Определение по дело №263/2020 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 184
Дата: 3 юни 2020 г. (в сила от 24 юни 2020 г.)
Съдия: Добринка Димчева Кирева
Дело: 20205620200263
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

О   п    р    е   д   е   л   е   н   и   е №.....

 

                             град Свиленград, 03.06.2020 година

 

СВИЛЕНГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателна колегия, в закрито съдебно  заседание на трети юни две хиляди и двадесета година, в състав:               

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Добринка Кирева

 

разгледа докладваното от Председателя Частно наказателно дело №263 от 2020 година по описа на Районен съд - Свиленград, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.243 ,ал.5 от НПК.

Образувано е по Жалба с вх. № 2906/15 от 28.05.2020 г. по описа на РП-Пловдив, депозирана от Т.Х.Т. с ЕГН ********** *** в качеството му на управител на „Пресъл реъл Естейт”ЕООД срещу Постановление от 27.02.2020 г. на РП-Свиленград, с което производството по ДП № 239/2016 г. по описа на РУ- гр. Свиленград, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.316 вр с чл. 309, ал. 1  от НК, е било прекратено.

В жалбата се оспорва правилността и законосъобразността на извършените от прокурора действия, поради което се иска постановлението, с което производството е било прекратено да бъде отменено, а делото да бъде върнато на прокуратурата за продължаване на действията по разследване.

Преценявайки допустимостта на жалбата, предмет на настоящето производство, настоящият съдебен състав констатира, че същата е процесуално недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, без оплакването да се разглежда по същество. Съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 243, ал. 4 НПК право на обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство от прокурора имат обвиняемият, пострадалият или неговите наследници или ощетеното юридическо лице, което право може да бъде упражнено пред съответния първоинстанционен съд в 7-дневен срок от получаването на преписа от постановлението. В разглеждания случай жалбата пред Свиленградският районен съд срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство е подадена от ЮЛ, което няма нито качеството на обвиняем по смисъла на чл. 54 във връзка с чл. 219 и сл. НПК, нито качеството на пострадал. За да придобие едно лице качеството на пострадал по смисъла на чл. 74, ал. 1 НПК, това лице следва да е претърпяло такива вреди от самото престъпление, които биха му позволили да встъпи в процеса като граждански ищец или частен обвинител, т.е. активната легитимация за обжалване на прекратителното постановление е поставена на плоскостта на обективно претърпени вреди /от конкретното престъпление/, като критериите за регламентираното в чл. 74 НПК качество ”пострадал” и следващите от това права и възможности за процесуално участие са обективно установени, т.е. не могат да бъдат резултат на субективно усещане. Претърпените вреди следва да съставляват пряка и непосредствена последица от престъплението, за което се води наказателното производство. Обект на документните престъпления по Глава ІХ от Особената част на Наказателния кодекс, каквото е престъплението по чл.316 вр с  чл. 309 НК ,ал.1 от  НК, са обществените отношения, свързани със съставянето, ползването и съхраняването на документите, като те накърняват реда и правната сигурност на документирането и затрудняват дейността на държавните и обществени органи, както и отношенията между тях и гражданите (Постановление № 3/1982 г. на Пленума на ВС). Именно поради специфичния обект на документните престъпления, а и предвид обстоятелството, че процесното престъпление е формално, на просто извършване и от него не може да има пострадало лице по смисъла на чл. 74, ал. 1 НПК, следва да се приеме, че жалбоподателя няма качество на „пострадало лице” и в този смисъл не е активно легитимиран да подава жалба срещу прокурорския акт, посредством който е сложен край на досъдебното производство/така и Определение №56/22.02.2018г. постановено по ВЧНД№87/2018г. по описа на ОС Хасково/.

С оглед всичко гореизложено жалбата  на Т.Х.Т. с ЕГН ********** *** в качеството му на управител на „Пресъл реъл Естейт”ЕООД срещу Постановление от 27.02.2020 г. на РП-Свиленград, с което производството по ДП № 239/2016 г. по описа на РУ- гр. Свиленград, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.316 вр с чл. 309, ал. 1  от НК, е било прекратено, като недопустима следва да бъде оставена без разглеждане.    

         Мотивиран от горното , съдът

        

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като НЕДОПУСТИМА жалбата на Т.Х.Т. с ЕГН ********** *** в качеството му на управител на „Пресъл реъл Естейт”ЕООД срещу Постановление от 27.02.2020 г. на РП-Свиленград, с което производството по ДП № 239/2016 г. по описа на РУ- гр. Свиленград, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.316 вр с чл. 309, ал. 1  от НК, е било прекратено.

            ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 263 по описа на РС - Свиленград за 2020 г.

 

        Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Хасковски окръжен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:.................