Решение по дело №95/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 ноември 2020 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20207090700095
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   108 

 

гр. Габрово, 24.11.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГАБРОВО в публично заседание на двадесет и осми октомври две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

                                                                                       ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря МАРИЕЛА КАРАДЖОВА и с участието на прокурор АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 95 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:                                                       

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба на административнонаказаното лице С.Е.И. против Решение № 78 от 31.07.2020 година на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 146 по описа за 2020 година. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 6 от 20.01.020 година на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Габрово, с което на касационния жалбоподател за нарушение на чл. 132, ал. 1, т. 19 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /ЗВМД/ на основание чл. 417, ал. 1 от с.з. наложена глоба в размер на 500 /петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно, необосновано, постановено в противоречие с материалния закон и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Развиват се доводи за допуснати съществени нарушения при съставяне на АУАН и НП, неправилни изводи на съда относно продължено нарушение, липса на мотиви защо не се приема маловажност на случая. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго по същество, с което да бъде отменено процесното НП. Претендира се присъждане на разноски за двете съдебни инстанции.  

Касационният жалбоподател се явява лично и се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, поддържа се жалбата, както и искането по същество, съображения за което се излагат в депозирана по делото писмена защита.

Ответната по жалбата страна се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, оспорва се жалбата, по същество се прави искане за оставяне в сила на обжалваното решение. Заявява се претенция за присъждане на разноски за касационната инстанция.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата и потвърждаване на първоинстанционното решение като правилно, постановено при липса на нарушения на материалния и процесуалния закон.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира следното:

Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящият състав на съда. Последният споделя изцяло правните изводи, довели до потвърждаване на процесното НП.

В случая на касационния жалбоподател е наложено административно наказание за извършено от него административно нарушение по  чл. 132, ал. 1, т. 19 от ЗВМД, според който собствениците, съответно ползвателите на животновъдни обекти със селскостопански животни не допускат в обекта животни, които не са идентифицирани по чл. 51, на които не са изпълнени мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози или които са с различен здравен статус. Разпоредбата на чл. 51 от с.з., в относимата към процесния случай редакция от ДВ, бр. 17 от 2018 г., в сила от 23.02.2018 г, предвижда, че животните подлежат на официална идентификация, а животновъдните обекти – на регистрация по реда на чл. 137 в БАБХ. В чл. 51, ал. 7 и 8 от ЗВМД са определени условията и редът за идентификация на овце и кози, и еднокопитни животни. В процесния случай е било установено, че в обекта на наказаното лице са били отглеждани 2 броя немаркирани пръчове, които не са фигурирали и в Интегрираната информационна система на БАБХ, които твърдения не са оборени от наказаното лице в хода на производството.

Тъй като наведените в касационната жалба доводи се припокриват с тези от жалбата до въззивния съд, от когото са обсъдени подробно в мотивите на обжалваното решение, които мотиви се възприемат изцяло от настоящия съдебен състав, последният се позовава на чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН и препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

Настоящият съдебен състав намира, че АУАН и НП са издадени при изяснени факти и обстоятелства относно процесното нарушение, както и при липса на допуснати нарушения от категорията на съществените.

Наложената с процесното НП наказание глоба е в предвидения от закона минимален размер и не може да бъде изменяна в посока намаляването ѝ.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд – Севлиево е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях.

Искането на ответната страна за присъждане на адвокатско възнаграждение е своевременно направено и основателно с оглед разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във връзка с чл. 143, ал. 3-4 от АПК и крайния изход на спора, поради което следва да бъде уважено, като  касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати в полза на ответната страна сумата от 100 /сто/ лева договорено и заплатено в брой адвокатско възнаграждение съгласно представен Договор за правна защита и съдействие /л. 16/.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 78 от 31.07.2020 година на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 146 по описа за 2020 година.

ОСЪЖДА С.Е.И. за заплати в полза на Областна дирекция по безопасност на храните – Габрово сумата от 100 /сто/ лева, представляваща адвокатско възнаграждение за касационната инстанция.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

 

                                                                                            2.