Решение по дело №16386/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1239
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Светослав Тихомиров Спасенов
Дело: 20191100516386
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 декември 2019 г.

Съдържание на акта

       

 

РЕШЕНИЕ

 

гр.София,  14.02.2020  г.

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-Д въззивен състав в закрито заседание на четиринадесети февруари през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЗДРАВКА ИВАНОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:  ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                                  мл.с. СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия Спасенов ч.гр.д. № 16386  по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.435, ал. 2, т. 1, вр. чл.527, ал.3 ГПК.

Образувано е по жалба вх.№ 14847/04.12.2019 г., по описа на ЧСИ Г.К., рег. № 924 в КЧСИ, район на действие – СГС, подадена от името на Т.П.Т., ЕГН **********, с адрес: *** чрез пълномощника ѝ адвокат Р.Ш.от САК, с адрес на кантората гр.София, бул. „*******срещу Постановление за налагане на глоба от 26.11.2019, с което ѝ е била наложена глоба в размер на 400 лева на основание чл. 528, ал. 5 ГПК във връзка с чл. 527, ал. 3 по изпълнително дело № 20199240401239 по описа на ЧСИ Г.К., рег.№ 924, район на действие СГС.

Жалбоподателят твърди, че постановлението е неправилно, поради което моли да бъде отменено, а при условията на евентуалност глобата да бъде намалена. Моли настоящата жалба да бъде разгледана в открито съдебно заседание, като е оспорено по съдържание процесното Постановление за глоба на ЧСИ от 26.11.2019 г. в частта, в която се излага, че Т.Т. не е предала детето К.Ж.на бащата К.Ж., както и в частта на направените констатации на ЧСИ. Направени са и искания за събиране на писмени и гласни доказателства, като разпит на свидетели, изслушване на съдебно-психологична и психиатрична експертиза на детето К.Ж., писмени доказателства. Претендират се разноски.

От името на ответника по жалбата К.П.Ж.с адрес: гр. София, ж.к. „*******, чрез пълномощника му по делото - адвокат Я.В.С.от САК,  изразява становище, озаглавено възражение, в което се излагат подробни съображения за неоснователност на жалбата. На основание чл. 78, ал. 5 ГПК се прави възражение за прекомерност на претендираното от жалбоподателката адвокатското възнаграждение, като счита, че същото е завишено и несъобразено с действителната фактическа и правна сложност на делото.

На основание чл. 436, ал. 3 ГПК по делото са депозирани мотиви от ПЧСИ М.Л., при ЧСИ Г.К., рег. № 924 на КЧСИ с район на действие СГС, в които са изложени подробни съображения относно допустимостта и основателността на депозираната жалба.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите на длъжника и прецени данните по делото, намира следното:

Изпълнително дело № 20199240401239 по описа на ЧСИ Г.К., рег. № 924 в КЧСИ, с район на действие СГС е било образувано по молба на К.П.Ж.срещу Т.П.Т., за изпълнение на определен от съда режим на лични отношения с детето К.К.Ж..

С покана за доброволно предаване на дете изх. №14437/12.09.2019 г. връчена на 07.10.2019 г. Т.П.Т. е била уведомена на кои дати следва да предава детето К.К.Ж.на бащата К.П.Ж., включително за датата 22.11.2019г., като в случай на неизпълнение детето ще бъде предадено принудително, а на нея наложена глоба.

Със заявление вх. № 12426/07.10.2019 г. Т.П.Т. е уведомила ЧСИ, че изразява готовност да предава детето на бащата на адреса, на който живее в момента, а именно гр.София, ул. „******, съобразно определения режим за лични контакти, но е налице пречка за изпълнението, тъй като детето категорично не е съгласно и не желае да се вижда и общува с баща си, който упражнява системен тормоз над нея, настоящия партньор на майката и над самото дете. Бащата въвличал детето в конфликти, не го връщал на адреса на който живее, неплащал определената издръжка, препятствал пътувания на детето зад граница с цел обучение.

С искане за съдействие изх. № 17481/25.10.2019 г., получено на 28.10.2019 г. от социалния работник М.Т., ЧСИ на основание чл. 431, ал. 2 вр. чл. 528, ал. 4 ГПК е поискал Дирекция „Социално подпомагане“ - Красно село да осигури присъствие на техен служител от отдел „Мобилна работа с деца“ на няколко дати, сред които и 22.11.2019 г. от 18,00 часа за съдействие при извършване на предаване на дете в изпълнение на определения режим на лични отношения на посочения адрес.

С искане за съдействие изх. № 17782/30.10.2019 г.,  получено на същата дата от МПИ Д.С.към 06 РУ-СДВР, ЧСИ е поискал на основание чл. 431, ал. 2 от VІ РУ-СДВР да осигури присъствие на автопатрул към VІ РУ-СДВР на посочените дати, сред които е и 22.11.2019 г.

Видно от Протокол за предаване на дете от 22.11.2019 г., на тази дата в 18,00 часа майката се е явила да предаде детето. На срещата е  присъствал пълномощника ѝ по делото адвокат Р.Ш., взискателят К.Ж., пълномощникът на взискателят – адвокат Я.С., лицата В.П.и М.К., като последният заснемал видеоклип с камерата на телефона си, униформени служители на 06 РУ-СДВР и социални работници от мобилен екип за работа с деца към ДСП, а именно И.Г.и Д.Д.. Бил направен опит да бъде осъществен определеният режим на лични отношения като детето да бъде предадено на бащата. Съгласно констатациите в протокола, жалбоподателката Т.Т. направила изявление, че предава детето на бащата, като го водила със себе си, но детето не тръгнало с баща си. Според обективираното в протокол, майката – Т.Т. не положила необходимите усилия да убеди детето да тръгне с бащата, поради което детето останало при майката Т.П.Т..

