимум.

При този изход на делото своевременно направеното искане за присъждане на разноски от страна на ответника по касацията, следва да се удовлетвори , като му се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, съобразно чл. 63д, ал. 3 ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ/ЗПП/, и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ/обн. ДВ, бр. 5/2006 г. /.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2, предложение първо от АПК, вр. чл.63в от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р       Е        Ш         И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 15/05.01.2023 г. по нахд. № 3513/2022 г. по описа на Районен съд гр. Варна.

ОСЪЖДА „ТИЕМ ВАРНА ГРУП“ ООД с ЕИК **** да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, сума в размер на 80 / осемдедсет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

    

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ 1.                                         2.