С обжалваното постановление ЧСИ е приел, че с Протокол за предаване на дете от 22.11.2019г. е установено, че майката Т.П.Т., на сочената дата не е предала детето на бащата, поради което налага глоба на основание чл.528, ал.5 вр.чл.527, ал.З ГПК в размер на 400 лева.

При така установеното от фактическа страна, настоящият съдебен състав намира от правна страна следното:

При служебна проверка за допустимост на жалбата настоящият съдебен състав намира, че същата е допустима като подадена срещу подлежащ на обжалване акт от страна по делото, която има интерес да обжалва акта, и е подадена в срока по чл. 436, ал. 1 ГПК.

Настоящият състав намира, че не е необходимо за изясняване на делото от фактическа страна същото да се разглежда в открито съдебно заседание, както и да се събират исканите писмени и гласни доказателства.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

От материалите по изпълнителното дело не се установява неизпълнение от страна на майката на вмененото и задължение за предаване на детето К.Ж.. Видно от Протокол от 22.11.2019г. принудително предаване няма как да бъде осъществено и извършването на такова е било невъзможно. Въз основа на констатациите в протокола на ЧСИ настоящият състав приема, че причина за това е единствено нежеланието на детето и неговото емоционално отношение към бащата, а не поведението на майката, която видно от същия протокол е присъствала лично при предаването на детето. С депозирането на заявление вх. № 12426/07.10.2019 г. Т.П.Т. в изпълнение разпоредбата на чл.528, ал.2 ГПК е уведомила ЧСИ, че е готова да предаде детето в указаното място, а именно адреса, където тя и детето живеят, както и какви са евентуалните пречки за изпълнение на това задължение.

По делото са събрани многобройни доказателства, въз основа на които може да се направи извод, че детето има сериозен проблем с изградената емоционална връзка с баща си и контактите с него. В този смисъл е и констатацията на социалния работник И.Г.и в протокол от 22.11.2019г. на АСП- ДСП - Оборище. В същия протокол изрично е посочено, че майката е предала детето, но последното отказва да тръгне с баща си.

След като Т.Т. е изпълнила задължението си да осигури детето, тя е изпълнила задълженията си по чл. 527, ал. 2 от ГПК. Законът не въвежда задължение родителят, който дължи да осигури детето, да полага усилия за осъществяване на режима, различни от тези по чл. 527, ал. 2 от ГПК.

След като съдебният изпълнител нееднократно и безспорно е установил обективна пречка, лежаща в поведението на детето К.Ж., негово задължение е било да процедира и съобразно нормата на чл. 528, ал. 4 от ГПК, като поиска от дирекция „Социално подпомагане“ съдействие за отстраняване на пречките за своевременното изпълнение на задължението и за разясняване на длъжника, а при необходимост и на детето, на предимствата на доброволното изпълнение и неблагоприятните последици от неизпълнението на съдебното решение. В случая това е сторил самият длъжник Т.Т., което говори за желанието ѝ да изпълни задължението си, независимо от приключилото производство по ЗЗДН. С влязло в сила на 08.11.2019 г. решение по гр.д. № ********* г. по описа на СГС Т.Т. и К.Ж.са получили защита срещу извършителя на домашно насилие на К.Ж. на 17.12.2017 г., отново по повод на осъществяване на режим на лични отношения на бащата с детето.

След като социални работници са присъствали на 22.11.2019 г. и не са могли, а и липсват данни да са положили усилия, да убедят детето да тръгне с баща си, съдът намира, че е налице е обективна пречка извън поведението на длъжника, която оправдава невъзможността решението да бъде изпълнено.

Ето защо съдът намира, че предпоставките на чл. 528, ал. 5, вр. чл.527, ал. 3 ГПК за налагане на глоба не са налице. Следва да се установи наличието на добра емоционална връзка на детето с бащата, което да направи възможно осъществяването на режим на личен контакт.

Изводът е, че обжалваното постановление за налагане на глоба следва да бъде отменено.

По отношение на разноските:

Предвид изхода на делото право на разноски има жалбоподателя Т.П.Т.. Същата е направила изрично искане за присъждането на разноски и е представила доказателства за извършването на такива, а именно за заплатена държавна такса в производство пред СГС. Предвид горното, ответникът по жалбата К.П.Ж.следва да бъде осъден да заплати в полза на жалбоподателя Т.П.Т. чрез пълномощника ѝ адвокат Р.Ш.от САК направените разноски по делото в размер на 25 лв., представляващи заплатена държавна такса в производството пред СГС. Събраните  от ЧСИ такси по администриране на жалбата в размер на 48 лв. не касаят производството пред съда, поради което не следва да бъдат присъждани.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ОТМЕНЯ Постановление за налагане на глоба от 26.11.2019, с което на длъжника Т.П.Т. е била наложена глоба в размер на 400 лева на основание чл. 528, ал.5 ГПК във връзка с чл.527, ал.3 по изп.дело № 20199240401239 по описа на ЧСИ Г.К., рег.№ 924, район на действие СГС.

ОСЪЖДА К.П.Ж., от гр.София, ж.к. „******да заплати в полза на Т.П.Т., ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 25,00 лв., представляваща заплатена държавна такса в производството пред СГС

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      

 

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ :  1.                   

 

         

                                                                                   2